اصلاح بازار ارز دیجیتال چیست؟

اصلاح بازار ارز دیجیتال چیست؟

اصلاح بازار می تونه در هر بازار سرمایه اتفاق بیفته. بنابراین نه تنها در بازار ارزهای دیجیتال، بلکه در بازارهای سهام و بورس نیز اصلاح قیمت وجود داره. یه اصلاح با این اتفاق رخ میده که یه ارز دیجیتال بخش زیادی از ارزش خودش رو در مدت زمان کم از دست بده.

سرمایه گذاران به کمک شاخص های مختلفی معاملاتی پیش بینی می کنند که چه زمانی ممکنه یه اصلاح رخ بده. با این حال بازار ارزهای دیجیتال قابل پیش بینی نیست. پیش بینی دقیق اینکه چه زمانی اصلاح صورت می گیره، امکانی هست که افراد کمی از اون برخوردار هستن.سرمایه گذاران به کمک شاخص های مختلفی معاملاتی پیش بینی می کنند که چه زمانی ممکنه یه اصلاح رخ بده. با این حال بازار ارزهای دیجیتال قابل پیش بینی نیست. پیش بینی دقیق اینکه چه زمانی اصلاح صورت می گیره، امکانی هست که افراد کمی از اون برخوردار هستن.کی از این مفاهیم نیز اصلاح قیمت ارزهای دیجیتال هست. اصلاح بازار پدیده ای تکرارشونده در بازار کریپتوکارنسی هاست. ارزهای دیجیتال با هر ارزشی که باشن، ممکنه با اصلاحات و تغییرات شدیدی تا ده ها درصد روبرو بشن. به این دلیل که صنعت کریپتو، بازار مالی نسبتا جدید و کوچیکی هست که نوسانات در اون غالب هستن. اصلاح قیمت از مفاهیم مهم بازار‌های مالی از جمله بازار ارز دیجیتال است که هر معامله‌گری باید قدرت شناسایی آن را داشته باشد. این اصطلاح، مربوط به تغییرات روند قیمت بیت کوین و سایر رمزارزها است که در نتیجه عرضه و تقاضا فعالان بازار ارز دیجیتال رخ می‌دهد. برخی ممکن است اصلاح و سقوط قیمت را در جای هم به کار ببرند اما این دو، تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. در ادامه در مورد اینکه اصلاح بازار ارز دیجیتال چیست و چه انواعی دارد توضیح می‌دهیم. به علاوه تفاوت‌های آن با سقوط و پولبک و ورود به بازار خرسی را بررسی می‌کنیم.زمانی که بازار دچار اصلاح می‌شود، قیمت ارزهای دیجیتال بسیار پایین می‌آیند. این زمان بهترین فرصت برای خرید ارز دیجیتال و فروش آنها در قیمت‌های بالاتر است. حال اگر بتوانید کارمزد معاملات خود را نیز کمتر کنید، می‌توانید سود بیشتری از معاملات خود بدست آورید.

اصلاح قیمت ارز دیجیتال چیست؟

زمانی که روند صعودی قیمت یک ارز دیجیتال افت پیدا کرده و به صورت تدریجی رو به کاهش بگذارد، به طوری که در طول چند روز از ۱۰ درصد بیشتر نزول پیدا کند، اصطلاحا گفته می‌شود دچار اصلاح یا correction شده است.

به طور معمول، اصلاح قیمت یک ارز دیجیتال، نشان دهنده این است که معامله گران بازار گاوی این ارز، به خود استراحت می‌دهند. در واقع معامله گران که از روند صعودی قیمت، سود زیادی به دست آورده‌اند تمایل دارند سود خود را از بازار این ارز بیرون بکشند. از این رو فشار عرضه این دارایی در بازار بالا می‌رود و قیمت‌ها وارد فاز اصلاحی می‌شود. از این رو اصلاح بازار ارز دیجیتال را دوران استراحت بازار هم می‌نامند.

به تعبیری، اکثریت خریداران، ارز دیجیتال مورد نظر را خریده و متقاضی جدیدی وجود ندارد که از روند صعودی بازار حمایت کند. در نتیجه سفارش‌های فروش این دارایی انباشت شده و قیمت رو به کاهش می‌گذارد یا به عبارتی، دچار اصلاح می‌شود.

دلایل اصلاحات بازار ارزهای دیجیتال

وقتی کاهشی 10 درصدی در ارزش یه ارز دیجیتال رخ میده، اصطلاحا گفته میشه که قیمت اصلاح کرده. معمولا اصلاح قیمت بعد از افزایش قیمت رخ میده. اصلاح قیمت دلایل فاندامنتال نداره و به دلایل تکنیکالی اتفاق می افته. به همین منظور ما سعی می کنیم در این قسمت از مقاله به بررسی دلایل اصلاحات بازار ارزهای دیجیتال بپردازیم تا با این دلایل آشنا بشین.

• یکی از دلایل اصلاحات بازار ارزهای دیجیتال، احتکار بیش از حد و تعداد بالای سرمایه گذاران هست. زمانی که سرمایه گذاران بیش از حد در مورد یه دارایی خاص هیجان زده میشن، دوست دارن به سرعت و بیش از حد افزایش بدم که این کار می تونه باعث بشه تا حباب های قیمتی ناپایداری به وجود بیاد که در آخر این حباب میترکه و باعث اصلاح بازار ارز دیجیتال میشه.

• یکی دیگه از دلایل اصلاحات بازار ارزهای دیجیتال، فومو یا FOMO هست. وقتی که سرمایه گذاران می بینن قیمت ها خیلی سریع بالا میرن، ممکنه بدون تحقیق مناسب وارد بازار بشن. در نتیجه یه پیشگویی رشد اقتصادی به وجود میارن که در اون قیمت ها فقط به این دلیل که افراد زیادی خرید می کنند به افزایش سرمایه گذاری های خود ادامه میدن.

• یکی دیگه از دلایل اصلاحات بازار ارزهای دیجیتال، هک شدن صرافی هاست. در صورت هک یه صرافی بزرگ و از دست رفتن مقدار قابل توجهی از پول می تونه باعث فروش و اصلاح بازار بشه.

• یکی دیگه از دلایل اصلاحات بازار ارزهای دیجیتال این هست که هر وقت عدم قطعیت نظارتی در مورد ارز دیجیتال وجود داشته باشه، می تونه باعث فروش و اصلاح بازار بشه.

سقوط قیمت و اصلاح چه تفاوتی دارند؟

سقوط ارز‌های دیجیتال از اصلاح، خطرناک‌تر است. اصلاح بازار ارز دیجیتال که به طور معمول پس از افزایش شدید و چشمگیر قیمت یک ارز رخ می‌دهد، روال بازار را به حالت عادی و متعادل خود باز می‌گرداند. ریزش معمولا به دنبال یک رخداد تأثیر‌گذار بر بازار‌های مالی، اتفاق می‌افتد که بازار ارز دیجیتال را با صف‌های فروش سنگین، مواجه می‌کند. مهم‌ترین تفاوت این دو، در امکان بازگشت قیمت به روند صعودی است. در اصلاح، قیمت پس از مدت زمان کوتاهی، به روند صعودی خود ادامه می‌دهد اما در سقوط قیمت، امکان اینکه روند حرکت قیمت تغییر کرده و وارد روند نزولی شود، بسیار زیاد است.

تفاوت اصلاح و پولبک

پولبک نشانه به وجود آمدن موجی مخالف موج اصلی بوده اما کوتاه، موقت و جزئی است؛ که پس از آن قیمت دوباره به روند صعودی یا نزولی خود ادامه می‌دهد.

به عبارتی، می‌توان گفت پولبک، نشانه آمادگی بازار برای ادامه روند صعودی یا نزولی خود با همان قدرت است که در مدت کوتاهی دچار یک تغییر جزئی (۵ تا ۱۰ درصدی) بر خلاف روند اصلی نمودار شده است. نمودار تغییرات قیمت_زمان بازار دارای فراز و نشیب‌ها و سطوح مقاومت و حمایت است که با شکسته شدن این سطوح در روند صعودی یا نزولی، نمودار یک عقب نشینی می‌کند و دوباره روند اصلی بازار از سر گرفته می‌شود. زمانی که قیمت یک ارز وارد فاز اصلاحی می‌شود، خطوط مقاومت (در روند صعودی) به حمایت و خطوط حمایت (در روند نزولی) به مقاومت تبدیل می‌شود.

بهترین حرکت در زمان اصلاح قیمت

دوران اصلاح قیمت ارزهای دیجیتال زمان مناسبی برای خرید رمز ارزهاست. چون حتی ارزهای دیجیتالی که دارای ارزش ذاتی هستن همیشه به صورت صعودی حرکت نمی کنند و روند رشد اون ها نیز به صورت پلکانی تغییر می کنه. این حرکت پلکانی برآورد میزان عرضه و تقاضا در بازارهای مالی هست. اصلاح قیمت اون نقطه ای هست که عرضه بیشتر از تقاضا بوده و قیمت ها کاهش پیدا می کنند. دوره اصلاح قیمت ارزهای دیجیتال همیشگی نیست و ارز دیجیتال به شرط داشتن ارزش ذاتی به روند افزایشی خودش بر می گرده. بنابراین، بهترین زمان برای ارزون ارزهای دیجیتال هست و بهتره در این قیمت ها سرمایه گذاری های خودتون رو انجام بدین.

انواع اصلاح بازار

نمودار‌های تحلیل بازار دارای دو بعد قیمت و زمان هستند که هر کدام قابلیت تغییر دارند. اصلاح بازار ارز نیز بر این اساس، در دو نوع اصلاح زمانی و قیمتی وجود دارد.

زمانی که قیمت یک ارز دیجیتال در مدت زمان کوتاهی، دچار تغییرات چشمگیر( کاهش قیمت) شود، اصلاح قیمتی رخ داده است. چنانچه در یک بازه زمانی طولانی، روند کاهش قیمت ارز، چشمگیر نباشد، اصلاح زمانی رخ می‌دهد. به عبارتی فعالان بازار این ارز دچار رکود سرمایه می‌شوند و قیمت در مدت زمان مشخصی، هیچ تغییر چشم‌گیری نمی‌کند. در این حالت، اصطلاحا گفته می‌شود که یک اصلاح زمانی اتفاق افتاده است.

توجه کنید که غالبا موج اصلی نمودار را صعودی در نظر می‌گیریم که با رخ دادن موج‌های فرعی نزولی دچار اصلاح می‌شود. اما در حالت کلی به وجود آمدن موج‌های فرعی صعودی در یک روند کلی نزولی را نیز می‌توان اصلاح دانست.

انواع اصلاح بازار از نظر تکنیکال

از لحاظ علم تکنیکال، اصلاح بازار ارز دیجیتال شامل سه نوع اصلاح ساده، پیچیده و ABC است.

اصلاح ساده: این نوع اصلاح، تنها شامل یک موج است که برای شناسایی پایان آن، می‌توان از تکنیک فیبوناچی اصلاحی استفاده کرد.

اصلاح پیچیده: این اصلاح‌ها دارای بیش از سه موج هستند که قله‌ها و دره‌های نمودار در موقعیت‌های متفاوتی نسبت به یکدیگر قرار می‌گیرند.

اصلاح ABC: نوع دیگری از اصلاح وجود دارد که دقیقا شامل سه موج است. این اصلاح که ABC نام دارد، پایان قابل تشخیصی دارد. به این صورت که وقتی قیمت ارز در نقطه C نمودار، در جهت مخالف حرکت کرده و به محدوده (افقی) نقطه B می‌رسد، اصلاح پایان میابد.

اصلاح ارز دیجیتال تا کی ادامه دارد؟

دسته‌ای از معامله‌گران که بزرگان بازار سرمایه به شمار ‌می‌روند، در ورود به فاز اصلاحی و پایان آن نقش دارند. به عبارتی این افراد، از طریق عرضه و تقاضا در زمان مشخص، روند بازار را شکل می‌دهند. به طوری که پس از به دست آوردن سود‌های هنگفت، از نقش متقاضی بیرون آمده و با عرضه دارایی خود، بازار را وارد فاز اصلاحی می‌کنند. یعنی قیمت‌ها کاهش پیدا کرده و فروش افزایش پیدا می‌کند. سپس مجددا اقدام به خرید ارز کرده و دوران اصلاح پایان می‌یابد. در نتیجه، بازار مجددا دچار روند صعودی می‌شود.

با استفاده از روش‌های مختلف تحلیل تکنیکال بیت کوین می‌توان پایان اصلاح را تشخیص داد. معامله‌گران حرفه‌ای با توجه به آن‌ها از این موقعیت به خوبی استفاده می‌کنند.

بازار ارز دیجیتال با فراز و نشیب‌هایی همراه است که به دنبال عرضه‌ها و تقاضا‌های بزرگان و فعالان بازار کریپتو شکل می‌گیرد. اصلاح بازار ارز دیجیتال نیز به طور کلی یک کاهش قیمت در روند صعودی را نشان می‌دهد. این مفهوم با سقوط بازار فرق دارد و کوتاه مدت است. به طوری که موقعیت مناسبی را برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال و خرید ارز به وجود می‌آورد. با این حال افرادی هستند که در دوران اصلاح بازار، دچار نگرانی و اضطراب می‌شوند و با فروش دارایی خود، از بازار آن ارز دیجیتال خارج شده به بازار دیگری ‌می‌روند. اصلاح اشکال مختلفی دارد که با تجزیه و تحلیل آن می‌توان بهترین استفاده را از این موقعیت کرد.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.