استراتژی DCA چیست؟

استراتژی DCA چیست؟

استراتژی DCA یا خرید پله ای یکی از بهترین استراتژی هایی هست که افراد می تونن در بازار ارزهای دیجیتال از اون به عنوان تکنیک سودده استفاده کنند.DCA سرمایه گذاری مقدار مشخصی پول در یه زمان ثابت و در یه دارایی از قبل تعریف شده هست

که بلافاصله به افراد امکان نظارت بیشتری بر سرمایه گذاری رو میده و به این ترتیب سرمایه گذاران می دونن که در چه موقعیتی قرار گرفتن. این روش تضمین می کنه که احساسات سرمایه گذاران در بازارهای مالی کمتر تحت تاثیر قرار گرفته بشه.استراتژی DCA به عمل سرمایه گذاری سیتماتیک مقادیر مساوی، بدون توجه به قیمت، در بازه زمانی منظم اشاره داره. هدف استراتژی DCA کاهش تاثیر کلی نوسانات بر قیمت دارایی هدف همچنین جلوگیری از اشتباه انجام یه سرمایه گذاری یکجا با توجه به قیمت گذاری دارایی هست که زمان بندی مناسبی نداره. در اصل خرید پله ای یا استراتژی DCA روشی هست که سرمایه گذار و معامله گر می تونه از اون برای ایجاد پس انداز کسب سود در یه دوره طولانی مدت استفاده کنه. همچنین این استراتژی راهی برای خنثی کردن نوسانات کوتاه مدت در بازار ارزهای دیجیتال هست که می تونه بسیار مفید واقع بشه. این تکنیک به دلیل پتانسیل آن در کاهش میانگین هزینه سهام خریداری شده، به این نام خوانده می‌شود. از آن‌جایی که تعداد سهام که می‌توان با مبلغ ثابتی خرید، با قیمت آن رابطه برعکس دارد، DCA می‌تواند به‌طور موثر باعث خرید بهتری در قیمت‌های پایین‌تر بشود. در نتیجه DCA میانگین قیمت خرید سهام را پایین می‌آورد.

یک مزیت برتر افرادی که از این استراتژی استفاده می‌کنند، نسبت به سایر سرمایه‌گذاران این است که مجبور نیستند به‌طور مداوم و روزانه در چارت قیمتی به‌دنبال موقعیت مناسب باشند و برای ورود تصمیم بگیرند.

نکات مهم در تنظیم استراتژی DCA

در تعیین میانگین هزینه دلار، سرمایه‌گذار تنها دو مورد را تعیین می‌کند: اول مقدار ثابت پول برای سرمایه‌گذاری در هر دوره زمانی (یعنی مقداری که برای سرمایه‌گذاری در دسترس است) و دوم، تعداد دفعات سرمایه‌گذاری؛ نیازی به تصمیم‌‌گیری بیشتر در مورد زمان یا مقدارسرمایه‌گذاری‌های آینده نیست و این سیستم سرمایه‌گذاری مانند کسر از حقوق برنامه‌ریزی می‌شود. یک نفر ممکن است هر 2 هفته یک‌باردستمزد بگیرد و برای 2خرید در ماه یعنی 2 هفته یک‌بار برنامه ریزی کند؛ ولی به کارمزد انتقالات و خرید هم باید توجه داشته باشد و در صورت نیاز، موعد خرید خود را تغییر بدهد.

  • پلتفرم DCA خودکار؛ Mean.finance

این پلتفرم، پیشرفته‌ترین DCA در حوضه DeFi است، که به شما قابلیت تنظیم یک DCA با آپشن‌های جالبی از جمله سود استکینگ در هنگام پروسه DCA می‌دهد.

شما پس از تهیه استراتژی خود در این پلتفرم، به امور روزمره خودتان می‌رسید و نیازی به بازدید و بازرسی یا تنظیم مجدد ندارید.

نحوه تنظیم DCA در پتلفرم Mean.finance

درحال حاضر این پلتفرم از دو شبکه Polygon و Optimism پشتیبانی می‌کند.

برای تهیه پوزیشن، کیف‌پول متامسک توصیه می‌شود. ابتدا کیف‌پول را به پتلفرم متصل کنید(این کار شامل ریسک است).

شما می‌توانید بعد از انتخاب جفت‌ارز و تعیین مقدار سرمایه‌ای که می‌خواهید وارد DCA کنید، در سمت راست تصویر، چارت این جفت‌ارز نمایش داده می‌شود.

مزایای استفاده از استراتژی DCA

استراتژی DCA که در بازار ارزهای دیجیتال به اسم استراتژی خرید پله ای و کاهش میانگین خرید شناخته میشه، یه روش سرمایه گذاری هست که در اون مقدار سرمایه اولیه خود رو به صورت مساوی تقسیم و در بازه های زمانی مشخص خرید خود را انجام بدیم. این بازه زمانی می تونه هفته ای یبار، ماهی یبار و یا اول هر فصل باشه. استفاده از استراتژی DCA می تونه مزایای زیادی به همراه داشته باشه که همین موضوع باعث میشه تا مورد استقبال سرمایه گذاران و معامله گران بازار قرار بگیره و محبوبیت زیادی به دست بیاره. • یکی از مزایای استفاده از استراتژی DCA این هست که افراد خیلی زیادی تحت تاثیر احساسات خودشون قرار می گیرن. در این بازار به شدت بی ثبات، افراد احساسات سرخوشانه و غم انگیز خیلی زیادی رو تجربه می کنند. در حالی که سرمایه گذاران می تونن با نگاه کردن مکرر به قیمت و داشتن دید بلند مدت از این چالش عبور کنند.

• یکی دیگه از مزایای استفاده از استراتژی DCA این هست که یه روش خیلی ساده برای سرمایه گذاران با تجربه و حتی سرمایه گذاران مبتدی هست.

• یکی دیگه از مزایای استفاده از استراتژی DCA در بازار ارزهای دیجیتال این هست که سرمایه گذاران به دانش یا زمان زیادی برای اعمال DCA نیاز ندارن.

• استراتژی DCA از نظر فنی و ذهنی خیلی ساده تر هست، چون امکان اجرای خودکار این روش از طریق مبادلات مختلف وجود داره.

اهمیت استراتژی خرید پله ای

استراتژی خرید پله ای یا DCA نوعی استراتژی سرمایه گذاری هست که در اون هدف به حداقل رسوندن تاثیر نوسانات در زمان سرمایه گذاری یا خرید یه بلوک بزرگ از دارایی یا ابزار مالی هست که به اون میانگین هزینه واحد، میانگین افزایشی یا اثر میانگین هزینه هم گفته میشه. استراتژی DCA روشی هست که در اون به جای خرید یکجای یه سهام مالی، سرمایه گذاری به مبالغ کوچیک تر تقسیم میشه که به صورت جداگونه در بازه های زمانی از قبل مشخص شده منظم سرمایه گذاری میشه تا زمانی که کل سرمایه تموم میشه. معمولا سرمایه گذارانی که از استراتژی DCA استفاده می کنند، در طول زمان مبنای هزینه خودشون رو در یه سرمایه گذاری کاهش میدن.

اهمیت استراتژی خرید پله ای این هست که تاثیرات روان شناسی سرمایه گذاران و زمان بندی بازار بر پرتفوی اون ها رو کاهش میده. سرمایه گذاران با متعهد شدن به رویکرد DCA از خطر تصمیم گیری های معکوس از روی طمع یا ترس دوری می کنند. مثل خرید بیشتر در زمان افزایش قیمت یا فروش گسترده ارز دیجیتال در زمان کاهش قیمت ها. در عوض این استراتژی یا به اصطلاح خرید پله ای سرمایه گذاران رو وادار می کنه تا روی مشارکت مقدار مشخصی پول در هر دوره تمرکز کنند و در عین حال قیمت هر خرید جداگونه رو نادیده بگیرن. استراتژی DCA یا خرید پله ای یکی از بهترین استراتژی هایی هست که افراد می تونن در بازار ارزهای دیجیتال از اون به عنوان تکنیک سودده استفاده کنند. DCA سرمایه گذاری مقدار مشخصی پول در یه زمان ثابت و در یه دارایی از قبل تعریف شده هست.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.