منظور از ارزهای هوش مصنوعی چیست؟

منظور از ارزهای هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (AI) نیروی محرک نسبتاً جدیدی است که به تمدن بشری کمک می‌کند تا در آینده به قله‌های جدیدی برسد. هوش مصنوعی (AI) به کمک فناوری آمده است و ما را قادر می‌سازد نه‌تنها چیزهای جدید ایجاد کنیم،

بلکه هر چیزی که وجود دارد را نیز بهبود دهیم.منظور از توکن های هوش مصنوعی (AI) به زبان ساده ارزهای دیجیتال مربوط به پروژه های بلاک چین مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) است. با توجه به انعطاف‌پذیری هوش مصنوعی، پروژه‌های رمزنگاری هوش مصنوعی در اشکال و اندازه‌های مختلفی عرضه می‌شوند و می‌توانند کاربردهای متفاوتی داشته باشند. این موضوع شامل بازی‌های بلاک چینی، وب 3، بازارهای غیرمتمرکز، ردیابی اطلاعات و موارد دیگر است.

در حال حاضر برخی از بهترین آلت کوین ها در بازار کریپتوکارنسی از فناوری هوش مصنوعی در بخشی از فعالیت خود استفاده می‌کند. صرف نظر از نوع پروژه، ادغام هوش مصنوعی (AI) به پلتفرم‌های کریپتو اجازه می‌دهد تا کارآمدتر و سازگارتر باشند. تلفیق این دو تکنولوژی راه را برای نسل جدیدی از توکن‌های دیجیتال هموار می‌کند که می‌تواند نحوه تعامل ما با فناوری را متحول کند.

هر پروژه هوش مصنوعی (AI) کریپتوکارنسی در نوع خود منحصر به فرد است. این به این دلیل است که هر پروژه رمزنگاری با مجموعه‌ای از اهداف متفاوت ساخته می‌شود و هوش مصنوعی تنها وسیله‌ای برای دستیابی به این اهداف است.

  • هوش مصنوعی (AI) در حال حاضر توسط برخی از بهترین پروژه‌های رمز ارز موجود در بازار برای انجام تجزیه و تحلیل داده‌های بازار و رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌شود. به عنوان مثال، پروژه «Dash 2 Trade» یک پلتفرم تحلیلی نوظهور مبتنی بر بلاک چین است که از هوش مصنوعی برای اسکن پلتفرم‌هایی مانند توییتر استفاده می‌کند تا احساس عمومی نسبت به ارزهای دیجیتال خاص را دریافت کند.
  • هوش مصنوعی (AI) می تواند برای کمک به پیش بینی قیمت، شناسایی ریسک‌ها و حدس و گمان در مورد رشد آینده یک ارز دیجیتال استفاده شود.
  • هوش مصنوعی (AI) می‌تواند به ساخت «عامل‌‌های خودکار غیرمتمرکز» (Decentralized Autonomous Agents | DAA) کمک کند که اساساً برنامه‌های کدگذاری شده‌ای هستند که می توانند به خودی خود تصمیم بگیرند. به عنوان مثال، «Fetch.ai» یک پروژه ارز دیجیتال هوش مصنوعی است که DAA ها را به عنوان دستیار به کار می‌گیرد و تقریباً همه چیز را از خرید و فروش محصولات گرفته تا رزرو و غیره را مدیریت می‌کند.
  • یکی دیگر از نقش‌های برجسته هوش مصنوعی در بخش بازی‌ها است. بسیاری از بازی های بلاک چینی مانند «Meta Masters Guild» از هوش مصنوعی (AI) برای ایجاد یک پلتفرم متنوع و همه کاره برای گیمرها استفاده می‌کند.

تکنولوژی‌های بلاک چین و هوش مصنوعی دو تکنولوژی تاثیرگذار قرن 21 هستند که بسیاری از فعالیت‌های انسانی را دستخوش تغییر کرده‌اند. در این میان پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین و هوش مصنوعی ایجاد شده‌اند که به ارائه خدمات مشترک این دو حوزه می‌پردازند. در روزهای گذشته ارائه ربات هوش مصنوعی ChatGPT توجه بسیاری از افراد را به هوش مصنوعی جلب کرد و همین مساله باعث رشد ارزهای هوش مصنوعی نیز شد.

توکن هوش مصنوعی (AI) به ارز دیجیتال پروژه‌های بلاک چینی گفته می‌شود که هدف آن تلفیق بلاک چین و هوش مصنوعی (AI) و ارائه خدماتی است که به این دو تکنولوژی وابسته هستند. به نظر می‌رسد در سال 2023 توکن های هوش مصنوعی یکی از ترندهای اصلی بازار رمز ارزها باشند.

ارزهای دیجیتال برتر در حوزه هوش مصنوعی (AI)

-ارز دیجیتال هوش مصنوعی SingularityNET پروژه ارز دیجیتال هوش مصنوعی «سینگولاریتی نت» (SingularityNET) یک پلتفرم مبتنی بر دفتر کل توزیع شده است که امکان ایجاد، به اشتراک گذاری و کسب درآمد از سرویس‌های هوش مصنوعی را برای کاربران فراهم می‌کند. در واقع سنگولاریتی نت یک بازار برای سرویس‌های هوش مصنوعی است که کاربران می‌توانند با استفاده از توکن آن «AGIX» به جستجو، تست و خرید سرویس‌های گسترده هوش مصنوعی بپردازند. تیم سازنده ارز دیجیتال هوش مصنوعی سینگولاریتی نت پیشگان توسعه ربات هوش مصنوعی به نام «سوفیا» (Sophia) است که به عنوان گویاترین ربات جهان توصیف می‌شود. یکی از اهداف توکن هوش مصنوعی سینگولاریتی نت این است که سوفیا بتواند زبان انسان را به طور کامل درک کند. این مهم با توسعه چهارچوب «OpenCog» به عنوان هوش عمومی پیشرفته انجام می‌شود که هدف آن رسیدن به هوش مصنوعی در سطح انسان است.

سینگولاریتی نت اولین توکن هوش مصنوعی است که فروش ابزارها و کتابخانه‌های هوش مصنوعی را برای توسعه‌دهندگان آسان می‌کند و به خریداران امکان بررسی هر سرویس هوش مصنوعی را پیش از خرید فراهم می‌کند تا آن‌ها مطمئن شوند که ابزار خریداری شده نیازهای آن‌ها را پاسخ می‌دهد.

-توکن هوش مصنوعی Graph «گراف» (The Graph) یکی از معروف‌ترین و بهترین توکن های هوش مصنوعی است که یک لایه نمایه‌سازی (Indexing) برای توسعه قرارداد هوشمند ایجاد می‌کند. وظیفه گراف جمع‌آوری داده‌ها از بلاک چین ‌های مختلف است تا توسعه‌دهندگان بتوانند برای ساخت پروژه‌های خود به راحتی به داده‌های اصلی دسترسی داشته باشند.

ارز دیجیتال هوش مصنوعی (AI) گراف علاوه بر ارائه داده، امکان پرس و جو در شبکه اتریوم را برای کاربران فراهم می‌کند. این ویژگی به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که APIهایی با دسته‌بندی اطلاعات خاص و ساختن زیرگراف‌ها (Sub-Graph) برای مقاصد خاص ایجاد کنند. زیرگراف در واقع همان نقش API را برای بلاک چین‌ها ایفا می‌کند و امکان دسترسی سریع به اطلاعات یک اپلیکیشن غیرمتمرکز با بلاک چین را برای کاربران قراهم می‌کند.

-ارز دیجیتال هوش مصنوعی Ocean Protocol «اوشن پروتکل» (Ocean Protocol) یک اکوسیستم مبتنی بر بلاک چین است که به افراد و مشاغل اجازه می‌دهد تا داده‌های خود را در پلتفرم آن ارزش گذاری کنند و با استفاده از توکن‌های داده با استاندارد ERC-20 به کسب درآمد از ارز دیجیتال بپردازند. اوشن پروتکل یکی از بهترین توکن های هوش مصنوعی است که هم برای تامین‌کنندگان داده و هم برای مصرف‌کنندگان ارزش افزوده ایجاد می‌کند.

-ارز دیجیتال هوش مصنوعی Phala Network شبکه Phala یک سرویس محاسبات ابری با ویژگی حفظ حریم خصوصی است که قدرت محاسباتی قابل مقایسه با سرویس‌های ابری موجود ارائه می‌دهد و از حریم خصوصی اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های کاربران محافظت می‌کند. توسعه‌دهندگان می‌توانند قراردادهای هوشمند محرمانه خود ار بر اساس معماری هیبریدی پروژه را در TEE Enclaves مستقر کنند تا اجرایی شود. شبکه Phala مبتنی بر پروتکل Substrate است و به عنوان یک پاراچین در شبکه پولکادات اجرا خواهد شد. ارز دیجیتال هوش مصنوعی این پروژه با نماد «PHA» کاربردهای گسترده‌ای در پروژه دارد. بلاک چین phala موضوع اعتماد به محاسبات ابری را حل می‌کند. این پروژه ارز دیجیتال هوش مصنوعی یک پلتفرم بدون نیاز به اعتماد است که پردازش ابری داده‌های عظیم را بدون به خطر انداختن حریم خصوصی انجام می‌دهد. شبکه Phala بر اساس فناوری حریم خصوصی مبتنی بر TEE که قبلاً در پردازنده‌های مدرن تعبیه شده، ساخته شده است که حریم خصوصی کاربران و کارایی سیستم راتضمین می‌کند.

این پروژه ارز دیحیتال هوش مصنوعی با جدا کردن مکانیسم اجماع از محاسبات، تضمین می‌کند که قدرت پردازش سیستم مقیاس‌پذیر باشد. این دو ویژگی در کنار هم، زیرساخت محاسبات ابری بدون اعتماد، قدرتمند، ایمن و مقیاس‌پذیر ایجاد می‌کند.

پروژه Phala به عنوان یک پاراچین در اکوسیستم چند زنجیره‌ای پولکادات می‌تواند توان محاسباتی برای سایر بلاک چین‌ها را با محافظت ار لایه داده فراهم کند. این ویژگی امکاناتی نظیر معاملات حریم خصوصی در حوزه دیفای و ایجاد لایت نودهای چند زنجیره‌ای برای پل بلاک چین را فراهم می‌کند.

در حال حاضر خدمات درون زنجیره‌ای در شبکه Phala در حال توسعه است که شامل Web3 Analytics است. این سرویس شامل قراردادهای هوشمند با عملکرد بالا در شبکه است که تجزیه و تحلیل داده‌های انبوه با حفظ حریم خصوصی را امکان‌پذیر می‌کند و راه را برای جایگزینی پروژه‌هایی مثل Google Analytics که حریم خصوصی را رعایت نمی‌کنند باز می‌کند. -توکن هوش مصنوعی iExec RL پروژه ارز دیجیتال هوش مصنوعی iExec ارائه‌دهنده پیشرو محاسبات غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است. در این پروژه از بلاک چین برای سازماندهی یک بازار استفاده می‌شود که در آن افراد می‌توانند از قدرت محاسباتی خود و همچنین اپلیکیشن‌ها و مجموعه‌ داده‌های خود به کسب درآمد بپردازند. این کار با ارائه دسترسی دسترسی به منابع محاسبات ابری بر اسا تقاضا انجام می‌شود.

ارز هوش مصنوعی IExec از برنامه‌های کاربردی در حوزه‌هایی مانند بیگ دیتا، مراقبت‌های بهداشتی، هوش مصنوعی، رندرگیری و فین تک پشتبانی می‌کند. این پروژه در سال 2016 با هدف بازآفرینی مفهوم رایانش ابری تاسیس شد و توکن ارز دیجیتال آن با نماد RLC شناخته می‌شود.

این پروژه از یک نرم‌افزار منبع باز به نام «XtremWeb-HEP» استفاده می‌کند که ویژگی‌هایی مانند پشتیبانی از چند اپلیکیشن، چند کاربر، تحمل خطا، استقرار تصاویر مجازی، زیرساخت‌های خصوصی، مدیریت داده‌ها و امنیت را شامل می‌شود. به هرحال کار اصلی این پروژه ارائه منابع محاسباتی به کاربران به صورت غیرمتمرکز است.

هر کاربری که منابع محاسباتی داشته باشد می‌تواند به عنوان Worker در این شبکه فعالیت کند. برای انجام این کار کاربران ماشین‌های محاسباتی خود را به هم وصل می‌کنند تا قابل استفاده برای دیگران باشد و در ازای این مشارکت در شبکه از توکن‌های RLC شبکه پاداش دریافت می‌کنند.

این فرآیند یک بازار برای به اشتراک گذاری منابع ایجاد می‌کند که از ویژگی‌های مثبت بلاک چین بهره می‌برد. علاوه بر این، ارائه‌دهندگان اپلیکیشن‌های مختلف می‌توانند با به اشتراک گذاری الگوریتم‌های خود کسب درآمد کنند و ارائه دهندگان داده نیز می‌توانند مجموعه داده‌های ارزشمند خود را از طریق استفاده از این پروژه در اختیار کاربران قرار دهند.

الگوریتم اجماع مورد استفاده در این پروژه با عنوان «اثبات مشارکت» (proof-of-contribution | PoCo) شناخته می‌شود که اجماع بر روی محاسبات خارج از زنجیره را ممکن می‌سازد. به لطف استفاده از این الگوریتم اجماع، ارائه دهندگام منابع محاسباتی و داده استفاده از منابع خود را به صورت مستقیم در داخل بلاک چین می‌توانند تایید کنند.

پروژه ارز دیجیتال هوش مصنوعی IExec همچنین اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مقیاس‌پذیر را به کاربران ارائه می‌دهد که دسترسی آسان به سرورها، مجموعه داده‌ها و منابع محاسباتی را برای کاربران فراهم می‌کند. از آنجایی که این اپلیکیشن‌ها بر روی بلاک چین اتریوم اجرایی می‌شوند یک زیرساخت محاسبات مجازی ابری شکل می‌گیرد که می‌تواند محاسبات با کارایی بالا را بر اسا تقاضا تامین کند.

-ارز هوش مصنوعی کووالنت Covalent ارز دیجیتال هوش مصنوعی کووالنت از تکنولوژی‌های داده‌های کلان (Big data) استفاده می‌کند تا از میلیاردها نقطه داده معنا ایجاد کند و بینش‌های عملی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد. این پروژه همچنین به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا منابع خود در داخل سازمان را به اهداف با کارایی بالاتر تخصیص دهند. کووالنت به‌جای یافتن سخت‌گیرانه داده‌ها از تعداد انگشت شماری زنجیره، اطلاعات را از ده‌ها منبع از جمله گره‌ها، زنجیره‌ها و فیدهای داده جمع‌آوری می‌کند.

کووالنت با استفاده از API خود داده‌های شخصی سازی شده از جمله عملکرد سرمایه‌گذاری فعلی و تاریخی در همه انواع دارایی‌های دیجیتال را از طریق کیف پول ارز دیجیتال در اختیار کاربر قرار می‌دهد. نکته مهم در این فرآیند این است که پروژه این اطلاعات را به شیوه‌ای سریع و سازگار و با استفاده از یک API جامع در اختیار کاربران قرار می‌دهد. گام جدید کووالنت غیرمتمرکز فرآیند این پروژه است که مدیریت و مالکیت آن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

-ارز دیجیتال هوش مصنوعی Cortex بلاک چین Cortex یک بلاک چین منبع باز است که به دنبال حل یکی از بزرگترین چالش های پیش روی بلاک چین هایی مانند بیت کوین و اتریوم یعنی اجرای هوش مصنوعی روی زنجیره است. Cortex یک پلتفرم منبع باز، همتا به همتا و غیرمتمرکز است که از مدل های هوش مصنوعی (AI) برای آپلود و اجرا در شبکه توزیع شده پشتیبانی می کند.

این پلتفرم هوش مصنوعی دستیابی به دموکراسی سازی هوش مصنوعی را فراهم می‌کند که در آن مدل‌ها می‌توانند به راحتی در قراردادهای هوشمند ادغام شوند و برنامه های غیرمتمرکز با قابلیت هوش مصنوعی (DApps) ایجاد کنند. در ارز دیجیتال هوش مصنوعی Cortex مکانیزمی طراحی شده است که توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی را تشویق می‌کند تا مدل‌های خود را در بلاک چین ذخیره کنند.

-رمز ارز هوش مصنوعی dKargo dKargo از فناوری بلاک چین برای حل مسائل مربوط به اعتماد در میان شرکت‌کنندگان پراکنده در صنعت لجستیک و ایجاد یک شبکه لجستیک کارآمد بر اساس همکاری که قبلا غیرقابل تصور بود، استفاده می‌کند. استفاده از بلاک چین و هوش مصنوعی به صورت همزمان مزیت‌های زیادی را به این پروژه اضافه کرده است علاوه بر این، ارز دیجیتال هوش مصنوعی dKargo دارای یک سیستم پاداش است که در آن شرکت‌کنندگان می‌توانند انگیزه‌های بیشتری برای بازی کردن نقش‌های خود به دست آورند. آن‌ها می‌توانند با ارائه خدمات لجستیک و آپلود داده‌ها در ایجاد یک شبکه لجستیک کارآمدتر مشارکت کنند و در مقابل، مشوق‌های بیشتری کسب کنند. توکن هوش مصنوعی این پروژه با نماد DKA برای این منظور استفاده می‌شود.

ارز دیجیتال هوش مصنوعی به ارزهایی گفته می‌شود که با تلفیق تکنولوژی‌های بلاک چین و هوش مصنوعی خدمات متنوعی را به کاربران ارائه می‌کنند.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.