اشتباهات رایج در هنگام ورود به دنیای ارزهای دیجیتال

اشتباهات رایج در هنگام ورود به دنیای ارزهای دیجیتال

برای بسیاری از افراد تازه کار و مبتدی، حضور در بازار ارزهای دیجیتال مضطرب کننده و سخت هست، چون بسیاری از مفاهیم و فرایندهای بازار ناملموس و گنگ هستن و در صورت نداشتن دانش پیشین به راحتی در این بازار میشه محتمل ضررهای جبران ناپذیر شد.

دچار فومو می شونددر سال‌های اخیر سرمایه گذاری در دنیای ارزهای دیجیتال به دلیل کم بودن کاربران و اطلاعات اندک در مقایسه با حال حاضر راحت‌تر بود. این روزها با افزایش تعداد کاربران برای انجام معامله و کسب درآمد، امکان دارد برخی از کاربران به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در زمینه ترید ارزهای دیجیتال، اشتباهات رایج و بزرگی انجام دهند.

امکان اینکه این خطاها، اشتباهات جبران ناپذیری باشند و در پی آن ضررهای سنگینی متحمل شوند زیاد است و حتی امکان دارد سرمایه اصلی خود را نیز در این راه از دست بدهند. جذابیت و محبوبیت ارزهای دیجیتال همراه با قیمت آن روزبه‌روز در حال افزایش است؛ اما تازه کاران باید با اطلاعات بیشتری کار خود را آغاز کنند تا با تجربه‌های گران قیمت خود، مسیری درست طی کنند.

اشتباهات تریدرها در دنیای ارزهای دیجیتال

بسیاری از تریدرها قبل از ورود به دنیای تجارت و عرصه رمزارزها اشتباهات خود را آغاز می‌کنند. این اشتباهات می‌تواند از انگیزه کاربران کاسته و آن‌ها را به‌طور کامل از ادامه فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال دلسرد کند. در ادامه به شرح اشتباهاتی می‌پردازیم که تازه کاران دنیای ارزهای دیجیتال آن را انجام می‌دهند‌.

  • با سرمایه از دست رفته بدون فرصت جبران ترید می‌کنند! ترید یکی از راه‌هایی است که می‌توان از این طریق در مدت زمان کمی درآمد زیادی به دست آورد؛ اما به همین راحتی نیز امکان دارد تمامی دارایی‌های کسب شده نیز از دست برود. مارجین یکی از راه‌های وسوسه انگیز برای تازه کاران حوزه ارزهای دیجیتال است که در این روش از اهرم یا لوریس استفاده می‌شود.

لوریج (Leverag) نوعی وام گرفتن از یک پلتفرم است؛ برای مثال اگر ارزش یک معامله 100 دلار باشد، تنها می‌توان با 50 دلار خود و قرض گرفتن 50 دلار از پلتفرمی که بر روی آن معامله برگزار می‌شود، وارد تراکنش شوید.

البته که صرافی و پلتفرم در قبال انجام این کار، کارمزد دریافت می‌کند. اگر معامله انجام شده سود چندان زیادی نداشته و یا در حالت کلی نتیجه آن ضرر باشد، پرداخت کارمزد می‌تواند گران تمام شود. در نهایت می‌توان گفت استفاده از این روش برای تریدرهای تازه کار و افرادی که استراتژی دقیقی برای معاملات خود ندارند، می‌تواند منجر به نابودی کل سرمایه شود.

  • طبق برنامه پیش نمی‌روند!

خرید و فروش ارزهای دیجیتال توسط تازه کاران اگر بدون طرح قبلی باشد، می‌تواند باعث از بین رفتن سرمایه شود؛ برای مثال اگر می‌خواهید به ترید بیت کوین بپردازید، باید قوانینی را برای ورود و خروج خود به بازار تعیین کنید و به این قوانین پایبند بمانید.

باید طبق برنامه ریزی خود پیش رفته و تریدها و نتایج خود را در جایی یادداشت نمایید و از آن منحرف نشوید. برنامه‌های معاملاتی، توانایی در اتخاذ تصمیم‌های احساسی را به حداکثر می‌رسانند و مانع طمع کردن می‌شوند. داشتن برنامه کمک می‌کند تا از نظر آماری از احتمالات آگاه شوید و تردیدهایی انجام دهید که مطابق قوانین از پیش تعیین شده باشند.

  • بیش از سقف خاص ترید می‌کنند!

تازه واردهای دنیای بیت کوین معمولا سقف خاصی برای تعداد ترید روزانه (Day Treading) خود تعیین نمی‌کنند. آن‌ها سعی بر این دارند تا ضررهای خود را با انجام معاملات جدید و کسب سود حاصل از آن‌ها جبران نمایند. انجام معاملات پی در پی و بی‌برنامه می‌تواند سرمایه اولیه را نابود کرده و ضرر بزرگی در پی داشته باشد.

  • زحمت فکر و تحلیل به خود نمی‌دهند! تریدرهای تازه کار هر موردی درباره دنیای ارزهای دیجیتال را در اینترنت دنبال می‌کنند. این افراد شاید از طریق اینترنت و یا دوستانشان شنیده‌اند که معامله ارزهای دیجیتال کسب‌وکار پرسودی است. این دسته از افراد فراموش می‌کنند که در این دنیای پرسود چیزی به اسم ضرر کردن نیز وجود دارد.

تریدرهای تازه کار با اندکی تحقیقات از سایت‌های گوگل و یا کانال‌های تلگرامی در نهایت تصمیم می‌گیرند که طبق این پیشنهادات معاملات خود را انجام دهند.

  • ارزان‌ترین کوین‌ها را خریداری می‌کنند!

یکی دیگر از اشتباهات رایج در میان تازه کاران دنیای ارزهای دیجیتال، خرید توکن و یا کوین‌هایی است که در سایت کوین مارکت کپ وجود دارند. این افراد گمان می‌کنند اگر زمانی بیت کوین تنها چند پنی ارزش داشته و در حال حاضر ارزش آن به هزاران دلار رسیده است، در حال حاضر نیز اگر ارزی بخرند که تنها چند پنی ارزش دارد، با گذشت زمان ارزش آن به هزاران دلار خواهد رسید.

تریدرهای تازه تار معمولا تنها به سرمایه در گردش و حجم بازار یک کوین نگاه می‌کنند و این موضوع یکی از مضحک‌ترین اشتباهات افراد تازه کار است.

  • با حد ضرر آشنایی ندارند!

تعداد زیادی از تریدرهای تازه کار که فعالیت خود را به تازگی شروع کرده‌اند، هنگامی که روندی منفی پیش برود، با این تفکر که این فرایند موقتی است، آن را ادامه می‌دهند. این افراد باید از ابزار توقف ضرر استفاده کرده، از معامله خارج شده و استراحت کنند.

هرچه سریع‌تر این کار را انجام دهند، ضرر نیز زودتر متوقف می‌شود. البته بهتر است وقفه‌ای طولانی تا معامله بعدی ایجاد نشود و به بیان دیگر ضرر نباید شما را فلج کند. ضرر کردن بخشی از معاملات تجار بوده و اجتناب از آن غیر ممکن است؛ اما می‌توان با رعایت مواردی مقدار آن را به حداقل رساند. مهم‌ترین نکته در این رابطه این است که تحت هیچ شرایطی برای جبران ضرر اقدام به معامله جدید نکرد.

  • دچار فومو می شوند

یکی دیگه از اشتباهات رایج تریدرهای مبتدی بازار ارزهای دیجیتال این هست که دچار فومو میشن. فومو به ترس از دست دادن فرصت یا جا موندن اشاره داره و زمانی مورد استفاده قرار می گیره که معامله گران تحت تاثیر رشد و روند صعودی اون شروع به خرید ارز دیجیتال بدون هیچ برنامه قبلی می کنند. به این ترتیب، ممکنه حجم بالایی از ارز دیجیتال بی ارزش رو بخرن. فقط به این دلیل که از فرصت پیش اومده جا نمونن. نکته ای که تریدرهای مبتدی بازار ارزهای دیجیتال باید بهش توجه داشته باشن این هست که روند رشد و صعود شدید بازار احتمال بیشتری برای اصطلاح مجدد و بازگشت به قیمت های کمتر رو داره و نباید در شرایط صعود شدید قیمت ها دچار فومو شد.

-چک کردن مداوم قیمت ارزهای دیجیتال

یکی دیگه از اشتباهات رایج تریدرهای مبتدی بازار ارزهای دیجیتال این هست که هر لحظه در حال چک کردن قیمت ارزهای دیجیتال خودشون هستن که باعث میشه با کوچیک ترین رشد یا سقوط قیمت تحت تاثیر قرار بگیرن. این روند معمولا بعد از رشد و افزایش قیمت ارز دیجیتال خریداری شده اتفاق می افته و بعد از اولین سود شخص دچار هیجانات مثبت شده و به صورت خودکار هر چند دقیقه به امید رشد مجدد قیمت اون رو بررسی می کنه و این کار به صورت یه عادت برای اون تبدیل میشه تا بتونه دوباره به اون هیجان مثبت دست پیدا کنه.

  • نبود استراتژی معاملاتی

یکی دیگه از اشتباهات رایج تریدرهای مبتدی بازار ارزهای دیجیتال، نبود استراتژی و تصمیم گیری هیجانی بر احساسات و اخبار اشتباه هست. دوری کردن از تصمیم های اشتباهی که از احساسات و اخبار اشتباه حاصل میشه، کمی سخته. مخصوصا برای افرادی که اخبار و پست های توییتری رو دنبال می کنند. حتی اگه همه اخبار منتشر شده واقعیت داشته باشن، از نظر منطقی دنبال کردن و پیروی کردن از اون ها و قرار دادن اون ها به عنوان تنها مبانی معاملات ارزهای دیجیتال کار اشتباهی هست و ممکنه باعث بشه تا تریدر یا معامله گر ارزهای دیجیتال ضررهای جبران ناپذیری محتمل بشه.

  • سرمایه گذاری بیش از حد توان

یکی دیگه از اشتباهات رایج تازه کارها در بازار ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاری بیش از حد توان در بازار ارزهای دیجیتال هست. اینکه فکر کنین شانس با شما همراه میشه و سرمایه شما چند برابر میشه، اشتباه بزرگی هست که ممکنه تبعات زیادی به همراه داشته باشه. اگه پول اضافی برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال دارین، این پول باید همون دارایی باشه که از دست دادن اون تاثیر جبران ناپذیری در زندگی شما نداشته باشه. اگه برای سرمایه گذاری بخواهین خودرو، خونه، اجناس و.... خودتون رو بفروشین، هیچ وقت موفق نمیشین.

  • عدم تمایل به یادگیری و آموزش

یکی دیگه از اشتباهات رایج در معاملات ارزهای دیجیتال که افراد تازه کار درگیرش میشن این هست که علاقه به یادگیری و آموزش ارزهای دیجیتال دارن. بعد از اینکه تصمیم گرفتین وارد بازار ارزهای دیجیتال بشین، در اصل این شما هستین که سرمایه و منابه مالی خودتون رو برای خرید ارز دیجیتال وارد بازار کردین. به این ترتیب، لازمه با مطالعه و آموزش از منابع مالی خودتون محافظت کنین. اگه تصمیم شما به نظرات افراد دیگه بستگی داشته باشه، مجبور میشین در زمان خرید و فروش فقط به حرف های این افراد تکیه کنین. این مورد یکی از اشتباهات بزرگ تریدرهای ارز دیجیتال هست.

اهمیت شناخت اشتباهات توسط تریدرها

هر معامله‌گری ممکن است در حوزه خرید و فروش ارز دیجیتال اشتباه کند؛ اما باید به این نکته توجه کرد که انجام این اشتباهات به منزله پایان معاملات نیست. کارهای بسیار زیادی در دنیای ارزهای دیجیتال به عنوان کار اشتباه تلقی می‌شوند و شناخت این اشتباهات کمک می‌کند تا از انجام آن‌ها جلوگیری به عمل آید.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.