لاک دراپ (Lockdrop) چیست و چه تفاوتی با ایردراپ (Airdrop) دارد

لاک دراپ (Lockdrop) چیست و چه تفاوتی با ایردراپ (Airdrop) دارد

یکی از مفاهیمی که در ارتباط با ارز دیجیتال وجود دارد، لاک دراپ Lockdrops یا لاک دراپ می باشد. در مقایسه با ایر دراپ، لاک دراپ Lockdrops از اهمیت کمتری برخوردار است اما باید بدانیم که لاک دراپ Lockdrops ، از کارآمدی بیشتری بهره مند است.

لاک دراپ Lockdrops چیست؟

اولین موضوعی که باید در این مقاله به آن اشاره شود، چیستی لاک دراپ Lockdrops می باشد. در واقع لاک دراپ، همان ایر دراپ Airdrop به صورت اصلاح شده و تعمیم یافته می باشند که کاربران برای دریافت توکن های رایگان، نیاز دارند تا به این ایر دراپ ها، پایبند باشند. روند کاری در لاک دراپ، بدین صورت می باشد که شما یک توکن را استیک یا سپرده گذاری می کنید و پس از گذشت زمان معینی، توکن های مشخص شده را دریافت می کنید. نکته ی مهمی که باید درباره استیک بدانید، این است که در این مدت، توکن شما توسط قرارداد های هوشمند، قفل می شود و امکان برداشت از شما سلب می شود. با این حال میزان سود مشخص شده از آن ها متناسب با میزان استیک و مدت سپرده گذاری، به حساب شما واریز می شود. هدف اصلی از به وجود آمدن لاک دراپ Lockdrops این است که کاربران با افزایش میزان سپرده گذاری خود، علاوه بر کسب سود، بتوانند امنیت شبکه را نیز افزایش دهند.

دنیای کریپتو‌کارنسی روزبه‌روز در حال پیشرفت است وشاید بتوان به عنوان صنعتی که سرعت رشد بسیار بالایی دارد از آن نام برد. همه موارد از زیر ساخت اصلی گرفته تا روش‌های جذب کاربر در حال تغییر است. بنابراین دور از انتظار نیست که روش‌های جدیدی برای عرضه و توزیع توکن نیز معرفی شوند.

روش عرضه اولیه (ICO) با وجود تمام نقص‌هایش، روشی شناخته شده برای توزیع ارز دیجیتال و معرفی آن به کاربران است. اما با وجود صحبتی که از پیشرفت و آپدیت هر روزه دنیای کریپتو شد واضح است، برخی کمپانی‌ها بخواهند استراتژی‌های جدیدی را برای معرفی و تبلیغات کوین‌های خود استفاده کنند. لاک دراپ (Lockdrop) چیست، در واقع لاک دراپ روشی مانند ایردراپ Airdrops است که برای عرضه توکن میان کاربران معرفی شده. در لاک دراپ Lockdrops هیچ پولی جمع آوری نمی‌شود، اما روشی جذاب برای تشویق کاربران به شرکت در یک پروژه یا شبکه است. هدف اصلی لاک دراپ Lockdrops توزیع توکن‌های یک بلاکچین یا شبکه، به طیف زیادی از کاربران و شرکت‌کنندگان است. برای انجام این کار، دارندگان توکن یک شبکه مانند اتریوم، باید اتر خود را در یک قرارداد هوشمند برای مدت معینی قفل کنند تا بتوانند از شبکه جدید توکن دریافت کنند.

به طور کلی هر چه توکن‌های قفل شده در قرارداد هوشمند بیشتر باشد مالک، توکن‌های بیشتری از شبکه جدید دریافت می‌کند. پس از اتمام دوره، توکن‌های اصلی به دارنده برگشت داده می‌شود.

مخترع لاک دراپ Lockdrops چه کسی است؟

آزماشگاه Commonwealth اولین کمپانی‌ای بود که مفهوم لاک دراپ Lockdrops را معرفی کرد. این شرکت استارتاپی توسط دایلون چین (Dillon Chen) و ریموند ژونگ (Raymond Zhong) تاسیس شده است. اولین لاک دراپ آزمایشگاه Commonwealth در شبکه Edgeware انجام شده است.

تفاوت لاک دراپ Lockdrops و ایردراپ Airdrops

در صورتی اطلاعات زیادی از مفاهیم لاک دراپ Lockdrops و ایردراپ Airdrops نداشته باشید، حتما متوجه ی تفاوت آن دو نیز نخواهید شد. همانطور که بیان کردیم، لاک دراپ از حالت اصلاح شده و تعمیم یافته ایر دراپ به وجود آمده است. ابتدا به سراغ ایر دراپ می رویم. شما در ایر دراپ، می توانید با دنبال کردن شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام، توئیتر یا فیس بوک این توکن ها، اقدام به دریافت آن ها کنید. در واقع عوامل موجود در ایر دراپ، بیشتر به دنبال تعامل با کاربران می باشند و کاربران می تواند با انجام کار های ساده تری، اقدام به دریافت توکن کنند. یکی از اهداف اصلی ایر دراپ ها Airdrop ، این است که بازاریابی قدرتمندی داشته باشند و بتوانند کاربران را جذب کنند. ایر دراپ Airdrop ، شیوه ای می باشد که مستلزم شرایط مالی کمتری نسبت به لاک دراپ Lockdrops است

در طرف مقابل، لاک دراپ Lockdrops ها بیشتر به تعهدات مالی کاربران نیاز دارند. آن ها برخلاف ایر دراپ که نیاز به دنبال کردن شبکه های اجتماعی دارد، نیاز به سپرده گذاری یا استیک توکن کاربران برای انتقال توکن های هدیه دارند. هر چه مدت زمان و تعداد توکن سپرده گذاری بیشتر باشد، توکن های هدیه بیشتری نیز دریافت خواهید کرد. بنابراین سطح تعهدات و پایبندی های مالی در لاک دراپ Lockdrops ، بیشتر از ایر دراپ می باشد که این مورد، خود خطراتی نظیر از دست دادن رمز ارز را نیز در پی دارد. لاک دراپ های Lockdrops محبوب در سال 2022 در این بخش از مقاله، می خواهیم به 3 لاک دراپ Lockdrops محبوب در سال 2022 اشاره کنیم که سرمایه گذاری در آن ها، سودمند و مفید می باشند. نخستین مورد، لاک دراپ Lockdrops مارس پروتکل (Mars Protocol) می باشد. این پلتفرم که بر روی بستر شبکه ترا قرار دارد، توکن های خود را با فرآیند لاک دراپ عرضه می کند. در این فرآیند، کاربران می توانند توکن های UST خود را سپرده گذاری کرده و پس از مدت 3 الی 18 ماه، پاداش های خود را دریافت کنند. دومین لاک دراپ Lockdrops محبوب در سال 2022، اج ور (Edgeware) می باشد. در این پروژه، شاهد عرضه 90% از توکن ها به صورت لاک دراپ Lockdrops می باشیم. کاربران می توانند به مدت 3 الی 12 ماه در این پروژه، سپرده گذاری کنند. برای سپرده گذاری در این پروژه، نیاز است که کاربران اتر های خود را در پروتکل مشخص شده، قفل کنند. سرانجام سومین پروژه موفق از لاک دراپ Lockdrops در سال 2022، به پروژه استروپورت (Astroport) می رسد. در این پروژه، 7.5 درصد از توکن های آن به صورت لاک دراپ Lockdrops عرضه شده است. کاربران می توانند توکن تراسواپ را در این پروژه سپرده گذاری کنند و به عنوان پاداش، استرو دریافت کنند. مقدار زمان قفل شدن نیز از 2 هفته آغاز می شود.

مشارکت در لاک دراپ‌ها Lockdrops

پروتکل، شرایط لاک دراپ Lockdrops را معرفی می‌کند. دارایی برای مدت زمان مشخص در قرارداد هوشمند قفل می‌شود. این دارایی که به عنوان وثیقه در اختیار قرارداد هوشمند قرار می‌گیرد، می‌تواند اتر یا هر استیبل کوین یا ارز دیجیتال دیگری باشد. در پایان زمان لاک دراپ Lockdrops ، دارایی اصلی به همراه پاداش توزیع می‌شود. توکن‌های جایزه بر اساس مقدار و مدت زمانی که قفل بوده‌اند اهدا می‌شود.

بعد از قفل شدن وثیقه (مرحله ۲)، می‌توانید متعهد شوید؛ توکن‌های پاداش را در استخر نقدینگی قفل می‌کنید. به عنوان مثال فرض کنید مقداری اتر به عنوان وثیقه، استیک و مقداری ارز دیجیتال x به عنوان پاداش دریافت کرده‌اید. بعد از اتمام لاک دراپ و قبل از دریافت سود، می‌توانید ارزهای دیجیتال x را به استخر نقدینگی اختصاص دهید. با قفل کردن نقدینگی، در واقع می‌توان روی سود حاصل از سرمایه‌گذاری قبلی، سرمایه‌گذاری و پاداش جدیدی دریافت کرد. همچنین مزیت دیگر این کار، کمک کردن به پروتکل، برای رسیدن به قیمت مناسب است.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.