آشنایی با روش پرایس اکشن rtm

آشنایی با روش پرایس اکشن rtm

پرایس اکشن یک سبک مهمی از تحلیل تکنیکال می‌باشد. تحلیل تکنیکال یک دانش مهم در بازارهای مالی محسوب می‌شود که معروف‌ترین سبک آن سبک پرایس اکشن می‌باشد. تحلیل تکنیکال و پرایس اکشن

برای سرمایه‌گذارانی مناسب می‌باشد که بر اساس قیمت دارایی‌ها انتخاب‌های خود را اولویت قرار می‌دهند. با تحلیل تکنیکال نمودارهای قیمت بررسی می‌شود و نوسانات بازار باعث سود سرمایه‌گذاران می‌شود. پرایس اکشن به معنای مطالعه حرکات قیمت یک سهم می‌باشد، سرمایه‌گذاران با استفاده از سبک پرایس اکشن تاریخچه قیمتی یک سهم را بررسی می‌کنند و از طریق تاریخچه قیمتی آن حرکت بازار را در آینده پیش‌بینی‌ می‌کنند. شاخص پرایس اکشن به معنی مطالعه و بررسی روند و نمودارهای قیمتی می‌باشد و جزئیاتی مانند زمان خروج از بازار و ورود به بازار را در یک بازه زمانی خاص برای سرمایه‌گذاران مشخص می‌کنند.

هدف اصلی سبک پرایس اکشن پی‌ بردن به وضعیت بازار در آینده می‌باشد. پرایس اکشن یک سبکی از تحلیل تکنیکال می‌باشد که یادگیری آن می‌تواند سودآوری زیادی برای سرمایه‌گذاران داشته باشد. در پرایس اکشن شما از نمودار قیمتی اصلی بدون استفاده از اندیکاتور استفاده می‌کنید. شما در پرایس اکشن به بررسی عملکرد خریداران و فروشندگان می‌پردازید. ##پرایس اکشن rtm چیست؟ پرایس اکشن rtm زیر مجموعه‌ای از سبک پرایس اکشن می‌باشد و در این روش سعی می‌کنند رد پاهای تریدرهای بزرگ دنبال کنند و روش آن‌ها در معاملات را بررسی کنند. در این روش به زمان خروج تریدرهای بزرگ از بازار و همچنین ورود آن‌ها توجه می‌شود. در پرایس اکشن rtm سرمایه‌گذاران به بررسی گره‌های قیمتی می‌پردازند. شما در این سبک علاوه بر بررسی گره‌های قیمتی نیاز دارید الگوها و ساختارهای پیشین قیمت‌ها را بررسی کنید. گره‌های قیمتی از قدرت زیادی در بازار برخوردار هستند و عامل شروع موج‌های قیمتی هستند و شما با پرایس اکشن rtm می‌توانید پوزیشن‌های پرسود و پرریسک را شناسایی کنید. در پرایس اکشن rtm میزان سود و ریسک بیشتر از حالت عادی می‌باشد و این عامل باعث سودآوری زیادی در معاملات شما می‌شود. پرایس اکشن یک استراتژی مالی است که ویژگی‌های حرکتی قیمت مانند نوارهای قیمت ساده، نوارهای قیمت شکست‌ها، خطوط روند یا کندل‌ها و نوسانات و مواردی از این دست در حوزه سهام، اوراق قرضه، فارکس و… را توصیف می‌کند؛ به عبارت دیگر Price Action یک روش معاملاتی سیستماتیک است که به‌کمک ابزارهای تحلیل تکنیکال و تاریخچه اخیر قیمت‌ها، دیدگاهی روشن و سناریوی مشخصی برای سرمایه‌گذاری به افراد هدیه خواهد داد! از مطرح‌ترین سبک‌های این روش می‌توان به (Inner Circle Trader) ICT و تکنیک rtm یا Read The Market اشاره داشت. شخصی به نام ایف میانته به همراه برخی همکارانش با معرفی پرایس اکشن rtm سبکی جامع و کارآمد را عرضه کرد که می‌تواند یک سطح پایه را برای سرمایه‌گذاران فراهم کند تا با اتکا بر تحلیل و افکار خود، به نتیجه‌ای مطلوب‌تر برسند. این سبک، براساس منطق عرضه و تقاضا استوار است. درواقع در این روش حساسیت بالایی به دیدگاه خریداران و فروشندگان وجود دارد و درک نوع بینش سرمایه‌گذاران اصلی و نحوه رفتار و عملکرد آن‌ها و پیام‌هایی که به یکدیگر می‌رسانند، از مهم‌ترین معیارهای تحلیل بازار است؛ به بیانی دیگر پرایس اکشن سبک rtm به معامله‌گر اجازه می‌دهد بدون تکیه بر شاخص‌های فنی و بدون نیاز به اطلاعات و دانش کاملاً تخصصی که فراگیری آن بسیار زمان‌بر و هزینه‌بر خواهد بود، ذهن بازار را بخواند و براساس حرکات واقعی و اخیر قیمت تصمیم‌گیری کند.

تاریخچه پرایس اکشن rtm

شما در سبک پرایس اکشن در مرحله اول نیاز به نمودارهای قیمتی دارید‌ و از طریق نمودارهای قیمتی می‌توانید ویژگی‌های حرکتی قیمت را زیره ذربین قرار دهید و قیمت، شکست‌ها، نوسانات و کندل‌ها را بررسی کنید. سبک پرایس اکشن منحصر به یک بازار مالی خاص نمی‌باشد و یکی از معروف‌ترین زیر مجموعه‌های پرایس اکشن روش rtm می‌باشد.

پرایس اکشن rtm توسط فردی به نام If Myante و همکارانش پدید آمد. شما با روش rtm می‌توانید یک راه ترسیم شده را دنبال کنید و به نتیجه دلخواه خود برسید. پایه اصلی روش rtm براساس میزان عرضه و تقاضا می‌باشد. شما در روش rtm سبک معاملاتی تریدرهای معروف را الگوی خود قرار می‌دهید و بر اساس روش آن‌ها می‌توانید عملکرد بهتری در سرمایه‌گذاری خود داشته باشید. هیچ بازار مالی بدون ضرر نمی‌باشد، اما ضرر زمانی افزایش پیدا می‌کند که از اندیکا‌تور و الگوهای کلاسیک استفاده شود. پدید‌آورنده روش rtm متوجه شده بود موسسات مالی و بانک‌ها سرمایه افراد را خزانه خود نگهداری می‌کنند و در نهایت باعث ضرر سرمایه‌گذاران می‌شود، به همین دلیل میانته تصمیم گرفت با اقت به بررسی نمودارها بپردازد تا بتواند راه بهتری به سرمایه‌گذاران پیشنهاد دهد. در نهایت بعد از تحقیقات فراوان سبکی از پرایس اکشن به نام rtm را کشف کرد.

مزایای پرایس اکشن rtm

در حالت کلی سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی بدون استفاده از تحلیل‌های قیمتی سودآوری زیادی ندارد و در بعضی مواقع به ضرر نیز منجر می‌شود. پرایس اکشن rtm در حال حاضر دارای ویژگی‌های متعددی می‌باشد و سرمایه‌‌گذاران زیادی از این روش استفاده می‌کنند. در این قسمت به بررسی مزایای پرایس اکشن rtm می‌پردازیم.

یادگیری سریع شما برای یادگیری روش rtm نیازمند زمان زیادی نیستید. زیرا روش rtm بخشی از روش پرایس اکشن می‌باشد و شما با شرکت‌ در دوره‌های آموزشی آکادمی پارسیان بورس، مطالعه مقالات بلاگ یا مطالعه کتاب‌های مخصوص در این حوزه می‌توانید این روش را به راحتی آموزش ببینید.

وجود ستاپ‌های مختلف یکی از ویژگی‌های مثبت و مهم روش rtm وجود ستاپ‌های تحلیلی بر پایه بررسی بازه‌های قیمتی ،برپایه نقدینگی و کاهش یا افزایش سفارش‌ها در بازار می‌باشد.

تحلیل بازار از نظر یک تریدر موفق یکی از ویژگی‌های روش rtm این می‌باشد که شما بازار را بر اساس حرکت یک تریدر موفق و حرفه‌ای بررسی می‌کنید. تریدرهای موفق تاثیر بسیاری در روند بازارهای مالی دارد. تریدرهای حرفه‌ای می‌توانند تاثیر زیادی بر قیمت‌های بازار داشته باشند و در صورتی که با آن‌ها هم جهت باشید سود کسب می‌کنید و اگر خلاف آن‌ها حرکت کنید با موج بازار پیش ‌نمی‌روید ‌و دستخوش ضرر خواهید شد. پرایس اکشن rtm باعث می‌شود شما از دیدگاه یک تریدر حرفه‌ای معامله کنید و الگوهای قیمتی را با روش آن‌ها تحلیل کنید. با درک کردن تفکر و روش تریدرهای حرفه‌ای می‌توانید حرکت رو به جلو در بازار داشته باشید.

ریسک بسیار کم معمولا بازارهای مالی و تحلیل آن‌ها همواره با ریسک همراه می‌باشد. در روش پرایس اکشن rtm ریسک معاملاتی پایین می‌باشد زیرا ساختار این روش کارآمد و منطقی است. روش rtm تا حدودی می‌توانید پیش‌بینی را به واقعیت تبدیل کنید و نسبت به سایر روش‌های معاملاتی دارای ترس و اضطراب کمتری می‌باشد. در بازارهای مالی مانند فارکس و ارز دیجیتال که نوسانات بالایی دارند استفاده از روش rtm بیشتر توصیه می‌شود.

قابلیت ترکیب با انواع سبک‌ها در بازارهای مالی سبک‌های معاملاتی متفاوتی وجود دارد که بسیاری از این سبک‌ها با یکدیگر در تضاد هستند و شما بر اساس نیازهای خود ناچار به انتخاب یک سبک معاملاتی هستید. پرایس اکشن rtm به صورتی می‌باشد که شما می‌توانید این روش را با دیگر سبک‌های معاملاتی خود ترکیب کنید زیرا rtm از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است. rtm دارای قابلیت تطبیق‌پذیری با استراتژ‌های دیگر مانند لنس را دارد که این موضوع بازارهای مالی از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد.

روش استفاده از پرایس اکشن rtm

در این تکنیک با بررسی چارت‌ها، محل‌هایی که عرضه و تقاضا افزایش یا کاهش داشته‌اند و علل تشکیل به ‌وجود آمدن آن منطقه و همچنین روند سفارش‌ها و افزایش احتمالی نقدینگی مورد توجه ویژه قرار گرفته تا هجوم یک‌باره افراد یا طردکردن بازار توسط عده زیادی از معامله‌گران در قیمت‌های مشخص را واکاوی و رفتارهای مشابه در آینده را قابل پیش‌بینی کند! گفتنی است پرایس اکشن به روش rtm براساس ساختارها فعالیت می‌کند و این ساختارها، روندی کلی و درونی را برای معامله‌گران آشکار می‌کنند و هرگز بر پایه اظهارنظر درباره رفتار کاملاً از پیش تعیین شده و روند دقیق و با جزئیات کامل فعالیت نمی‌کند. از آنجا که تکنیک rtm تحلیل‌های مختص به خود را دارد، همچنین تحلیل‌های بنیادی را نادیده می‌گیرد و بخش اعظم توجه خود را بر حرکت‌های گذشته قیمت می‌گذارد، به ابزارهای تحلیل تکنیکال مانند نمودارها، خطوط روند، باندهای قیمت، نوسانات بالا و پایین، سطوح فنی مانند حمایت، مقاومت، تثبیت و… وابسته است.

مهم‌ترین مبنای ساختاری که در این روش تحلیلی استفاده می‌شود، مناطقی است که سفارش‌ها پایان پذیرفته، روند قیمتی نزولی شده و همچنین مناطقی که با اضافه‌شدن سفارش‌ها، قیمت حمایت‌شده و افزایش یافته باشند. مشاهده، بررسی و تحلیل این مناطق، تصویری واضح در ذهن سرمایه‌گذاران از چگونگی روند آتی قیمت و تشخیص معاملات سودآورتر را ترسیم خواهد کرد. این مناطق که از آن‌ها با عنوان اینگلف و ریجکت نیز نام ‌برده می‌شود، اغلب برای درک صحیح بهتر چارت، بهتر است مکمل هم باشند؛ برای مثال بررسی مناطقی که سطح سفارش‌های پیاپی آن‌ها پایان پذیرفته یا اینگلف شده باشد، برای عموم افراد بسیار دشوار است و تنها باتجربه‌ها از پس تفسیر آن و پیش‌بینی روند آتی برمی‌آیند! در تکنیک rtm ارزش گره‌های معاملاتی با توجه به ساختار و افزایش و کاهش سفارش‌ها، روند بازه‌های زمانی بالاتر و جابه‌جایی Order ها و… تعیین شده و بیزینس‌من‌ها در بررسی‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلی، به این معیارها توجه ویژه‌ای خواهند داشت تا معیارهایی مانند نحوه ورود و خروج و صرف بازه‌های زمانی و… باید اشاره کرد که ارزش گره‌های معاملاتی در این سبک، در بازه‌های زمانی و اشکال یکسان نیز می‌تواند به‌صورت داینامیک تغییر داشته و با توجه به شرایط، در استراتژی کلی تأثیرگذار باشد. در این روش، بررسی تاریخچه قیمت‌ها و اثرگذاری‌های دارای خط رفتاری و قابل مطالعه، بعضی از حرکات و ساختارهای مهم را نام‌گذاری و دسته‌بندی کرده‌اند که از مطرح‌ترین آن‌ها می‌توان از ساختارهای برگشتی QM و CP و همچنین ساختارهای ادامه‌دهنده FO، EFO و CP نام برد که در تحلیلگران، آن‌ها را به‌شدت زیر نظر دارند.

فلگ لیمیت مهم‌ترین بخش RTM

پرایس اکشن مخفف عبارت Read the Markets می‌باشد که شما با استفاده از این روش سعی می‌کنید روند قیمتی بازارهای مالی را بخوانید و متوجه شوید که قیمت چه هدفی دارد و قرار است به چه نقطه‌ای دست پیدا کنید. این اطلاعات مربوط به بخش فلگ‌ها و FLها می‌باشد زیرا سفارش‌های اصلی در این قسمت بازار صورت می‌گیرند. برای اینکه متوجه شوید چرا به این بخش‌ها فلگ لیمیت گفته می‌شود در ابتدا سعی کنید تصویر مربوطه را نگاه کنید و سپس به ساختار روش rtm پی‌می‌برید.

در تصویر در ابتدا شما باید منطقه‌ای که بین خریدار و فروشنده درگیر شده است را شناسایی کنید که به اصطلاحی به آن بیس هم گفته می‌شود. این بیس ساختاری می‌باشد که بعد از درا‌پ یا رالی به وجود می‌آید. در منطقه بیس بین خریدار و فروشنده یک نفر پیروز می‌شود و قیمت به سمت برنده این معامله حرکت می‌کند، در واقع پاداش برنده همین می‌باشد. قیمت قبل از شروع حرکت اعلام می‌کند که به کدام سمت مایل می‌باشد و این اعلام بر اساس اینگلف انجام می‌پذیرد. اینگلف به معنای نفوذ می‌باشد.

نفوذ به خارج از محدوده قیمتی شما در واقع به این معنی است که چیزی جلودار قیمت در آینده نمی‌باشد و در این بیس دارای یک دراپ و رالی می‌باشیم. بعد از اهدای پاداش دوراره بین خریداران و فروشندگان درگیری اتفاق می‌افتد که هدف این جنگ و اهدای پاداش حرکت شارپ و قوی قیمت می‌باشد که یک نوع غنیمت جنگی محسوب می‌شود. این درگیری دوباره مانند بیس نقش ایفا می‌کند و منطقه‌ای که در آن در نهایت پیروز می‌شود فلگ لیمیت نامیده می‌شود که در فارسی به آن محدوده پرچم نیز گفته می‌شود. تمامی حرکت‌های قیمت از قبل با اینگلف ENG به نمایش گذاشته می‌شود.

مقایسه پرایس اکشن مدل RTM با پرایس اکشن مدل Lance

معمولا سبک‌های معاملاتی که دارای اندیکاتو و الگوهای کلاسیک هستند در اکثر مواقع کارآمد نیستند و ضرر زیادی را به ارمغان می‌آورند. ایف میانته با معرفی روش پرایس اکشن rtm سعی کرد که به این ضررها پایان بدهد و با تاسیس یک آکادمی سعی کرد راز بازار و تحرکات قیمت را کشف کند که در نهایت توانست سبک قدرتمندی از تحلیل به اسم تحلیل پرایس اکشن rtm را به وجود بیاورد.

در کنار روش rtm پرایس اکشن دارای روش دیگری به نام لنس نیز می‌باشد. لنس بگز یکی از معامله‌گران حرفه‌ای بازارهای مالی می‌باشد و فعالیت اصلی خود را در بازار فارکس انجام می‌دهد. او با نوشتن کتاب پرایس اکشن لنس بگز و ارائه دوره‌های آموزشی در این حوزه سعی کرد به معامله‌گران در بازارهای مالی کمک کند. این کتاب سعی کرده است که تمامی مباحث مربوط به استراتژی پرایس اکشن را به معامله‌گران ارائه دهد.

ستاپ‌های معاملاتی پرایس اکشن Lance با شناسایی کردن ضعف در حرکت قمیت‌های فعلی ستا‌‌های معاملاتی بدست می‌آید و فرصت‌های معاملاتی در محدوده سطوح حمایت و مقاومت در تایم فریم معاملاتی و تایم فریم بالاتر مشخص می‌شوند.

ستا‌پ تست حمایت و مقاومت TST یا Test Setup

در زمانی که قیمت توانایی عبور ار دو محدوده حمایت و مقاومت را ندارد و اگر قیمت در عبور از این محدوده‌ها ناتوان باشد ستاپ حمایت و مقاومت حفظ می‌شود. موفقیت در این معامله‌ها زمانی احتمال زیاد دارد که قیمت به مقاومت‌های تایم فریم بالاتر واکنش نشان دهد.

ستا‌پ‌های پرایس اکشن مدل RTM

ستاپ QM در پرایس اکشن RTM ستاپ QMیکی از قدرتمندترین الگوریتم‌ها در پرایس اکشن RTM می‌باشد. این ستاپ با سیستم عرضه و تقاضا سرمایه‌گذاران در بازار ارزهای دیجیتال سروکا دارد. این ستاپ در روند خود یک نقطه صعود در نظر می‌گیرد و یک نقطه در کف، در حرکت بعدی دوباره یک نقطه صعود بالاتر از قبل می‌سازد و همچنین یک نقطه پایین‌تر از کف، محدوده بین دو قله زون QM می‌باشد. در واقع الگوی سر و شانه یک نمودار نشان دهنده روند چرخشی است که در آن بازار از صعودی به نزولی یا برعکس تغییر می‌کند. الگوی QM تقریبا همان الگوی سر و شانه می‌باشد با این تفاوت که نقطه ورود و ریسک به ریوارد بهتری در QM وجود دارد.

ستاپ Diamond در پرایس اکشن RTM زمانی که الگو QM در نمودار دچار شکست شده باشد الگو Diamond تشکیل می‌شود. از این الگو با نام الماس یاد می‌شود زیرا با وصل کردن قله اول به قله بالاتر و سپس با وصل کردن خطوط کف به یکدیگر به شکل الماس ظاهر می‌شود. در الگو الماس چهار اینگلف رخ می‌دهد و به این ترتیب نقدینگی بازار تامین می‌شود.

ستاپ Can Can در پرایس اکشن RTM نواحی can can به بخش‌هایی گفته می‌شود که انتظار واکنش‌خای تند قیمت در آنجا زیادتر از حد معمول می‌باشد زیرا گره‌های قیمتی در این قسمت‌ها وجود دارند و قیمت در ابتدا یک DBD می‌سازد که بیس آن یک Authentic zone می‌باشد و این بیس به عبارتی زون عرضه می‌باشد و شما باید انتظار برگشت قیمت را داشته باشید و همینطور روند برعکس این موضوع هم ممکن می‌باشد. در بازارهای مالی کلید اصلی موفقیت شما داشتن دانش و آگاهی مناسب در این حوزه می‌باشد. شما برای سودآوری در بازارهای مالی نیازمند کسب اطلاعات در حوزه تحلیل بازار هستید. برای درک کردن وضعیت بازار باید ابتدا بتوانید قیمت را در بازار تحلیل کنید تا بتوانید شرایط فعلی و آینده بازار را پیش‌بینی کنید. تحلیل تکنیکال یک بخش اصلی در بازارهای مالی می‌باشد که خود دارای روش‌های متفاوتی می‌باشد. در تحلیل تکنیکال شما به بررسی نمودارهای قیمتی می‌پردازید و از این طریق سعی می‌کنید روند بازار را پیش‌بینی کنید. پرایس اکشن rtm زیر مجموعه‌ای از تحلیل تکنیکال به حساب می‌آید که دارای ویژگی‌های فراوانی می‌باشد و ریسک معاملاتی را به حداقل می­رساند. در این روش شما با قرار دادن روش یک تریدر حرفه‌ای به عنوان الگو به تصمیم‌گیری می‌پردازید.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.