ابزارهای معاملاتی کاربردی برای تریدرها

ابزارهای معاملاتی کاربردی برای تریدرها

یک معامله گر ماهر قبل از هر اقدامی در بازار پر نوسان ارز دیجیتال از ابزارهای مختلفی برای تایید انجام معامله استفاده می‌کند. برخی ابزارها برای تجزیه و تحلیل بازار یا نمودار یک ارز خاص کاربرد دارند و برخی دیگر از ملزومات انجام معاملات هستند. از انواع مختلف

این ابزار می‌توان ابزار داده‌های زنجیره‌ای، ابزار تحلیل فنی( مانند اندیکاتورها)، ابزار مدیریت پورتفولیو و رسانه‌های خبری، اشاره کرد. بدین تریتیب ابزارهای مورد نیاز را بر اساس عملکرد می‌توان به دو دسته تحلیلی و معاملاتی تقسیم کرد.

ابزارهای تحلیلی ابزار تحلیلی به شما این امکان را می‌دهند تا شاخص‌های معاملاتی مختلف را در بازار بررسی کنید. تمرین با این ابزارها مهارت‌های شما را در تحلیل تکنیکال (TA) افزایش می‌دهد. در این بخش اساسی‌ترین ابزارهایی که در تحلیل تکنیکال باید بشناسید و از آن‌ها بهره ببرید را آورده‌ایم.

تریدینگ ویو (TradingView) یکی از مهم‌ترین جنبه‌های معامله، استفاده از ابزار نمودار برای تجسم بازار است. tradingview.com بهترین بستر برای تحلیل فنی است. معامله گران از ابزارهای ترسیم نمودار مانند تریدینگ ویو برای شناسایی روند قیمت استفاده می‌کنند که به آن‌ها کمک می‌کند تا موقعیت بازار را تشخیص دهند و مبنای مناسبی برای تصمیم گیری‌های هوشمندانه معاملاتی فراهم کنند. با حساب رایگان یا اختصاصی این پلتفرم، می‌توانید به نمودار قیمتی ارزهای دیجیتال همراه با اندیکاتورها و نوار ابزار پیشرفته دسترسی داشته باشید. همچنین تریدینگ ویو بستری است که علاقه مندان، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران می‌توانند برای به اشتراک گذاشتن ایده‌های خود در مورد بازارهای مالی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ویژگی‌های تریدینگ ویو:

نمودارها با اطلاعات گسترده امکان چت در زمان واقعی با معامله گران دیگر طیف وسیعی از ابزارهای تحلیل فنی اندیکاتورها (Indicators) اندیکاتورها توسط معامله گران برای درک و پیشبینی عرضه، تقاضا و روانشناسی بازار استفاده می‌شوند. تمام این شاخص‌ها اساس تحلیل تکنیکال را تشکیل می‌دهند. این اندیکاتورها بر روی نمودار کندل استیک ارز مورد نظر اعمال می‌شوند و سرنخ‌هایی را در مورد ادامه حرکت قیمت ارائه می‌دهند. به همین تریتیب، تحلیلگران از اندیکاتورها برای تولید سیگنال خرید و فروش استفاده می‌کنند. برخی از آن‌ها تاریخچه قیمت، برخی دیگر حجم معاملات و برخی شاخص حرکت را نشان می‌دهند. تکنیکالیست‌ها در استراتژی خود، طیف وسیعی از اندیکاتورها، الگوها و نوسانگرها را برای پیدا کردن سیگنال‌ بکار می‌برند. هفت مورد از بهترین اندیکاتورها برای معاملات روزانه عبارتند از:

حجم در تعادل (OBV) خط انباشت/توزیع (Accumulation/distribution line) شاخص میانگین جهت دار (Average directional index) نوسانگر آرون (Aroon oscillator) میانگین متحرک واگرایی همگرایی (MACD) شاخص قدرت نسبی (RSI) اسیلاتور استوکاستیک (Stochastic oscillator) شما نیازی به استفاده از همه آن‌ها ندارید، بلکه باید با توجه به استراتژی شخصی خود عمل کنید و انتخاب کنید که کدامیک برای تصمیم گیری در معاملات مفید هستند. درباره نحوه عملکرد این اندیکاتورها و اینکه چگونه می‌توانند به شما در معاملات روزانه کمک کنند، بیشتر تحقیق کنید. کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) Coinmarketcap.com قطعا قابل اعتمادترین منبع برای اطلاعات دقیق بازار است. داشتن نبض دقیق بازار با داده‌های دقیق، یک شرط اجباری برای تبدیل شدن به یک سرمایه گذار یا معامله گر پرسود است. کوین مارکت کپ پر استفاده‌ترین سایت در بازار برای بررسی قیمت، حجم و عرضه ارزهای دیجیتال است. هر آنچه درباره یک ارز بخواهید بدانید را در این سایت می‌‌توانید پیدا کنید. این سایت اطلاعات هزاران ارز دیجیتال را بر اساس ارزش بازار رتبه بندی می‌کند. در کوین مارکت کپ همچنین می‌توانید اطلاعات مربوط به عرضه اولیه (ICO)، تقویم رویدادها و ایردراپ‌ها (airdrops) را مشاهده کنید.

کوین مارکت کال (CoinMarketCal) روزانه چندین پروژه جدید در حوزه کریپتو راه اندازی می‌شوند و می‌توانند تأثیر مثبتی بر کل بازار داشته باشند. رویدادهای مهم برای یک پروژه می‌تواند کاتالیزورهایی برای حرکت‌های عمده قیمت هم به سمت بالا و هم به سمت پایین باشد. رویدادهای مهم شامل هارد فورک، هاوینگ و موارد دیگر می‌شوند. هنگامی که یک هاوینگ اتفافق می‌افتد، قیمت افزایش می‌یابد. اگر هارد فورک رخ دهد، شانس دریافت ایردراپ وجود دارد. سرویس‌های تقویمی مانند CoinMarketCal.com به شما اجازه می‌دهند تا با یک نگاه سریع از رویدادهای آینده مطلع شوید و” شایعه را بخرید و اخبار را بفروشید“ . این ابزار یک تقویم عالی است که رویدادهای آینده ارزهای دیجیتال را به شما نشان می‌دهد.

شاخص ترس و طمع (Fear and Greed index) شاخص ترس و طمع به سرمایه گذاران و معامله گران یک نمای کلی از احساسات فعلی بازار می‌دهد. اغلب به عنوان ابزاری برای کمک به تعیین زمان ورود یا خروج از یک پوزیشن استفاده می‌شود. ترس شدید گاهی اوقات نشانه‌ای است که بازار باید اصلاح شود. یک ضرب المثال در این خصوص وجود دارد که می‌گوید ” وقتی همه می‌ترسند تو خرید کن “. طمع شدید نیز می‌تواند یک زنگ خطر باشد. سطوح خنثی معمولا زمان خوبی برای معاملات اسکلپ است زیرا بازار در حالت رنج و بلاتکلیفی قرار دارد.

ابزارهای معاملاتی

پس از تحلیل ارز دیجیتال مورد نظر، نوبت به ابزارهای ترید می‌رسد. کیف پول‌ها، صرافی‌ها، ربات ترید و کپی ترید برخی از پرکاربردترین ابزارهایی هستند که سرمایه گذاران در انجام معاملات از آن‌ها استفاده می‌کنند.

صرافی ارز دیجیتال اولین قدم برای خرید و فروش ارز دیجیتال، انتخاب صرافی قابل اعتماد است. آن‌ها دروازه شما به سوی دنیای رمزنگاری هستند. سه عامل اصلی تمایز بهترین صرافی ارز دیجیتال از نظر کاربران با سایر صرافی‌ها عبارتند از نقدینگی، امنیت و کارمزد. هنگام انتخاب یک پلتفرم معاملاتی حتما این سه ویژگی را در نظر بگیرید.

نقدینگی: سهولت خرید و فروش دارایی را نشان می‌دهد. در یک صرافی که نقدینگی بالایی دارد، همیشه یک خریدار یا فروشنده در طرف دیگر درخواست سفارش شما منتظر است. امنیت: صرافی‌ها اخیرا مورد حمله قرار می‌گیرند، ورشکست می‌شوند و یا کاربران ایرانی را تحریم می‌کنند. با وجود این خبرها، منطقی است که معاملات خود را در یک صرافی داخلی و معتبر انجام دهید تا از خطرات احتمالی در امان باشید. تصور کنید که یک روز صبح از خواب بیدار شوید و تمام وجوه شما از صرافی به سرقت رفته باشد. بسیار ترسناک است. زمانی که پای پول و دارایی افراد درمیان باشد، حفظ امنیت حرف اول را میزند و صرافی که بتواند این امنیت را برای کاربران خود برقرار کند، انتخاب مناسبی است. کارمزد: معامله گران از این مجبور هستند درصد زیادی از سودهای حاصل از معاملات خود را به پلتفرم‌ها پرداخت کنند، همیشه ناراضی و شاکی هستند و به دنبال صرافی هستند که بتوانند با کمترین میزان کارمزد خرید و فروش کنند. به همین دلیل، یک صرافی نه تنها باید نقد شونده و امن باشد، بلکه باید ارزان نیز باشد.

ربات تریدینگ (Robot Trading) ربات‌های معاملاتی نرم‌افزارهایی هستند که به شما این امکان را می‌دهند تا پارامترها و استراتژی‌های خاصی را تعیین کنید و ربات از روی آن معامله کند. ربات معاملات را به طور خودکار بر اساس استراتژی ایجاد شده از طرف شما انجام می‌دهد. اگر استراتژی درستی برای یک ربات قابل اعتماد ایجاد کنید، می‌توانید در هنگام خواب نیز سود کسب کنید و همچنین می‌توانید از آن‌ها به عنوان ابزاری برای پیش بینی استفاده کنید.

کپی تریدینگ (Copy Trading) zignaly.comیکی از شناخته‌شده‌ترین پلتفرم‌های کپی ترید است. به‌وسیله ابزار کپی ترید، کاربرانی که دانش تخصصی برای تحلیل را ندارند می‌توانند از معاملات افراد باتجربه‌تر کپی کنند.

یک تریدر به چه نوع ابزارهای معاملاتی نیاز دارد؟

تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال یا تحلیل آنچین توسط معامله گران برای شناسایی فرصت‌های خرید و فروش استفاده می‌شوند. بررسی و تجزیه تحلیل بازار به معامله گران کمک می‌کند تا درک درستی از چرخه کلی و بسیاری از پارامترهای دیگر داشته باشند. مسلم است که تحلیلگران حرفه‌ای برای انجام تحلیل دقیق به داده‌های فنی و ابزار پیشرفته نیاز دارند. این ابزارها نرم‌افزارها یا سایت‌هایی هستند که به معامله‌گران کمک می‌کنند الگو را ارزیابی کرده و احساسات بازار را تحلیل کنند. اگرچه ابزارها 100% کامل نیستند و احتمال خطا در آن‌ها وجود دارد، اما همچنان اطلاعات ارزشمندی ارائه می‌دهند که بدون آن‌ها انجام معامله دشوار و ناممکن است. پلتفرم‌های معاملاتی از بهترین ابزارهای معامله روزانه ارز دیجیتال هستند. مزیت استفاده از آنها این است که به جای بررسی چندین صرافی مختلف، می‌توانید از یک پلتفرم جامع برای بررسی ارزها استفاده کنید. این امر می‌تواند به شما کمک کند تا از فرصت‌های بازار سریع‌تر استفاده کنید و بازار را به دقت زیر نظر بگیرید.

وضعیت شبکه بررسی وضعیت تراکنش‌ها یا کارمزدهای شبکه می‌تواند در روند سرمایه‌گذاری شما تأثیرگذار باشد؛ بنابراین استفاده از ابزاری برای بررسی وضعیت شبکه می‌تواند مفید باشد.

بیت کوین ویژوال (BitcoinVisuals) BitcoinVisuals یک ابزارهای معامله روزانه بسیار مفید برای بررسی وضعیت شبکه بیت کوین است. در این برنامه شما می‌توانید هزینه‌های کارمزد هر تراکنش، وضعیت هش ریت بیت کوین یا سختی شبکه را بررسی کنید.

کریپتو میزو (CryptoMiso) CryptoMiso برای بررسی روند تمامی کوین‌های بازار طراحی شده است. بررسی پروژه‌های متعدد مربوط به کوین مورد نظر نیز از ویژگی‌های این ابزار است.

اخبار با وجود صدها سایت خبری که روزانه هزاران مقاله منتشر می‌کنند داشتن منبعی که بتواند همه این داده‌ها را در یک نما جمع‌آوری کند، برای بررسی سریع وضعیت بازار و دیدن اخبار ارائه شده در یک دیدگاه بسیار مفید خواهد بود و از ابزارهای معامله روزانه مهم به شمار می‌رود.

کریپتو پنیک (CryptoPanic) کریپتو پنیک یک تجمیع کننده اخبار رایگان و جامع است. کریپتوپنیک گزینه هشدار قیمت را نیز دارد که شما می‌تواند در داشبورد خود آن را اضافه کنید. همچنین تمامی اخبار روز را به صورت یک جا برای شما گرد آورده است.

ربات‌های معاملاتی

ربات‌های معاملاتی از جمله ابزارهای معامله روزانه برای معامله ارز دیجیتال هستند که به صورت خودکار توسط پارامترهایی که از قبل برایشان تعیین کرده‌اید، به جای شما معامله کنند. اگر استراتژی درستی را با یک ربات قابل اعتماد ایجاد کنید، می‌توانید حتی در هنگام خواب نیز سود کسب کنید.

هس‌آنلاین (HassOnline) HaasOnline سابقه‌ای ۵ ساله در صنعت کریپتوکارنسی دارد و یکی از مورد اعتماد‌ترین ربات‌های معاملاتی را به کاربران ارائه می‌دهد. امکان ایجاد آربیتراژ نیز در این سامانه برای شما وجود دارد.

گکو (Gekko) Gekko یک ربات تجاری رایگان و منبع باز است که می‌توان آن را از Github دانلود کرد. Gekko از ۱۴ صرافی بزرگ دنیا پشتیبانی می‌کند.

جستجوگرهای شبکه (Block Expelorer) جستجوگر شبکه یک رابط کاربری است که به شما امکان می‌دهد با بلاک‌چین‌ها تعامل داشته باشید و داده‌های تراکنش را در یک شبکه مشاهده کنید. اگر برای شخصی بیت کوین ارسال کردید، یا دوستی برای شما بیت کوین فرستاد می‌توانید با وارد کردن آدرس عمومی کیف پول بیت کوین یا شناسه تراکنش، وضعیت آن تراکنش را بررسی کنید.

اتر اسکن (Etherscan) Etherscan یک جستجوگر فوق‌العاده برای کوین‌های ERC20 است. در این جستجوگر امکان مشاهده هش شبکه، داده‌‌های بلوک و ارز بازار را نیز بررسی کنید.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.