ان اکس تی (Nxt) چیست؟

ان اکس تی (Nxt) چیست؟

ان اکس تی (Nxt) یک ارز رمزنگاری شده متن باز و شبکه پرداخت است که در نوامبر 2013 توسط توسعه دهنده ناشناسی به نام BCNext راه اندازی شد.این ارز رمزنگاری شده از الگوریتم (POS (Proof-Of-Stake برای رسیدن به توافق دسته جمعی

برای معاملات استفاده می کند؛ به همین دلیل میزان عرضه آن ثابت است برای معاملات استفاده می کند؛ به همین دلیل میزان عرضه آن ثابت است و بر خلاف بیت کوین، هیچ فرآیند استخراجی در آن وجود ندارد. ان اکس تی Nxt به طور خاص یک پلتفرم انعطاف پذیر است که برای ساخت برنامه های کاربردی و خدمات مالی طراحی شده است. همچنین کاربران می توانند ارزهای جدید را در این سیستم ایجاد کنند. آخرین نسخه اصلی، قابلیت چند امضایی بودن تراکنش ها و یک سیستم افزونه برای Client را فعال نموده است. ان اکس تی (Nxt) یک ارز دیجیتال متن باز و شبکه پرداخت می‌باشد که را اندازی آن در نوامبر ۲۰۱۳ از جانب توسعه دهنده ناشناسی به اسم BCNext انجام شد.

این ارز دیجیتال از الگوریتم (POS (Proof-Of-Stake جهت دستیابی به توافق دسته جمعی برای معاملات بهره می‌گیرد؛ به همین خاطر مقدار عرضه آن ثابت است و بر عکس بیت کوین، هیچ فرایند استخراجی در آن وجود ندارد. Nxt به صورت خاص یک پلتفرم منعطف است که جهت ساخت برنامه‌های کاربردی و خدمات مالی طراحی گردیده‌است.

تاریخچه پیدایش ان اکس تی (Nxt)

Nxt ان اکس تیبا مجموع عرضه اولیه ۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ سکه به وجود آمد. در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۳، BCNext کاربر انجمن Bitcointalk موضوعی را به وجود آورد که پیشنهاد راه اندازی Nxtان اکس تی ان اکس تی به عنوان نسل دوم ارزهای دیجیتال شده بود. وی همچنین جهت تعیین طریقهٔ توزیع اولیه سهام، تقاضای کمک‌های کوچک به واحد بیت کوین نمود. در ۱۸ نوامبر ۲۰۱۳، جذب منابع مالی برای ایجاد Nxt مسدود شد.

اولین بلوک در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ انتشار یافت. این انتشار بیانگر این بود که ۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ سکه به نسبت مقدار سهم بین ۷۳ سهامدار آن توزیع شده‌است. قسمتی از کدنویسی پایه این پلتفرم در تاریخ ۳ ژانویه انتشار یافت. کد منبع کامل در تاریخ ۱ مارس ۲۰۱۴ تحت مجوز دانشگاه MIT منتشر شد. در ژوئیه ۲۰۱۶، ان اکس تی Nxt سایت کاملی برای قالب‌های هوشمند معاملات ایجاد کرد.

ایده طراحی شبکه ان اکس تی (Nxt)

Nxt ان اکس تی در جاوا کدنویسی شده‌است. این اولین ارز بود که فقط متکی بر الگوریتم اثبات سهام (POS) جهت توافق جمعی بود. ان اکس تی به ازای ذخیره کلیدها در یک فایل کیف پول، امنیت را از طریق یک عبارت عبور مخفی تأمین می‌نماید؛ بدان معنا که از هر نمونه از نرم‌افزارهای Nxt در دسترس می‌باشد.

ایجاد سکه ها در شبکه ان اکس تی (Nxt) چگونه است؟

از آنجا که ان اکس تی Nxt دارای میزان عرضه اولیه بدون تغییر است، هیچ سکه جدیدی برای پاداش های بلوک در شبکه ایجاد نمی شود. پس از داشتن Nxt برای حدود یک روز (1440 تایید)، نرم افزار ان اکس تی Nxt شروع به تکمیل فرایند تولید بلوک می کند و کاربر به طور بالقوه می تواند سکه ها را تا زمانیکه حساب آنلاک باشد، کسب کند.

همانطور که در بیانیه انتشار آن آمده است، نسخه های آینده ان اکس تی Nxt شامل قابلیت “Transparent Forging” خواهد بود؛ ویژگی که اجازه می دهد تا نرم افزار پیش بینی کند که کدام حساب ها بلوک های آینده را ایجاد خواهند نمود. این قابلیت سرعت پردازش تراکنش ها را افزایش می دهد، زیرا حساب کاربری که بلوک بعدی را ایجاد می کند شناخته شده است.

چگونگی عملکرد مکانیسم توافق گروهی (POS (Proof-Of-Stake بیت کوین از قدرت هش کردن و الگوریتم POW برای اثبات تأیید معاملات خود بهره می‌گیرد؛ این در حالیست که ان اکس تی Nxt با مقدار سهامی که کاربران مالک آن می‌باشند، عمل می‌کند. ایجادکنندگان بلوک‌ها به شکل تصادفی انتخاب می‌شوند و دارایی بیشتر آنها موجب افزایش احتمال افزودن یک بلوک به زنجیره می‌گردد.

این در حالیست که در خصوص بیت کوین، هزینه سرمایه‌گذاری در استخراج به عنوان انگیزه ای برای حمله نکردن به شبکه به‌شمار می‌رود؛ هر فردی در پی حمله به شبکه ان اکس تی Nxt باشد در فرآیندی باید ارزش دارایی‌های خود را لزوماً کاهش دهد. این موضوع به‌طور موثّر بالغ بر ۵۰ درصد از مشکلات امنیتی و حمله به شبکه پرداخت را تقلیل می‌دهد.

الگوریتم Proof-of-Stake نیازمند محاسبات و انرژی کم است و می‌تواند بر روی گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های کوچک مانند Raspberry Pi اجرا گردد. به دلیل اینکه ان اکس تی Nxt میزان عرضه اولیه بدون تغییر دارد، هیچ سکه جدیدی به منظور پاداش‌های بلوک در شبکه ایجاد نمی‌گردد. بعد از داشتن ان اکس تی Nxt برای حدود یک روز (۱۴۴۰ تأیید)، نرم‌افزار ان اکس تی Nxt شروع به تکمیل فرایند تولید بلوک می‌کند و کاربر به‌طور بالقوه می‌تواند سکه‌ها را تا هنگامی که حساب آنلاک باشد، به دست آورد.

همان‌طور که در بیانیه انتشار آن عنوان شده‌است، ورژن‌های آینده ان اکس تی Nxt حاوی پتانسیل “Transparent Forging” خواهد بود؛ ویژگی که این امکان را می‌دهد تا نرم‌افزار پیش‌بینی نماید که کدام حساب‌ها بلوک‌های آینده را ایجاد خواهند کرد. این توانایی سرعت پردازش تراکنش‌ها را بالا می‌برد، زیرا حساب کاربری که بلوک بعدی را به وجود می‌آورد، شناخته شده‌است.

خصوصیات شبکه ان اکس تی (Nxt)

مبادله ارز: Asset Exchange یک سیستم مبادله همتا به همتا می‌باشد که مستقیماً در نرم‌افزار ان اکس تی Nxt ایجاد شده‌است و این امکان را می‌دهد که بتوانید تجارت‌های امن و سریع بدون تمرکز در شبکه ان اکس تی Nxt داشته باشید. کاربران با استفاده از این قابلیت می‌توانند دارایی‌های خود را به‌طور غیر متمرکز به یکدیگر متصل نمایند. همهٔ هزینه‌های مبادله جهت ارسال یا لغو سفارش به مقدار 1 NXT می‌باشد.

ایجاد ارز دیجیتالی جدید: سیستم پولی ان اکس تی Nxt این امکان را می‌دهد تا شما توکن‌های جدیدی به وجود آورید و با آنها تجارت کنید. این توکن‌ها “Currencies (ارزها)” نامیده می‌شوند. ارزها یک کلاس خاص از دارایی می‌باشند که چندین پارامتر اضافی دارند، نظیر قابلیت پشتیبانی کردن از آنها با ان اکس تی NXT برای تثبیت ارزش آنها. سیستم پولی اجازه می‌دهد یک فرد یا یک پروژه که نیازمند ارز دیجیتال برای خود است، به سرعت آن را ایجاد و سپس بدون فاصله از آن استفاده کند.

بازار فروش کالا: ویژگی Nxt Marketplace به شما این امکان را می‌دهد فهرست اقلام را برای فروش تهیه نمایید و آنها را در Blockchain به فروش برسانید. شما احتیاجی به تکیه بر سایت‌های خارجی جهت انجام کسب و کار خود ندارید و معاملات میان فروشنده و خریدار مستقیماً انجام می‌گردد.

پیام رسان: سیستم پیام رسانی ان اکس تی NXT به شما اجازهٔ ارسال و دریافت اطلاعات در Blockchain را می‌دهد، بنابراین به هر دارنده حساب ان اکس تی Nxt این امکان را می‌دهد که مستقیماً با کلیهٔ صاحبان حساب دیگر ارتباط برقرار نماید. پیام‌ها را می‌توان به همراه هر تراکنش فرستاد و شما می‌توانید تمامی معاملات خود را با توضیحات همراه نمایید. پیام‌ها به صورت پیش فرض به شکل ایمن رمزگذاری شده‌اند، اما متن یا داده نیز می‌تواند بدون رمزگذاری فرستاده شود.

رأی‌گیری: رأی دادن در ان اکس تی Nxt خیلی مهم است؛ سیستم‌ها و سازمان‌های غیرمتمرکز می‌بایست راهی به منظور دستیابی به توافق داشته باشند. به‌طور مثال جهت ارزیابی افکار عمومی یا انتخاب نامزدها، سیستم رأی‌گیری به عنوان قسمتی از سیستم کنترل حساب Nxt مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به صورتی که می‌توان تراکنش‌ها را با نظر یک گروه از کاربران تأیید یا رد نمود. نتایج حاصل از رأی‌گیری می‌تواند به روش‌های گوناگونی، با توجه به پروژه مورد نظر، استفاده شود. رأی دادن می‌تواند محدود به دارنده یک دارایی یا ارز خاص شود، همان‌طور که امکان انجام نظرسنجی به صورت عمومی (یعنی تمام دارندگان حساب Nxt) یا در میان یک گروه کوچک‌تر نیز وجود دارد.

ذخیره‌سازی ابری: Data Cloud یک سیستم ذخیره‌سازی اطلاعات غیر متمرکز می‌باشد. بلاک چین، علاوه بر نگهداری سابقه معاملات ان اکس تی Nxt، قابلیت ذخیره داده‌های تعریف شده از سوی کاربران را نیز دارد. هر فرمت دلخواهی از فایل‌ها را را می‌توان به بلوک‌های ان اکس تی Nxt فرستاد. این ویژگی یک روش ذخیره‌سازی، بازیابی و انتشار اطلاعات امن و در صورت تمایل دائمی را ایجاد نماید.

سیستم نام مستعار شبکه ان اکس تی (Nxt)

سیستم نام گذاری مستعار اساساً این امکان را می‌دهد که یک متن جایگزین متنی دیگر شود؛ یعنی یک رشته طولانی، پیچیده یا به سختی قابل یادآوری از داده‌ها می‌تواند جایگزین عبارتی کوتاه گردد. مزیت اصلی این قابلیت آن است که شما به آسانی می‌توانید از یک کلمه یا عبارت برای نمایش دادن چیزی خیلی پیچیده‌تر استفاده نمایید؛ به‌طور مثال جزئیات حساب شما برای ان اکس تی Nxt یا یک ارز دیجیتال دیگر، شماره تلفن یا آدرس فیزیکی شما، آدرس وب سایت، IP و ایمیل شما؛ یا تقریباً هر چیز دیگری که امکان دارد لازم باشد.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.