کومودو (Komodo) چیست ?

کومودو (Komodo) چیست ?

کومودو (Komodo) یک ارز رمزنگاری شده غیر متمرکز و پلتفرم متن باز است که تسهیلات مبادلات اتمی (Atomic swap) را ارائه می دهد. نماد اختصاری این ارز رمزپایه KMD بوده و بر اساس حجم معاملات بازار با حدوداً 450 میلیون دلار،

در جایگاه 47 اُم در میان ارزهای دیجیتالی قرار دارد.فناوری بلاک چین کومودو Komodo از ارز رمزنگاری شده متن باز برای انجام معاملات تعویض پذیر، خصوصی، ناشناس و شفاف با استفاده از پروتکل (Delayed Proof of Work (dPoW بهره می برد. نکته قابل توجه این است که ارز های رمزپایه ای که خودشان را به Blockchain کومودو پیوست می کنند، از کارمزد بسیار کمتری نسبت به تراکنش های بیت کوین برخوردار هستند. کومودو از Equihash به عنوان الگوریتم هش خود بهره می برد که نیاز به RAM بالا جهت رمزگشایی و استخراج دارد.در سپتامبر سال ۲۰۱۶ میلادی راه‌اندازی شد. این پلتفرم از زی کش (Zcash) فورک شده است؛ ارز دیجیتالی که امکان انجام تراکنش‌های ناشناس را برای کاربران فراهم می‌کند.

ارز دیجیتال کومودو Komodo با توجه به الگوریتم خود، امکان انجام تراکنش‌های قابل تعویض، بسیار ایمن و ناشناس را برای کاربران فراهم می‌کند. برای این منظور، کومودو از مدل اجماع اثبات کار با تأخیر (dPoW) استفاده می‌نماید. به این ترتیب، تمامی تراکنش‌ها با کارمزد بسیار کم تأیید می‌شوند.

پلتفرم کومودو Komodo چگونه کار می‌کند؟

بسیاری پلتفرم کومودو را ترکیب موفقیت‌آمیز سه الگوریتم می‌دانند: زی کش، اثبات کار با تأخیر و سوپرنت (SuperNET).زی کش (Zcash) زی کش (ZEC) یک ارز دیجیتال است که با پروتکل اثبات دانش صفر (Zero Knowledge Proof) کار می‌کند. به این معنا که تمام اطلاعات شخصی شما از جمله آدرس خصوصی، مقدار دارایی معامله‌شده و سایر اطلاعات برای سایر معامله‌گران ناشناس باقی می‌ماند.

پروتکل اثبات کار با تأخیر (dPoW) پروتکل اثبات کار با تأخیر توسط تیم کومودو توسعه یافته است. این پروتکل با توجه به محافظت دو لایه‌ای که در سیستم تراکنش‌های آن تعبیه شده، امنیت بسیار بالاتری را ارائه می‌دهد.

سوپرنت (SuperNET) کومودو Komodo بخشی از پروژه گسترده‌تری به نام سوپرنت است. در واقع، ارز دیجیتال کومودو، توکن رسمی پروژه سوپرنت است. این پروژه با استفاده از الگوریتم اثبات کار با تأخیر به کاربران اجازه می‌دهد که با در نظر گرفتن امنیت به عنوان یکی از عناصر مهم، تراکنش‌های خود را میان پلتفرم‌های متمرکز و غیرمتمرکز انجام دهند.

توکن کومودو Komodo که با نماد KMD شناخته می‌شود، ارز دیجیتال اختصاصی شبکه کومودو است و به دلیل الگوریتم اجماع اثبات کار با تأخیر، بخش جدایی‌ناپذیر این شبکه به شمار می‌رود. به عبارت دیگر، این الگوریتم اجماع بدون یک ارز دیجیتال کار نخواهد کرد.

توکن KMD قابلیت استخراج دارد و حداکثر عرضه در نظر گرفته شده برای آن، ۲۰۰ میلیون واحد است. ۱۰۰ میلیون واحد از توکن‌های کومودو از قبل استخراج شده و در عرضه اولیه فروخته شدند. البته از این ۱۰۰ میلیون واحد، ۹۰ درصد میان سرمایه‌گذاران اولیه توزیع شد و ۱۰ درصد مابقی برای هزینه‌های توسعه و بازاریابی این پلتفرم اختصاص یافت.

همانند زی کش (ZEC)، کومودو نیز با استفاده از الگوریتم Equihash استخراج می‌شود. در حال حاضر، حدود ۱۲۵ میلیون واحد (۶۳ درصد) از توکن‌های KMD در گردش هستند و پیش‌بینی می‌شود که توکن‌های باقی‌مانده تا سال ۲۰۳۰ استخراج شوند.

تاریخچه پیدایش کومودو (Komodo)

این پلتفرم در سپتامبر 2016 راه اندازی شد. کومودو Komodo از بیت کوین دارک (BTCD) تکامل یافته و توسط همان توسعه دهنده با نام مستعار “JL777” توسعه یافته است. تقریباً تمام اعضای تیم توسعه دهنده کومودو Komodo معتقد به حفاظت از حریم خصوصی هستند و به همین دلیل، از نام مستعار استفاده می کنند.

نرم افزار پایه کومودو از Zcash فورک شده است. ارز رمزپایه جدید بر روی پلتفرم سوپرنت اجرا شده و از زیرساخت ها و برنامه های کاربردی SuperNet استفاده می کند. کومودو Komodo در بیانیه انتشار خود، اهداف این پلتفرم را این چنین بیان نموده است :

پلتفرم کومودو از طریق ارائه امنیت به بلاک چین های شخص ثالث، به ایجاد فضای رشد و توسعه ارز رمزپایه کمک می کند. برنامه های پرقدرت با ویژگی های امنیتی، ابزارهایی برای دستیابی به ثبات قیمت در خدمات پرداخت همتا به همتا فراهم می آورند.

یک مبادله اتمی در دسامبر 2017 بین کومودو و (Bitcoin Cash (BCH با استفاده از BarterDEX انجام شد. یک مبادله غیر متمرکز ارزهای رمزپایه که از مبادلات اتمی پشتیبانی می کرد. در سال 2017، کومودو Komodo با Monaize جهت بانکداری الکترونیک در بستر بلاک چین و عرضه اولیه سکه غیرمتمرکز (DICO) همکاری نمودند.

مزایا و معایب پلتفرم رمزارز کومودو Komodo

از جمله مزایای استفاده از پلتفرم کومودو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

به دلیل ارتباط با پروتکل‌های زی کش، اثبات کار با تأخیر و سوپرنت، از امنیت بالایی برخوردار است. یک پلتفرم بلاکچینی غیرمتمرکز و متن باز است. در این پلتفرم می‌توان تراکنش‌ها را به صورت قابل تعویض، بسیار ایمن و ناشناس انجام داد. این پلتفرم از فناوری پیشرفته‌تری نسبت به شبکه‌های بلاکچینی زی کش یا ان ایکس تی (Nxt) برخوردار است. شما می‌توانید برای حفظ امنیت توکن‌های کومودو خود از سه کیف پول ایمن استفاده کنید. تنها نکته منفی پلتفرم کومودو این است که خرید توکن‌های کومودو با ارزهای فیات دشوار است.

مبادله اتمی (Atomic swap) در کومودو چیست؟

مبادله اتمی (Atomic swap) یک ویژگی پیشنهادی در ارزهای رمزپایه است که اجازه مبادله یک ارز با ارزی دیگر را بدون نیاز به یک شخص ثالث قابل اعتماد امکان پذیر می نماید. در ارزهای رمزنگاری شده سنتی، یک شخص ثالث مورد اعتماد مانند صرافی برای انجام مبادلات لازم است. یک سیستم مبادله اتمی از یک قرارداد قفل شده از لحاظ زمانی با استفاده از هش بهره می برد به طوری که اگر ارز مورد نظر در مدت معینی مبادله نشود، معامله به کلی لغو خواهد شد. این حفظ اتمیسته بدین معناست که یا مبادله صورت می گیرد یا هیچ پولی مبادله نخواهد شد.

پروتکل (Delayed Proof of Work (dPoW در کومودو چیست؟

این پروتکل جدید توسط توسعه دهندگان کومودو Komodo منتشر شده است. این مکانیسم توافق عمومی از پروتکل اثبات کار استفاده می کند(مانند Bitcoin)، اما کمی با آن متفاوت است. پروتکل Delayed Proof of Work شامل یک مکانیسم است که بلوک ها را در Blockchain تأیید می کند، اطمینان کامل از عدم تغییر را فراهم می کند و به معاملات، دومین لایه امنیتی را نیز می افزاید.

64 گره قانونی (notary nodes) از قبل انتخاب شده انجام عمل تأییدیه را بر عهده دارند و ریسک تغییر پذیری معاملات را کاهش می دهند. این بدان معنی است که اگر برخی از هکرها بخواهند یک معامله انجام شده در کومودو را تغییر دهند، ابتدا باید بایگانی بلاک چین Bitcoin را تغییر دهند که از قبل می دانیم امکان پذیر نیست.

کومودو یک فناوری پیشرفته و انقلابی را توسعه داده است. همان‌طور که گفته شد، کومودو ترکیبی از سه پروتکل زی کش، اثبات کار با تأخیر و سوپرنت است و تمام آنچه را که کاربران به دنبال آن هستند، به آنها ارائه می‌دهد. بنابراین، می‌توان انتظار داشت که این پروژه در آینده بیشتر توسعه یابد و موفقیت‌های بیشتری کسب کند.

مجموع عرضه ثابت کومودو (Komodo)

Komodo کومودو دارای مجموع عرضه ثابت 200 میلیون سکه است که 100 میلیون آن از پیش تولید شده و در ICO توزیع شده است. از این 100 میلیون، 90 میلیون توکن بین سرمایه گذاران توزیع شد و 10 میلیون جهت توسعه و بازاریابی آینده پلتفرم کومودو کنار گذاشته شد.

ICO کومودو در تاریخ 15 اکتبر 2016 – 20 نوامبر 2016 برگزار شد. در طول این ICO، سرمایه ای به میزان 2639 بیت کوین جمع آوری شد که ارزش آن معادل 1,983,881 دلار بود. 100 میلیون سکه باقیمانده نیز از طریق الگوریتم اثبات کار استخراج می شوند. انتظار می رود 200 میلیون توکن تعیین شده در حدود 14 سال بدست آید.

دارندگان KMD که آدرس کیف پول آنها با “R” شروع می شود، پاداش 5٪ سالیانه (APR) روی دارایی های کومودو خود دریافت می کنند تا زمانی که 200 میلیون محدودیت عرضه بدست آید.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.