آشنایی با شبکه فکتوم (Factom)

آشنایی با شبکه فکتوم (Factom)

فکتوم Factom یک پروتکل بر اساس بلاک چین (BlockChain) است که تغییر ناپذیری فن آوری بلاک چین (BlockChain) را از ارزهایی که معمولا با آن مرتبط هستند جدا می کند و سبب می شود تا ذخیره سازی اطلاعات و داده ها در بلاک چین راحت تر و ارزان تر شوند.

در واقع هدف فکتوم Factom رفع سه مشکل عمده در شبکه ی بیت کوین است.

سرعت؛ تایید معادلات بیتکوین برای هر معامله حداقل 10 دقیقه زمان می برد و با توجه به استانداردهایی که 6 تایید قبل از به پایان رسیدن پروسه ی معامله را الزام کرده است، انجام هر معامله بیش از یک ساعت به طول می انجامد.

هزینه؛ افزایش هزینه های بیتکوین روز به روز بیشتر می شود و یکی از دلایل آن ورود تراکنش های بیشتر به شبکه ی آن است.

حجیم شدن اطلاعات؛ با بلوک یک مگاباتی، تعداد معاملات ممکن به دلیل حجم بالای اطلاعات در هر ثانیه محدود می شوند.

اسناد و داده های ذخیره شده با استفاده از فکتوم Factom به راحتی می توانند مورد بازنگری قرار گیرند که بیشتر هزینه های مورد نیاز برای ذخیره سازی اطلاعات ایمن و دقیق را کاهش می دهد. فاکتوم Factom برای کسب و کارهایی که اطلاعات مهم آنها به طور مرتب تغییر می کند مفید است.

نگهداری پرونده های کاغذی گران است و ذخیره سازی دیجیتال سنتی، آسیب پذیر است. فکتوم هر دو این مسائل را حل می کند. فکتوم (Factom) یک پروتکل و پلتفرم متن باز است که تغییر ناپذیری فناوری بلاک چین را از ارزهای رمزپایه ای که با آن مرتبط هستند، جدا می کند. این ویژگی باعث می شود تا ذخیره اطلاعات در بلاک چین توسط کسب و کارهای مختلف راحت تر و ارزان تر باشد. نماد اختصاری این ارز رمزپایه FCT بوده و بر اساس حجم معاملات با 275 میلیون دلار در جایگاه 69 اُم در میان ارزهای دیجیتالی قرار دارد.

فکتوم Factom چگونه کار می کند؟

فکتوم Factom از دو توکن در شبکه استفاده می کند:

Factoids

فاکتوم Factom ها زنجیره ای خود را در فکتوم دارند و می توانند به صورت آزادانه مانند بسیاری دیگر از ارزهای رمزنگاری معامله شوند. این سکه ها سیستم را غیر متمرکز کرده و از اسپم کردن شبکه توسط کاربران جلوگیری می کند.

اعتبار ورود (ECs)

شما می توانید از Factoids برای خرید اعتبار ورود از طریق پروتکل استفاده کنید. اعتبار ورود غیر قابل انتقال است و شما فقط می توانید از آنها را برای ورود و و همگام سازی سرور ها استفاده کنید. از آنجا که آنها ارزش ذاتی کمی دارند، می توانید اعتبار ورود را در یک منطقه کم امنیت با خطر کمتری که دزدان آنها را سرقت می کنند، ذخیره کنید.

کاربران می توانند به سادگی اعتبار ورود را با استفاده از ارز انتخابی خود خریداری کنند.

زنجیره ی فکتوم Factom هرر ورودی دارای یک ID در زنجیره است. و شناسه ی زنجیره مشخص میکند که ورودی در کدام زیر گروه قرار می گیرد. حداکثر اندازه ی ورودی 10 کیلو بایت است.

یک دنباله از ورودی ها زنجیره را می سازد. زنجیره تمام اطلاعاتی که از حساب رسی اولیه می گذرد را ذخیره می کند. به سادگی، زنجیرها مانند پوشه ها هستند و نوشته ها مانند فایل هایی هستند که شما در پوشه ها قرار می دهید.

سرورهای فدراسیون در هر دقیقه، یک بلوک دایرکتوری توسط گروه بندی هش ها از بلوک های ورودی از آن دوره زمانی ایجاد می کنند. هنگامی که 10 بلوک دایرکتوری شکل می گیرد (هر 10 دقیقه)، هش ها از آن بلوک های دایرکتوری به بلوک چین بیت کوین متصل می شوند. طراحی شبکه باعث می شود سوابق حسابرسی یک فرایند آسان و کم هزینه باشد.

در بیت کوین، شما نیاز به تمام سابقه بلوک چین برای اعتبارسازی یک معامله دارید. این امر برای فکتوم ضروری نیست. با استفاده از دایرکتوری ها و شناسه های زنجیره ، می توانید میزان پهنای باند مورد نیاز برای ممیزی سوابق را کاهش دهید.

ستفاده از 3 نوع سرور فکتوم Factom از یک الگوریتم مشابه با الگوریتم Raft استفاده می کند. با استفاده از این الگوریتم، شبکه با انتخاب رهر به صورت تصادفی، رضایت و موافقت عمومی را به دست می آورد.

سرورهای Fedrate سرورهای اصلی شبکه فکتوم Factom هستند و تنها سرورهایی هستند که می توانند داده ها را به BlockChain ارسال کنند و پاداش Factoid دریافت کنند. این سرورها “پیغام ضربان قلب” را برای پیروان شبکه به منظور اثبات وجود خود ارسال می کنند.

سرورهای حسابرسی دو وظیفه ی سرورهای Fedrate را بررسی می کنند. اگر یک سرور Fedrate اشتباه کند، آن را به یک سرور حساب رسی تبدیل می کند و یکی از سرورهای حساب رسی به یک سرور Fedrate ارتقا می یابد. این سرورها هیچ پاداشی برای کاری که انجام می دهند، دریافت نمی کنند.

سرورهای دنبال کننده فقط می توانند درخواست های تراکنش را انجام دهند. هنگامی که یک درخواست ورود را دریافت می کنند، آنها را به یک سرور Fedrate منتقل می کنند. Factomفکتوم یک پروتکل ذخیره سازی داده ها با طبقه بندی لایه ای است که در بستر Bitcoin ساخته شده است. این امر به توسعه دهندگان و کسب و کار های مختلف اجازه می دهد تا اقدام به ایجاد برنامه های کاربردی مورد نیاز خود بر روی بلاک چین بیت کوین نمایند. تاجران و دولت ها می توانند برای بایگانی اسناد خود از فکتوم Factom استفاده نمایند؛ در نتیجه ی این استفاده اطلاعات غیر قابل شناسایی، پاک شدن و تغییر ناپذیر می باشند. فکتوم Factom در حقیقت بخشی از نسل آینده بیت کوین است و تلاش آن برای حل سه مشکل اصلی در شبکه بیت کوین می باشد :

سرعت – معاملات Bitcoin حداقل 10 دقیقه برای گرفتن یک تأییدیه زمان صرف می نمایند؛ با یک استاندارد که پس از 6 تأیید، تراکنش به طور کامل پردازش می شود. به همین سبب تأیید و پردازش برخی معاملات آن تا یک ساعت به طول می انجامد. هزینه – کارمزد تراکنش های Bitcoin افزایش یافته و ممکن است این سیر صعودی همچنان ادامه یابد؛ زیرا تراکنش های بیشتری وارد شبکه می شوند. تعداد معاملات در هر بلوک – با اندازه بلوک 1MB، تعداد معاملات امکان پذیر در هر ثانیه محدود می شود. حتی پیاده سازی SegWit و شبکه لایتنینگ نیز ممکن است به اندازه کافی از توانایی لازم جهت رفع مشکلات Bitcoin برخوردار نباشد.

Factom از الگوریتم رمزنگاری SHA-256 همانند بیت کوین بهره می برد. در اصل، فکتوم این کار را با ارائه سه اثبات انجام می دهد که بررسی می کند سیستم چه کاری انجام خواهد داد :

اثبات وجود (Proof of Existence) اثبات فرآیند (Proof of Process) اثبات حسابرسی (Proof of Audit) هر زمان فرد یا شرکتی با Factom همکاری می کند، به آنها اجازه می دهد تا هش مصنوعات دیجیتالی خود را ایجاد کنند. هش های جمع شده به یک هش واحد تبدیل شده که به بلاک چین Bitcoin با یک ویژگی زمانی متصل می شود. اضافه کردن هش به بلاک چین Bitcoin هر 10 دقیقه تضمین می کند که یک محصول در نقطه ای از زمان وجود داشته است. این الگوریتم “اثبات وجود” است.

فکتوم Factom تمام ورودی ها را در بلاک چین خود تأیید و ذخیره می نماید. شیوه، فرآیند و سفارش موردنظر برای جلوگیری از کارمزد های اضافی جهت ورود های بیش از دو مرتبه ثبت می شود. این الگوریتم “اثبات فرآیند” است.

و در نهایت همانطور که فکتوم Factom بر پایه پروتکل بیت کوین است، می توان آن را در هر زمان برای حسابرسی تولید کرد؛ مگر اینکه شبکه Bitcoin خاموش شود. این الگوریتم “اثبات حسابرسی” است.

تیم فکتوم Factom

پروژه فکتوم Factom در سال 2014 آغاز شد که در انتهای قدیمی تر طیف BlockChain قرار دارد. تیم از آن زمان به طور مداوم پیشرفت کرده است. آنها در اوایل سال 2015 اولین نسخه فکتوم Factom را منتشر کردند و در اواسط همان سال آن را به فروش رساندند.

نتیجه: فکتوم Factom یک پروژه خوب است که حلال یک مشکل بزرگی است که در صنایع مختلف قرار دارد. گرچه بازاریابی در تمرکز تیم قرار نداشته است، آنها در حال تلاش برای ایجاد مشارکت تجاری و ادامه بهبود محصولات خود هستند. این تیم نه تنها تجربه کار بر روی پروژه های قبلی با هم را دارند، بلکه چندین سال از دانش بلاک چین (BlockChain) را نیز به اشتراک می گذارد.

انواع سرورهای فکتوم (Factom)

Factom فکتوم از یک الگوریتم توافق عمومی مشابه با الگوریتم Raft استفاده می کند. با استفاده از این الگوریتم، شبکه با تعیین یک رهبر به صورت تصادفی از مجموعه ای از سرورهای فدرال، به توافق می رسد.

سرورهای فدرال سرورهای اصلی اجرای شبکه فکتوم Factom هستند. آنها تنها کسانی هستند که می توانند داده ها را به blockchain ارسال کنند و پاداش FCT دریافت کنند. این سرورها “پیغام ضربان قلب” را برای کاربران شبکه به منظور اثبات وجود خود ارسال می کنند. اگر سرور فدرال یک پیام ضربان قلب تولید نکند، کاربران بلافاصله یک رهبر جدید را از طریق سیستم رأی گیری انتخاب می نمایند.

سرورهای حسابرسی کار انجام شده توسط سرورهای فدرال را دوباره بررسی می کنند. اگر یک سرور فدرال اشتباه کند، تبدیل به یک سرور حسابرسی می شود و یکی از سرورهای حسابرسی به یک سرور فدرال ارتقا می یابد. این نوع سرورها هیچ پاداشی برای خدمات خود دریافت نمی کنند.

سرورهای دنبال کننده فقط می توانند درخواست های تراکنش را انجام دهند. هنگامی که آنها درخواستی مبنی بر ورود به شبکه توسط کاربران دریافت می کنند، آن را به یک سرور فدرال انتقال می دهند.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.