ارز دیجیتال دییم، رمز ارزی بر پایه فیسبوک

ارز دیجیتال دییم، رمز ارزی بر پایه فیسبوک

یکی از بهترین پیشرفت‌ها در بازار کریپتوکارنسی که در آینده‌ای نه چندان دورقابل‌اجراست، ارز دیجیتال دییم(Diem) است.همیشه قبل از اینکه رمز ارزی وارد بازار ارزهای دیجیتال شود، آوازه آن در بین کاربران می‌پیچد. دییم نیز توانست نظر بسیاری از کاربران

را به خود جلب کند. وعده‌ها و کاربردهای این رمز ارز سبب شد بسیاری از سرمایه‌گذاران به انتظار این رمز ارز بنشینند.ارز دیجیتال دییم رمز ارزی است که توسط فیسبوک پایه‌گذاری شد. این ارز دیجیتال به‌عنوان یک رمز ارز جهانی ساده با کارمزدی کم در نظر گرفته شده است این رمز ارز می‌تواند به‌عنوان یک پول دیجیتالی در تلفن همراه شما ذخیره می‌شود، بنابراین می‌توانید برای خرید هر کالا و خدمات از آن استفاده کنید.

پشتیبانی این رمز ارز بسیار قوی است. در واقع دارایی‌های واقعی، ارزهای دیجیتالی اصلی و سایر ابزارهای دولتی این ارز دیجیتال را تحت حمایت خود دارند. در نظر داشته باشید، تا ماه دسامبر سال 2020 دییم نام دیگری داشت و کاربران آن را با نام لیبرا می‌شناختند.

سپس انجمن لیبرا که مسئول نظارت بر پروژه ارزهای دیجیتال و تراکنش آنها بود، نام این رمز ارز را به دییم تغییر داد. ماموریت اصلی دییم ایجاد یک شبکه مالی قابل‌اعتماد و نوین است تا افراد و مشاغل مختلف در سراسر جهان بتوانند با کمک این رمز ارز قدرت بیشتری در نقل و انتقالات مالی خود پیدا کنند.

پیش از این نیز گفتیم این رمز ارز تحت حمایت انجمن دییم قرار دارد. دییم به ارز دیجیتال جدیدی تبدیل می‌شود که نوعی سیستم پرداخت جهانی را به وجود می‌آورد. دییم (Diem) یک پروژه جدید ارز دیجیتال است که در ابتدا توسط فیس بوک تأسیس شد اما اکنون تحت کنترل مستقل انجمن دییم است. هدف این پروژه امکان دسترسی همگانی به خدمات مالی است. درک این نکته مهم است که بر خلاف بیت کوین یا اتریوم، دییم یک استیبل کوین است. استیبل کوین نوعی ارز دیجیتال است که ارزش آن به یک دارایی خارجی وابسته است که قیمت آن را تثبیت می کند. حال این دارایی می تواند طلا، فلزات گرانبها، یا در مورد دیم، ارز فیات صادر شده توسط دولت باشد.

به عنوان یک استیبل کوین، ارزش ارز دییم مستقیماً با دلار آمریکا مرتبط است. این بدان معناست که ارزش یک دلار ارز DIEM با ارزش یک دلار آمریکا تعیین می شود. خیلی ساده است، 1 دلار دییم برابر با 1 دلار آمریکا است. از آنجایی که دیم یک استیبل کوین است، ارزش آن مانند بسیاری از انواع دیگر ارزهای رمزنگاری شده نوسان زیادی ندارد. در حالی که ارزش دارایی هایی مانند دلار می‌ تواند به تدریج در طول زمان در نوسان باشد، روزانه نسبتاً ثابت می‌ ماند و آن را به یک دارایی پایدار قابل اعتماد تبدیل می‌ کند.

فیسبوک دییم (Facebook Diem) چیست؟

Diem که به طور رسمی با نام لیبرا (Libra) شناخته می شود، یک شبکه پرداخت جهانی می باشد. شبکه Diem با استفاده از بلاک چین Diem فعالیت می کند، که یک بلاک چین جدید است و طراحی شده است تا بسیار مقیاس پذیر، ایمن و انعطاف پذیر باشد. ماموریت این پروژه توسعه زیرساخت مالی است که “میلیاردها نفر را توانمند می کند.”

این پروژه برای اولین بار در ژوئن 2019 به عنوان یک ارز واحد جهانی با پشتوانه ذخیره دارایی ها اعلام شد. با این حال، پس از بررسی‌ های نظارتی بین‌ المللی بسیار، دییم مورد بازنگری قرار گرفت تا علاوه بر کوین چند ارزی خود، XDM، سبدی از استیبل‌ کوین‌ های ثابت فیات تک ارزی را نیز شامل شود. در دسامبر 2020، این پروژه از لیبرا (Libra) به دییم (Diem) تغییر نام داد، که نشان دهنده یک “روز جدید” برای پروژه بود.

چه کسانی ارز دیجیتال دییم را روی کار آوردند؟

انجمنی به نام دییم پروژه لیبرا فیسبوک را ایجاد کردند و در ادامه قصد دارند استیبل کوینی براساس دلار راه‌اندازی کنند. با روی کار آمدن این رمز ارز، جاه‌طلبی‌های دنیا که متمرکز بر روی دلار آمریکا است، کاهش می‌یابد. انجمن تشکیل‌دهنده دییم، متشکل از 26 شرکت مالی و غیردولتی است.

عملیات اصلی مربوط به این رمز ارز در سوئیس و ایالات متحده انجام شد. درخواست مجوز سیستم پرداخت دییم در بازار مالی سوئیس پایه‌گذاری شده است. انجمن دییم سیستم پرداخت این رمز ارز را بر پایه بلاکچین اجرا و امکان انتقال بی‌درنگ استیبل کوین‌ها را فراهم کرد.

در ادامه این مسیر، شبکه اجرای جرایم مالی و وزارت‌ خزانه‌دارای ایالات متحده نیز به ثبت این سیستم کمک کرد. استیل کوین‌ها به ارز فیات متصل هستند، پس دییم نیز بر پایه همین نقدینگی روی کار آمده است. بانکی مستقر در کالیفرنیا این رمز ارز را ایجاد و ذخیره آن را مدیریت کرد. شبکه Diem پروژه ای از انجمن دییم است، یک انجمن غیرانتفاعی مستقل که اعضای موسس آن شامل غول رسانه های اجتماعی فیس بوک، پردازنده های پرداخت مسترکارت و پی پل، شرکت های رمزنگاری و بلاک چین Coinbase و Bison Trails، و شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر Andreessen Horowitz، در میان سایر امور مالی، فناوری و نهادهای غیرانتفاعی هستند. با این حال، از آن زمان تاکنون چندین عضو موسس، این انجمن را در میان بررسی های نظارتی ترک کردند، از جمله پی پل و مسترکارت.

فیس بوک اگرچه اکنون با سایر اعضای انجمن در حکومت مشترک است، اما به شدت در توسعه این پروژه مشارکت داشته است. در ژوئن 2019، فیسبوک اعلام کرد که یک شرکت تابعه جدید به نام کالیبرا (Calibra) که اکنون به ناوی (Novi) تغییر نام داده است را برای توسعه زیرساخت‌ های فرانت اند (front-end) برای دسترسی به Diem تشکیل داده است که با یک کیف پول دیجیتال شروع می‌ شود و در برنامه‌ های متعلق به فیس‌ بوک ادغام می‌ شود.

ناوی توسط دیوید مارکوس رهبری می شود که بر تمامی پرداخت ها و محصولات خدمات مالی فیس بوک نیز نظارت دارد. او پیش از راه اندازی این پروژه به عنوان یک انجمن مستقل، توسعه این پروژه را در فیس بوک رهبری کرد. قبل از فیس بوک، مارکوس به عنوان معاون تلفن همراه برای پی پل خدمت می کرد و بعداً رئیس شرکت شد. او تعدادی شرکت از جمله شرکت پرداخت موبایلی Zong را تأسیس کرده است.

در ماه مه 2020، انجمن Diem اولین مدیرعامل خود، استوارت لوی، را منصوب کرد. لوی قبلاً مدیر ارشد حقوقی شرکت بانکداری جهانی HSBC بود که در کمیته اجرایی نیز حضور داشت. پیش از این، لوی برای دولت های جورج بوش و باراک اوباما به عنوان معاون وزیر در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی در وزارت خزانه داری کار می کرد.

هدف اصلی ارز دیجیتال دییم

ارز دیجیتال دییم با این هدف ایجاد شد تا وسیله‌ای برای‌ مبادله‌ راحت‌تر در سراسر جهان باشد. از آنجایی که این رمز ارز تحت حمایت سبدهای ارزهای دیجیتال اصلی قرار دارد برای ایجاد ثبات قیمت نیز استفاده می‌شود.

همچنین این رمز ارز کارایی سایر سکه‌ها را تغییر می‌دهد، بدین‌معنی که ارزهای ساده برای انجام تراکنش‌های روزانه ارتقا پیدا می‌کنند. در وایت پیپر دییم فیسبوک به یکی از اصلی‌ترین مشکلات کاربران اشاره شده است. هزینه جابه‌جایی پول برای کاربران قابل‌قبول نیست.

البته بعضی از کشورها هزینه‌های بیشتری دریافت می‌کنند. در بیشتر کشورهای در حال توسعه، کارمزدهای زیادی به ازای خدمات نقل و انتقال مالی از کاربران دریافت می‌شود. سالانه بیش از 50 میلیارد دلار از کاربران می‌گیرند.

بدین‌ترتیب ذخیره و پس‌انداز کردن پول در این کشورها کار آسانی نیست. در واقع اگر شخصی از شما دزدی کند، به عبارتی تمام دارایی و سرمایه شما را دزدیده است. حدود 1.7 میلیارد نفر در سراسر جهان نمی‌توانند از پس کارمزدهای بالا نقل و انتقالات بانکی برآیند. در حالی که همه این افراد تلفن همراه دارند و می‌توانند از این رمز ارز نوین به‌عنوان یک سیستم نقل و انتقال ارزان استفاده کرده و در کیف پول نوی (Novi) نگه‌داری کنند.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال دییم یا لیبرا

ارز دیجیتال دییم توسط کیف پول ارزهای دیجیتال خریداری، نگهداری و استفاده می‌شود. به ازای پرداخت نقدینگی دلار می‌توانید این رمز ارز را تهیه کنید. با خرید این رمز ارز، می‌توانید دییم را در هر کسب‌وکاری به کار برید.

در ضمن فیسبوک نیز در حال توسعه یک سرویس خدماتی کیف پول است که شما بتوانید رمز ارزهای خود را دو آن نگه‌دارید و در مواقع لازم آنها را خرج کنید. رمز ارز دییم توسط یک سازمان غیر دولتی نظارت و پیگیری می‌شود. به خاطر داشته باشید این رمز ارز تحت نظارت انجمن مخصوص به خود است، اما تنها توسط فیسبوک اداره نمی‌شود. می‌توان گفت انجمن ناظر بر دییم از 28 شریک و موسس تشکیل شده است. فیسبوک نیز همانند سایر شرکا حق رای دارد.

در مورد نحوه عملکرد این رمز ارز باید گفت، دییم نیز از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند، البته یک بلاکچین عادی، چون به‌طور کامل غیر‌متمرکز محسوب نمی‌شود. علاوه بر این، تنها اعضای انجمن دییم می‌توانند به دفتر کل معاملات این رمز ارز دسترسی داشته باشند.

کاربرد ارز دیجیتال دییم در فیسبوک

دییم در فیسبوک پایه‌گذاری شده است و کاربردهای زیادی دارد. برای مثال ارز دیجیتال دییم به کسب درآمد فیسبوک کمک می‌کند. براساس سودی که دییم به دست می‌آورد فیسبوک می‌تواند هزینه‌های خود را پوشش دهد.

هرچه این ارز دیجیتال بیشتر خرید و فروش شود، دارایی‌های بیشتری در ذخایر خود نگه‌داری می‌کند. با رایج‌تر شدن این رمز ارز، ذخایر آن نیز بیشتر می‌شود. در نتیجه اعضای انجمن دییم همانند فیسبوک به درآمد و سود بیشتری می‌رسند.

گذشته از همه این موارد، فیسبوک می‌تواند به صورت غیرمستقیم نیز از وجود دییم نهایت بهره را ببرد. استفاده گسترده از این روز ارز سبب ایجاد کسب‌وکارهایی می‌شود که تحت پشتیبانی ارزهای دیجیتال قرار دارند. در مقابل، برخی از کسب‌وکارها نیز تمایل دارند از ارزهای دیجیتال پشتیبانی کنند. از این‌رو تبلیغات گسترده‌ای در مورد این رمز ارزها انجام می‌دهند. این تبلیغات در بستر فیسبوک نیز انجام می‌شوند، بدین‌ترتیب فیسبوک هزینه‌ خوبی از خریداران و تبلیغ‌کنندگان دریافت می‌کند و سود می‌برد.

تفاوت ارز دیجیتال دییم با سایر ارزهای دیجیتال

همان‌طور که گفتیم دییم تحت حمایت سبدی از ارزهای دیجیتال واقعی و ابزارهای دولتی قرار دارد. خبر خوب اینکه دییم فیسبوک توسط انجمن دییم پشتیبانی می‌شود. برای مثال شرکت‌هایی مانند ویزا، مسترکارت، و پی‌پال این رمز ارز را پشتیبانی می‌کنند.

برعکس سایر ارزهای دیجیتال تنها همین انجمن می‌تواند سبب توسعه یا نابودی رمز ارز دییم شود. کارمزدهای دییم یا لیبرا در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال بسیار کم است. در ضمن ذخایر واقعی این رمز ارز نوسانات کمتری در بازار ایجاد می‌کند.

با توجه به مواردی که گفته شد، دییم به یک رسانه اصلی در جهت مبادله واقعی تبدیل شده است. با اینکه بیت کوین به‌عنوان شناخته‌شده‌ترین رمز ارز بازار ارزهای دیجیتال سعی داشت روند انجام تراکنش‌ها را آسان‌تر کند، خیلی در کار خود موفق نبود.

حتی می‌توان گفت بیت کوین بیشتر به دارایی تبدیل شد که تنها برای ذخیره ارزش نگه‌داری می‌شود در حالی که دییم به طور واقعی روند انجام تراکنش‌ها را ساده‌تر کرده است. در ادامه 3 مورد از اصلی‌ترین تفاوت‌های دییم با سایر ارزهای دیجیتال را نام می‌بریم:

دارایی‌های واقعی پشتیبان ارز دیجیتال دییم هستند. ثبات و ارزش ذاتی این رمز ارز از سایر ارزهای دیجیتال بیشتر است. وابستگی دییم به یک ارز واحد ندارد.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.