هال فینی کیست؟

هال فینی کیست؟

یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها به عنوان هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو، “ها‌ل فینی” متخصص رمزنگاری فقید آمریکایی است.هال فینی (Hal Finney) با نام کامل هارولد توماس فینی دوم، متخصص کامپیوتر و رمزنگاری متولد سال 1956 در کالیفرنیا آمریکا بود

که در سال 2014 و در سن 58 سالگی به دلیل بیماری ALS درگذشت. وی دارای مدرک کارشناسی از موسسه فناوری کالیفرنیا (CalTech) در رشته مهندسی بود. او به طور خاص در زمینه توسعه بازی‌های ویدیویی فعالیت می‌کرد و چندین بازی ویدیویی مانند Adventures of Tron ،Armor Ambush ،Astromash و Space Attack را طراحی کرد. پس از آن، فینی به استخدام شرکت PGP Corporation در آمد و در نهایت در سال 2011 اعلام بازنشستگی کرد. هال فینی از جمله اولین افرادی است که ارز دیجیتال بیت کوین را پذیرفت. وی فارغ التحصیل رشته مهندسی از دانشگاه کلتک است که بعد از چند سال فعالیت در زمینه ساخت بازی های رایانه ای، عضو شرکت PGP شد و توانست بهترین مدل حریم خصوصی را ایجاد کند. علاوه بر این هال فینی یکی از اعضای مهم شبکه سایفرپانک است. از جمله دستاوردهایی که می توان برای هال فینی قبل از ایجاد ارز دیجیتال بیت کوین بیان کرد، ایجاد سیستم فروش ناشناس و نقدی دیجیتال بوده که قابل استفاده مجدد اثبات کار در سال 2004 است.

هال فینی اولین بیت کوین ارسالی را به صورت مستقیم از ساتوشی ناکاماتو دریافت کرد اما در این میان یک سری شبهاتی وجود دارد که آیا هال فینی را می توان یک گزینه پیشنهادی برای ساتوشی ناکاموتو بودن نیز در نظر گرفت. هال فینی یک فعال در زمینه رمزنگاری و کریپتوگرافی بود. در طول دهه 1990، وی دو برنامه Remailer ناشناس را توسعه داد. یکی دیگر از فعالیت‌های وی، شکستن موفقیت آمیز رمزنگاری نت اسکیپ بود.

فینی اولین ارائه دهنده مفهوم اثبات کار در سال 2004، 5 سال پیش از تولد بیت کوین، بود. وی همچنین اولین تراکنش بیا کوین را دریافت کرده بود.

چرا آقای فینی نزدیک‌ترین گزینه به عنوان هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو است؟

پیش از خلق بیت کوین، هال فینی فعالیت گسترده‌ای در حوزه کریپتوگرافی و رمزنگاری داشت. وی پیش از بیت کوین و در سال 2004 نظریه پول دیجیتال با استفاده از سیستم اثبات کار چندبار استفاده (RPOW) را ارائه داد. همچنین فینی دریافت کننده اولین تراکنش شبکه بیت کوین است. وی همانند آنچه که در نوشته‌های موجود از ساتوشی ناکاموتو وجود دارد، طرفدار سرسخت آزادی مالی و عدم کنترل نهادهای متمرکز و دولت‌ها روی سیستم مالی بود.

همسایه‌ای به نام دوریان ساتوشی ناکاموتو به طور بسیار جذابی، محل سکونت هال فینی فقط دو بلوک با منزل فردی به نام دوریان ساتوشی ناکاموتو در شهر کوچک تمپل (Temple) در ایالت کالیفرنیا فاصله داشت. دوریان ساتوشی ناکاموتو یک فرد ژاپنی-آمریکایی است که هیچ تخصصی در زمینه رمزنگاری ندارد و اذعان کرده است که هیچ دخالتی در خلق بیت کوین نداشته و هیچ گاه از آن استفاده نکرده است.

بسیاری از افراد مدعی هستند که از آنجا که دوریان ساتوشی ناکاموتو در همسایگی فینی زندگی می‌کرده، فینی نام مستعار ساتوشی ناکاموتو را برای خود انتخاب کرده است.

اجرای بیت کوین از همان روزهای ابتدایی هال فینی یکی از اولین افرادی است که از خود علاقه بسیار زیادی را نسبت به سیستم ارائه شده توسط ساتوشی نشان داد. همچنین فینی تقریبا اولین نفری (به جز ساتوشی) است که کد بیت کوین را روی کامپیوتر خود اجرا کرده است. وی فقط دو روز پس از انتشار بیت کوین، از طریق پستی در توئیتر خود اعلام کرد که در حال اجرای کد بیت کوین بر روی سیستم خود است: هال فینی به بیماری ALS مبتلا بود و سال‌های انتهایی زندگی خود را روی ویلچر سپری می‌کرد. به دلیل همین بیماری، وی در اوایل سال 2011 بازنشست شد و شرکت PGP Corporation را ترک کرد. آخرین ایمیل ساتوشی ناکاموتو نیز در تاریخ 26 آپریل سال 2011 ارسال گردید. دریافت کننده این ایمیل گوین اندرسن (Gavin Andersen) و محتوای آن، سپردن هدایت توسعه بیت کوین به گوین اندرسن بود. موسسه Juola & Associates با بررسی تمام نوشته‌های هال فینی و مقایسه آن با نوشته‌های ساتوشی ناکاموتو با استفاده از الگوریتم‌های کامپیوتری، مدعی شد که شباهت سبک نوشتن و کلمات استفاده شده توسط هال فینی و ساتوشی ناکاموتو خارق‌العاده است، به طوری که طبق بررسی‌های صورت گرفته توسط این موسسه تاکنون نوشته‌های هیچ کس انقدر به ساتوشی نزدیک نبوده است.

زندگی هال فینی

هال فینی به عنوان یکی از اعضای سایپربانک، نظرات آزادی خواهانه بسیاری در مورد آزادی فردی ارائه کرده است. از جمله مدارکی که می توان اثبات کرد هالی فینی می تواند به عنوان گزینه ای باشد که وی را ساتوشی ناکاموتو نامید: تجزیه و تحلیل هال فینی با ساتوشی ناکاماتو، هش اولین بلاک بلاکچین و مقاله وایت پیپر است.

علاوه بر این در یک ایمیل در سال 2010، ساتوشی از تردید خود در مورد رقابت قدرت پردازش اشاره کرد و اعلام کرد که قدرت پردازش یا همان cpu موجب می شود که تنها افرادی که انگیزه استخراج دارند، می توانند سیستم های قوی تری داشته باشند. وی بیان کرد که اهمیتی ندارد که ثروت متمرکز باشد اما در شرایط کنونی در صورتی که ثروت به جای اینکه به 100 نفر داده شود، به 20 نفر داده شود برای جامعه رشد بیشتری به همراه خواهد داشت.

با تمام این تفاسیر از آنجایی که آزادی خواه ها معمولا جزو افرادی هستند که مخالف سوسیالیسم هستند، این نوع صحبت می تواند متعلق به ساتوشی ناکاماتو باشد.

سکونت در خیابانی پایین تر از دوریان: از دیگر حقایقی که می توان در مورد هال فینی اشاره کرد این است وی تنها چند ساختمان دورتر از ساتوشی ناکاماتو واقعی که در واقع یک مرد ژاپنی آمریکایی بوده، زندگی می کرده است. وی به نام دوریان ساتوشی ناکاماتو نیز شهرت دارد، گرچه با تمام این تفاسیر خبرگزاری نیوزویک اعلام کرده است که دوریان بیان کرده که «هیچ گونه ارتباطی با بیت کوین نداشته و در مورد آن هیچ گونه ادعایی نیز ندارد و من را با فرد دیگری اشتباه گرفته اند.» همچنین وی ادعا کرده است که به دلیل شرایطی که در قرارداد کاری اش وجود داشته نمی توانسته است که جزئیات کامل را در مورد پروژه خود بیان کند و همین موضوع باعث ایجاد سوء تفاهماتی در این زمینه شد.

البته نظریه دیگری نیز در این میان وجود دارد که شاید هال فینی از اسم دوریان الهام گرفته و مقاله وایت پیپر را برای احترام گذاشتن به کدگذار فروتن کالیفرنیا که درگیر مسائل مالی بود، به نام ساتوشی ناکاماتو منتشر کرده است که در بیانیه ای رسمی خود اینگونه بیان کرد: « من ده سال نتوانستم به عنوان یک مهندس یا برنامه‌نویس کار ثابت پیدا کنم. سال‌ها به عنوان کارگر و معلم پاره‎ وقت کار کرده‌ام و در سال ۲۰۱۳ آنقدر مشکل مالی داشتم که کار خدمات اینترنتی خود را رها کردم.» مشارکت در اجرای پروژه بیت کوین: هال فینی از جمله اولین افرادی است که علاقه بسیاری به پیشنهادات معاملات نظیر به نظیر یا همتا به همتا نشان داد و اینگونه بیان کرد که « زمانی که ساتوشی بیت کوین را در لیست ایمیلی ارز دیجیتال معرفی کرد، در بهترین حالت مورد استقبال شکاکانه قرار گرفت. چرا که رمزنگاران طرح های بزرگ زیادی را دیده بودند که توسط اشخاص بی تجربه ارائه شده بود اما من دیدگاه مثبت خواهم داشت.» وی همچنین اولین شخصی غیر از ساتوشی بود که بیت کوین را راه اندازی کرد. هالی فینی پیشرو واقعی بیت کوین بود و در ژانویه 2009 توئیتی ارائه داد: «در حال راه اندازی بیت کوین»

بازنشستگی همزمان هال فینی و ساتوشی ناکاماتو هال فینی از شرکت نرم افزار رایانه ای در اوایل سال 2011 بازنشسته شد. آخرین ایمیل ساتوشی ناکاماتو مربوط به 26 آوریل 2011 است. در این تاریخ بود که ساتوشی از رهبری پروژه بیت کوین کناره گیری کرد و در خطاب به یکی از توسعه دهندگان به نام «گاوین اندرسون» بیانه ای با مفهوم اینکه به جای صرف وقت در مورد ایجاد شایعاتی در مورد شخصیت وی، بهترین حالت این بود که بر روی بیت کوین سرمایه گذاری انجام می شد و اعتبار بیشتری به توسعه دهندگان داده می شد.

تشابه سبک نگارشی موسسه Juola & Associates با بررسی تمام نوشته های برجای مانده هال فینی و مقایسه با نوشته های ساتوشی ناکاماتو از طریق الگوریتم های کامپیوتری، ادعا کرد که سبک نوشتن و کلمات استفاده شده توسط هال فینی و ساتوشی ناکاماتو خارق العاده است، به گونه ای که طبق بررسی های صورت گرفته توسط این موسسه تاکنون سبک نگارش هیچ کسی اینقدر مشابه با ساتوشی نبوده است.

چرا هال فینی نمی‌تواند ساتوشی ناکاموتو باشد؟

در همان سال‌های 2011 تا 2014 که گمانه‌زنی‌ها در مورد ها‌ل فینی به عنوان هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو تشدید شده بود، اندی گرینبرگ (Andy Greenberg) نویسنده فوربس به ملاقات هال فینی رفت. هال فینی بارها این گمانه‌زنی‌ها را رد کرده بود. طی این دیدار، هال فینی تمام ایمیل‌های رد و بدل شده بین خود و ساتوشی ناکاموتو و همچنین کیف پول بیت کوین خود را به گرینبرگ نشان داد. پس از این دیدار، گریبرگ اذعان کرد که حق با هال فینی است و وی در رد خود به عنوان هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو راست می‌گوید. هال فینی همانند نیک سابو و افراد دیگر علاقه بسیار زیادی به پروژه Extropianism و Cryonics داشت. بنیانگذاران این دو پروژه معتقدند که با پیشرفت علم و تکنولوژی، انسان می تواند بعد از مرگ به زندگی برگردد و حتی به جایگاه جاودانگی نیز برسد. به همین دلیل است که جسم انسان را در دماهای بسیار پایین فریز کرده و تلاش می کنند تا روز موعود فرا برسد.

هال فینی در سال 2014 به دلیل ابتلا به بیماری سلول های عصبی به نام ALS درگذشت. جسد وی به بنیاد « افزایش طول عمر آلکور» در آریزونا سپرده شد و در آنجا تاکنون نگهداری می شود.

به هر حال نمی توان نقش هال فینی را در رساندن بیت کوین به جایگاهی که در حال حاضر قرار دارد نادیده گرفت. تحولی که در حوزه هکرها اتفاق افتاد، نام بزرگ در رمز نگاری و سایپربانک، تمامی خدماتی است که هالی فینی توانست به جامعه بشری ارائه دهد.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.