نحوه استفاده از الگوی ابر سیاه پوشاننده (Dark Cloud Cover) در کریپتو

نحوه استفاده از الگوی ابر سیاه پوشاننده (Dark Cloud Cover) در کریپتو

ابر سیاه پوشاننده (Dark Cloud Cover) یک الگوی کندل استیک ژاپنی است که معامله‌گران ارزهای دیجیتال از آن برای شناسایی نزولی شدن قیمت‌ها در بازار استفاده می‌کنند.تشخیص و خواندن این الگو نسبتاً آسان است.

معامله‌گران پس از شناسایی الگوی ابر سیاه پوشاننده از آن به عنوان سیگنالی برای ورود به پوزیشن‌های شورت (فروش) یا خروج از پوزیشن‌های لانگ (خرید) استفاده می‌کنند.

با این حال، نباید تنها بر اساس این الگو تصمیم‌گیری کرد. بهتر است قبل از هر اقدامی، از سایر سیگنال‌های تکنیکال، مانند واگرایی در اسیلاتورها، تأییدیه دریافت کنید، یا شاهد شکل‌گیری الگوی در نواحی مهم مقاومتی باشید.

پس از پیدا کردن شواهد کافی (تلاقی سیگنال‌ها)، به راحتی می‌توانید یک پوزیشن شورت باز کنید.

ابر سیاه پوشاننده چیست؟

معامله‌گران تکنیکال از الگوی ابر سیاه پوشاننده به عنوان نشانه شروع یک اصلاح احتمالی در قیمت استفاده می‌کنند. آن‌ها در صورت شناسایی درست این الگو می‌توانند به موقع از معاملات لانگ خود خارج شده یا احتمالا وارد پوزیشن‌های شورت شوند.

معامله‌گران تکنیکال از الگوی ابر سیاه پوشاننده به عنوان نشانه شروع یک اصلاح احتمالی در قیمت استفاده می‌کنند. آن‌ها در صورت شناسایی درست این الگو می‌توانند به موقع از معاملات لانگ خود خارج شده یا احتمالا وارد پوزیشن‌های شورت شوند.

لگوی ابر سیاه پوشاننده در ظاهر شبیه به دو کندل متضاد است، که اولی یک کندل بزرگ سبز (صعودی) است و بلافاصله بعد از آن یک کندل قرمز بزرگ تشکیل می‌شود.

بیشتر صعودی که کندل سبز انجام می‌دهد، با بسته شدن کندل قرمز در الگوی ابر سیاه پوشاننده خنثی می‌شود. این رفتار قیمت نشان دهنده احتمال بازگشت نزولی در آینده بسیار نزدیک است. ابتدا به نظر می‌رسد خریداران کنترل قیمت را در دست دارند، اما سپس فروشندگان وارد عمل می‌شوند و قیمت را تا حدود زیادی پایین می‌آورند.

نتیجه نهایی این دو کندل این است که خریداران با تلاش زیاد تنها می‌توانند قیمت را کمی بالا ببرند. آن‌ها در حال از دست دادن مومنتوم یا شتاب حرکت هستند و بازار در معرض خطر توقف یا حتی تغییر جهت کامل است.

الگوی کندل استیک ابر سیاه پوشاننده را می‌توان در همه بازارها یافت، اما این الگو به ویژه در شناسایی تغییر روندها در نمودارهای قیمت ارزهای دیجیتال مفید است. همچنین، این ساختار کندل استیکی را می‌توان در تمام تایم فریم‌های نمودار مشاهده کرد.

نحوه شناسایی الگوی ابر سیاه پوشاننده

ساختار الگوی ابر سیاه پوشاننده دو کندلی نسبتاً ساده است.

کندل سبز صعودی بزرگ‌تر از متوسط شکاف بالاتر در قیمت باز شدن کندل دوم کندل قرمز نزولی بزرگ که حداقل 50 درصد از کندل اول را اصلاح می‌کند. کندل اول یک کندل سبز صعودی است که بدنه آن از کندل‌های متوسط نمودار بزرگ‌تر است. بزرگ بودن بدنه در اعتبار الگو مهم است، زیرا نشان دهنده فشار خرید زیاد در بازار است.

کندل دوم با شکاف رو به بالا باز می‌شود اما در ادامه رو به پایین حرکت می‌کند و در نیمه پایینی بدنه کندل اول (کندل قبلی) بسته می‌شود. این رفتار قیمت نشان‌دهنده ضعیف شدن حرکت صعودی است، چرا که قیمت به سرعت نزول پیدا کرده است.

معامله‌گران تهاجمی‌تر ممکن است با باز شدن کندل بعدی وارد معامله شورت شوند. معامله‌گرانی که هم قبلاً در پوزیشن لانگ بودند، با دیدن الگوی نزولی ابر سیاه پوشاننده ممکن است به صورت کامل یا جزئی از معامله لانگ خود خارج شوند.

توجه کنید که در تشکیل الگوی ابر سیاه پوشاننده در نمودارهای قیمت ارزهای دیجیتال تشکیل شکاف بین کندل‌ها یک اتفاق نادر است. نبود شکاف قیمت در ارزهای دیجیتال به دلیل معاملات بی‌وقفه و شبانه‌روزی است. به عبارت دیگر، بسته شدن بازار و تعطیلی که اصلی‌ترین دلیل تشکیل شکاف قیمتی است در بازار ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

در نمودار ارزهای دیجیتال باید به دنبال یک کندل قرمز با بدنه بزرگ باشید که بیش از 50 درصد از کندل سبز با بدنه بزرگ را که درست قبل از آن تشکیل شده است اصلاح کند.

معیارهای الگو

جدا از سه مؤلفه مهم الگوی ابر سیاه پوشاننده که در بالا معرفی کردیم، معیارهای دیگر وجود دارد که سیگنال‌های این الگو را بیشتر تأیید می‌کنند:

اول از همه، این الگو نزولی است، بنابراین بهترین کارایی آن زمانی است که در پایان یک روند صعودی شکل بگیرید. اگر در زمان تشکیل ابر سیاه پوشاننده بازار از قبل در وضعیت نزولی باشد، فرصت کسب سود کمتر خواهد بود. در واقع، در این حالت نسبت ریسک به ریوارد کاهش پیدا می‌کند.

ثانیاً، می‌توانید از اسیلاتورها و سایر اندیکاتورهای تکنیکال که استفاده کنید که پس از حرکت قدرتمند قیمت به سمت بالا، وارد نواحی اشباع خرید (Overbought) شده‌اند. با بازگشت خط اسیلاتور از ناحیه اشباع خرید، این احتمال وجود دارد که میان اسیلاتور و پرایس اکشن، واگرایی رخ دهد؛ منظور از واگرایی، تشکیل سقف پایین‌تر در اسیلاتور اما تشکیل سقف بالاتر در نمودار قیمت است. در این مرحله، روند صعودی همچنان ادامه دارد اما بسیار ضعیف شده است. این می‌تواند به دلیل نزدیک شدن قیمت به یک سطح مقاومت قوی باشد. در هر صورت، بازار تلاش می‌کند یک رالی صعودی دیگر انجام دهد، اما این تلاش خریداران با مقاومت شدید روبرو می‌شود – و یک کندل قرمز بزرگ که بخش پایانی الگوی ابر سیاه پوشاننده است، تشکیل می‌شود.

الگوی ابر سیاه پوشاننده در بالای روند نشانه این است که بازار در حال تغییر به روند نزولی است. شکست ناحیه حمایت نشان می‌دهد که جهت روند تغییر کرده است و اصلاح عمیق‌تر قیمت در راه است.

چگونه با الگوی ابر سیاه پوشاننده معامله کنیم؟

هنگامی که یک الگوی ابر سیاه پوشاننده را در نمودار مشاهده کردید، معامله با آن نسبتاً ساده خواهد بود. بسته به اینکه در معامله به صورت محافظه‌کار عمل می‌کنید یا تهاجمی، روش‌های مختلفی برای باز کردن معامله وجود دارد.

اگر معامله‌گر محافظه‌کاری باشید، قبل از هر اقدامی منتظر گرفتن تأییدیه‌های بیشتر می‌مانید. اگر بخواهید تهاجمی‌تر عمل کنید، می‌توانید سریع‌تر وارد معامله شوید اما احتمال اینکه سیگنال اشتباه باشد و حد ضررتان فعال شود بیشتر خواهد بود.

بیایید هر کدام از این رویکردها را در الگوی ابر سیاه پوشاننده در نمودار بیت کوین بررسی کنیم.

قبل از تشکیل الگو، باید یک روند صعودی داشته باشیم. از 16 جولای تا 17 اوت 2020، قیمت بیت کوین 38 درصد افزایش یافت.

سپس، باید شاهد تشکیل یک کندل صعودی بزرگ‌تر از متوسط باشیم که در سقف بالاتر بسته شود؛ این اولین کندل الگو را تشکیل می‌دهد. کندل دوم الگو که نزولی است باید حداقل 50 درصد از بدنه کندل اول را اصلاح کند.

در مثال بالا، کندل دوم الگو در نزدیکی قسمت پایینی بدنه کندل اول بسته می‌شود. بدنه هر دو کندل بزرگ‌تر از حد متوسط است.

در این مرحله، بازار به ما سرنخ‌هایی درباره کاهش احتمالی قیمت یا شاید توقف روند صعودی می‌دهد. برای گرفتن تأییدیه‌های بیشتر می‌توانیم از اندیکاتورهای دیگر تحلیل تکنیکال کلاسیک استفاده کنیم.

فعالان هوشیار بازار متوجه شکل‌گیری الگوی نزولی ابر سیاه پوشاننده در نزدیکی این سطح مهم مقاومت می‌شوند.

علاوه بر این، شاهد واگرایی اسیلاتور RSI از قیمت بیت کوین هستیم. این یکی دیگر از علائم نزولی است که نشان می‌دهد ممکن است قیمت بیت کوین کاهش یابد.

معامله‌گر فرصت را غنیمت می‌شمرد و با باز شدن کندل بعدی یک پوزیشن شورت ایجاد می‌کند. حد ضرر دقیقاً بالای سقف اخیر قرار می‌گیرد که احتمالاً قله الگو است.

معامله‌گران سعی می‌کنند هدف سود خود را در فاصله حداقل دو برابری نقطه ورود تا حد ضرر قرار دهند. در نتیجه نسبت ریسک به ریوارد این معامله 1:2 خواهد بود.

گاهی سرنخ‌های تغییر روند چندان قوی نیستند و معامله‌گر می‌خواهد در ورود به معامله محافظه‌کارانه‌تر عمل کند. معامله‌گران محافظه‌کار می‌توانند با مشاهده شکست خط روند حمایتی تأییدیه لازم برای ورود به معامله شورت را دریافت کنند.

ست‌آپ این معامله مشابه رویکرد تهاجمی است، به این ترتیب که حد ضرر درست بالای سقف قبلی قرار می‌گیرد. اما در این معامله، نقطه ورود پایین‌تر خواهد بود زیرا معامله‌گر منتظر شکستن سطوح بیشتر بوده است.

این بدان معناست که او باید هدف سودش را هم پایین‌تر قرار دهد تا بتواند نسبت ریسک به ریوارد 1:2 را به دست بیاورد.

تفاوت‌های الگوی ابر سیاه پوشاننده و پوشاننده (اینگالفینگ) نزولی شاید از نظر یک معامله‌گر تازه‌کارتر الگوی ابر سیاه پوشاننده شبیه الگوی پوشاننده نزولی (Bearish Engulfing) باشد. اگر چه این دو الگو شباهت‌هایی دارند، اما چند تفاوت بین آن‌ها وجود دارد.

دو الگوی فوق از این نظر که دو کندلی هستند و در انتهای یک روند صعودی تشکیل می‌شوند، شبیه هم هستند. اما دو تفاوت کلی بین آن‌ها وجود دارد.

اول اینکه، در ابر سیاه پوشاننده بدنه کندل‌ها باید بزرگ‌تر از حد متوسط ​​باشد. در الگوی پوشاننده نزولی، کندل اول هیچ محدودیت اندازه مشخصی ندارد.

علاوه بر این، کندل دوم الگوی ابر سیاه پوشاننده کافی است فقط 50 درصد از بدنه کندل اول را پوشش دهد. در پوشاننده نزولی، کندل دوم باید به طور کامل بدنه کندل اول را بپوشاند.

به همین دلیل در الگوی پوشاننده نزولی اندازه کندل‌ها ممکن است کوچک باشد، اما در ابر سیاه پوشاننده هر دو کندل باید بزرگ‌تر از حد متوسط باشند.

آیا الگوی ابر سیاه پوشاننده قابل اعتماد است؟

این الگو به خودی خود فقط احتمال تثبیت قیمت یا نزولی شدن روند را نشان می‌دهد. بنابراین، معامله‌گر باید به کمک سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال سیگنال‌های تأییدی بیشتری را بگیرد.

برای مثال، همه الگوهای ابر سیاه پوشاننده در نزدیکی نواحی مقاومت تشکیل نمی‌شوند. اما در این صورت، تشکیل این الگو می‌تواند یک سیگنال قوی برای توقف روند صعودی باشد.

نواحی مقاومت می‌تواند شامل مقاومت خط روند، مقاومت افقی یا سطح اصلاح فیبوناچی باشد.

علاوه بر این، این الگو پس از یک روند صعودی ظاهر می‌شود. بنابراین، اندیکاتورها و اسیلاتورها باید در ناحیه اشباع خرید قرار گرفته باشند. اگر این الگو در حالی تشکیل شود که اسیلاتورها هم سیگنال فروش بدهند، آن وقت سیگنال الگو قوت بیشتری پیدا می‌کند.

ابر سیاه پوشاننده یک الگوی کندل استیک ژاپنی است که می‌توان آن را به راحتی در تمام تایم فریم‌های نمودارهای قیمت ارزهای دیجیتال شناسایی کرد. در صورت شناسایی درست آن، می‌توان نقاط ورود و خروج معامله را بر اساس آن تنظیم کرد.

با این حال، این الگو به تنهایی ممکن است سیگنال‌های نادرستی ایجاد کند. بهتر است سیگنال‌های این الگو را با اندیکاتورهای تکنیکال و روند کلی تأیید کنید. در پایان فراموش نکنید که قبل از ورود به هر معامله‌ای شرایط بازار را به خوبی بسنجید و مراقب نوسان‌های شدید قیمت در ارزهای دیجیتال باشید.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.