معرفی الگوهای کندل استیک (Candlestick Patterns)

معرفی الگوهای کندل استیک (Candlestick Patterns)

استیو نیسون در سال ۱۹۹۱ میلادی با کتاب «الگوهای شمعی ژاپنی»، برای اولین ‌بار الگوهای کندل استیکی را به غرب معرفی کرد، بیشتر معامله‌گران نام ستاره شامگاهی، ابر سیاه، دوجی، هارامی، سه کلاغ سیاه را به عنوان الگوهای نمودارهای شمعی می‌شناسند.

ترید‌رهای حرفه‌‌ای از الگوهای شمعی برای درک بهتر فضای روانی بازار، تحلیل احتمال تغییر روندها و یا باز کردن یک پوزیشن جدید، استفاده می‌کنند.

امروزه الگوهای کندل استیک ابزار قدرتمندی در تحلیل تکنیکال برای شناخت بهتر نقاط حمایت و مقاومت بازار هستند. الگوهای شمعی مهمی وجود دارند که شما باید به عنوان یک معامله‌گر بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین آنها را بشناسید. البته فراموش نکنید که الگوهای نمودار شمعی هدف قیمت را مشخص نمی‌کنند بلکه در کنار سایر ابزارها به تصمیم گیری بهتر در معاملات کمک می‌کنند.

چه زمانی از الگوهای کندل استیک استفاده کنیم؟ الگوهای کندلی فراوانی وجود دارند که معامله‌گران از آنها برای تحلیل نقاط و نواحی مهم در نمودار استفاده می‌کنند. این الگوها به طور کلی به دو دسته بازگشتی و ادامه دهنده تقسیم می‌شوند. از این الگوها برای نمایش روند تغییرات قیمتی یک دارایی مثل بیت کوین استفاده می‌شود. هر نمودار شمعی نشان‌دهنده بازه قیمتی آن دارایی در یک دوره زمانی مشخص است. برای مثال معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال این دوره‌ها را براساس بازه‌های زمانی (Time Frame) مانند یک ساعته، روزانه، هفتگی، ماهانه و … در نمودار تنظیم می‌کنند.

از الگوهای شمعی می‌توان برای معاملات روزانه، نوسان‌گیری و حتی معاملات بلندمدت استفاده کرد، الگوهای کندل استیک می‌توانند نشان‌دهنده وجود تعادل بین خریداران و فروشندگان، تغییر روند بازار، ادامه آن روند و یا وجود بلاتکلیفی بین معامله‌گران باشند. با گذشت زمان، نمودارهای شمعی الگوهای بزرگتری را شکل می‌دهند. این الگوها در نهایت به سیگنال‌های مهمی تبدیل می‌شوند که معامله‌گران ارز دیجیتال از آن ها در کنار سایر ابزارها برای تصمیم‌گیری خود استفاده می‌کنند.

در یک کندل سبز (سفید) قیمت دارایی افزایش داشته است و قیمت پایانی آن بالاتر از قیمت شروع در آن بازه زمانی بسته شده است. یک کندل قرمز (سیاه) نیز نشان‌‌دهنده کاهش قیمت دارایی است و به معنای پایین‎تر بودن قیمت بسته شدن آن دارایی نسبت به قیمت باز شدن آن در آن بازه زمانی معاملاتی است. الگوهای برگشتی صعودی باید در انتهای یک روند نزولی شکل بگیرند در غیر این صورت مانند الگوهای ادامه‌دهنده رفتار خواهند کرد. باید درستی سیگنال‌های برگشتی را که از الگوهای بازگشتی صعودی نتیجه می‌شود با شاخص‌های دیگری مانند حجم بالای معاملات تایید کرد.

الگوی کندل استیک ماروبزو (Marubozu)

الگو ماروبزو سیاه نشان دهنده روند نزولی در بازار است. سایه بالایی و پایینی در این الگو دیده نمی‌شود (و یا بسیار کوچک هستند). کندل استیک ماروبزو سیاه نشان دهنده فشار بیشتر فروشندگان است. در این الگو قیمت سقف با قیمت شروع و قیمت کف با قیمت پایان برابر است (به زبان ساده،‌ کندل استیک سایه ندارد).

ماروبزو سفید

الگو ماروبزو سفید روند صعودی در بازار را نشان می‌دهد. سایه بالایی و پایینی در این الگو دیده نمی‌شود. فشار بیشتر خریداران مهم‌ترین نتیجه کندل استیک ماروبزو سفید است. در این الگو قیمت کف با قیمت باز شدن و قیمت سقف با قیمت بسته شدن برابر است.

الگوی کندل استیک پوشاننده صعودی (Bullish Engulfing)

الگوی پوشاننده صعودی یک الگوی برگشتی است که در روند نزولی شکل می‌گیرد. این الگو داری دو کندل و ترکیبی از یک کندل کوچک سیاه و یک کندل بزرگتر سفید است. معمولا بدنه کندل نزولی (کندل کوچک‌تر) توسط بدنه کندل صعودی (کندل بزرگ‌تر) پوشانده می‌شود. در کندل استیک پوشاننده صعودی وجود یا عدم وجود سایه‌ها مهم نیست. در این الگو ایجاد یک شکاف قیمتی در پایین، قدرت را از فروشندگان گرفته و به خریداران می‌دهد.

الگوی کندل استیک پوشاننده نزولی (Bearish Engulfing)

الگوی پوشاننده نزولی نشان دهنده پایین آمدن قیمت در یک روند صعودی و یک الگوی بازگشتی است. در این الگو اولین کندل (کندل کوچک‌تر) دارای یک بدنه صعودی و دومین کندل (کندل بزرگ‌تر) دارای یک بدنه نزولی است و همواره بدنه کندل دوم، بدنه کندل اول را می‌پوشاند. الگوی پوشاننده نزولی احتمالا پایان یک حرکت صعودی و شروع روند کاهش قیمت را نشان می‌دهد. برای اطمینان از درستی روند این الگو بهتر است کندل پوشاننده (کندل دوم) نه تنها کندل اولی بلکه چند کندل قبلی خود را نیز بپوشاند.

الگوی کندل استیک چکش (Hammer)

الگوی چکش در روند نزولی شکل می‌گیرد و از مهم‌ترین الگوهای تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال است. این الگو دارای سه ویژگی اصلی است:

در الگوی چکش، بدنه کندل در قسمت بالای آن قرار دارد. در این الگو سایه پایینی کندل از بدنه بلندتر است. سایه بالایی در الگوی چکش وجود ندارد یا در صورت وجود بسیار کوتاه است. در کندل استیک چکش بدنه در بالا قرار دارد و دو تا سه برابر کوچک‌تر از سایه است. الگوی چکش نشان دهنده ورود خریدارن و احتمال افزایش قیمت است. معمولا معاملعه‌گران برای خرید باید تا بالا رفتن قیمت از سقف الگو صبر می‌کنند

الگوی کندل استیک چکش معکوس (Inverse Hammer)

الگوی چکش معکوس نیز شبیه الگوی چکش است و در انتهای روند نزولی شکل می‌گیرد.

در الگوی چکش معکوس بدنه در پایین قرار دارد. اندازه سایه (که در بالا قرار گرفته) دو برابر اندازه بدنه است. رنگ سفید در کندل استیک چکش معکوس قدرت بیشتر الگو برای بازگشت روند را نشان می‌دهد.

الگوی کندل استیک دوجی (Doji)

الگوی دوجی دارای بدنه‌ای نازک است و به شکل یک خط باریک نشان داده می‌شود. دوجی‌ها وجود تردید بین خریداران و فروشندگان را نشان می‌دهند. قیمت باز شدن و بسته شدن در این الگو یکسان است. وجود الگوی دوجی بعد از ماروبزو سفید به معنی کاهش قدرت خریداران است. در حالت برای حفظ روند صعودی نیاز به خریداران جدید است. اگر الگوی دوجی بعد از ماروبزو سیاه شکل بگیرد نشان دهنده کاهش قدرت فروشندگان است. در این حالت برای ادامه روند نزولی به فروشندگان جدید نیاز است.

الگوی دوجی دارای چهار مدل اصلی است:الگوی دوجی پایه بلند (Long Leg Doji) که سایه‌های بالا و پایین بدنه آن بلند است.

الگوی دوجی سنگ قبر (Grave Stone Doji) که تنها دارای یک سایه بلند در بالای بدنه است. الگوی دوجی سنجاقک (Dragonfly Doji) که در بالا سایه‌ای ندارد و سایه پایینی بدنه آن بلند است. الگوی دوجی چهار قیمت (Four Price Doji) یک نازک افقی است و سایه‌‌ای ندارد.

الگوی کندل استیک مرد به دار آویخته (Hanging Man)

الگوی مرد به دار آویخته نشان دهنده روند نزولی قیمت است. این الگو در انتهای یک روند صعودی و در نقطه مقاومت تشکیل می‌شود. در کندل مرد به دار آویخته، بدنه در بالا قرار دارد و سایه بالایی وجود ندارد و یا خیلی کوتاه است. طول سایه پایینی در این الگو حداقل دو برابر بدنه کندل است. رنگ سیاه بدنه در الگوی مرد به دار آویخته نشان دهنده قدرت زیاد برای برگشت است. معامله‌گران برای اطمینان از اعتبار این الگو تا نزولی شدن کندل استیک بعدی، صبر می‌کنند.

الگوی ستاره دنباله‌دار (Shooting Star)

الگوی ستاره دنباله‌دار در انتهای یک روند صعودی شکل می‌گیرد. در این الگو بدنه در پایین قرار می‌گیرد و اندازه سایه بالایی دو برابر بدنه است. رنگ سیاه بدنه در الگوی ستاره دنباله‌دار وجود قدرت برای بازگشت در روند را نشان می‌دهد. معمولا پس از تشکیل کندل استیک ستاره دنباله‌دار، فروشندگان وارد بازار می‌شوند. معامله‌گران برای فروش تا پایین رفتن قیمت از کف کندل ستاره دنباله‌دار صبر می‌کنند.

الگوی فرفره یا اسپینینگ تاپ (Spinning Top)

الگوی اسپینینگ تاپ نشان‌دهنده تردید نسب به وضعیت آینده است. این الگو دارای بدنه‌ای بسیار کوچک و سایه‌های متقارن است. اگر هیجان بازار بالا باشد سایه ها بلند است. در اسپینینگ تاپ قدرت خریداران و فروشندگان برابر است. اگر کندل‌های بعد روند را تایید کنند، الگو اسپینینگ تاپ نشانه قدرتمندی از بازگشت قیمت است. اگر اسپینینگ تاپ نشان‌ دهنده‌ی تردید باشد، کندل بعدی نیز باید با نوسان در همان بازه آن الگو را تایید کند.

الگوی ستاره صبحگاهی (Morning Star)

الگوی ستاره صبحگاهی در انتهای یک روند نزولی شکل می‌گیرد و نشان دهنده شروع یک روند صعودی است. این الگو از قرار گرفتن سه کندل در کنار هم تشکیل می‌شود. اولین کندل در این الگو باید نزولی و پرقدرت باشد. دومین کندل معمولا بدنه یا سایه‌ی بزرگی ندارد و می‌تواند صعودی یا نزولی باشد. کندل سوم نیز باید نسب به کندل دوم دارای حالتی صعودی باشد. در این الگو اگر دومین کندل دوجی باشد، یک کندل استیک ستاره صبحگاهی دوجی شکل گرفته است.

الگوی ستاره شامگاهی (Evening Star)

الگوی ستاره شامگاهی بیانگر شروع یک روند نزولی در انتهای یک روند صعودی است. این الگو نیز مانند الگوی ستاره صبحگاهی از سه کندل تشکیل شده است. اولین کندل در این الگو باید صعودی و پرقدرت باشد. دومین کندل نیز معمولا از بدنه‌ای کوچک و بدون سایه تشکیل می‌شود. در الگوی ستاره شامگاهی، سومین کندل باید نسب به کندل دوم دارای حرکتی نرولی باشد.

الگوی هارامی (Harami)

هارامی یک کلمه ژاپنی و به معنای باردار بودن است. کند شدن یا توقف روند قیمت مهم‌ترین نتیجه پس از مشاهده الگو هارامی است. هارامی از دو کندل استیک تشکیل شده است. کندل اول نقش مادر و کندل دوم نقش فرزند را بازی می‌کند. معمولا رنگ کندل‌ها در این الگو متفاوت است. به عنوان مثال اگر کندل مادر مشکی باشد، کندل فرزند معمولا به رنگ سفید است. در کندل استیک هارامی سفید نشانه مثبت بودن و مشکی نشانه منفی بودن است.

الگوی خط نافذ / سوزنی (Piercing Line)

الگوی خط نافذ از دو کندل تشکیل شده است و در انتهای روند‌های نزولی شکل می‌گیرد. اولین کندل در این الگو باید نزولی و دارای بدنه‌ای بلند باشد. دومین کندل نیز باید صعودی باشد و حداقل ۵۰ درصد از کندل قبلی خود بازگشت کرده باشد. شکاف قیمتی ایجاد شده بعد از کندل اول و بازگشت قدرتمند کندل دوم از مهم‌ترین ویژگی‌های الگوی خط نافذ است. هرچه طول کندل‌ها در الگوی خط نافذ بیشتر باشد، قدرت بازگشت روند بیشتر خواهد بود. این الگو به طور معمول می‌تواند روند ۵ کندل تشکیل شده بعد از خود را پیش‌بینی کند.

الگوی ابر سیاه (Dark Cloud Cover)

الگوی ابر سیاه یک الگوی دو کندلی است که نسبت به تغییر روند هشدار می‌دهد. تشکیل این الگو نشان دهنده احتمال پایان حرکت صعودی و شروع روند نزولی است. این الگو شامل یک کندل نزولی‌ است که قیمت باز شدنش بالاتر از کندل استیک صعودی قبلی بوده اما قیمت بسته شدن آن جایی در میانه کندل قبلی می‌باشد‌. هر دو کندل صعودی و نزولی الگوی ابر سیاه باید بزرگ باشند. اعتبار این الگوها زمانی که کندل‌های ساخته شده کوچک باشند، کمتر است. کندل نزولی که بعد از این الگو تشکیل می‌شود، ادامه روند نزولی قیمت را تایید می‌کند.

الگوی سه سرباز سفید (Three White Soldiers)

الگوی سه سرباز سفید نشان‌دهنده شروع یک روند صعودی و حضور پرقدرت خریداران است. این الگو از قرار گرفتن سه شمع سفید صعودی در کنار هم تشکیل می‌شود. معمولا پس از مشاهده کندل استیک سه سرباز سفید، قیمت‌ افزایش می‌یابد.

الگوی سه کلاغ سیاه (Three Black Crows)

الگوی سه کلاغ سیاه در نقطه مقابل الگو سه سرباز سفید قرار می‌گیرید. این الگو از قرار گرفتن سه شمع سیاه نزولی در کنار هم تشکیل می‌شود. معمولا پس از مشاهده کندل استیک کلاغ سیاه، قیمت‌ کاهش می‌یابد.

الگوی تاسوکی صعودی (Upside Tasuki Gap)

الگوی تاسوکی صعودی نشان‌دهنده حمایت از روند صعودی فعلی است. این الگو از قرار گرفتن یک کندل سیاه در کنار دو کندل سفید تشکیل می‌شود. کندل باید سفید و با بدنه‌ای بزرگ در یک روند صعودی شکل بگیرید. کندل دوم نیز باید سفید باشد و قیمت شروع آن بالاتر از قیمت پایانی کندل قبلی باشد. سومین کندل نیز سیاه است و در شکاف میان دو کندل قبلی بسته می‌شود. در الگوی شکاف تاسوکی صعودی نیازی نیست تا کندل سیاه تمام شکاف بین دو کندل قبلی را پر کند.

الگوی تاسوکی نزولی (Downside Tasuki Gap)

الگوی تاسوکی نزولی نشانگر تداوم روند نزولی در قیمت است. این الگو از قرار گرفتن یک کندل سفید در امتداد دو کندل سیاه تشکیل می‌شود. اول کندل باید سیاه باشد و در یک روند نزولی تشکیل بشود. کندل دوم نیز باید سیاه باشد و قیمت شروع آن پایین‌تر از قیمت پایانی کندل اول قرار بگیرد. کندل آخر هم سفید است و در شکاف میان کندل اول و دوم شکل می‌گیرد.

الگو کندل استیک چیست؟

کندل استیک یکی از مهمترین ابزارها در تحلیل تکنیکال است که از کنار هم قرار گرفتن چند کندل کنار هم می‌شود می‌توان تغییر قیمت را مشاهده کرد.

چند نوع الگو کندل استیک داریم؟

الگوهای کندل استیک متنوعی وجود دارد که از بین آنها ۳۰ الگو رایج تر است.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.