محاسبه درآمد دستگاه‌های ماینر (Miner)

محاسبه درآمد دستگاه‌های ماینر (Miner)

درآمدزایی در دنیای ارزهای دیجیتال در حالت کلی به سه صورت انجام می‌شود: خرید و فروش ارزهای دیجیتال ، دریافت در ازای یک کالا ،استخراج یا ماینینگ آشنایی با مفاهیم ماینینگ و ماینر:

استخراج یا همان ماینینگ فرآیندی است که طی آن سخت‌افزارهای قدرتمند (ماینرها) با حل مسائل ریاضی پیچیده، باعث به‌وجود آمدن بلاک‌ها و تراکنش‌های جدید در بلاک چین می‌شوند. در این مسیر اولین ماینری که بتواند محاسبات ریاضی را حل کند، پاداش خود را با توجه به نوع ارز دیجیتال استخراج شده دریافت می‌کند و این روند مجدد آغاز می‌شود.

ماینینگ به روش‌های مختلفی مانند استخراج انفرادی، استخر استخراج و موارد دیگر انجام می‌شود که هر کدام از آن‌ها نوع درآمد خاص خود را دارند. استخراج انفرادی برای یک دستگاه به تنهایی کافی نیست و دریافت پاداش بسیار دشوار خواهد بود؛ به همین علت افراد در استخر استخراج شرکت می‌کنند با اینکه مقدار پاداش دریافتی کمتر است.

محاسبه میزان درآمد ماینینگ ارزهای دیجیتال

بگذارید با یک سوال این بخش را شروع کنیم: آیا استخراج ارزهای دیجیتال باعث کسب درآمد و سود می‌شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بستگی دارد! برای محاسبه درآمد ماینر باید به مسائلی همچون نرخ هش، قیمت بیت کوین، مصرف برق و… توجه کرد.

درآمد ماینرها چقدر است؟

در ادامه عوامل موثر بر محاسبه درآمد ماینر را بررسی خواهیم کرد:

عوامل موثر بر درآمد ماینرها

امروزه ارزهای دیجیتال محبوبیت خود را بین مردم پیدا کردند و این باعث شده تا ماینینگ و عملیات استخراج آن‌ها بسیار رقابتی شود. در ادامه فاکتورها و ویژگی‌هایی بر محاسبه درآمد ماینر موثر هستند را بررسی می‌کنیم:

نرخ هش (Hashrate)

به سرعت انجام محاسبات پیچیده ریاضی در استخراج بلاک‌های ارزهای دیجیتال نرخ هش یا همان Hashrate می‌گوییم؛ نکته قابل توجه در مورد نرخ هش این است که هر چه مقدار آن بالاتر باشد، موفقیت استخراج بلاک‌های داده نیز افزایش می‌یابد.

زمانی که یک ارز دیجیتال مبتنی بر الگوریتم اثبات کار (POW) بین استخراج‌کنندگان محبوب می‌شود، رقابت در فرایند استخراج در بلاک‌های داده ارز دیجیتال هم افزایش پیدا می‌کند و این موضوع باعث رشد یک ماینینگ (استخراج) موفق می‌شود. اصطلاحاتی که برای اندازه‌گیری نرخ هش مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

KH/s: محاسبه یک هزار هش در ثانیه (کیلوهش در ثانیه) MH/s: محاسبه یک میلیون هش در ثانیه (مگاهش در ثانیه) GH/s: محاسبه یک بیلیون هش در ثانیه (گیگاهش در ثانیه) TH/s: محاسبه یک تریلیون هش در ثانیه (تراهش در ثانیه) PH/s: محاسبه یک کوادریلیون هش در ثانیه (پتاهش در ثانیه)

برق مصرفی (Power Consumption)

مصرف برق دستگاه یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر محاسبه درآمد ماینر است و معمولا عدد ثابتی نیست. برق مصرفی ماینرها معمولا بر حسب وات (W) بر ساعت (W/h) یا کیلووات ساعت (kWh) اندازه گیری می‌شود.

هر دستگاه استخراج، مصرف متغیری دارد که در مشخصات و جزئیات محصول مشخص شده است؛ همچنین برای محاسبه دقیق‌تر سود ماینر می‌توانید برق مصرفی سایر دستگاه‌ها مانند خنک کننده و… را که از آن‌ها استفاده می‌کنید، محاسبه نمایید.

هزینه هر کیلووات ساعت برق (Electricity Cost)

هزینه برق یکی از عوامل موثری است که استخراج‌کنندگان به آن بیشتر اهمیت می‌دهند؛ قیمت برق با توجه به مناطق مختلف جغرافیایی و نوع برق دریافتی می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال هزینه کم برق در چین باعث شده تا نزدیک به ۶۰ درصد از قدرت هش شبکه بیت کوین، در آن کشور صورت بگیرد.

هزینه‌های دستگاه‌های خنک‌کننده نیز عامل دیگری است که علاوه بر خود ماینرها باید در هزینه برق محاسبه شوند؛ زیرا ماینرها در طول فرایند ماینینگ، گرمای قابل توجهی تولید می‌کنند و عدم وجود خنک‌کننده یا استفاده از دستگاه نامناسب می‌تواند منجر به آسیب‌های جبران‌ناپذیری در سخت‌افزار شما شود.

کارمزد استخر استخراج (Pool Fee)

اگر در استخر استخراج شرکت می‌کنید، باید این فاکتور را در نظر بگیرید که استخرها از شما کارمزد دریافت می‌کنند؛ این کارمزد که معمولا بین ۱ تا ۳ درصد متغیر است، از ارز دیجیتال استخراج شده شما کسر می‌شود.

قیمت بیت کوین (Bitcoin Price)

از آنجا که قیمت بیت کوین دارای نوسان است و نمی‌توان فهمید ارزش آن در آینده چقدر خواهد بود، پیش‌بینی سود شما در هر ساعت از شبانه روز راحت نیست! یعنی ممکن است امروز سود شما با قیمت بیت کوین «الف» محاسبه شود و فردا با کاهش قیمت با مقدار «ب» را دریافت کنید؛ این تغییر قیمت بیت کوین بر سود دریافتی شما از ماینینگ تاثیر زیادی دارد و عاملی است که شما بر روی آن کنترلی ندارید.

معرفی بهترین ماشین حساب‌های ماینینگ

در بحث می‌خواهیم با استفاده از یک مثال فرضی سود یک ماینر را در کنار معرفی ماشین حساب‌های ماینینگ محاسبه کنیم. پس توجه داشته باشید که درآمد ماینر شما می‌تواند کاملا متفاوت با این مثال باشد. ماینر ما دارای نرخ هش ۱۰۰ TH/s و برق مصرفی ۳۰۰۰ وات است، همچنین مکان این ماینر را در کانادا در نظر گرفتیم که قیمت برق در آنجا چیزی حدود ۰.۱ دلار است.

ماشین حساب CryptoCompare

CryptoCompare بهترین و ساده‌ترین روش برای محاسبه درآمد ماینر چند ارز دیجیتال قابل توجه است که ما اگر بخواهیم برای مقادیر جدول داده، بیت کوین استخراج کنیم، سالانه حدودا ۴۴۰۰ دلار پاداش دریافت خواهیم کرد.

ماشین حساب CoinSmart

ماشین حساب ماینینگ CoinSmart از این نظر جزئیات بیشتری دارد که می‌توانید سختی شبکه، نرخ ارز، هزینه سخت‌افزار و… را وارد کنید.

ماشین حساب CryptoRival

به احتمال زیاد یک ماشین حساب استخراج اختصاصی در CryptoRival پیدا خواهید کرد؛ زیرا یک ماشین حساب برای بیش از ۱۰۰ ارز دیجیتال است.

ماشین حساب CoinWarz

CoinWarz یک ماشین حساب استخراج است که به شما امکان می‌دهد مقادیر را به دلخواه خود سفارشی کنید.

ارزهای دیجیتال مناسب برای استخراج

در ادامه لیستی از بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج در سال جاری را برای شما لیست کرده‌ایم:

بیت کوین اتریوم لایت کوین استلار کاردانو پولکادات دوج کوین

در مورد ماینینگ و نحوه محاسبه درآمد ماینرها و همچنین عواملی که بر سود استخراج موثر هستند صحبت کردیم؛ با این حال با توجه به قوانین و محدودیت‌های موجود در ایران، باید این را بگوییم که برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال به این شکل، در مسیر پر ریسکی قرار خواهید گرفت و لازم است تا تحقیق و بررسی لازم را انجام دهید. در نهایت بدانید که سود یا ضرر شما با توجه نوع دستگاه ماینر، موقعیت جغرافیایی، نوع استخراج و ارز دیجیتال انتخابی متفاوت است و درنتیجه این عوامل بر روی درآمد حاصل از ماینینگ اثر گذار خواهند بود.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.