میکرو سیکل چیست ؛ جایگزینی برای چرخه‌های ۴ ساله بیت کوین

میکرو سیکل چیست ؛ جایگزینی برای چرخه‌های ۴ ساله بیت کوین

اکثر علاقمندان به دنیای رمزارزها با چرخه‌های ۴ ساله که براساس تاریخ هاوینگ بیت کوین اتفاق می‌افتند، آشنایی دارند. احتمالا شما هم اخیرا به اخبار و مقالاتی درباره طولانی شدن این چرخه‌ها برخورده‌اید. جایگزینی که برای این دوره‌های ۴ ساله در نظر گرفته شده،

مفهومی به‌نام میکرو سیکل (Micro Cycle) است. گفته می‌شود که شناسایی و درک این میکرو سیکل‌ها می‌تواند تاثیر مهمی بر نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲ داشته باشد.

بررسی سیکل‌های ۴ ساله هاوینگ بیت کوین

سیکل‌ یا چرخه‌های ۴ ساله، الگویی شناخته‌شده در دنیای کریپتو هستند. تقریبا هر ۴ سال (یا به‌طور مشخص‌تر پس از استخراخ هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک)، مقدار پاداش استخراج بیت کوین نصف می‌شود. به این فرآیند هاوینگ (Halving) گفته می‌شود. این امر باعث می‌شود بیت کوین کمیاب‌تر و در نتیجه ارزشمندتر شود. در گذشته قیمت بیت کوین تقریبا ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از هاوینگ بیت کوین، به قله چرخه بازار (Market Cycle Peak) خود می‌رسید، سپس سقوط می‌کرد و در انتظار هاوینگ بعدی، شروع به افزایش قیمت می‌کرد.

برخی افراد تصور می‌کنند زمان‌بندی سیکل‌های ۴ ساله تقریبا مانند یکدیگر است. به همین دلیل بسیاری از مردم انتظار داشتند که سیکل فعلی در اواسط یا اواخر سال ۲۰۲۱ به قله برسد. اما این اتفاق نیفتاد. زیرا چرخه‌ها در واقع طولانی‌تر می‌شوند.

طولانی‌تر شدن سیکل ۴ ساله

اگر به تاریخ هاوینگ، قله‌ها و دره‌های سیکل بازار نگاه دقیق‌تری داشته باشیم، مشاهده می‌کنیم که هر چرخه طولانی‌تر می‌شود و “چرخه ۴ ساله” درواقع یک بازه زمانی متغیر است.

اولین هاوینگ در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق افتاد و قله چرخه بازار در ۲۹ نوامبر ۲۰۱۳ بود. هاوینگ دوم در ۹ جولای ۲۰۱۶ اتفاق افتاد و قله چرخه بازار در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ بود. هاوینگ سوم در ۱۱ می ۲۰۲۰ بود و با اینکه بیت کوین در اوایل نوامبر ۲۰۲۱ به بیشترین قیمت تاریخی خود (ATH) رسید، پیش‌بینی شده که زمان پایان رسیدن این چرخه نزدیک نباشد. به عبارت دیگر، تقریبا ۱۲ ماه طول کشید تا قیمت بیت کوین پس از هاوینگ اول به قله چرخه بازار برسد. اما این بازه زمانی در چرخه دوم بیش از ۱۷ ماه طول کشید. بر اساس این داده‌ها، می‌توان حدس زد که بعد از هاوینگ، بیش از ۲۲ ماه طول می‌کشد تا بیت کوین به اوج چرخه فعلی برسد که تقریبا مصادف با پایان مارس ۲۰۲۲ (پایان نیمه اول فروردین ۱۴۰۰) خواهد بود.

چرخه‌های کوچک یا میکرو سیکل چیست؟

بر اساس این مشاهدات، می‌توان حدس زد که مرحله انباشت مجدد فعلی در نقطه‌ای در ژانویه یا فوریه به پایان خواهد رسید. به دنبال آن یک صعود سهمی‌ شکل به یک ATH جدید و یک سقف گرد (Rounded Top) دیگر خواهد بود. این احتمال وجود دارد که ۱۰۰ هزار دلار، سطح مقاومت بعدی باشد. بنابراین حدس و گمان نویسنده برای قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۲ به شرح زیر است:

ژانویه تا فوریه: پایان مرحله انباشت مجدد فعلی
فوریه تا مارس: افزایش سهمی شکل به یک ATH جدید (بیش از ۸۰ هزار)
مارس تا می: تشکیل سقف گرد که قیمت به ۹۰ تا ۱۰۰ هزار دلار می‌رسد
می تا ژوئیه : مرحله انباشت مجدد در حدود سطح ۶۰ هزار دلاری

سپس ممکن است این الگو یک بار دیگر در نیمه دوم سال تکرار شود یا به‌محض رسیدن به بالای ۱۰۰ هزار، به‌علت فومو (FOMO) یک حرکت سهمی شکل و یک جهش رو به بالا داشته باشیم.

البته این فقط حدس و گمان است، اما من فکر می‌کنم امکان پذیر است. در حالی که من علاقه‌ای به نوسان‌گیری بیت کوین در طول سیکل ندارم، اما قصد دارم از این الگو برای معامله آلتکوین‌هایی با ارزش پایین‌تر استفاده کنم. من این فرصت را در بهار ۲۰۲۱ از دست دادم، زیرا (مانند اکثر کاربران کریپتو) انتظار نداشتم که قیمت بیت کوین از ۶۵ هزار به ۳۰ هزار دلار برسد. اما من درس خود را یاد گرفتم و در نوامبر و اوایل دسامبر از توکن بازی‌ها سود زیادی بردم و اکنون در انتظار روند صعودی بعدی، در حال سرمایه‌گذاری مجدد (عمدتا در بازی‌ها و توکن‌های متاورسی) هستم.

سال‌هاست که کارشناسان و متخصصان مختلف دوره‌های ۴ ساله هاوینگ بیت کوین را برای پیشبینی قیمت این رمزارز تحلیل می‌کنند. اما اکنون با طولانی‌تر شدن این چرخه‌های ۴ ساله، عده‌ای به تحلیل سیکل‌های کوچک‌تر یا میکروسیکل‌ها روی آورده‌اند. این افراد معتقدند که قیمت بیت کوین را می‌توان در الگوهای زمانی کوتاه‌تر هم بررسی کرد.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.