شاخص فلیپنینگ چیست؟ آیا سلطه بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال پایان می‌یابد؟

شاخص فلیپنینگ چیست؟ آیا سلطه بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال پایان می‌یابد؟

اصطلاح فلیپنینگ (Flippening) در سال ۲۰۱۷ به صورت محاوره‌ای و بین کاربران حوزه کریپتو شکل گرفت. این اصطلاح در زبان فارسی به معنی چرخش یا جا‌به‌جا شدن است و در بازار کریپتو به طور معمول به معنی پیشی گرفتن ارزش بازار اتریوم

از ارزش بازار بیت کوین است. به همین خاطر این اصطلاح بیانگر لحظه فرضی در آینده است که اتریوم به با ارزش‌ترین دارایی دیجیتال در بازار کریپتو تبدیل می‌شود. در این مقاله به این می‌پردازیم که شاخص فلیپنینگ چیست و بر‌اساس چه پارامترهایی سنجیده می‌شود.

شاخص فلیپنینگ چیست؟

ارزش بازار (Market Cap) یک ارز دیجیتال از حاصل ضرب قیمت فعلی آن در تعداد کوین‌های در گردش بدست می‌‌آید. در حال حاضر بیت کوین از نظر ارزش بازار در رتبه اول و پس از آن اتریوم در رتبه دوم قرار دارد.

رمزارز اول جهان از سال پیدایش خود یعنی ۲۰۰۹ تا کنون هیچ رقیب جدی برای کسب مقاوم اول بازار کریپتو، در سر راه خود نداشته است. تا همین ۴ سال پیش یعنی سال ۲۰۱۷، بیت کوین بیش از ۸۶.۷۴ درصد از ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال را در اختیار داشت. اما اکنون و در سال ۲۰۲۲ این میزان به کمتر از ۴۲ درصد کاهش یافته است. از طرف دیگر شبکه اتریوم توانسته است با فراهم کردن بستری برای اجرای قرارداد‌های هوشمند‌، از هزاران برنامه مختلف در شبکه خود میزبانی کند.

کاربردی بودن شبکه اتریوم برای اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز مختلف و ساخت پلتفرم‌های دیفای بر بستر این شبکه، باعث می‌شود تا هر روز ارزش بازار اتریوم بیشتر شود. همچنین با بهره‌برداری از اتریوم ۲ و حل مشکلات مقیاس‌پذیری آن، فرصت‌های سرمایه‌گذاری بسیار متنوع‌تری در شبکه اتریوم پدیدار می‌شود. تمام این قابلیت‌ها باعث می‌شود تا سلطه بیت کوین بر بازار رمزارزها روز‌به‌روز کم‌رنگ‌تر شده و اتریوم بتواند رقیبی جدی برای نشستن در رتبه اول بازار ارز‌های دیجیتال شود.

شاخص فلیپنینگ با در نظر گرفتن پارامترهای ذکر شده و جمع‌آوری دیتاهای مختلف، درصدی را به عنوان احتمال جایگزین شدن اتریوم در رتبه اول از نظر ارزش بازار، بیان می‌کند. به عبارت ساده‌تر شاخص فلیپنینگ به معنای افزایش قدرت اتریوم یا به طور کلی آلت‌کوین‌ها در مقابل بیت کوین است. این شاخص نشان می‌دهد چه زمان می‌توان گفت که دیگر بیت کوین معیار سنجش قیمت و ارزش دیگر رمزارزها نیست و بازار کریپتو راه خود را از اولین رمزارز جهان جدا کرده است.

کاربرد شاخص فلیپنینگ چیست؟

از شاخص Flippening برای پیش‌بینی خارج شدن بازار از سلطه بیت کوین استفاده می‌شود. اعداد در این شاخص به صورت درصد بیان می‌شوند و هر چه درصدی که اندیکاتور فلیپنینگ نشان می‌دهد به ۱۰۰ نزدیک‌تر باشد، احتمال جایگزین شدن اتریوم با بیت کوین در جدول ارزش بازار کریپتو بیشتر می‌شود. هنگامی که این موضوع رخ دهد می‌توان گفت سرمایه‌گذاران بازار کریپتو دیگر به بیت کوین به عنوان یک سرمایه‌گذاری کم‌ریسک‌تر نسبت به سایر رمز‌ارزها نگاه نمی‌کنند. این موضوع باعث می‌شود بازار کریپتو مسیر منطقی‌تری نسبت به حال حاضر خود داشته باشد و هر بار ریزش بیت کوین، سیر نزولی سایر رمز‌ارزها را به دنبال خود نداشته باشد.

شایان ذکر است شاخص فلیپنینگ را می‌توان برای سایر کوین‌ها نیز در نظر گرفت. به طور مثال در سال‌های ابتدایی فورک بیت کوین از این شاخص برای مقایسه بیت کوین کش و بیت کوین استفاده می‌شد؛ اما در حال حاضر و با توجه به پیشی گرفتن جایگاه اتریوم از بیت کوین کش و قابلیت‌های فراوان شبکه اتریوم، اکثر تحلیل‌گران استفاده از این شاخص را برای مقایسه اتریوم و بیت کوین استفاده می‌‌کنند. پیش‌بینی بازار‌های مالی کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است و هیچ فرد یا شاخصی نمی‌تواند آینده را به درستی پیش‌بینی کند. شاخص Flippening نیز یکی از ابزار‌ها برای پیش‌بینی آینده بازار ارزهای دیجیتال است و نمی‌توان به طور قاطع در مورد صحت کارکرد آن اظهار نظر کرد.

شاخص فلیپنینگ چگونه محاسبه می‌شود؟

اندیکاتور فلیپینگ نشان‌دهنده قدرت شبکه اتریوم در مقایسه با شبکه بیت کوین است. براساس گزارش سایت blockchaincenter.net این شاخص در حال حاضر و در قسمت ارزش بازار ۴۳.۲ درصد است. این درصد نشان‌دهنده این است که در حال حاضر ارزش بازار شبکه اتریوم ۴۳.۲ درصد ارزش بازار بیت کوین است. اما این معیارها چیست و بر چه اساسی محاسبه می‌شود؟

معیارهایی که با آن‌ها شاخص فلیپنینگ محاسبه می‌شود، عبارتند از:

ارزش بازار آدرس‌های فعال تعداد معاملات حجم معاملات از نظر ارزش تعداد معاملات مجموع کارمزد تراکنش‌ها تعداد نودهای شبکه میزان جستجو در گوگل به طور مثال در این شاخص طبق گزارش سایت Ethernodes.org تعداد نودها در شبکه اتریوم برابر با ۱۱,۲۵۹ عدد است در حالی که تعداد نودها در شبکه بیت کوین برابر با ۱۱,۱۳۶ عدد است. این اعداد نشان می‌دهد که شبکه اتریوم از شبکه بیت کوین پیشی گرفته است و این نشان‌دهنده عملکرد بهتر اتریوم نسبت به بیت کوین در این شاخص است. بنابراین اتریوم در سنجش تعداد نودها توسط شاخص فلیپنینگ عدد ۱۰۱ درصد را کسب می‌کند.

در این مثال عدد ۱۰۱ از تقسیم تعداد نود‌های شبکه اتریوم بر تعداد نود‌های شبکه بیت کوین بدست آمده است. به طور کلی شاخص فلیپنینگ از تقسیم اعدادی که این دو شبکه با هم مقایسه می‌شوند، بدست می‌آید؛ به طور مثال در شاخص جستجوی گوگل، حاصل تقسیم تعداد جستجوی کاربران برای کلمه اتریوم بر تعداد جستجوی کاربران برای کلمه بیت کوین، برابر با شاخص فلیپنینگ می‌شود.

شاخص فلیپنینگ به طور روزانه برای پارامترهای گفته شده، سنجیده می‌شود و کاربران می‌توانند نتیجه آن را در سایت blockchaincenter.net رصد کنند. در ادامه چندین مثال از این شاخص در پارامتر‌های مختلف بیان می‌کنیم:

شاخص فلیپنینگ در جستجوی گوگل

این شاخص نشان‌دهنده نسبت سرچ اتریوم نسبت به بیت کوین است. همانطور که در تصویر مشخص است در اواسط سال ۲۰۲۱ این میزان تا حدود ۶۰ درصد افزایش داشته است.

شاخص فلیپنینگ در حجم مبادلات

این شاخص نشان‌دهنده حجم معاملات اتریوم به بیت کوین است. همانطور که در این پارامتر مشخص است حجم معاملات اتریوم نسبت به بیت کوین در اواسط سال ۲۰۲۱، نزدیک به ۲.۵ برابر بوده است. عدد این شاخص در حال حاضر ۷۵ درصد است که نشان‌دهنده کاهش شدید معاملات اتریوم نسب به BTC است.

شاخص فلیپنینگ در تعداد تراکنش‌ها

این شاخص نشان‌دهنده تعداد تراکنش‌های اتریوم نسبت به بیت کوین است. همانطور که در این پارامتر مشخص است تعداد تراکنش‌های اتریوم نسبت به بیت کوین در اواسط سال ۲۰۲۱، نزدیک به ۷ برابر بوده است. عدد این شاخص در حال حاضر حدودا ۵۰۰ درصد است که نشان‌دهنده این است که تعداد تراکنش‌های اتریوم در حال حاضر حدودا بیش از ۵ برابر تعداد تراکنش‌های بیت کوین است.

به طور کلی شاخص فلیپینگ، شاخصی برای سنجش قدرتمندی اتریوم بر اساس پارامتر‌های مختلف در برابر بیت کوین است. با توجه به پارامترهایی که این شاخص در اختیار کاربران قرار می‌دهد، می‌توان اطلاعات مفیدی درباره کاهش سلطه بیت کوین بر بازار و انتقال سرمایه‌ها از اولین رمزارز جهان به اولین و پر‌استفاده‌ترین شبکه بلاک چینی یعنی اتریوم بدست آورد.

سال‌هاست که از تولد بیت کوین می‌گذرد و همچنان این رمز‌ارز محبوب در صدر جدول بازار ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار ایستاده است. شبکه اتریوم نیز مدت‌هاست در انتظار کسب جایگاه نخست بازار در انتظار مانده است. شاخص فلیپنینگ پارامتری برای اندازه‌گیری ویژگی‌های مختلف شبکه اتریوم نسبت به بیت کوین است. کاربران می‌توانند با توجه به این شاخص زمان حدودی جایگزینی اتریوم با بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال را پیش‌بینی کنند. در این مقاله به این پرداختیم که شاخص فلیپینگ چیست و بر‌اساس چه پارامترهایی سنجیده می‌شود.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.