عرضه اولیه توکن NFT یا NTO چیست؟

عرضه اولیه توکن NFT یا NTO چیست؟

ظهور و معرفی توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) باعث ایجاد شور و هیجان زیادی در دنیای بلاکچین و ارزهای دیجیتال شد.در ابتدا، بسیاری از منتقدان، NFTها را صرفاً تصاویر دیجیتال یا آثار هنری بدون ارزش می‌دانستند.

در حالی که NFTها برای حل مشکلات مربوط به مالکیت، اعتبار و اصالت اختراع شدند، منتقدان معتقد بودند که هر کسی می‌تواند از یک NFT اسکرین‌شات بگیرد و از آن استفاده کند. با این حال، در مدت کوتاهی، NFTها بسیار ارزشمند شدند و بر فضای بلاکچین و ارزهای دیجیتال تسلط پیدا کردند.برای درک این موضوع، در نظر بگیرید که فروش NFTها در سال ۲۰۲۱ بیش از ۲۱ هزار درصد افزایش یافت و درآمدی حدوداً ۱۷ میلیارد دلاری ایجاد کرد.با وجود تمام این ویژگی‌های قابل‌توجه، NFTها با مشکلات بسیار زیادی روبه‌رو بودند؛ از جمله در بخش توزیع، کاهش ارزش، هک و بسیاری موارد دیگر.در سال ۲۰۲۲، فروش NFTها به شدت کاهش یافت و به حدود ۴۶۶ میلیون دلار رسید. به دلیل طولانی شدن بازار نزولی، سازندگان نتوانستند قیمت‌ NFTها را تنظیم کنند؛ زیرا مالکان، توکن‌های خود را با قیمت‌های پایین‌تری فروختند. برای حل این مشکل، مفهومی به نام عرضه توکن NFT یا NFT token offering (NTO) ایجاد شد؛ نوآوری جدیدی که با ایجاد درآمد بالا از فروش اولیه و ثانویه، بر توزیع و ارزش NFT تأثیر می‌گذارد.

عرضه اولیه توکن NFT یا NTO چیست؟

عرضه اولیه توکن NFT نوع متفاوتی از توزیع توکن است که اغلب با ضرب NFT همراه است و به فروش ثانویه توکن‌های ارزشمند کمک می‌کند. این روش توزیع جدید از مفهوم جدیدی به نام NFTهای با وثیقه‌گذاری بیش از حد (overcollateralized) استفاده می‌کند. در واقع، تفاوت اصلی بین عرضه توکن NFT و سایر راه‌حل‌های موجود، این است که در NTO، توکن‌های NFT توسط توکن‌هایی پشتیبانی می‌شوند که قبلاً در صرافی‌ها لیست شده و در بازار معامله می‌شوند. این بدان معنا است که هر NFT ارائه‌شده از طریق عرضه توکن NFT، دارای ارزش واقعی است. در نتیجه، استفاده از عرضه توکن NFT، باعث تنظیم جزئی قیمت آن می‌شود. به این ترتیب، NTO به سازندگان NFT در برابر فروشندگان غیرمنطقی مصونیت می‌دهد و NFTها ارزش بهتری در فروش ثانویه خواهند داشت؛ چراکه هنگام فروش یک NFT توزیع‌شده از طریق NTO، کاربر می‌تواند علاوه بر قیمت، ویژگی‌های هنری متمایز NFT، قیمت کلی هنر و همچنین، ارزش توکن‌های تعبیه‌شده در آن NFT را هم در نظر بگیرد.

مقایسه NTO با عرضه اولیه کوین (ICO)

قبل از معرفی عرضه توکن NFT، راه‌های مختلفی برای توزیع توکن‌ها وجود داشت، از جمله عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز یا initial DEX offering (IDO)، عرضه اولیه کوین، عرضه توکن اوراق بهادار یا security token offering (STO) و عرضه اولیه صرافی یا initial exchange offering (IEO). در این میان، IDO که جدیدترین روش توزیع به شمار می‌رود، از نظر توکن‌‎های ادغام‌شده (integrated token) با NTO متفاوت است. همچنین، در حالی که توکن‌های ادغام‌شده در توکن‌های NFT عرضه‌شده از طریق NTO در حال حاضر در بازار معامله می‌شوند، توکن‌های ارائه‌شده در ICO چنین نیستند.

جدای از این، روش توزیع عرضه اولیه توکن NFT با مزایا، جوایز، پاداش‌ها و موارد دیگر همراه است. برای مثال، در NTO، ریسک سرمایه‌گذاری پایین است. یکی دیگر از برجسته‌ترین ویژگی‌های NTO، در دسترس بودن مجوزهای مالی برای دارایی‌های پشتوانه آن است. این در حالی است که در بیشتر موارد، برگزارکنندگان ICOها ممکن است از طریق کلاهبرداری راگ پول (rug pull)، پول سرمایه‌گذاران را به سرقت ببرند. علاوه بر این، عرضه اولیه توکن NFT به یک شرکت با اقتصاد توکنی (tokenomics) خوب اجازه می‌دهد که برای محصولات خود و رفع خواسته‌های فعالان بازار، سرمایه جمع‌آوری کند. بنابراین، انتظار می‌رود که پذیرش گسترده NTO، در چند سال آینده ترند جدیدی را در بازار NFT ایجاد کند.

مفهوم عرضه توکن NFT چگونه ایجاد شد؟

مفهوم عرضه توکن NFT توسط Choise.com معرفی و ایجاد شد؛ یک بازار ارز دیجیتال که تأسیس آن به سال ۲۰۱۷ برمی‌گردد. این پلتفرم یک اکوسیستم یکپارچه است که در آن، سرمایه‌گذاران می‌توانند به انبوهی از استراتژی‌های مالی مورد نیاز برای کسب درآمد از دارایی‌های دیجیتال، دسترسی داشته باشند و بهترین محصول مالی با بالاترین نرخ بازگشت سرمایه (ROI) را انتخاب کنند. به این ترتیب، سرمایه‌گذاران می‌توانند از سختی‌های استرس‌زای انجام تحلیل‌های تکنیکال برای چنین دارایی‌هایی دوری کنند و دارایی‌ها را بدون آگاهی از جهت فعلی بازار بخرند و بفروشند.ابتکار جدید Choise.com، بُعد جدیدی از توکن‌ها و توزیع NFTها را به بازار ارزهای دیجیتال معرفی کرد. این پلتفرم رمزارزی با رونمایی از اولین نسخه عرضه توکن NFT خود به نام Chobies NTO Collection، امیدوار است که ترند جدیدی را در بازار ارزهای دیجیتال آغاز کند.

همان‌طور که گفته شد، NTO مفهوم توکن‌های NFT با وثیقه بیش از حد را معرفی می‌کند. به این صورت که، تمام NFTهای ارائه‌شده از طریق عرضه توکن NFT توسط توکن بومی آن شرکت که قبلاً در صرافی‌ها لیست شده و در بازار در حال معامله هستند، پشتیبانی می‌شود. برای مثال، NFTهای ارائه‌شده از طریق NTO پلتفرم Choise.com با استفاده از توکن‌های CHO بومی این شرکت پشتیبانی می‌شوند. به همین دلیل، هر NFT دارای ارزش واقعی است که در مقایسه با مدل‌های قبلی سرمایه‌گذاری در NFT که مبهم و در نتیجه مخاطره‌آمیز بود، یک پیشرفت بزرگ محسوب می‌شود و مدیریت نوسانات قیمت را بسیار ساده‌تر می‌کند.ارزیابی ارزش NFTها کار دشواری بود و در نتیجه، قیمت آنها می‌توانست به شدت در نوسان باشد. با این حال، با معرفی روش NTO توسط پلتفرم Choise.com، سرمایه‌گذاران NFTهایی را به دست می‌آورند که ارزش آنها توسط توکن‌هایی با ارزش واقعی پشتیبانی می‌شود. بنابراین، پیگیری ارزش توکن‌های وثیقه به آنها اجازه می‌دهد که ثبات و ارزش سرمایه‌گذاری خود را تخمین بزنند. در بلندمدت، این روش می‌تواند راهی عالی برای شرکت‌ها جهت گسترش فعالیت‌ها و رشد پایگاه سهام‌دارانشان باشد.

مهم‌ترین مزایای NTO عبارتند از:

-عرضه اولیه NFT یک مفهوم جدید را برای مالکیت توکن‌های معامله‌شده در یک NFT معرفی می‌کند. این نوآوری، فروش NFTهای دارای وثیقه بیش از حد برای اولین بار در تاریخ است. خرید چنین NFTای، ارزش اضافی به آن دارایی می‌دهد.

  • سرمایه‌گذاری در NFT‌هایی که از طریق NTO توزیع می‌شوند، فرآیندی سودآور است؛ زیرا توزیع این توکن‌ها به روشی فوق‌العاده نوآورانه سازمان‌دهی شده است. از طریق این سیستم، سرمایه‌گذاران نه تنها می‌توانند به آیتم‌های دیجیتالی با پشتوانه توکن‌های ارزشمند دسترسی داشته باشند، بلکه می‌توانند از تخفیف‌های قابل‌توجهی نیز بهره‌مند شوند.

-علاوه بر این، صاحبان عرضه اولیه توکن NFT می‌توانند جوایز و پاداش‌های مختلفی را برنده شوند. به عبارت دیگر، داشتن NFTهایی که با استفاده از مکانیسم NTO توزیع می‌شوند، به‌ عنوان بلیت‌های قرعه‌کشی یک استخر جایزه عمل می‌کند. به عنوان مثال، مجموعه Chobies دارای یک استخر جایزه ۵ میلیون دلاری برای ضرب‌کنندگان (minters) است. همچنین، دارندگان NFT در پلتفرم Chobies شانس برنده شدن یک خودروی لامبورگینی اسپایدر و یک تسلا را دارند. خالق اصلی NFT هم برای همیشه ۵ درصد از هر فروش متوالی را به عنوان حق امتیاز دریافت می‌کند.

  • با کمک NTO، شرکت‌های بلاکچینی می‌توانند جوامع خود را گسترش و سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهند. در واقع، افراد بیشتری وارد جامعه‌ای خواهند شد که در آن، حق امتیاز و سایر پاداش‌ها صرف نظر از شرایط بازار توزیع می‌شوند.

این نوآوری هم برای سازندگان و هم برای سرمایه‌گذاران مفید خواهد بود؛ چون در حالی که پروژه‌ها دیگر از دستکاری‌های بازار نگران نیستند، سرمایه‌گذاران هم از کسب درآمد از طریق سرمایه‌گذاری‌های خود مطمئن می‌شوند. به همین دلیل، انتظار می‌رود که NTO باعث افزایش بهره‌وری و قابلیت استفاده در فضای NFT شود.

با توجه به همه آنچه که گفته شد، سال ۲۰۲۳ را می‌توان سال تولد دوباره NFTها نامید. در واقع، این صنعت شانس آن را دارد که موفقیت‌های سال ۲۰۲۱ را تکرار کند -اما با زیرساخت بهتر، توکنومیک بهتر و ارزش افزوده بیشتر برای کاربر نهایی- و حتی به موفقیت‌های بسیار بزرگ‌تری هم دست یابد.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.