فاد در ارز دیجیتال؛ بررسی مفهوم فاد (FUD) در بازار کریپتو

فاد در ارز دیجیتال؛ بررسی مفهوم فاد (FUD) در بازار کریپتو

برای درک معنی فاد FUD در ارز دیجیتال باید اجزای این اصطلاح را شناخت.یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت رمز ارزها مفهوم FUD فاد است که مخفف عبارت Fear, Uncertainty and Doubt می‌شود.

این سه کلمه به معنی ترس، عدم اطمینان و ابهام هستند. فاد FUD روی کل بازار کریپتوکارنسی تاثیر می‌گذارد و می‌تواند موجب ریزش قیمت تمامی رمز ارزها نیز بشود. فاد FUD می‌تواند به دلایل مختلفی به وجود بیاید، مثلا اخباری منفی که هنوز موثق بودن آن هم از سوی منابع معتبر تایید نمی‌شود بین معامله‌گرها پخش می‌شود و همین اخبار کافی است تا روی قیمت کلیه رمز ارزها تاثیر بگذارد و موجب ریزش آن‌ها شود. بازار ارزهای دیجیتال پر از نوسان است و با کوچکترین اخبار منفی می‌تواند کاهش قیمت زیادی را تجربه کند.در اغلب موارد پشت پرده فاد FUD را افرادی تشکیل می‌دهند که به اصطلاح نهنگ هستند.این افراد با انتشار اخبار دروغین و ترس برانگیز معامله‌گرهای خرد را ترغیب می‌کنند که دارایی‌های خود را بفروشند و در نهایت موجب ریزش قیمت رمز ارزها شوند. بیشتر تاثیر فاد FUD روی شت کوین‌ها است. برخی از معامله‌گرها معتقد هستند که فاد را می‌توان از طریق تحلیل تکنیکال شناخت.فاد در اغلب موارد کنار اصطلاحی به نام فومو ارز دیجیتال به کار می‌رود؛ فومو به ترس از دست دادن اشاره دارد.

انواع فاد FUD کدامند؟

فاد FUD انواع مختلفی دارد که ما در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

  • فاد FUD متداول

فادهای FUD متداول را می‌توان از جمله پایه‌ای‌ترین فادها دانست که در بیشتر مواقع هم صحت ندارند و فقط به منظور ناکارآمد بودن بیت کوین و بازار رمز ارزها منتشر می‌شوند.

در زیر به نمونه‌هایی از این نوع فاد FUD اشاره می‌کنیم:

بیت کوین توسط مجرمان معامله می‌شود: این نوع فاد می‌گوید که از بیت کوین و رمز ارزها برای جرم‌های مختلف استفاده می‌شود.

در واقع از تمام پول‌های رایج در دنیا می‌توان برای جرم وجنایت استفاده کرد اما از آن‌جا که استفاده از بیت کوین در حملات باج‌افزاری ساده‌تر است، این نوع فاد FUD یک فاد متداول به شمار می‌رود نداشتن ارزش ذاتی: برخی از افراد بر این باور هستند که بیت کوین مثل طلا قابل لمس نیست و به همین دلیل ارزشی ندارد و بدون پشتوانه است. ولی کسانی که به این فاد FUD دامن می‌زنند، ارزش بلاک چین آن را نادیده می‌گیرند.

  • فادFUD فناوری

معنی فاد FUD در ارز دیجیتال همانطور که گفتیم به معنی عدم قطعیت است و برخی از افراد درباره فناوری بیت کوین به فاد FUDهای مختلفی دامن می‌زنند که در زیر به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

تخریب محیط زیست توسط بیت کوین: از آن‌جا که برای استخراج بیت کوین نیاز به مصرف برق زیادی است، پس عده‌ای این باور را دارند که برای محیط زیست زیان‌های زیادی در بر دارد.

با این حال تولیدکنندگان ماینرهای بیت کوین به تازگی آن‌ها را به گونه‌ای تولید می‌کنند که برای محیط زیست آسیب زیادی به بار نمی‌آورند.

سرعت کم بیت کوین: هر چند بیت کوین نسبت به دیگر ارزهای دیجیتالی از سرعت کمتری برخوردار است اما امنیت آن را نمی‌توان نادیده گرفت.

  • فاد FUD قانونی: یکی از بدترین فادها را می‌توان فادهای FUD قانونی به شمار آورد.

در واقع رمز ارزها را قوانین هر کشور محدود می‌کنند و اکثر کشورها به این دلیل که ارزهای دیجیتال عاملی برای تهدید پول‌های فیات هستند، از تمام قدرت خود برای سرکوب کردن آن‌ها استفاده می‌کنند.

دولت کشورها معمولا با ممنوعیت‌های مختلف یا تغییراتی در قوانین مالیاتی سعی در سرکوب کردن رمز ارزها دارند.

  • فادهای FUD متفرقه

انواع دیگری از فادها FUD وجود دارند که به آن‌ها فادهای FUD متفرقه می‌گویند. هر چند معنی فاد در ارز دیجیتال یکسان است اما دلایل به وجود آمدن آن متغیر خواهد بود. در زیر به برخی از دلایل دیگری که فاد FUD به وجود می‌آید اشاره می‌کنیم:

  • تاثیر سلبریتی‌ها: سلبریتی‌ها می‌توانند از محبوبیت خود بین مردم استفاده کنند تا دامپ یا پامپ را در نمودار قیمتی یک ارز مشخص به وجود آورند.

  • یکی از معروف‌ترین سلبریتی‌هایی که تاثیرات زیادی روی بازار کریپتوکارنسی گذاشت، ایلان ماسک است.

  • محاسبات کوانتومی: نحوه رمزنگاری رمز ارزها استفاده از کلیدهای ریاضی پیچیده است اما برخی از کامپیوترها در حال تولید هستند که می‌توانند این کلیدها را رمزگشایی کنند.

  • طوفان خورشیدی: یکی از عجیب‌ترین فادها طوفان خورشیدی است که اغلب مردم از بروز آن ترس دارند. در واقع برخی معتقد هستند که قرار است یک طوفان خورشیدی بزرگ امواج الکترومغناطیسی زیادی را به سمت زمین هدایت کند و باعث قطعی برق شود. بر اثر این اتفاق قطعا استخراج رمز ارزها هم متوقف می‌شود و بلاکچین‌ها نیز از کار می‌افتند.

فاد FUD، ترس و عدم قطعیت یا فرصت رشد؟

فادها FUD به دلایل مختلفی به وقوع می‌پیوندند و همواره مردم دلیلی برای ترس و عدم قطعیت در مورد بازار کریپتوکارنسی خواهند داشت. هر چند برخی از این دلایل درست هستند اما با این حال یک معامله‌گر حرفه‌ای سعی می‌کند تا از فادها به نفع خود استفاده نماید. اگر بازار رمز ارزها بر اثر فادها دچار ریزش شدند، حالا شما باید از این ریزش‌ها فرصت‌های مختلفی به دست آورید و وارد معاملات متعددی شوید تا سودهای زیادی به دست آورید.

به منظور استفاده درست از فاد باید دانش و علم تکنیکالی و فاندامنتالی خود را بالا ببرید تا اول درستی و صحت یک خبر را بسنجید و سپس در صورتی که تشخیص دادید فاد در راه است از آن برای فرصت کسب سود استفاده نمایید. معنی فاد در ارز دیجیتال را حالا می‌دانید و در صورتی که در زمان درست از آن استفاده کنید، بدون شک موجب سود و موفقیت شما خواهد شد.

آیا فاد FUD همیشه خطرناک است؟

مفهوم فاد FUD در بازار کریپتو به معنی ترس و عدم قطعیت است اما همیشه هم بد نیست. در واقع هر چند فاد FUD ممکن است باعث ریزش قیمت رمز ارزها شود اما از سویی دیگر با کنترل احساسات در سرمایه گذاری فرصتی را به وجود می‌آورد تا معامله‌گران بتوانند فرصت‌های مناسبی برای ورود و سرمایه گذاری در یک ارز دیجیتالی خاص را پیدا کنند. همچنین زمانی که فاد FUD اتفاق می‌افتد، افراد می‌توانند با باز کردن پوزیشن‌های شورت سودهای زیادی به دست آورند.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.