بازار NFT بلور چیست؟

بازار NFT بلور چیست؟

یکی از بخش‌های صنعت ارزهای دیجیتال که اخیراً به موفقیت و محبوبیت بالایی دست یافته، بخش توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) است. رشد روزافزون این بخش باعث شده که شاهد ایجاد بازارهای زیادی برای معامله توکن‌های NFT باشیم.

یکی از بازارهای جدیدی که برای این منظور معرفی شده، بلور (Blur) است. یک بازار و تجمیع‌کننده توکن‌های NFT که ویژگی‌های رقابتی همچون مرتب‌سازی NFTها بر اساس قیمت کف و فیدهای قیمتی آنی را ارائه می‌دهد. با این حال، ویژگی‌های زیاد و داشبورد پرجزییات بازار NFT بلور ممکن است استفاده از آن را برای کاربران عادی کمی دلهره‌آور کند.

بازار NFT بلور چیست؟

بازار بلور Blur، یک بازار و تجمیع‌کننده جدید توکن‌های NFT است که در شبکه اتریوم و با در نظر گرفتن معامله‌گران حرفه‌ای ایجاد شده است. این بازار، ویژگی‌های جدید و به‌روزرسانی‌های کارآمد زیادی را نسبت به سایر بازارهای پیشرو معرفی می‌کند و تجربه معاملات توکن‌های NFT را ساده‌تر و شهودی‌تر می‌سازد.بازار بلور Blur برای اولین بار در مارس سال ۲۰۲۲ معرفی و در ۱۹ اکتبر به صورت عمومی عرضه شد. یکی از بخش‌های صنعت ارزهای دیجیتال که اخیراً به موفقیت و محبوبیت بالایی دست یافته، بخش توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) است. رشد روزافزون این بخش باعث شده که شاهد ایجاد بازارهای زیادی برای معامله توکن‌های NFT باشیم. یکی از بازارهای جدیدی که برای این منظور معرفی شده، بلور (Blur) است؛ یک بازار و تجمیع‌کننده توکن‌های NFT که ویژگی‌های رقابتی همچون مرتب‌سازی NFTها بر اساس قیمت کف و فیدهای قیمتی آنی را ارائه می‌دهد. با این حال، ویژگی‌های زیاد و داشبورد پرجزییات بازار NFT بلور ممکن است استفاده از آن را برای کاربران عادی کمی دلهره‌آور کند.

ویژگی‌ های کلیدی بازار NFT بلور

بازار NFT بلور، فهرست‌های NFT را از بازارهای پیشرو مانند OpenSea ،LooksRare و X2Y2 جمع‌آوری می‌کند و به کاربران نیز اجازه می‌دهد که دارایی‌های خود را در این پلتفرم لیست کنند. برخلاف بسیاری دیگر از بازارهای NFT که از معاملات کمیسیون دریافت می‌کنند، در بازار NFT بلور هیچ کارمزدی برای فروش NFTها کسر نمی‌شود. ۱. سهولت استفاده از بازار NFT بلور شروع به کار در بازار NFT بلور ساده است. پس از مراجعه به صفحه وبسایت این بازار، از کاربران خواسته می‌شود که کیف پول وب ۳ (Web3) خود را متصل کنند. به نظر می‌رسد که بازار بلور Blur کاربران پیشرفته را هدف قرار می‌دهد و به همین دلیل، پذیرش و استفاده گسترده از این پلتفرم ممکن است کمی زمان ببرد. به طور کلی، اگرچه استفاده از بازار NFT بلور دشوار نیست، اما قطعاً می‌توان آن را خوشایندتر کرد. ۲. قابلیت‌ های بازار بلور Blur بازار NFT بلور ادعا می‌کند که تا ۱۰ برابر سریع‌تر از سایر تجمیع‌ کننده‌های NFT اجرا می‌شود –نمایش تراکنش‌های در دست انجام در کمتر از یک ثانیه و به‌روزرسانی لیست‌ها در هر چهار ثانیه– که مزیت بزرگی برای کاربران به شمار می‌رود. علاوه بر این، پیش‌تنظیم‌ اولویت کارمزد گس در بازار NFT بلور به کاربران کمک می‌کند که با پردازش سریع‌تر تراکنش‌های خرید خود، از خریداران NFT در سایر صرافی‌ها یا تجمیع‌کننده‌ها پیشی بگیرند. نکته مهم این است که قراردادهای بازار بلور Blur نسبت به بازارهای دیگر بهینه‌تر هستند و تا ۱۷ درصد در کارمزد گس کاربران صرفه‌جویی می‌کنند. بازار بلور Blur همچنین با ارائه ابزارهایی جهت کمک به کاربران برای «جارو کردن زمین یا sweep the floor» از رقبای خود پیشی می‌گیرد. جارو کردن زمین، اصطلاحی عامیانه برای خرید چند توکن NFT با کمترین قیمت از یک مجموعه معین است. علاوه بر این، بازار NFT بلور چندین به‌روزرسانی کارآمد را نیز ارائه داده است. مانند گذر از NFT‌هایی که در حال حاضر تراکنشِ در دست انجام دارند (صرفه‌جویی در گس) و گذر از NFT‌هایی که به‌ عنوان توکن‌های مشکوک یا سرقتی علامت‌گذاری شده‌اند. تنها انتقاد واقعی برای قابلیت‌های بازار NFT بلور این است که در حال حاضر فقط برای NFTهای مبتنی بر اتریوم در دسترس هستند. با این حال، تیم توسعه‌دهنده بازار Blur اعلام کرده که قصد دارد در آینده، از NFTهای بلاکچین‌های دیگر، مانند پالیگان نیز پشتیبانی کند. ۳. تیم و حامیان بازار NFT بلور به‌ عنوان یکی از موفق‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر در حوزه کریپتو، سرمایه‌گذاری Paradigm در بازار Blur را نباید دست کم گرفت. این شرکت قبلاً از دیگر پروژه‌های موفق دنیای NFT، از جمله بازارهای OpenSea و Magic Eden نیز حمایت کرده است. در این دور تأمین سرمایه، چندین فعال شناخته‌شده در بازار NFT و کریپتو نیز حضور داشتند. از جمله: کلکسیونرهای معروف با نام مستعار 6529، Cozomo de’ Medici ،Zeneca و MoonOverlord. دریافت حمایت از سوی رهبران فکری NFT نشانه خوبی است و نشان می‌دهد. که انگیزه‌های بازار NFT بلور با اهداف جامعه گسترده توکن‌های NFT هماهنگی بیشتری دارد. با این حال، هنوز یک عامل مهم وجود دارد که کاربران باید آن را در نظر بگیرند. کل اعضای تیم بازار بلور Blur در حال حاضر ناشناس هستند و ترجیح می‌دهند هویت واقعی خود را فاش نکنند و در عوض، از طریق شخصیت‌های آنلاین مستعار با جامعه در ارتباط هستند. ۴. اقتصاد توکنی بازار بلور Blur در حال حاضر، چیز زیادی برای گفتن در مورد ساختار توکن بازار بلورBlur وجود ندارد.

اگرچه این پروژه اعلام کرده که یک توکن حاکمیتی با نماد BLUR را از طریق ایردراپ در ژانویه ۲۰۲۳ راه‌اندازی خواهد کرد، اما جزئیاتی مانند حداکثر عرضه و مقدار اختصاص‌ یافته به سرمایه‌گذاران اولیه هنوز فاش نشده است.

با این حال، وجود یک توکن برای بازار NFT بلور، آن را از نظر غیرمتمرکزسازی و پاداش دادن به جامعه خود، از بازار پیشرو OpenSea جلوتر قرار می‌دهد. ۵. محبوبیت بازار NFT بلور بازار NFT بلور از زمان راه‌اندازی عمومی، محبوبیت خوبی در بین علاقه‌مندان به NFT به دست آورده‌‌‌‌‌ است. با توجه به اطلاعات ارائه‌شده در حساب رسمی بازار بلورBlur در توییتر، این پلتفرم تنها سه روز پس از انتشار، از Gem، یک تجمیع‌کننده NFT با بیشترین حجم، پیشی گرفت. بر اساس داده‌های موجود، از زمان راه‌اندازی بازار بلور Blur در تاریخ ۱۹ اکتبر، حجم معاملات بازار OpenSea بر حسب اتریوم کاهش قابل‌توجهی را ثبت کرده، در حالی که این رقم برای بازار بلور Blur افزایش یافته است. این موضوع نشان می‌دهد که بخش قابل‌توجهی از حجم معاملات به بازار NFT بلور منتقل شده است. در رسانه‌های اجتماعی نیز، بازار بلور Blur شروعی قوی داشت. برای مثال، این بازار در توییتر نزدیک به ۱۴۴ هزار دنبال‌کننده دارد. حتی اگر تنها بخشی از این دنبال‌کننده‌ها شروع به استفاده از این پلتفرم کنند، بازار NFT بلور می‌‌تواند بخش قابل‌توجهی از سهم بازار NFT را به خود اختصاص دهد. ایجاد بازار بلورBlur نشان می‌دهد که علی‌رغم زمستان اخیر ارزهای دیجیتال، هنوز بسیاری از توسعه‌دهندگان به چشم‌انداز بلندمدت فناوری ارزهای دیجیتال اعتقاد دارند. از لحاظ فنی، بازار NFT بلور می‌تواند دیگر بازارها و تجمیع‌کننده‌های NFT را از میدان رقابت‌ها خارج کند و عملکرد آن در این مدت کوتاه نیز، گواهی بر این واقعیت است.

با این حال، از آنجایی که بازار NFT بلور بیشتر معامله‌گران حرفه‌ای را هدف قرار داده، ممکن است در پذیرش انبوه مشکل داشته باشد و اگر راهی برای رسیدگی به این مشکل پیدا نکند، احتمال محدود شدن رشد این پلتفرم در میان‌مدت تا بلندمدت وجود دارد. بنابراین، بازار بلور Blur اگر می‌خواهد از بازارهای شناخته‌شده این بخش، از جمله OpenSea پیشی بگیرد، باید راهی بیابد که هم به معامله‌گران حرفه‌ای وفادار بماند و در عین حال، پلتفرم خود را برای مخاطبان گسترده‌تر در دسترس‌تر و دوستانه‌تر کند.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.