الگوهای فصلی در رمزارزها چیستند؟

الگوهای فصلی در رمزارزها چیستند؟

فصلی بودن یعنی بیت کوین در دوره‌های زمانی خاصی دچار افزایش یا کاهش قیمت می‌شود و در نتیجۀ این اتفاق، کل بازار کریپتو دستخوش تغییراتی خواهد شد. بیت کوین (BTC) مشهورترین و معتبرترین ارز دیجیتال

در جهان است و از نظر حجم بازار، رتبه نخست را در اختیار دارد. این رمزارز اولین توکن کریپتوکارنسی محسوب می‌شود و توکن‌های دیگر با عبارت «آلت کوین» شناخته می‌شوند. بنابراین عجیب نیست که سرنوشت تمام ارزهای دیجیتال وابسته به نوسانات بیت کوین باشد. بیت کوین یک دارایی پایدار نیست. قیمت این رمزارز دائماً در نوسان است. در طول یک سال گذشته شاهد تغییرات شدید در نمودار BTC/USD بوده‌ایم. علاوه بر این، هر چهار سال یکبار پاداش استخراج بیت کوین نصف می‌شود و همین موضوع سبب افت و خیزهای قابل توجهی خواهد شد. بسیاری از اتفاقات و حوادث سیاسی یا اقتصادی نیز تأثیر زیادی بر قیمت BTC داشته‌اند. در نتیجه ارزش این دارایی دیجیتال هیچ گاه روند مطمئن و ثابتی نداشته و به تبع آن بازار ارزهای دیجیتال دائماً در نوسان بوده است.

هر گاه کاهش قیمتی رخ می‌دهد، شاهد خروج بسیاری از سرمایه‌گذاران از بازار هستیم. بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال دارایی‌هایی جوان و پرریسک محسوب می‌شوند. به همین دلیل سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند سودهای خود را در فواصل زمانی کوتاهی نقد کنند. علاوه بر این در زمان شروع روند کاهشی، افراد بسیاری تمایل دارند سریعاً از بازار خارج شوند تا ضررهای سنگین را تجربه نکنند. برخی از تحلیلگران به وجود الگوهای فصلی در رمزارزها اعتقاد دارند و برای تعیین زمان خرید و فروش از آن استفاده می‌کنند. اگر به نمودار بیت کوین نگاهی بیندازیم، متوجه می‌شویم در طول سال‌های گذشته افت و خیزهای زیاد و متناوبی وجود داشته است. حالا برخی مؤسسات و تحلیلگران می‌خواهند فرمول‌هایی برای پیش بینی قیمت بیت کوین با الگوهای فصلی به دست آورند. وجود الگوهای فصلی در رمزارزها گاهی سبب می‌شود سرمایه‌گذاران بیت کوین نسبت به خرید آلت کوین‌ها ترغیب شوند. زمانی که قیمت بیت کوین سقوط می‌کند، سرمایه‌گذاران مجبورند به بازار آلت کوین‌ها ورود کنند تا بتوانند به کسب سود ادامه دهند. آلت کوین‌ها کاملاً غیرقابل پیش‌بینی هستند و پروژه‌ای که امروز بسیار محبوب است ممکن است فردا ریزشی شدید را تجربه کند.

بازار آلت کوین‌ها پر از کلاهبرداری‌ها و تقلب است. کلاهبرداری راگ پول (Rug pulls) و بازاریابی فریبنده (deceptive marketing) دو نوع از رایج‌ترین کلاهبرداری‌ها و سوءاستفاده‌های این بازار است. در حال حاضر سیاست‌های نظارتی خاصی در بازار ارزهای دیجیتال وجود ندارد و همین موضوع می‌تواند به ضرر سرمایه‌گذاران و معامله‌گران تمام شود. صرافی‌ها گاهی هک شده‌اند و دارایی‌ها به سرقت می‌روند و در برخی موارد هیچ گاه خسارت‌ها جبران نمی‌شود.

راه‌های مطمئن‌تری برای کسب درآمد از بازار کریپتوکارنسی وجود دارد. سرمایه‌گذاری در استخرهای نقدینگی صرافی‌های غیرمتمرکز مثل یونی سواپ (Uniswap) یا استیک ارز دیجیتال برای شرکت در فرآیندهای اجماع بلاکچین‌هایی مثل اتریوم (ETH) و کاردانو (ADA) سود قابل قبول و مطمئنی خواهد داشت. ترید ارز دیجیتال یک فعالیت پرریسک اما پردرآمد است و جذابیت زیادی برای ماجراجویان و جاه‌طلب‌ها دارد.

نحوه پیش بینی قیمت بیت کوین با الگوهای فصلی

یک راهکار برای پیش بینی قیمت بیت کوین با الگوهای فصلی وجود دارد. البته که شرکت‌ها و نهادهای مختلف روش‌های زیادی برای پیش بینی قیمت بیت کوین با الگوهای فصلی ارائه کرده‌اند اما راهکار ارائه‌شده توسط استارت‌آپ Seasonal Tokens توجه افراد زیادی را جلب کرده است. این استارت‌آپ سعی دارد بازار ارزهای دیجیتال را به چند فصل تقسیم کند و در هر فصل گزینه‌های معتبر و پربازده را به سرمایه‌گذاران معرفی کند. استارت‌آپ Seasonal Tokens توکن‌ها را به چهار فصل بهار (Spring)، تابستان (Summer)، پاییز (Autumn) و زمستان (Winter) تقسیم می‌کند. در حالت ایدئال سرمایه‌گذاران توکن‌های بهار را در حالی که قیمت ارزانی دارند خریداری می‌کنند و سپس آنها را در فصلی که گران‌ترین قیمت ثبت می‌شود، به فروش خواهند رساند. فصل‌های این الگوی رمزارزی بر اساس شاخص‌ها و شرایط بازار تعیین می‌شود و لزوماً با فصل‌های آب‌وهوایی همپوشانی ندارد. حجم توکن‌های در گردش، مقدار عرضه و تقاضا، رویدادهای هاوینگ، کمیابی و … از جمله شاخص‌های مهم در تعیین فصل رمزارز است.

استارت‌آپ Seasonal Tokens طبق این مدل می‌خواهد یک دارایی را ایجاد کند که دائماً در حال انباشته شدن و افزایش ارزش است. این دارایی می‌تواند یک گزینه خوب برای سرمایه‌گذاری امن باشد که می‌تواند از خسارت‌های ناشی از سقوط قیمت بیت کوین جلوگیری کند.

طبق سناریوی تدوین‌شده توسط این گروه، اگر همه چیز طبق پیش‌بینی‌ها جلو برود، سرمایه‌گذاران باید توکن‌ها را در دوره بهار خریداری کنند و در فصل تابستان به فروش برسانند. پس از آن سرمایه‌گذارن منتظر می‌ماند تا در پاییز قیمت‌ها کاهش پیدا کند و دوباره برای خرید توکن اقدام کنند. بدین ترتیب دائماً سرمایه معامله‌گران افزایش خواهد یافت.

معایب و مزایای الگوهای فصلی در رمزارزها

وجود الگوهای فصلی در رمزارزها می‌تواند یک اتفاق خوب یا بد به حساب آید. در واقع فعالیت‌ها، استراتژی و شخصیت سرمایه‌گذار مشخص می‌کند که الگوهای فصلی در رمزارزها اتفاقی خوش‌یمن یا ناامیدکننده هستند. بیت کوین در طول این سال‌ها فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است و می‌توان انتظار داشت در آینده نیز چنین روندی را دنبال کند. همیشه حجم عرضه و تقاضا برای این دارایی دیجیتال افزایش یا کاهش می‌یابد و همین مسئله باعث صعود یا سقوط قیمت نمودار BTC می‌شود. جالب است بدانید که رویداد هاوینگ همیشه باعث ثبت قله‌های قیمتی جدید شده است؛ این در حالی است که تصور می‌شود هاوینگ بیت کوین باعث کاهش قیمت خواهد شد. ستفاده از الگوهای فصلی در رمزارزها می‌تواند یک راهکار مناسب برای تعیین زمان خرید و فروش و در نتیجه کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال باشد. بیت کوین به عنوان مهم‌ترین رمزارز کریپتو دائماً در حال افزایش یا کاهش قیمت است و فصل‌های مختلفی را تجربه می‌کند. باید دقت داشت پیش بینی قیمت بیت کوین با الگوهای فصلی نیاز به بررسی شاخص‌های بسیار زیادی دارد. استفاده از این الگوها در کنار سایر شاخص‌ها و روش‌های تحلیلی می‌تواند سرعت سرمایه‌گذاران در کسب سود را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. در عرصه سرمایه گذاری سنتی، الگوهای فصلی در کلاس های مختلف دارایی ها کاملا شناخته شده‌اند. برای مثال، بازار سهام آمریکا معمولا از ماه نوامبر الی آوریل دارای عملکرد بهتری است و معمولا در حد فاصل ماه می الی اکتبر عملکرد ضعیف تری دارد. اصطلاح “در ماه می بفروش و فرار کن” مثال خوبی از این شرایط است.

اگرچه بازارها یک الگوی یکسانی را در هر سال تکرار نمی‌کنند، اما ثابت شده است که این الگوهای فصلی معتبر هستند و توسط بسیاری از افراد حاضر در بازار پذیرفته شده اند.

بیت کوین بیش از یک دهه است که در بازار حضور دارد و می‌توان الگوهای فصلی آن را مورد بررسی قرار داد. اطلاعات سنتیکس (Sentix) و بلومبرگ نشان می‌دهد که از ماه جولای ۲۰۱۰، بهترین عملکرد ماهانه بیت کوین در ماه های آوریل، می، اکتبر و نوامبر حاصل شده است. از طرف دیگر، بازار بیت کوین در ماه دسامبر، سه ماهه اول سال و مخصوصا فصل تابستان تقریبا بی فروغ و کم رونق است. بیت کوین نیز همانند سایر کالاها، الگوهای فصلی خود را در بازه های زمانی ماهانه، هفتگی و ساعتی نشان داده است. به نظر می‌رسد ورود به معاملات در روز و ساعت مناسب، در حال تبدیل شدن به موضوعی بسیار مهم و حیاتی مخصوصا برای هودل کنندگان است. با مطالعه و بررسی ویژگی های فصلی ارزهای دیجیتال، معامله کنندگان و سرمایه گذاران می‌توانند ریسک های نقدینگی خود را به حداقل برسانند.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.