مقایسه آلت چین Altchain و آلت کوین

مقایسه آلت چین Altchain  و آلت کوین

به هر شبکه بلاکچینی به غیر از بیت کوین و اتریوم، آلت چین (Altchain) یا بلاکچین جایگزین گفته می‌شود.Altchain ها از روزهای اولیه کریپتو وجود داشته‌اند.باید به آلت چین های قدرتمندی نظیر سولانا، پالیگان، کازماس و اولانچ اشاره کنیم؛

چرا که می توانند جایگزین جذابی برای شبکه های بلاک چینی غول آسا باشند. بیت کوینِ ساتوشی (Satoshi) اصلی‌ترین و معروف‌ترین بلاکچین در جهان است. به همین ترتیب، اتریوم نیز حتی در میان بسیاری از افراد غیرفعال در دنیای کریپتو، به یک نام آشنا تبدیل شده است. در این میان، آلت چین ها (Altchain) –شبکه‌های بلاکچینی به جز بیت کوین و اتریوم– نیز به طور پیوسته در حال افزایش هستند. اکثر آلت چین Altchain ها تأثیر قابل‌توجهی بر پیشرفت یا پذیرش فناوری کریپتو ندارند. با این حال، برخی از این بلاکچین‌های جایگزین، از جمله پالیگان (Polygon)، سولانا (Solana)، کازماس (Cosmos) و اولانچ (Avalanche)، جایگزین‌های قانونی برای غول‌های شبکه ارائه می‌کنند.

ماهیت آلت چین ها Altchain

اگر بخواهیم تعریف سر راست و بی حاشیه ای از آلت چین Altchain داشته باشیم باید اشاره کنیم که به هر شبکه بلاک چین به غیر از بیت کوین و اتریوم، بلاکچین جایگزین یا همان آلت چین Altchain گفته می شود. اغلب سرمایه گذاران و فعالان بازار کریپتو علاقه زیادی به شبکه های بلاک چین اتریوم و بیت کوین دارند. نخستین بار در سال 2009 بود که بلاک چین اصلی بیت کوین راه اندازی شد و اتریوم فعالیت خود را 6 سال بعد آغاز کرد.

از همان روزهای آغازین صنعت کریپتو، آلت چین ها Altchain حضور داشته اند و می توان یکی از نزدیک ترین این بلاک چین های جایگزین را لایت کوین معرفی کرد که دو سال بعد از بیت کوین و به منظور رقابت با این ارز دیجیتال گام به میدان نهاد. دو سال بعد از پدیدار شدن لایت کوین، سر و کله دو رمزارز دیگر به نام دوج کوین و ریپل پیدا شد.سال ۲۰۱۷ بود که آلت چین ها از بروز ایرادهایی در شبکه بلاکچین اتریوم ابراز خوشحالی کردند و تعداد آنها به خاطر ایرادهای مقیاس پذیری به شدت افزایش یافت. از جمله بلاک چین های جذابی که در پی بروز این مشکل به وجود آمدند می توان به بی ان بی اسمارت چین، کاردانو و پولکادات اشاره کرد.

بعد از این که رقابت ها بر سر مقیاس پذیری و روش های اثباتی جدید شدت گرفت، اتریوم به این نتیجه رسید که باید تغییرات عظیمی در بلاک چین قدیمی خود دهد و همین باعث شد تا از اتریوم ۲.۰ رونمایی کند. سپتامبر سال جاری میلادی بود که اتریوم سازوکار خود را از شبکه اثبات کار به شبکه اثبات سهام برد و این اقدام باعث کاهش آثار زیست محیطی شد و زمان معاملات را به شدت کم کرد.

آلت کوین (Altcoin) چیست؟

آلت کوین Altcoin در واقع ارزهای دیجیتال جایگزین برای بیت کوین می باشد. آلت کوین (altcoin) از ترکیب دو کلمه alternative و coin تشکیل شده است. آلت کوین به ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده به غیر از بیت کوین (BTC) اشاره دارد. مهمترین آلت کوین ها عبارت اند از؛ اتریوم(ETH)، بایننس کوین (BNB)، XRP و دوج کوین می باشد. آلت کوین ها ارزهای دیجیتال غیرمتمرکزی هستند که در نهایت می توانند جایگزین پول های فیات مانند دلار شوند.ارز غیرمتمرکز، به این معنا که بانک های مرکزی آنها را منتشر نمی کنند و ارزش آنها به سیاست های بانکی وابسته نیست. نِیم کوین (Namecoin) به عنوان اولین آلت کوین بازار شناخته می شود و از آن زمان تا کنون نرخ عرضه آلت کوین ها رشدی تصاعدی داشته است.

آلت کوین ها مانند بیت کوین از بلاک چین به عنوان ابزاری جهت اطمینان از تراکنش های همتا به همتا استفاده می کنند. چگونگی استفاده از آلت کوین ها از بلاکچین می تواند تفاوت زیادی با بیت کوین داشته باشد، زیرا از مکانیسم های اجماع مختلفی برای اعتبارسنجی تراکنش ها یا ایجاد بلاک استفاده می کنند. علاوه بر این، آلت کوین ها مفهوم بیت کوین را با ویژگی های منحصر به فردی مانند «قراردادهای هوشمند» که می تواند توسط فناوری بلاک چین توافق نامه هایی خودکار بین طرفین انجام دهد، همراه کرده اند.

تفاوت بین آلت چین Altchain با آلت کوین

توکن‌های بومی آلت‌چین‌ها، تحت عنوان آلت‌ کوین‌ یا کوین جایگزین شناخته می‌شوند. به عنوان مثال، بایننس کوین (BNB)، ریپل (XRP)، کاردانو (ADA)، دوج کوین (DOGE)، پولکادات (DOT) و سولانا (SOL)، همه آلت کوین هستند. بنابراین، واژه آلت کوین شامل هر ارز دیجیتالی می‌شود که بیت کوین یا اتریوم نباشد. البته برخی از حامیان بیت کوین، خود اتریوم را نیز یک آلت کوین می‌دانند.

در مقابل، آلت چین Altchain به یک شبکه بلاکچینی اشاره دارد، نه به ارز دیجیتالی که به آن قدرت می‌دهد.

همه آلت کوین‌ها، آلت چین مخصوص به خود را ندارند. در واقع، اکثریت قریب به اتفاق آلت کوین‌ها، توکن‌هایی هستند که روی یک شبکه از قبل موجود اجرا می‌شوند. به عنوان مثال، میم کوین محبوب شیبا اینو (SHIB) یک توکن ERC-20 است که بر بستر شبکه اتریوم اجرا می‌شود.

آلت کوین‌ها می‌توانند روی آلت چین Altchain ها نیز وجود داشته باشند. به عبارت دیگر، همان‌طور که کاربران مجاز به معامله ارزهای دیجیتال و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) خود در شبکه اتریوم هستند، بسیاری از آلت چین‌ها نیز این قابلیت را ارائه می‌دهند. برای مثال، کاردانو و سولانا، هر دو به کاربران اجازه می‌دهند که توکن‌های رمزارزی و NFT خود را برای اجرا در این بلاکچین‌ها بسازند.

انواع مختلف آلت چین Altchain ها

پروتکل‌های لایه اول بلاکچین‌های بیت کوین و اتریوم، هر دو نمونه‌ای از پروتکل‌های بلاکچینی لایه اول هستند. این نوع بلاکچین‌ها، شبکه‌های خودکفایی هستند که می‌توانند تراکنش‌ها را بدون پشتیبانی از سوی هیچ شبکه رمزارزی دیگری، تأیید و اجرا کنند. بلاکچین‌های لایه اول با تشویق اعتبارسنج‌های شبکه (ماینرها در بیت کوین و استیک‌کننده‌ها در اتریوم) با وعده کارمزد تراکنش‌ها و توکن‌های جدید، کار می‌کنند.

بسیاری از محبوب‌ترین آلت چین Altchain ها نیز پروتکل‌های لایه اول هستند؛ مانند کاردانو و سولانا. هر دوی این اکوسیستم‌ها، بلاکچین اصلی، خود-توسعه‌یافته و خودکفا هستند. برخی دیگر از آلت چین ‌های لایه اول به عنوان انشعابات یک بلاکچین اصلی ایجاد می‌شوند.

پروتکل‌های لایه صفر پروتکل‌های بلاکچین لایه صفر به بلاکچین‌های لایه اول جداگانه اجازه می‌دهند که به عنوان بخشی از یک شبکه رمزارزی گسترده‌تر، با هم تعامل داشته باشند. در واقع، یک پروتکل لایه صفر اجازه می‌دهد که چندین بلاکچین با قابلیت تعامل با یکدیگر به طور همزمان ساخته شوند. پولکادات در حال حاضر شناخته‌شده‌ترین نمونه پروتکل لایه صفر است. پروتکل‌های لایه دوم و زنجیره‌های جانبی همان‌طور که بلاکچین‌های لایه اول را می‌توان روی پروتکل‌های لایه صفر ساخت، راه‌حل‌های بلاکچینی لایه دوم نیز می‌توانند به صورت موازی یا بالای پروتکل‌های بلاکچین لایه اول ساخته شوند. این پروتکل‌های لایه دوم با اهداف مختلفی ساخته می‌شوند. برای مثال، برخی از آنها با هدف افزایش مقیاس‌پذیری بلاکچین‌های لایه اول ایجاد شده‌اند و امکان انجام تراکنش‌های خارج از زنجیره را فراهم می‌کنند.

آربیتروم (Arbitrum) و پالیگان، هر دو نمونه‌هایی از راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه دوم هستند که برای شبکه اتریوم ساخته شده‌اند. این نوع راه‌حل‌های لایه دوم، همچنان به امنیت و الگوریتم اجماع پروتکل لایه اول زیرین خود متکی هستند.

نحوه استفاده از آلت چین‌ها Altchain یک کیف پول راه‌اندازی کنید. استفاده از بیشتر آلت‌چین‌ها Altchain شبیه به استفاده از بلاکچین‌های بیت ‌کوین یا اتریوم است. برای تعامل با یک آلت چین، کاربران ابتدا باید کیف پولی را راه‌اندازی کنند که امکان ذخیره، انتقال و دریافت توکن‌ها با استفاده از آن آلت چین Altchain را فراهم می‌کند.

کیف پول‌های اکسودوس (Exodus) و کوین بیس، دو کیف پول رمزارزی هستند که می‌توانند با طیف متنوعی از بلاکچین‌های مختلف، از جمله بسیاری از بزرگ‌ترین آلت چین Altchain ها، تعامل داشته باشند.

از آلت چین Altchain برای خرید ارزهای دیجیتال استفاده کنید. کاربرانی که به دنبال خرید ارزهای دیجیتال مبتنی بر آلت چین (آلت کوین) هستند، دو گزینه دارند. اولین مورد، ایجاد یک حساب کاربری در یک صرافی متمرکز، مانند بایننس است. سپس، کاربران می‌توانند ارز فیات را واریز و از آن برای خرید ارز دیجیتال استفاده کنند. از نظر کارمزدها، این روش احتمالاً کم‌هزینه‌ترین گزینه برای اکثر کاربران است.

از طرف دیگر، اکثر کیف‌ پول‌های اصلی ارز دیجیتال، گزینه خرید مستقیم رمزارز با استفاده از ارز فیات (on-ramp)، بدون نیاز به یک صرافی متمرکز را ارائه می‌کنند. در بیشتر موارد، کاربران همچنان باید برخی از اطلاعات شخصی خود را برای استفاده از خدمات پرداخت فیات برای خرید ارز دیجیتال، ارائه کنند؛ سیاست‌های شناخت مشتری (KYC). کارمزدهای مربوط به خرید ارز دیجیتال با استفاده از این روش معمولاً در مقایسه با خرید ارز دیجیتال از طریق سپرده‌های فیات در یک صرافی متمرکز بالاتر است. کاربران باید بدانند که آلت‌چین‌های کمتر شناخته‌شده ممکن است پروتکل‌های امنیتی خود را به اندازه زنجیره‌های شناخته‌شده‌تر، توسعه نداده باشند.

با رشد روزافزون صنعت ارزهای دیجیتال، انتظار می‌رود که در آینده شاهد آلت چین‌های پویاتر و کاربرپسندتر باشیم. این احتمال نیز وجود دارد که بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز محبوب در آینده در شبکه‌های جایگزین اجرا شوند. در این مقاله ما به چند آلت چین برجسته اشاره کردیم، اما در نظر داشته باشید که بازار کریپتو به هیچ وجه محدود نیست. در حال حاضر، هزاران شبکه جایگزین از طریق اکوسیستم ارزهای دیجیتال در حال اجرا هستند. اما آیا هر آلت چین، بازار و هدف متفاوتی را دنبال می‌کند؟ به احتمال زیاد نه. آیا شبکه‌های جایگزین به یک رقیب قدرتمند برای اتریوم و بیت کوین تبدیل خواهند شد؟ باز هم نه. با این حال، در حالی که آلت چین Altchain های جدید همچنان بلاکچین‌های موجود را به چالش می‌کشند، مجموعه شبکه‌های قابل‌اعتماد در نهایت قوی‌تر می‌شود.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.