میم‌ کوین مدعی نجات‌ دهنده سولانا

میم‌ کوین مدعی نجات‌ دهنده سولانا

ارز دیجیتال Bonk جدیدترین میم کوین با تم سگ در بازار رمزارزها است که روی بلاکچین سولانا ساخته شده است. صفحه رسمی ارز دیجیتال بانک در توییتر آن را به عنوان «اولین کوین با تم سگ در شبکه سولانا، برای مردم و با مردم»

معرفی می‌کند که قرار است در بسیاری از برنامه‌های بزرگ این شبکه استفاده شود.ایدئولوژی «برای مردم و با مردم» رمزارز Bonk به خوبی در ایردراپ آن منعکس شد. بر اساس وایت پیپر ارز دیجیتال بونک که به صورت طنز Bonkpaper نامیده می‌شود، پس از راه‌اندازی رسمی این رمزارز در ۲۵ دسامبر، توسعه‌دهندگان ۵۰ درصد از عرضه اولیه ۱۰۰ تریلیون واحدی توکن BONK را میان مجموعه‌داران، معامله‌گران، هنرمندان و توسعه‌دهندگان توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) اکوسیستم سولانا ایردراپ کردند.

بر اساس این وایت پیپر، دلیل اصلی راه‌اندازی ارز دیجیتال بانک، رفع احساسات منفی پیرامون سولانا و بازگرداندن نقدینگی به صرافی‌های غیرمتمرکز ساخته‌شده در این شبکه بود. در وبسایت رسمی رمزارز Bonk آمده است: «دست‌اندرکاران ارز دیجیتال بونک از توکنومیک‌ سمی آلامدا ریسرچ (Alameda Research) خسته شده بودند و می‌خواستند یک میم کوین سرگرم‌کننده بسازند که با آن، همه فرصت برابری داشته باشند.» در حالی که ارز دیجیتال Bonk برای اولین بار در ۲۵ دسامبر راه‌اندازی شد، اما از ۹ دسامبر نکاتی در مورد آن در توییتر منتشر شده بود. و از آن زمان تاکنون هم، ارز دیجیتال بونک حمایت‌هایی را از سوی برخی از برجسته‌ترین شخصیت‌ها در بخش NFT اکوسیستم سولانا دریافت کرده است. این امر، یکی از نیروهای محرکه اصلی رشد ناگهانی و سریع توکن BONK است. برای اکثر ما بونک (BONK) نامی تازه است که اگر دل خوشی از پروژه‌های کریپتویی با بنیاد ضعیف نداشته باشیم، می‌گوییم این هم یک شت کوینِ فرصت طلب دیگر است. من هم از این قاعده مستثنی نیستم. ولی بیایید این بار از زاویه دست‌اندرکاران پروژه بونک آن را ببینیم؛ هر چند که تغییر زاویه ممکن است نتیجه کار را تغییر ندهد. «دست‌اندرکاران بونک (BONK)، از توکنومیک‌های سمی آلامدایی خسته شدند و تصمیم گرفتند یک میم کوین سرگرم‌کننده بسازند. میم کوینی که همه از آن سهم داشته باشند.» این جملات روایت دو خطی تیم بونک برای بیان داستانی غم‌انگیز و در عین حال الهام‌بخش برای معرفی بونک است. اما برای تکمیل داستان بونک و اینکه بفهمیم توکن BONK چیست، باید پازل‌های کلاهبرداری سم بنکمن فرید، ورشکستگی آلامدا و سقوط قیمت سولانا را کنار یکدیگر قرار دهیم. بونک دائو، سازمانی غیرمتمرکز و محل تولد بونک اینو (Bonk Inu) یا توکن بونک/ بانک (BONK) است. بونک را می‌توان اولین میم کوین شبکه سولانا دانست که در ۲۵ دسامبر ۲۰۲۲ با الهام از دوج کوین متولد شد. وایت پیپر پروژه بونک که BONK Paper نام دارد، این پروژه را [توکنی] از طرف مردم و برای مردم توصیف می‌کند. به‌نظر می‌رسد که تیم توسعه به خوبی توانسته این ایدئولوژی را در ایردراپ خود پیاده‌سازی کند. چون ۵۰ درصد از عرضه ۱۰۰ تریلیونی توکن BONK بین جامعه سولانا ایردراپ شده است. قرار بر این است که توکن بانک در اکثر Dappهای بزرگ شبکه کاربرد داشته باشد. این پروژه هم‌اکنون در بیش از ۵۰ پروژه شبکه سولانا کاربرد دارد. از این پروژه‌های اکوسیستم سولانا می‌توان به SOLEND و SOLSEA اشاره کرد.

هدف توکن Bonk چیست؟

یکی از مهم‌ترین دلایل آن ارتباط نزدیک اکوسیستم با سم بنکمن فرید و شرکت‌های پیشروی توکن NFT که این شبکه را ترک می‌کنند، عنوان شده است. همچنین صرافی غیرمتمرکز سروم بسته شدن خود را اعلام کرد و کیف پول فانتوم ولت اختصاصی سولانا) پالیگان و اتریوم را به فهرست شبکه‌های مورد پشتیبانی خود افزوده است. علاوه‌بر این‌ها، کلکسیون‌های بزرگ NFT همچون DeGods و y00ts هم پروژه‌هایی بودند که سولانا را به مقصد اتریوم و پالیگان ترک کردند. حدود ۶۴۳ میلیون دلار سولانا نیز در جریان ورشکستگی آلامدا ریسرچ، تحت نظارت قضایی ماجرای انحلال این شرکت است. همه این‌ها باعث می‌شود سرمایه‌گذاران و کسب‌وکارها از سولانا فاصله بگیرند یا حداقل تمام سرمایه خود را به پای این شبکه نریزند.

براساس وایت پیپر Bonk، دلیل اصلی راه‌اندازی بانک زدودن نگاه‌های منفی پیرامون سولانا و بازگرداندن نقدینگی به صرافی‌های غیرمتمرکز ساخته شده در شبکه بود. رمزارز بومی شبکه سولانا از زمان جریان فروپاشی صرافی FTX حدود ۹۷ درصد ارزش خود را از دست داد. از این رو زمزمه‌هایی مبنی بر اینکه بونک برای بالا بردن قیمت سولانا طراحی شده است به گوش می‌خورد. ویتالیک بوترین هم با انتشار توییتی در ۳۰ دسامبر ۲۰۲۲ حمایت خود را از توسعه‌دهندگان اکوسیستم سولانا نشان داد و اعلام کرد که خروج سرمایه‌گذاران فرصت طلب منجر به پیشرفت سولانا خواهد شد.

دلیل رشد ناگهانی و چشمگیر ارز دیجیتال بانک Bonk چیست؟

فرانک (Frank)، خالق بزرگ‌ترین پروژه‌های NFT در شبکه سولانا، DeGods و Y00ts، در یک توییت تبلیغی که او قسم می‌خورد یک همکاری پولی نبوده است گفته اگرچه در گذشته «چیزهای منفی» درباره پروژه ارز دیجیتال Bonk گفته است، اما در چند روز گذشته، او فقط ادغام‌های مثبت، جالب و سرگرمی دیده است. بنابراین، مایل است برخی از آن ادعاهای قبلی را پس بگیرد. تیم توسعه‌دهنده مجیک ادن (Magic Eden)، یک بازار NFT پیشرو در شبکه سولانا، نیز وارد میدان شده و از ادغام بالقوه رمزارز بانک با پلتفرم خود خبر داده است. با توجه به تبلیغات گسترده‌ای که در مورد ارز دیجیتال Bonk انجام شده، برخی از پروژه‌ها پذیرش این رمزارز به عنوان یک گزینه پرداخت را برای NFTهای خود پذیرفته‌اند. بسیاری دیگر از اکوسیستم‌های رمزارزی در شبکه سولانا نیز مکانیسم‌های سوزاندن را برای رمزارز بونک ایجاد کرده‌اند.

برای مثال، در تاریخ ۳ ژانویه، شبکه سولانا از سوزاندن ۱ میلیارد واحد رمزارز Bonk خبر داد. روز بعد، این تیم اعلام کرد که تمام توکن‌های اختصاص‌داده‌شده به پروژه‌هایی که سولانا را ترک می‌کنند نیز سوزانده خواهند شد. در همین راستا، ۵۰۰ میلیارد واحد ارز دیجیتال Bonk اختصاص‌داده‌شده به پروژه DeGods برای همیشه حذف خواهند شد. در تاریخ ۶ ژانویه نیز گزارش شد که ۵ تریلیون توکن اختصاص‌داده‌شده به تیم ارز دیجیتال بانک نیز سوزانده خواهند شد. از لحاظ تئوری، وقتی توکن‌ها سوزانده می‌شوند، برای همیشه از چرخه خارج می‌شوند و عرضه کل رمزارز کاهش می‌یابد. این موضوع باعث می‌شود که آن ارز دیجیتال در طول زمان کمیاب‌تر شود و قیمتش افزایش یابد.

ارز دیجیتال BONK ناجی سولانا!

همان‌طور که می‌دانید، سولانا، شبکه بلاکچینی که ارز دیجیتال Bonk روی آن ساخته شده، سال بسیار سختی را پشت سر گذاشته است. صرافی ورشکسته FTX (که پیش‌تر یکی از غول‌های صنعت کریپتو محسوب می‌شد) و صندوق سرمایه‌گذاری آلامدا ریسرچ آن از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران اکوسیستم سولانا بودند. بنابراین، وقتی هر دوی این شرکت‌ها نابود شدند، قیمت SOL، رمزارز بومی اکوسیستم سولانا نیز سقوط قابل‌توجهی را تجربه کرد. در اواخر سال ۲۰۲۲، قیمت SOL نسبت به بالاترین سطح تاریخی خود در نوامبر سال ۲۰۲۱، حدوداً ۹۶ درصد افت پیدا کرده بود. با این حال، علاقه فراگیر به ارز دیجیتال بانک، باعث شد که قیمت رمزارز سولانا نیز به میزان قابل‌توجهی افزایش یابد.

ارز دیجیتال بونک (BONK) میم کوینی در بستر شبکه سولانا است. این توکن در راستای تشویق جامعه حمایتگر سولانا طراحی شده و حدود ۵۰ درصد از عرضه کل خود را بین کامیونیتی سولانا ایردراپ کرده است. طبق وایت پیپر پروژه، دلیل اصلی راه‌اندازی توکن بانک تغییر نگاه‌های منفی نسبت به اکوسیستم سولانا و بازگرداندن نقدینگی به برنامه‌های غیرمتمرکز این شبکه عنوان شده است.

بانک (BONK) یک میم کوین است و بزرگترین پشتوانه آن توجه اعضای جامعه سولانا و اخبار پیرامون آن است. سرمایه‌گذاری در پروژه‌هایی که بنیان فنی ضعیفی دارند را به شما توصیه نمی‌کنیم.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.