گیمفای (Gamefi) چیست؟

گیمفای (Gamefi) چیست؟

گیمفای عبارتی است که از دو کلمه game و finance گرفته شده و به بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین اشاره دارد که به بازیکنان خود پاداش‌های مالی می‌دهند. اکوسیستم GameFi از ارز دیجیتال،

توکن غیرقابل تعویض (NFT) و فناوری بلاک‌چین برای ایجاد محیط بازی مجازی استفاده می‌کند. معمولاً بازیکنان با تکمیل هر مرحله، مبارزه با سایر بازیکنان یا پیشرفت در مراحل مختلف بازی، پاداش‌های درون بازی به شکل توکن‌های کریپتو، زمین مجازی، آواتار و سایر NFT ها می‌گیرند. برخلاف بازی‌های ویدئویی قدیمی، بازی‌هایی که درآمد دارند یا به‌اصطلاح Play-to-Earn گفته می شوند امکان خرید دارایی در داخل بازی و سپس انتقال آن به دنیای واقعی را می‌دهند.

هر بازی مدل و اکونومی خاص خود را دارد. اما در اکثر موارد این دارایی‌های دیجیتال منافع مالی مشابهی برای بازیکنان فراهم می‌کنند. مثلاً عناوین رایج نظیر دسنترالند و سندباکس روی مالکیت فضای مجازی تمرکز دارند و به بازیکنان امکان خرید قطعات دیجیتالی از دنیای واقعی، توسعه آن‌ها و شارژ سایر بازیکنان برای ماندن در بازی را می‌دهد.

برخی بازی‌های play-to-earn حتی به بازیکنان خود امکان تولید درآمد غیرفعال بدون بازی کردن، از طریق استخراج نقدینگی یا قرض دادن دارایی‌های درون بازی به سایر بازیکنان را می‌دهند. معرفی قابلیت‌های این چنینی نه‌تنها موجب غیرمتمرکز شدن بازی می‌شود بلکه به بازیکنان امکان مشارکت در توسعه بازی از طریق سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز (DAO) را می‌دهند.

مطمئناً توکنومیک یا میزان عرضه‌وتقاضای یک ارز دیجیتال خاص، در هر بازی متفاوت است. اما اکثر بازی‌ها سرمایه خود را از طریق فروش توکن بالا می‌برند. روش تخصیص این توکن‌ها، باز کردن قفل آن‌ها و محدود یا نامحدود بودن آن‌ها متفاوت است. بسیاری از این بازی‌ها روی اتریوم، سولانا و پالیگون ایجاد می‌شود که یک زنجیره لایه 2 روی اتریوم است و انتقال توکن‌ها در آن سریع‌ و ارزان‌تر است. دیفای یک انقلاب در سیستم‌های مالی سنتی ایجاد کرد. بازی‌های رایانه‌ای و گیمینگ هم که مدت‌هاست به‌عنوان انقلاب صعنت سرگرمی شناخته می‌شوند؛ حالا گیمفای GameFi آمده تا این دو حوزه را به یکدیگر متصل کند. به‌گفته کارشناسان، هدف گیمفای این است که انقلابی در حوزه بازی‌های ویدیویی به وجود آورد. حوزه بازی یکی از بخش‌های مهم و گسترده فناوری را به خود اختصاص داده است و تحول در این بخش گسترده، یک انقلاب بزرگ در کل حوزه فناوری به حساب می‌آید.

گیمفای GameFi نسل بعدی بازی‌هاست و تجربیات بدیع و متنوعی را برای کاربران به‌ ارمغان می‌آورد. این مفهوم اخیراً به محبوبیت بالایی در صنعت بازی و بلاک چین دست پیدا کرده است. اکنون کاربران بازی‌های ویدیویی سنتی که مجبور بودند برای انجام بازی‌های آنلاین پول پرداخت ‌کنند، جذب بازی‌های ویدیویی بلاک چینی شده‌اند؛ چراکه در این مدل بازی‌ها می‌توانند در ازای زمان و تلاش خود پاداش نیز دریافت کنند و همزمان با سرگرمی، کسب درآمد کنند. افزایش محبوبیت و درآمد بازی‌هایی مانند اکسی اینفینیتی در سال ۲۰۲۱ گواهی بر همین مدعاست. هدف اصلی مفهوم گیمفای GameFi ، تلفیق سیستم‌های مالی در بازی‌ها با هدف کسب درآمد از انجام بازی‌های مبتنی بر کریپتو است. این نوع بازی‌های ویدیویی از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند و همین مسئله به بازیکنان اجازه می‌دهد مالک واقعی و یکتای عناصر مجازی خود در بازی باشند.

بلاک چین تاکنون توانسته قدرت خود را در تغییر آینده به جهان نشان دهد. این فناوری به‌همراه امور مالی غیرمتمرکز، مفهوم گیمفای GameFi را به ثمر رسانده و به یکی از انقلاب‌های مهم حوزه فناوری، مخصوصاً در حوزه بازی‌های کامپیوتری تبدیل شده است.

مدل غالب بازی‌های ویدیویی سنتی، «بازی برای پیروزی» است. در این مدل بازی، بازیکنان باید برای به‌دست‌آوردن مزایایی مانند کاهش زمان انتظار یا خرید یک شیء مجازی، هزینه‌هایی را پرداخت کنند؛ اما در مقابل، گیمفای مدل «بازی برای کسب درآمد» را به بازیکنان معرفی می‌کند. در این مدل، بازیکنان در ازای مهارت خود یا زمانی که صرف بازی کرده‌اند، درآمد کسب می‌کنند.

برای درک بهتر این مسئله، بازی معروف مونوپولی را تصور کنید که به‌جای پول‌های کاغذی خاصی که تنها در درون بازی ارزش دارند، با پول واقعی بازی شود و مالکیت قطعات زمین آن به‌طور حقیقی و قابل‌اثبات به کاربران اعطا شود. این همان چیزی است که در دنیای بازی‌های ویدیویی بلاک چینی در حال رخ‌دادن است.

البته شیوه کسب درآمد در بازی‌های بلاک چینی مختلف متفاوت است. برخی از این بازی‌ها ممکن است در ازای طی‌کردن مراحل بازی به بازیکنان پاداش دهند و برخی دیگر ممکن است کسب درآمد را از طریق دارایی‌های درون بازی ممکن کنند؛ اما در هر صورت ماهیت همه این بازی‌ها از جهت ارائه امکان کسب درآمد به کاربران یکسان است.

تاریخچه گیم‌فای GameFi

ایده گیمفای GameFi از یک بازی بلاک‌چین به نام کریپتو کیتیز (CryptoKitties) نشات گرفت که روی بلاک‌چین اتریوم و زمانی که مفهوم NFT ها جا افتاده بود ساخته شد. سپس اقتصاد NFT شروع به کار کرد و زمانی که به اوج خود رسید بازی کریپتوکیتیز بیش از 14 هزار کاربر روزانه داشت. متأسفانه محبوبیت این NFT ها باعث کاهش سرعت شبکه اتریوم شد و به‌تبع آن کارمزدها و مدت‌زمان انتظار برای تأیید تراکنش‌ها بالا رفت.

در این زمان بود که توسعه‌دهندگان نیاز به بلاک‌چین‌هایی را حس کردند که تراکنش‌ها را سریع‌تر، مقیاس‌پذیرتر و با کارمزد کمتر انجام دهند. این پلتفرم‌ها مواردی مثل کاردانو، سولانا، پولیگون، پولکادات، وکس و غیره بودند.

گسترش پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) باعث افزایش محبوبیت GameFi شد چراکه سیستم مالی بومی بلاک‌چین‌های جدید تنها براساس قراردادهای هوشمند کار می‌کردند. این به کاربران ابزارهای مورد نیازشان برای راه‌اندازی توکن‌ها، ترید کردن، وام دادن یا شرط‌بندی در فضای بازی را می‌داد.

نحوه عملکرد گیمفای GameFi

هزاران بازی بلاک‌چین وجود دارد و هرکدام آن‌ها مدل اقتصادی خاص خود را دارند. در گیم فای، پاداش‌ها به‌صورت‌های مختلفی داده می‌شود. هر پروژه گیمفای GameFi مدل‌ها و اکونومی خاص خود را دارد. بازیکنان می‌تواند به شیوه‌های مختلفی این آیتم‌ها را به دست آوردند. سپس آن‌ها را از بازی خارج کرده و در بازارهای NFT مثل اوپن‌سی معامله کنند. بااین‌حال در سایر موارد، دارایی‌های درون بازی باید قبل از معامله کردن به NFT تبدیل شوند.

این مبنای اصلی عملکرد بازی‌های play to earn است که موجب ایجاد درآمد برای بازیکنان می‌شود. متأسفانه بسیاری از از این بازی ها متکی بر کمیاب کردن NFT ها و افزایش قیمت آن‌ها هستند.

GameFi نیز مثل همه کاربردهای مبتنی بر وب 3 نیاز به کیف پول کریپتو دارد. مالکیت NFT ها از طریق کیف پولی که به آن گره خورده‌اند مشخص می‌شود.

معمولاً دارایی‌های درون بازی، مزایای خاصی برای بازیکن به همراه دارند و باعث می‌شوند پاداش بیشتری بگیرند. اما برخی بازی‌ها نیز آواتار و لباس‌هایی دارند که کاملاً بصری هستند و تاثیری روی میزان پاداش و نحوه بازی ندارند.

بازیکن‌ها براساس نوع بازی می‌توانند با تکمیل وظایف، نبرد با سایر بازیکنان یا ساخت سازه‌ها پاداش بگیرند. برخی بازی‌ها به بازیکنان امکان تولید درآمد غیرفعال بدون بازی کردن را از طریق سپرده‌گذاری یا وام‌دهی دارایی‌های بازی به سایر بازیکنان می‌دهد.

مدل Play-to-earn (P2E)

مدل‌های P2E یک انقلاب در صنعت بازی‌سازی هستند. روش کار آن‌ها با مدل پرداختی که در بازی‌های سنتی وجود داشت متفاوت است. در این بازی‌های گیمرها قبل از شروع بازی باید سرمایه‌گذاری می‌کردند. مثلاً در بازی کال آف دیوتی بازیکنان باید مجوز یا اشتراک می‌خریدند.

در بیشتر موارد، بازی‌های ویدئویی سنتی هیچ بازده مالی برای بازیکنان ایجاد نمی‌کنند و دارایی‌های درون بازی توسط شرکت‌های بازی‌سازی کنترل می‌شود. در مقابل بازی‌های P2E به بازیکنان خود کنترل کامل دارایی‌های درون بازی را می‌دهند و درعین‌حال فرصت‌هایی برای کسب درآمد ایجاد می‌کنند. بااین‌حال در نظر داشته باشید که همه این موارد به طراحی و مدل بازی پروژه‌های GameFi بستگی دارد..

نکته دیگری که باید مدنظر داشت این است که بازی‌های P2E می‌توانند رایگان باشند و درعین‌حال پاداش‌های مالی بدهند. اما برخی ازن این پروژه‌ها از بازیکنان می‌خواهند قبل از بازی، NFT های خاص یا دارایی‌های کریپتوی مشخصی را خریداری کنند. به‌این‌ترتیب اگر یک بازی نیازمند سرمایه‌گذاری اولیه زیادی باشد اما پاداش آن کم باشد، احتمال اینکه بازیکن سرمایه اولیه خود را از دست دهد زیاد است.

مالکیت دارایی دیجیتال همان‌طور که گفتیم تکنولوژی بلاک‌چین امکان مالکیت دارایی‌های دیجیتالی را فراهم می‌کند، به این معنی که بازیکنان می‌توانند دارایی‌های درون بازی خود را به شیوه‌های مختلفی به پول تبدیل کنند.

مثل بازی‌های ویدئویی، بازیکنان می‌توانند آواتار، خانه، سلاح، ابزار یا چیزهای دیگر داشته باشند. اما در گیمفای GameFi ، این دارایی به‌صورت NFT ایجاد می‌شود و بازیکنان امکان مالکیت کامل آن‌ها را دارند.

برخی بازی‌های متاورس مثل دسنترالند و سندباکس روی مفهوم مالکیت زمین تمرکز دارند. آن‌ها به بازیکنان خود امکان تبدیل زمین‌های مجازیشان به پول را می‌دهند. در سندباکس بازیکنان می‌توانند قطعات دیجیتالی از املاک و مستغلات را بخرند و از آن درآمدزایی کنند. مثلاً از بازیکنانی که از املاک آن‌ها دیدن می‌کنند هزینه بگیرند یا آن را اجاره دهند.

گیمفای GameFi چطور کار می‌کند؟

پروژه‌های مختلف گیمفای معمولاً چند وجه مشترک دارند. به‌عنوان مثال، آیتم‌های درون این بازی‌ها مانند آواتارها، زمین، لباس‌ها، سلاح‌ها، طلا، توکن‌ها و حیوانات خانگی معمولاً در قالب NFT ارائه می‌شوند. می‌دانید که NFTها همان توکن‌های دیجیتالی غیرمثلی هستند که مالکیت این اشیای دیجیتالی را اثبات می‌کنند.

بازیکنان این توکن‌ها را از طریق بازی به دست می‌آورند و می‌توانند آنها را در بازارهای NFT معامله کنند. می‌توان این NFTها را با ارزهای دیجیتال دیگر نیز مبادله کرد که ارزهای دیجیتال نیز به‌نوبه خود با پول فیات مبادله می‌شوند. امروزه در بسیاری از محبوب‌ترین بازی‌های بلاک چینی، از ترکیبی از ویژگی‌های زیر برای کسب درآمد استفاده می‌شود:

دیفای و گیمفای GameFi

همان طور که در قسمت‌های قبل هم اشاره کردیم، بلاک چین و به‌طور خاص دیفای، یک بستر برای توسعه فناوری گیمفای GameFi به‌شمار می‌روند. تلفیق این دو فناوری سبب ایجاد یک انقلاب در دنیای بازی‌های ویدیویی و خلق یک دنیای جدید به نام متاورس شده است. برخی پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که تا سال ۲۰۲۵، ارزش بازار متاورس به حدود ۳۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

پروژه‌های گیمفای GameFi از قابلیت‌های دیفای در پاداش‌دادن به گیمرها و ویژگی‌های دیگر استفاده می‌کنند. مفاهیمی مانند کشت سود، استخراج نقدینگی و سهام‌گذاری، برای هرکسی که تجربه کار با دیفای را دارد آشناست. همین مفاهیم می‌توانند وسیله‌ای برای کسب درآمد از یک بازی بلاک چینی و خلق مدل «بازی برای کسب درآمد» باشند.

مالکیت دارایی‌ها

مفهوم و هدف کلی بسیاری از بازی‌های بلاک چینی فعلی، مالکیت دارایی‌های دیجیتال کمیاب است. بیت کوین پدیده کمیابی آثار دیجیتال را از طریق بلاک چین معرفی کرد و فناوری NFT بر اساس آن گسترش یافت. NFTها می‌توانند مالکیت همه انواع دارایی‌های موجود در بازی، اعم از دیجیتالی و فیزیکی را اثبات کنند.

مالکیت دیجیتال دارایی‌های منحصربه‌فرد فرصت‌های اقتصادی جدیدی را برای کاربران ایجاد می‌کند. به‌عنوان مثال، در کریپتوکیتیز یا اکسی اینفینیتی، بازیکنان می‌توانند دو موجود را که با NFTها نشان داده شده‌اند پرورش دهند و یک موجود سوم ایجاد کنند.

آنها سپس می‌توانند با استفاده از این دارایی‌های جدید، از قابلیت‌های بیشتری در بازی استفاده کنند، آنها را بفروشند یا برای استفاده دیگر گیمرها اجاره دهند و درآمد ایجاد شده را بین مالکان و وام‌گیرندگان تقسیم کنند.

این جهان‌های مجازی آنلاین به ساکنان خود امکان می‌دهند از زمان خود و از طریق مالکیت دارایی‌ها، کسب درآمد کنند. ‌مالکان دارایی‌هایی مانند تکه زمین‌ها در یک بازی مانند دیسنترالند می‌توانند از املاک خود به همان روش دنیای فیزیکی درآمد کسب کنند. بازیکنان علاوه‌ بر فروش مستقیم زمین‌های تحت مالکیت خود، می‌توانند جاذبه‌هایی ایجاد کنند که ممکن است درآمدزا باشند.

جالب اینجاست که این جهان‌های مجازی جدید، از همین روش در حال تحول دنیای اقتصاد هستند. برخی حتی تخمین می‌زنند که «اقتصاد متاورس» در نهایت از دنیای واقعی پیشی می‌گیرد؛ چراکه مردم با گذشت زمان از مزایای جدید ارائه‌شده از‌ سوی این جهان‌های مجازی استفاده بیشتری می‌کنند.

آینده گیمفای GameFi چگونه خواهد بود؟

پروژه‌های گیمفای GameFi ماه‌هاست که در مرکز توجه کاربران و سرمایه‌گذاران این حوزه قرار گرفته‌اند. محبوبیت فزاینده مفهوم متاورس و ارزهای دیجیتال به راه‌اندازی مجدد صنعتی کمک می‌کند که قبلاً نیز ارزش و سهم بسیار مهمی در حوزه فناوری داشته است.

بهترین روش برای درک آینده گیمفای، تجزیه و تحلیل تکامل پروژه‌های موجود مانند اکسی اینفینیتی است. اکسی اینفینیتی با قیمت ۰.۱۲ یورو عرضه شد و امروز تقریباً ۱۲۵ یورو قیمت دارد.

بازی متاساکر (MetaSoccer) که مسابقات فوتبال در متاورس است، حتی با اینکه هنوز منتشر نشده است، تاکنون بیش از ۲ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرده است. شرکت فولد (Fold) آمریکای شمالی از یک همکاری برای توسعه یک بازی ویدیویی واقعیت افزوده خبر داده است که امکان کسب بیت کوین را برای بازیکنان فراهم می‌کند. فولد اِی‌آر (Fold AR) نوعی بازی در سبک پوکمون (Pokémon) خواهد بود که برای دریافت ارزهای دیجیتال در حین بازی طراحی شده است.

فناوری پشت بازی‌های بلاک چینی تا جایی پیشرفت کرده است که پروژه‌های جدید گیمفای GameFi طرفداران زیادی را جذب می‌کنند و همچنین می‌توانند توجه سرمایه‌گذاران نهادی زیادی را جلب کنند. کارشناسان حوزه فناوری بر این باورند که محتمل‌ترین ابزار برای پذیرش و استفاده گسترده از فناوری بلاک چین، همین بازی‌‌های بلاک چینی هستند. پروژه‌های گیمفای رفته‌رفته نه‌تنها در بین گیمرهای سنتی جایگاه خود را به دست می‌آورند، بلکه آشنایی با ارزهای دیجیتال را نیز در بین عموم مردم افزایش می‌دهند.

به‌طور خلاصه، با توجه به موفقیت اکسی اینفینیتی و دیگر بازی‌های بلاک چینی که در حال حاضر روی پروتکل‌های مختلف در حال توسعه هستند، واضح است که گیمفای آینده درخشانی پیش رو دارد.

بهترین پروژه‌های گیمفای GameFi

اگرچه اولین پروژه‌های گیمفای GameFi از بلاک چین بیت کوین استفاده می‌کردند، اکنون اکثر بازی‌های بلاک چینی مدرن را می‌توان در شبکه‌هایی یافت که از فناوری قرارداد هوشمند پشتیبانی می‌کنند.

اتریوم اولین بلاک چین دنیا بود که فناوری قرارداد هوشمند را عرضه کرد و همچنان محبوب‌ترین گزینه برای توسعه‌دهندگان و گیمرها باقی مانده است؛ اما با رشد تعداد شبکه‌های این‌چنینی، طیف انتخاب‌های توسعه‌دهندگان گسترده‌تر شده است. هر شبکه بلاک چینی دارای قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، توانایی پشتیبانی از پروژه‌های گیمفای را هم خواهد داشت.

اکنون بسیاری از برندهای بزرگ این فضای جدید را پذیرفته‌اند و بسیاری دیگر نیز به این موضوع جذب شده‌اند و نمی‌خواهند از آن عقب بمانند. همان طور که فضای گیمفای GameFi در حال گسترش است، می‌توانیم شاهد سرمایه‌گذاری پروژه‌های بزرگ بیشتری در این فضای دیجیتال باشیم. با این پیش‌زمینه، در ادامه نگاهی به پروژه‌های جذاب حوزه گیمفای خواهیم داشت. انجین پلتفرم انجین به‌عنوان یک پروژه کریپتو شروع به کار نکرد، بلکه یک پلتفرم بازی دسته‌جمعی بود. هدف این تیم ایجاد پلتفرمی بود که کاربر مالک اصلی دارایی خود باشد. گفتیم که در بازی‌های متمرکز، بازیکن مالک دارایی‌هایی که به‌ دست آورده نخواهد بود. این پلتفرم با تمرکززدایی از بازی و با بهره‌گیری از NFTها، امکان مالکیت حقیقی را برای کاربران خود ایجاد کرد. انجین در سال ۲۰۱۷ توکن خود به نام Enjin coin (ENJ) را راه‌اندازی کرد و عرضه اولیه سکه آن را انجام داد.

انجین کوین (Enjin Coin) توکن بومی پلتفرم انجین است که با نماد ENJ معامله می‌شود و در شبکه اتریوم به‌عنوان یک توکن با استاندارد ERC-۲۰ طراحی شده است. پلتفرم انجین روش‌های مختلفی را برای ایجاد دارایی‌های دیجیتال به‌شکل توکن‌های غیرمثلی ارائه می‌دهد. این دارایی‌های دیجیتالی می‌توانند به‌عنوان کلکسیون و دارایی در بازی‌های ویدیویی استفاده شوند.

هدف اصلی این پروژه ایجاد مجموعه‌ای از ابزارهایی است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد آیتم‌های مجازی را ایجاد و مدیریت کنند. در نتیجه، هر توسعه‌دهنده‌ای ممکن است ارز دیجیتال یا محصول NFT خود را با سهولت نسبی ایجاد کند. ایجاد هرگونه دارایی بلاک چینی در پلتفرم انجین مستلزم پرداخت کوین‌های ENJ است. دیسنترالند دیسنترالند یک دنیای مجازی است که کاربران آن را اداره می‌کنند. هر قطعه زمین و هر عنصر در این دنیای مجازی یک NFT است. دیسنترالند در اوایل سال ۲۰۲۱ به‌طور متوسط ​​۱,۵۰۰ کاربر فعال روزانه داشت که در ماه مارس به ۱۰ هزار کاربر در روز رسید.

توکن‌های MANA و LAND توکن‌های بومی این پلتفرم هستند. این توکن‌ها برای عملکرد اکوسیستم ضروری هستند و برای ایجاد برنامه‌ها، بازی‌ها، صحنه‌های سه‌بعدی و موارد دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرند. تعداد توکن‌های LAND به ۹۰,۰۰۰ توکن محدود شده است. MANA توکنی با استاندارد ERC-20 است و LANDها توکن‌های NFT یا همان توکن‌های استاندارد ERC-721 هستند که نشان‌دهنده قطعه زمین‌های دیجیتال هستند.

امروزه این شبکه با پیشرفت‌ در سطوح مختلف به گسترش خود ادامه می‌دهد. این گسترش شامل ایجاد آواتارها، ابزارهای نقشه‌برداری بهبودیافته، حراج زمین و موارد دیگر است. دیسنترالند قبلاً با پروژه‌های دیگری از جمله آراگون (Aragon)، دیستریکت زیروایکس (district0x) و همچنین آیم‌توکن (imToken) قراردادهای مشارکت‌ زیادی امضا کرده است.

سندباکس سندباکس (The Sandbox) یک متاورس است که بازیکنان می‌توانند در آن بازی کنند، ساختمان بسازند، مالکیت دارایی‌های خود را داشته باشند و از تجربیات مجازی خود کسب درآمد کنند. SAND که توکن بومی این پلتفرم است، در سراسر اکوسیستم سندباکس به‌عنوان پایه‌ای برای انواع تعاملات و تراکنش‌ها استفاده می‌شود.

سندباکس بیشتر به‌دلیل موفقیت چشمگیر خود در حوزه موبایل معروف شد. بازی‌های سندباکس (The Sandbox) در سال ۲۰۱۱ و سندباکس اوولوشن (The Sandbox Evolution) در سال ۲۰۱۶ شناخته شدند و در مجموع ۴۰ میلیون بار در سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS دانلود شده‌اند. پیکسول (Pixowl) در سال ۲۰۱۸ تصمیم گرفت IP این بازی موفق را به محیط بلاک چین انتقال دهد.

پلتفرم سندباکس از سه محصول اصلی بازی یعنی نرم‌افزار وکس‌ادیت (VoxEdit)، بازار سندباکس (Sandbox Marketplace) و نرم‌افزار بازی‌ساز سندباکس (Sandbox Game Maker) تشکیل شده است.

گالا گالا گیمز (GALA Games) نیز یک پلتفرم بازی مبتنی‌ بر بلاک چین است که بر پایه اتریوم ساخته شده است. علاوه بر انجام بازی‌ها، کاربران می‌توانند کلکسیون‌های به‌دست‌آمده خود در بازی را به‌عنوان توکن‌ غیرمثلی بخرند، معامله کنند و بفروشند.

ارز دیجیتال بومی این پلتفرم با نام گالا (GALA) به‌عنوان پاداش به بازیکنان داده می‌شود. ارزش گالا در طول سال گذشته بیش از ۱۲۰ هزار درصد افزایش یافت. مکانیسم رأی‌دهی این بازی به نام نودهای بنیان‌گذار (Founder’s Nodes) به بازیکنان اجازه می‌دهد درباره نحوه توسعه بازی‌ حق رأی داشته باشند.

پلتفرم گالا گیمز محدود به یک بازی نیست و مجموعه‌ای از بازی‌های رایگان را به کاربران ارائه می‌دهد. در حال حاضر، گالا گیمز ۵ بازی از جمله تون استار (Town Star)، میراندوس (Mirandus)، اسپایدر تنک (Spider Tank)، فورتیفاید (Fortified) و اکوز آو امپایرز (Echos of Empires) را به کاربران خود ارائه می‌دهد.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.