تاثیر رفتار نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال

تاثیر رفتار نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال

درک روند سرمایه‌گذاری نهنگ‌های ارز دیجیتال می‌تواند به معامله‌گران و تریدرها کمک کند تا حرکات آینده بازار را درک یا پیشبینی کنند. تحلیل و تفسیر دنیای کریپتوکارنسی با توجه به چنین اطلاعاتی باعث می‌شود

تا تریدرها تصمیمات هوشمندانه‌ای را اتخاذ کنند و به سودآوری برسند.تحلیل رفتار نهنگ ها ریشه تاریخی دارد. اجداد ما در قرن‌های گذشته با استفاده از تماشای حرکات پرندگان، رویدادهای آب‌وهوایی مختلف را پیشبینی می‌کردند؛ چرا که جابه‌جایی و تحرک پرندگان الگوی خوبی برای تعیین وضعیت جوی آسمان قلمداد می‌شد.

اما پیش از آنکه بخواهیم به نحوه ردیابی رفتار نهنگ های ارز دیجیتال بپردازیم، باید بدانید که انجام دادن این کار چه اهمیتی دارد. آنچه که بیش‌ازهمه اهمیت دارد، این است که بدانید، چه چیزی روند سرمایه‌گذاری آنها را برجسته و خاص می‌کند و این «نهنگ‌های ارز دیجیتال» دقیقاً چه افرادی هستند نهنگ‌ها بزرگ‌ترین موجودات اقیانوس‌ها هستند. در دنیای ارزهای دیجیتال نیز تفاوتی ندارد. این اصطلاح به افراد یا نهادهایی اطلاق می شود که بیشترین ارز دیجیتال را دارند یا احتکار می کنند. با ورود نهنگ به بازار ارز دیجیتال ممکن است روند بازار تغییر کند. نهنگ ها افرادی هستند که مقدار زیادی بیت کوین، اتریوم یا سایر ارزهای دیجیتال را در کیف پول خود دارند. نهنگ بیت کوین، آدرس کیف پولی است که بیش از 1000 بیت کوین در آن وجود دارد. از سوی دیگر، افرادی که دارای مقادیر زیادی ارزهای دیجیتال دیگر هستند، به عنوان "نهنگ های رمزنگاری شده" شناخته می شوند.

نهنگ ها برای خود پول در می آورند و در عین حال بر نحوه ترید سایر معامله گران ارزهای دیجیتال تأثیر می گذارند. به همین دلیل است که پیگیری کارهایی که این نهنگ ها انجام می دهند بسیار مهم است.

در مقابل نهنگ های دریایی، خیارهای دریایی هستند که مقدار کمی ارزهای دیجیتال را دارند. که بیشتر کاربران بازار ارز دیجیتال جزو دسته خیار دریایی هستند. از آنجایی که نهنگ های دریایی سهم بزرگی از ارزهای دیجیتال را در بازار دارند، می توانند تاثیر زیادی بر روی سهم خیارهای دریایی داشته باشد.

نهنگ ها چگونه می توانند بر روی بازار ارز دیجیتال اثرگذار باشند؟

یکی از رایج ترین روش هایی که توسط نهنگ ها استفاده می شود، تاکتیک پامپ و دامپ است. نهنگ ها سرمایه کافی برای افزایش قیمت سهام، کوین یا توکن یا به اصطلاح "پامپ" دارند. این امکان پذیر است زیرا هیچ محدودیتی برای مبادله ارزهای دیجیتال وجود ندارد. به ویژه در ارزهای کوچکتر که ارزش کل بازار در نهایت 1 میلیارد دلار بوده و آینده بسیار درخشانی دارد.

این یک تاکتیک ساده است. یک نهنگ یا گروهی از نهنگ ها خریدهای بزرگی انجام می دهند که منجر به افزایش شدید قیمت می شود.

گاهی اوقات این مبلغ خرید به مرور کاهش می یابد که در این موارد می توان گفت که نرخ افزایش قیمت همیشه بالا بوده و مورد توجه قرار می گیرد. معمولاً در این موارد کانال های تلگرامی و صفحات خبری رسانه ها پر از تصاویر این ارزهای دیجیتال می شود.

هر چقدر قیمت ها افزایش یابد، پول بیشتری جذب بازار می شود و به این شرایط از بازار، در اصطلاح ترس از دست دادن یا فومو گفته می شود. در واقع فومو موجب نگرانی های شدید در فرد می شود که فرصتی برای سرمایه گذاری سودآور و دیگر معاملات را از معامله گر بگیرد.

هر زمان که پول کافی برای دامپ وجود داشته باشد، نهنگ ها این کار را شروع کرده و موج بزرگی از تغییرات را ایجاد می کنند. این موج باعث می شود بسیاری از مردم فکر کنند که این کاهش قیمت ها فقط باید موقتی باشد و فرصت سرمایه گذاری را نباید از دست داد! بنابراین، با سرمایه گذاری بیشتر، نهنگ ها سود بیشتری بدست می آورند.

در طول این موج، نهنگ ها تا آنجا که می توانند شکار می کنند و هنگامی که این موج بخوابد و دریای سرمایه گذاری آرام شود. نهنگ ها به آرامی صحنه را ترک می کنند.

چرا نهنگ های کریپتو مهم هستند؟

ارزش ارزهای دیجیتال عمدتاً بر اساس عرضه و تقاضا است. وقتی کسر قابل توجهی از مقدار یک سکه خارج از گردش نگه داشته شود، قیمت سکه هایی که هنوز در گردش هستند افزایش می یابد.

در نتیجه، اگر تعداد زیادی سکه به طور ناگهانی نقد شوند، ارزش آنها به شدت کاهش می یابد. در نتیجه، نهنگ‌ها پتانسیل منحصربه‌فردی برای دستکاری موثر بازار ارزهای دیجیتال به نفع خود دارند و در نتیجه برای موفقیت، باید رفتار نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال را زیر نظر داشته باشید.

مثلاً اگر نهنگی بخواهد سکه های بیشتری با هزینه کمتر بخرد چه؟ تنها کاری که آنها باید انجام دهند این است که شروع به فروش مقدار قابل توجهی از دارایی های خود کنند. این کار یک فشار نزولی بر بازار وارد می کند و احتمالاً منجر به فروش رگباری می شود و نقدینگی سکه را با قیمت کمتری افزایش می دهد. آن‌ها می‌توانند سکه‌های خود و سایر سکه‌های خود را با هزینه کمتری دوباره خریداری کنند.

سپس آنها می توانند این سکه ها را نگه دارند و عرضه را کاهش دهند. ارزش سکه هایی که آنها به تازگی خریداری کرده اند با افزایش قیمت ها افزایش می یابد. این یک تصویر بسیار ساده از چگونگی تأثیر نهنگ ها بر بازار است، اما قدرت آنها را نشان می دهد.

تاثیر بروکرهای OTC بر رفتار نهنگ های بازار چیست؟

معاملات OTC به معاملاتی گفته می شود که به صورت مستقیم بین خریدار و فروشنده انجام می شود. البته این گونه معاملات توسط سرمایه گذاران بزرگ که تصمیم دارند ناشناس بمانند مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع حجم بالای معاملات در بروکرهای OTC انجام می شود. البته در حال حاضر معاملات بالایی در این نوع بروکرها انجام می شود، اما نسبت به گذشته میزان این نوع معاملات کاهش یافته است.

استفاده از این شیوه معاملات، نقش اکسچنج ها را حذف کرد تا سرمایه گذاری بزرگ در بازار ارزهای دیجیتال نسبت به گذشته راحت تر انجام شود.

نهنگ های بازار ارز دیجیتال از کدام استراتژی استفاده می کنند؟

نهنگ های بازار برای اثرگذاری بر روی بازار ارز دیجیتال، از چند استراتژی استفاده می کنند که در این قسمت مورد بررسی قرار می دهیم:

• استراتژی کلاهبرداری: در این نوع استراتژی، نهنگ ها نیازی به فروش سرمایه خود نداشته و تنها با ایجاد یک توهم رشد در بازار، تعداد بسیار زیادی سفارش در بازار ثبت می شود که ناگهانی لغو شده و به همین خاطر در واقعیت معامله ای انجام نمی شود.

به عنوان مثال نهنگ ها برای تغییر روند بازار، به صورت صوری تعداد بالایی معامله در صرافی ثبت می کند و دیگر معامله گران را مشتاق به خرید می کند اما نهنگ ها در زمان اوج معامله، به صورت صوری خرید ارز دیجیتال را لغو کرده و ارزهای خود را با قیمت بالا به فروش می رساند.

در نتیجه تعداد معاملات فروش افزایش می یابد و ترس و وحشت بین معامله گران ارز دیجیتال ایجاد می شود و به همین خاطر معامله گران کوچک اقدام به فروش ارزهای دیجیتال با قیمت پایین تر می کنند. در این حالت نهنگ ها حکم فروش خود را لغو می کند. در این لحظه نهنگ های بازار اقدام به خرید ارزهای دیجیتال با قیمت ارزان می کنند.

• استراتژی شستشو با تکرار: این نوع استراتژی همان روش معمول در بازار ارز دیجیتال است. به گونه ای که نهنگ بازار اقدام به فروش عمده ارز دیجیتال با قیمت کمتر از قیمت بازار می کند. در این حالت معامله گران بازار دچار فومو شده و اقدام به فروش گسترده ارزهای خود می کنند.

به همین خاطر است که نرخ ارز دیجیتال کاهش می یابد و در این حالت نهنگ ارز دیجیتال اقدام به خرید ارز دیجیتال رایگان می کند و در این حالت نرخ خرید ارز دیجیتال بازیابی شده و ممکن است از سطح قبلی فراتر رود. نهنگ می تواند این چرخه را چندین بار تکرار کند و با چند بار تکرار این روند، می تواند با پول اولیه خود حجم بیشتری از ارز دیجیتال را از بازار تهیه کند.

چطور می توان رفتار نهنگ های بازار را زیر نظر گرفت؟

راحت ترین راهی که می توان رفتار نهنگ های بازار ارز دیجیتال را زیر نظر گرفت این است که اظهار نظر نهنگ های بازار را در نظر گرفت و تاثیر آن را بر روی بازار بررسی کرد. البته به غیر از این، با رعایت چند نکته ساده می توان شناخت بهتری از بازار داشت و حرکت های ریز نهنگ ها را در نظر گرفت.

اولین نکته ساده ای که می توان از طریق آن رفتار نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد، بررسی مداوم سفارش های بازار است. سفارش هایی که باید مد نظر قرار دهند، شامل سفارش های خرید و فروش بزرگ و غیر عادی است.

به غیر از خرید و فروش های بسیار بزرگ، هر نوسان غیر طبیعی نمودار نیز می تواند نشان دهنده حرکت و رفتار نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال باشد. به عنوان مثال افزایش یا افت شدید قیمت ها در شرایط رکود و ثبات قیمت ها در بسیاری از موارد تحت تاثیر رفتار نهنگ ها قرار دارد.

از آنجایی که حجم خرید و فروش در بازار متعادل و در تناسب با یکدیگر هستند، چنانچه تحت شرایطی، شرایط به یک سمت تغییر کند احتمال حضور نهنگ ها حتمی است.

البته در این میان استخرهای تاریک یا همان Dark Pool نیز وجود دارند که تمامی مبادلاتی که در این فضا انجام می شود از نظر دیگر کاربران دور می ماند پس برای تصمیم گیری بهتر نیاز است که روندهای بازار را به صورت دقیق زیر نظر گرفت.

نحوه پیش بینی روند بازار با تحلیل رفتار نهنگ ها

اولین کاری که باید برای پیش بینی روند بازار با استفاده از تحرکات یک نهنگ انجام دهید، شناسایی و پیدا کردن نهنگ‌هاست. به همین جهت بهتر است که موارد زیر را همواره در نظر داشته باشید:

تعقیب و یادداشت کردن آدرس و کیف پول‌هایی که ارزش بالایی دارند. این ترفند باعث می‌شود که شما به کیف پول‌هایی دسترسی داشته باشید که بزرگترین تراکنش‌های بازار ارزهای دیجیتال معمولاً در آنها اتفاق می‌افتد. بالا یا پایین شدن ارزش یک ارز دیجیتال را همیشه در نظر داشته باشید؛ چرا که وقتی، قیمت یک ارز دیجیتال افزایش یا کاهش می‌یابد، حتماً پای یک نهنگ ارز دیجیتال در میان است. البته فراموش نکنید که تحلیل رفتار نهنگ ها در این مورد زمانی اتفاق می‌افتد که تغییرات ناگهانی در ارزش یک ارز دیجیتال رخ دهد. اگر چنین اتفاقی رخ داد و شما باز هم شک داشتید، بهتر است که سری به اطلاعات موجود در شبکه بلاک چین آن بزنید و سوابق مربوط به تراکنش‌ها را ارزیابی کنید. فعل‌وانفعلاتی که در صرافی‌های معتبر و بزرگ دنیای کریپتوکارنسی رخ می‌دهند را مورد بررسی و رصد قرار دهید. تحلیل رفتار نهنگ ها با استفاده از حجم معاملاتی که در صرافی‌های ارز دیجیتال رخ می‌دهند، بسیار آسان خواهد بود. احتمالاً همان‌طور که حدس می‌زنید، انجام تمامی این کارها به‌صورت دستی، یک کار بسیار پر دردسر و هزینه‌بردار است؛ این هزینه گاهی آنقدر زیاد است که اصلاً به سودش نمی‌ارزد و بهتر است که بیخیال آن شوید. به همین دلیل است که کاربران و معامله‌گران از راه‌های موثرتری مثل استفاده از ابزارهای مربوط به تحلیل فاندامنتال یا تحلیل آنچین استفاده می‌کنند.

بررسی رمزگشایی رفتار نهنگ‌ها

استفاده از سایت‌ها استفاده از سایت‌ها برای تحلیل رفتار نهنگ ها، روشی قدیمی و رایج است و پلتفرم‌هایی همچون Watcher.Guru و WhaleStats از این قبیل محسوب می‌شوند. البته لازم‌به‌ذکر است که وب‌سایت انتخاب‌شده توسط شما کاملاً تابع نتایجی است که شما به دنبال به‌دست آوردن آنها هستید. موتورهای جست‌وجوی بلاک چین موتورهای جست‌وجوی بلاکچین یا Blockchain Explorers از جمله ابزار دسترسی به اطلاعات مربوط به تراکنش‌های حساس هستند. این موتورهای جست‌‍وجو به شما کمک می‌کنند تا آدرس کیف پول نهنگ‌ها را مورد بررسی قرار دهید و بزرگترین سبدهای سرمایه‌گذاری را بشناسید. پلتفرم‌هایی همچون Blockchain.com، Blockcypher و Tokenview از همین قبیل موتورهای جست‌وجو هستند. اعلان‌ها و نوتیفیکیشن‌های حساس روش‌های بسیاری برای تحلیل رفتار نهنگ ها وجود دارند، اما پرسش اساسی اینجاست که آیا تکنیک مورد نظرتان به‌موقع به‌روزرسانی می‌شود یا شما را از اتفاقات جدید باخبر می‌کند؟ هدف اصلی این است که شما مطمئن شوید، سرویس یا پلتفرمی که انتخاب می‌کنید، همه هشدارها و اعلان‌ها را به‌صورت مستقیم به شما منتقل می‌کند. رسانه‌های اجتماعی منابع خبری آنلاین از جمله ابزارهای مناسب برای تحلیل رفتار نهنگ ها محسوب می‌شوند. البته همیشه در انتشار اخبار و پست‌های شبکه‌های اجتماعی تاخیر وجود دارد، اما حداقلش این است که هیچ اخباری از چشمان تیزبین شما جا نخواهند ماند. این روش یکی از ساده‌ترین روش‌های دسترسی به اطلاعات و داده‌های مربوط به تحرکات نهنگ‌هاست؛ چرا که معمولاً نهنگ‌های ارز دیجیتال، توییت‌هایی را در مورد معاملات و تصمیمات خود منتشر می‌کنند و با توجه به همین فعالیت‌ها آنلاین می‌شوند.

نهنگ‌ها به‌خوبی از بازار ارز دیجیتال و تاثیری که هر سرمایه‌گذار روی آن می‌گذارد، مطلع هستند. اما همیشه این احتمال هم وجود دارد که نهنگ‌ها چه از روی اشتباه و چه از روی غرض یا کینه بخواهند یک حرکت زیان‌آور بزنند. برای مثال، ضرری که متوجه ارزش بیت کوین در سال ۲۰۱۸ شد، حاصل تحرکات یک نهنگ بود که در پی آن، بسیاری از سرمایه‌گذاران وارد معاملات خُرد شدند و ضررهای متعددی را به‌وجود آوردند. استفاده از یک API اگر از آن قبیل تریدرهای حرفه‌ای و کاربلد هستید، یک API را برای تحلیل رفتار نهنگ ها انتخاب کنید. تنظیم یک API احتمالاً پیچیده باشد، اما برای دسترسی به اطلاعاتی که باعث پیشبینی‌های سودآور می‌شوند، ارزشش را دارد.

نمونه هایی از نهنگ های ارز دیجیتال

در این قسمت می خواهیم به معرفی برخی وال های ارز دیجیتال بپردازیم، با ما همراه باشید.

• ساتوشی ناکاماتو: هنوز هویت اصلی ساتوشی ناکاماتو مشخص نیست. اما بر اساس حدس هایی که وجود دارد، یکی از شخصیت های احتمالی کریگ رایت است. وی یک تاجر استرالیایی است که ادا می کند که ارز دیجیتال را به همراه دوست صمیمی خود به نام دیو کلیمان اختراع کرده است. بر اساس گزارشی که در سال 2019 اعلام شد، کریگ رایت صاحب 1.1 میلیون بیت کوین است. بنابراین اگر این ادعا درست باشد، گریک رایت به احتمال قوی یکی از سه وال برتر جهان است.

• دو قلوهای وینکلوس: این دو نفر جزو اولین علاقه مندان ارز دیجیتال بیت کوین بودند. طبق گزارشی که اعلام شده است این دو نفر صاحب 115 هزار بیت کوین هستند که آنها را جزو سه نفر برتر ارز دیجیتال قرار می دهد.

• باری سیلبرت: وی بنیانگذار گروه ارز دیجیتال است که در بیش از 75 شرکت مرتبط با بیت کوین سرمایه گذاری کرده است. در گزارشی آمده است که وی صاحب 48000 بیت کوین است که بدین خاطر وی را جزو لیست افرادی قرار داده است که به آن نهنگ های ارز دیجیتال نیز گفته می شود. در بازار ارز دیجیتال نهنگ هایی وجود دارند که بر روی فعالیت بازار اثرگذار است. به همین خاطر رونق بازار بیت کوین موجب شده است که کاربران بسیاری به خرید این ارزهای دیجیتال علاقه مند بوده و همین عامل موجب حفظ نقش و کارکرد نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال شده است.

هر چقدر حجم بازار بزرگتر باشد و تعداد فعالان این حوزه بیشتر شود، مفهوم نهنگ تغییر می کند و اثرگذاری آن نیز کمتر می شود. پس با بزرگ شدن فضای بازار، تعداد دفعاتی که نهنگ ها می توانند بر روی بازار اثرگذار باشند کاهش می یابد.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.