ییلد فارمینگ Yield Farming ارز دیجیتال

ییلد فارمینگ Yield Farming ارز دیجیتال

ییلد فارمینگ Yield Farming یا همون کشت سود یه استراتژی مهم برای کسب سود در حوزه ارزهای دیجیتال هست که روشی مشابه نحوه کسب سود پول در حساب پس انداز و از طریق سپرده گذاری اون در بانک محسوب میشه. بنابراین، شما می تونین در استراتژی

ییلد فارمینگ Yield Farming ارزهای دیجیتال خودتون رو سپرده گذاری کنین و بابت این کار سود زیادی کسب کنین. البته توجه داشته باشین که ییلد فارمینگ شامل قفل کردن ارزهای دیجیتال برای مدت زمانی مشخص برای کسب سود هست.ییلد فارمینگ یا کشت سود روشی هست که شما می تونین با استفاده از ارزهای دیجیتال خودتون، رمز ارزهای دیگه رو به دست بیارین و یا به کشت سود مشغول بشین. مثلا می تونین سپرده خودتون رو توسط قراردادهای هوشمند به افراد دیگه وام بدین و در مقابل اون کارمزدی به عنوان پاداش به دست بیارین. این کارمزد هم به صورت ارزهای دیجیتال محاسبه و دریافت میشه. افرادی که در حوزه Yield Farming فعالیت می کنند، از طریق وام دهی خود و گردش در بازارهای وام دهی و دریافت وام سعی می کند تا سود به دست بیارن. همچنین ییلد فارمینگ Yield Farming که خیلی پرریسک و پرنوسان هست، یکی از کاربردهای دیفای محسوب میشه و در سال 2020 مورد توجه افراد زیادی قرار گرفت. یکی از کاربرد های مهم سیستم های مالی غیر متمرکز ( DeFi ) ، ییلد فارمینگ است. ییلد فارمینگ یک استراتژی کسب سود از ارزهای دیجیتال است. در استراتژی کسب سود ییلدفارمینگ ، افراد توسط قرارداد های هوشمند و پلتفرم هایی که ییلد فارمینگ را ارائه می دهند ، از وام دادن ارزهای دیجیتال خود کارمزد دریافت می کنند. امور مالی غیر متمرکز (DeFi) سیستم امور مالی غیر متمرکز با آرمان حذف واسطه ها نظیر بانک ها و سازمان های قانون گذار در امور مالی خلق شد. چگونگی پیاده سازی این فرآیند کمی تخصصی است اما به بیان ساده ، تکنولوژی بلاک-چین و قرارداد های هوشمند بر پایه این تکنولوژی امکان پیاده سازی سیستم امور مالی غیر متمرکز و استفاده ساده از آن را فراهم می کند. در این سیستم مالی شما برای دریافت وام محدودیت های سنی ، جنسی ، مذهبی ، جغرافیای و… را ندارید و تنها با یک سیستم متصل به اینترنت تمامی امور مالی خود را با کمترین کارمزد ها انجام می دهید.

قرارداد های هوشمند (Smart Contracts)

به بیان بسیار ساده قراردادهای هوشمند ، قطعه کدهای برنامه نویسی شده بر بستر تکنولوژی بلاک-چین هستند. هدف اصلی نوآوری قرارداد های هوشمند اعتماد میان کاربران بوسیله ماشین است.

استخر تامین نقدینگی (Liquidity Pool)

استخر تامین نقدینگی نوآوری است که با ظهور امور مالی غیر متمرکز (DeFi و صرافی های غیر متمرکز (Decentralized Exchange | DEX) ایجاد شده است. صرافی های غیر متمرکز تمام دارایی های قابل خرید و فروش را از طریق استخر های تامین نقدینگی فراهم می کنند. استخر های تامین نقدینگی نوعی قرارداد هوشمند هستند.

تامین کنندگان نقدینگی (Liquidity Provider)

افرادی که دارایی های خود را در استخرهای تامین نقدینگی قرار می دهند را تامین کنندگان نقدینگی تعریف می کنند. این افراد با قفل کردن دارایی های خود در این قرارداد های هوشمند کارمزد دریافت می کنند.

تعریف ییلد فارمینگ (Yield Farming) در ارز دیجیتال

بدیهی است که روند کسب سود در استخرهای تامین نقدینگی را متوجه شده باشید. افراد با قفل کردن رمز-ارزهای خود در این قرارداد ها پاداش دریافت می کنند که این پاداش ها نیز به صورت رمز-ارز است. این فرآیند کسب سود را ییلد فارمینگ معرفی می کنند. این نوآوری در حال حاضر در شبکه اتریوم و امور مالی غیر متمرکز در حال اجرا است و افراد می توانند در پروژه های ارائه دهنده ییلد فارمینگ ، توکن هایی که بر بستر اتریوم تعریف شده اند را انتخاب و در استخرهای تامین نقدینگی امور مالی غیر متمرکز قفل کرده و به کسب سود بپردازند.

تفاوت ییلد فارمینگ Yield Farming و استکینگ (Stacking) چیست؟

همانطور که تا الان متوجه شدید ، ییلد فارمینگ (Yield Farming) کسب سود از طریق تامین نقدینگی در استخرهای تامین نقدینگی صرافی های غیر متمرکز است. در طرف مقابل فرآیند استکینگ (Stacking) قفل کردن دارایی های دیجیتال در شبکه های ” Proof of Stake | PoS ” برای تایید تراکنش ها است. در هر دو فرآیند ییلد فارمینگ و استکینگ افراد با قفل کردن رمزارزهای خود پاداش در قالب رمزارز دریافت می کنند اما تفاوت در مباحث فنی این فرآیند ها است. ییلد فارمینگ یا Yield Farming کار ساده ای نیست. پر سودترین روش های ییلد فارمینگ به شدت پیچیده هستن و فقط برای کاربران خبره توصیه میشه.علاوه بر این، ییلد فارمینگ یا کشت سود به طور کلی برای افرادی که سرمایه زیادی داره مناسب تر هست. ییلد فارمینگ Yield Farming به راحتی چیزی که به نظر میرسه نیست و اگه متوجه کاری که انجام میدین نباشین، ممکنه سرمایه خودتون رو از دست بدین. یکی از ریسک های ییلد فارمینگ Yield Farming قرادادهای هوشمند هست. به دلیل ماهیت حوزه دیفای بیشتر پروتکل ها توسط تیم های کوچیک با بودجه محدود به وجود اومدن. همین موضوع نیز خطر مربوط به وجود باگ در قراردادهای هوشمند رو افزایش میده.

در مورد پلتفرم های ییلد فارمینگ Yield Farming بزرگ هم که توسط شرکت های معروف و مطرح به وجود میاد، همیشه باگ و نقاط ضعف مشاهده میشه. به دلیل طبیعیت برگشت ناپذیر بلاک چین این موضوع می تونه باعث بشه تا خسارت های زیادی به سرمایه افراد وارد بشه. بنابراین، وقتی که سرمایه خودتون رو در یه قرارداد هوشمند بلوکه می کنین باید مراقب باشین. ییلد فارمینگ با وجود ریسک ها و خطرات زیادی که داره، یکی از محبوب ترین روش های کسب سود هست که امروزه خیلی از افراد از این روش استفاده می کنند.

مزیت اصلی ییلد فارمینگ (Yield Farming)

بزرگترین مزیت نوآوری ییلد فارمینگ (Yield Farming) مقدار سود حاصل از این سرمایه گذاری است. رابطه میان شرکت سریع در پروژه های ییلد فارمینگ جدید و مقدار سود حاصل از آن یک رابطه خطی و مستقیم است ؛ البته زمان فروش رمزارزهای پاداش هم در سود حاصل از ییلد فارمینگ کاملا در مقدار سود دهی موثر است.

ییلد فارمینگ Yield Farming یا کشت سود روشی هست که شما می تونین با استفاده از ارزهای دیجیتال خودتون، رمز ارزهای دیگه رو به دست بیارین و یا به کشت سود مشغول بشین. مثلا می تونین سپرده خودتون رو توسط قراردادهای هوشمند به افراد دیگه وام بدین و در مقابل اون کارمزدی به عنوان پاداش به دست بیارین.

پلتفرم های ییلد فارمینگ Yield Farming

بسترهای متعددی برای سرمایه گذاری در ییلد فارمینگ Yield Farming توسعه یافته است ، ما در مجله سرمایه گذاری آداس برترین بسترهای سرمایه گذاری از طریق ییلد فارمینگ Yield Farming را برای شما منتشر کرده ایم. توجه داشته باشید که این لیست با ظهور بسترهای قدرتمند جدید که برتری در بازار را کسب کنند ، بروزرسانی می شود.

Compound Finance ” Compound Finance ” یک بستر پول مبتنی بر الگوریتم است. افراد با داشتن کیف پول های اتریوم می توانند در استخرهای تامین نقدینگی مشارکت کرده و کسب سود کند. نرخ پاداش های حاصل از مشارکت بر اساس عرضه و تقاضا و به صورت الگوریتمیک مشخص می شوند.

Maker DAO ” Maker DAO ” یک بستر اعتباری غیر متمرکز است. این پلتفرم از استیبل-کوین DAI پشتیبانی میکند. در این پلتفرم افراد می توانند با قفل کردن دارایی هایی نظیر BAT , USDC , ETH و WBTC را قفل کرده و کسب سود کنند.

Synthetix ” Synthetix ” یک بستر دارایی مصنوعی است. افراد در این بستر می توانند رمزارزهای SNX و ETH را قفل کرده و کسب درآمد کنند.

Aave ” Aave ” یک بستر غیر متمرکز Lending است. نرخ پاداش ییلد فارمینگ در این بستر نیز به صورت الگوریتمیک محاسبه می شود. پاداش ییلد فارمر ها ( Yield Farmers ) با توکن ” Aave ” پرداخت می شود.

UniSwap ” UniSwap ” یک صرافی غیر متمرکز است. افراد می توانند با قفل کردن دارایی های خود در استخر های تامین نقدینگی این صرافی می توانند به کسب سود بپردازند.

بسترهای متعدد دیگری برای ییلد فارمینگ ( Yield Farming ) توسعه یافته است که عبارت اند از : Curve Finance , Balancer , Yearn.finance که ویژگی های بسیار زیادی برای ییلد فارمرها ارائه میکنند. تصمیم نهایی برای انتخاب بستر ییلد فارمینگ توسط خود افراد با آگاهی خود افراد سرمایه گذار اتخاذ می شود.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.