الگوی الماس در تحلیل تکنیکال

الگوی الماس در تحلیل تکنیکال

الماس یکی از الگوهای قیمتی معتبر در تحلیل تکنیکال هست که شما می تونین در چارت های قیمتی این الگو رو مشاهده کنین. این الگو نشون دهنده بازگشت روند در بازار هست و در تحلیل تکنیکال شامل دو نوع الگوی الماس صعودی و نزولی هست.

الماس صعودی نوعی الگوی بازگشتی صعودی هست و در انتهای روند نزولی تشکیل میشه. برخلاف این الگو، الماس نزولی یه الگوی بازگشتی نزولی هست و در انتهای یه روند صعودی تشکیل میشه. تشخیص الگوهای بازگشتی در نمودار قیمت یکی از پرسودترین روش ها در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال هست که می تونین سیگنال های معاملاتی زیادی دریافت کنین.

الماس یک الگوی بسیار فریبنده است که علاه بر خریداران بازار ارزهای دیجیتال (cryptocurrency) فروشندگان این حوزه را به اشتباه می اندازد لذا این فریب باعث می شود نقدینگی زیادی برای موسسات و سرمایه گذاران بزرگ اصلی بازار فراهم شود. الگوی Diamond زمانی شکل می گیرد که fail ،QM شده باشد (قیمت آن را اینگلف کند)؛ یعنی برای مثال، H, L, HH, LL, HHH وجود داشته باشد. در الگوی الماس چهار اینگلف رخ می دهد و بدین ترتیب استاپ 4 دسته از تریدرها خورده می شود و نقدینگی ایجاد می شود؛ در تصویر بالا این نقاط مشخص شده اند که چگونه Breakout Traderها و آنهایی که در سقف و کف معامله می کنند دچار ضرر خواهند شد. با وصل کردن HH, HHH و نقطه شکست روند به یکدیگر باعث تشکیل یک مثلث خواهد شد، همچنین با وصل کردن LL، HHH و نقطه شکست روند به هم یک مثلث دیگر نیز ساخته می شود، به این ترتیب شکلی شبیه به الماس پدیدار می شود. الگوهای الماس، به طور کلی غیر معمول هستند. با این حال، هنگامی که شکل می گیرند، می توانند یک شاخص قوی برای معکوس شدن قریب الوقوع روند صعودی فعلی باشند. این الگو زمانی اتفاق می‌افتد که یک روند صعودی قیمت قوی، یک حرکت جانبی را در یک دوره زمانی طولانی نشان می‌دهد که به شکل الماس شکل می‌گیرد. الگوی لوزی یا الماس با چهار خط روند محدود مشخص می شود که نشان دهنده دو خط حمایت در زیر و دو سطح مقاومت در بالا هستند که به ترتیب کف و سقف های اخیر را به هم متصل می کنند. نوسانات قیمت در ابتدا گسترده شده و سپس در الگوی نمودار باریک می شود.

افزودن یک نوسانگر قیمت مانند میانگین متحرک شاخص قدرت نسبی می تواند دقت معامله شما را افزایش دهد زیرا این ابزارها می توانند حرکت قیمت را بسنجند و برای تایید شکست حمایت یا مقاومت استفاده شوند. تشکیل الگوی لوزی، بخشی از خانواده الگوهای نمودار کلاسیک است اما برخلاف الگوهای رایج پرچم، پرچم سه گوش، سر و شانه و مستطیل، الگوی نموداری لوزی کمتر در نمودار قیمت دیده می شود.

به این ترتیب فرصت های زیادی برای معامله الگوی نمودار الماسی که برخی از موارد ذکر شده دیگر وجود ندارد. با این وجود، معامله گران تکنیکال باید با این الگو آشنا شوند زیرا زمانی که این الگو به اندازه کافی زود تشخیص داده شود، فرصت معاملاتی محکمی را فراهم می کند. الگوی لوزی اغلب با الگوی نمودار سر و شانه اشتباه گرفته می شود. اگرچه شباهت هایی بین هر دو این اشکال وجود دارد اما تفاوت های متمایز بین این دو وجود دارد.

معامله‌گران تکنیکال همیشه به‌دنبال تغییرات بالقوه هستند زیرا فرصتی برای سودهای قابل‌توجهی را ارائه می‌دهند که باعث می‌شود شکل‌بندی الماس، الگوی کاملاً قدرتمندی باشد. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که برای محاسبه حرکت بالقوه، پس از شکسته شدن خط گردن یک الگوی الماس، معامله‌گر باید فاصله بین بالاترین و پایین‌ترین نقطه در الگوی الماس را محاسبه کند و آن را به نقطه شکست اضافه کند.

روند شکل گیری الگوی الماس - Diamond

ابتدا قیمت به یک زون عرضه/تقاضا برخورد می کند و بر می گردد، پس از رسیدن قیمت به این زون، قیمت به زون واکنش می دهد لذا به علت واکنش قیمت به این زون معامله گران یا تریدرها وارد پوزیشن می شوند. پس از شکست خط SR توسط قیمت، Breakout traderها نیز وارد معامله می شوند. به علت شکست کف، یک الگو QM نیز ساخته می شود اما قیمت در برگشت و برای واکنش به زون QM، حرکتی خلاف الگو QM را می زند لذا این باعث می شود که نقدینگی برای موسسات ایجاد شود و هر 4 گروه از معامله گران با ضرر از معامله خارج شوند. زمانی که خط روند شکسته (اینگلف) می شود، Source Of engulf را به عنوان زون Diamond انتخاب کنید، در صورتی که Source Of engulf را در اختیار نداشته باشید، به سراغ Origin of engulf بروید.

الگوی Can Can در پرایس اکشن RTM

الگوی Can Can آخرین الگوی قدرتمندی است که در پرایس اکشن RTM در مورد آن صحبت شده است، این الگو نام دیگری نیز دارد، برخی از کاربران حوزه ارزهای دیجیتال این الگو را به اسم Dancing Lady می شناسند، الگوی Can Can یک الگوی تازه نبوده و صرفا ترکیب الگوی CAPS با CP (فشردگی) است.

الگوی Can Can چگونه تشکیل می شود؟

ابتدا قیمت یک RBR (برای شناخت کندل های معاملاتی مقاله محدوده قیمت در RTM را مطالعه کنید) می سازد که بیس آن یک Authentic zone است، این بیس یک زون تقاضاست و شما به عنوان تریدر باید انتظار بازگشت قیمت را داشته باشید اما قیمت به محض رسیدن به این زون با قدرت آن را می شکند. پس از شکست این محدوده، یک الگوی CAPS ساخته می شود و با ساخت این الگو باید انتظار بازگشت قیمت در origin of engulf یا source of engulf را داشته باشید.

در ادامه این الگو، قیمت در راه رسیدن به زون CAPS تشکیل compression می دهد و با رسیدن به زون با قدرت شروع به ریزش می کند، به این زون که قیمت را برگردانده Can Can می گویند چرا که این الگو تفاوتی با ترکیب الگوی CAPS و CP ندارد، تفاوت بارز در این الگو این است که فقط قیمت در Source of engulf باید باز گردد.

مزایا و معایب الگوی لوزی چیست؟

، الگوی الماس یا الگوی لوزی نوعی نمودار پیشرفته هست که بعضی وقت ها در بازار ارزهای دیجیتال رخ میده. این الگو برای معامله گران و سرمایه گذاران تکنیکال کمتر شناخته شده. به این ترتیب خیلی از معامله گران و تریدرها با ساختار یا کاربرد معاملاتی اون آشنایی ندارن. استفاده از الگوی الماس مزایا و معایب زیادی داره. مزایای الگوی لوزی • یکی از مزایای استفاده از الگوی لوزی در تحلیل تکنیکال این هست که اگرچه کمیاب هست، ولی در همه بازارهای مالی و در همه بازه های زمانی رخ میده. • یکی دیگه از مزایای استفاده از الگوی لوزی این هست که نقاط ورود، حد ضرر و حد سود رو به راحتی نشون میده. • با استراتژی های معاملاتی بازگشتی به خوبی کار می کنه.

معایب الگوی لوزی • یکی از معایب استفاده از الگوی لوزی این هست که تشکیل اون روی نمودار سخته و به ندرت اتفاق می افته. • معمولا در تایم فریم های کوتاه تر کاربرد زیادی نداره. • یکی دیگه از معایب الگوی لوزی این هست که ممکنه سیگنال های غلط هم درست کنه.

استراتژی معاملاتی الگوی الماس

نوبت این رسیده تا در این بخش از مقاله استراتژی معاملاتی الگوی الماس رو مورد بررسی قرار بدیم تا اطلاعاتی در این زمینه داشته باشین. بهتره بدونین تشکیل الگوی الماس هم در روند صعودی و هم در روند نزولی اتفاق می افته. زمانی که حرکت قیمت قبل از الگوی الماس صعودی باشه، بهش الگوی الماس نزولی گفته میشه و دارای پیامدهای نزولی هست. همچنین زمانی که حرکت قیمت قبل از الگوی الماس نزولی باشه، الماس صعودی نامیده میشه و پیامدهای صعودی داره و قیمت ارزهای دیجیتال بالا میرن.

در استراتژی معاملات الگوی الماس، ما سعی می کنیم تا جایی که ممکنه با استفاده از یه روش خاص و منحصر به فردی مبتنی بر اقدام، استراتژی ساده ای برای انجام معاملات و خرید و فروش ارزهای دیجیتال طراحی کنیم تا با استفاده از این استراتژی سود زیادی به دست بیاریم. همه ما می دونیم که الگوی الماس یا Diamond در تحلیل تکنیکال الگویی هست که به ندرت در بازار ارزهای دیجیتال وجود داره و احتمالش پایینه که زیاد دیده بشه. بنابراین، ما نمی خواهیم متغیرهای زیادی رو در این استراتژی قرار بدیم تا یه راه حل خوب دیگه رو فیلتر کنه.

الگوی الماس نزولی

انواع الگوی الماس نزولی، در بخش قبلی توضیح داده شد. مجدداً این الگو را می توان به عنوان یک سری نوسانات قیمتی بالا و پایین مشاهده کرد که شبیه ساختار شکل گیری سر و شانه است. به طور خاص، شانه چپ و سر به هم متصل می شوند تا خط روند را تشکیل دهند، سر و شانه راست به هم متصل می شوند تا خط روند دوم را تشکیل دهند. این خطوط روند بخش بالایی تشکیل الماس نزولی را تکمیل می کند. سپس، برای قسمت پایین، نوسان های پایینی را در داخل دره ها به هم وصل می کنیم که شکل V را تشکیل می دهد. برخی از معامله گران ترجیح می دهند فقط برای شکست در زیر این خط بدون نیاز به بسته شدن زیر آن منتظر بمانند. این یک نقطه ورود مناسب نیز است، با این حال، به خاطر داشته باشید که در مقایسه با انتظار برای شکست و شرایط بسته، منجر به سیگنال‌های نادرست بیشتری می‌شود. قیمت هدف با استفاده از تکنیک حرکت اندازه گیری شده محاسبه می شود. به طور دقیق تر، ما می خواهیم فاصله قله تا دره را در ساختار اندازه گیری کنیم و سپس آن فاصله را از نقطه شکست به سمت پایین پیش بینی کنیم. این کار سطحی را فراهم می‌کند که در آن ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که روند شکست شروع به کاهش یا به طور بالقوه معکوس کند. به این ترتیب، سطح سود و خروج عالی ترید را نشان می دهد.

الگوی الماس صعودی

حال بیایید به معکوس الگوی الماس نزولی که الگوی الماس صعودی است نگاه کنیم. انواع الگوی الماس صعودی که به آن کف الماس نیز گفته می شود، در زمینه یک روند نزولی رخ می دهد. به طور معمول شاهد یک حرکت قوی قیمت به سمت پایین خواهیم بود و سپس یک مرحله تثبیت که نقاط نوسان بالا و پایین الماس را ایجاد می کند.

در این صورت، ظاهر شبیه به شکل گیری سر و شانه معکوس خواهد بود. ما قله ها و دره های درون ساختار را به روشی مشابه که قبلا توضیح داده شد به هم وصل می کنیم. هنگامی که چهار خط روند را در اطراف ساختار ترسیم کردیم و تأیید کردیم که اندازه چهار خط تقریباً برابر است، می‌توانیم ساختار را به عنوان الگوی الماس صعودی تأیید کنیم. سیگنال ورود طولانی در هنگام شکست و بسته شدن در بالای خط سمت راست بالا که به سمت پایین شیب دارد، فعال می شود. مجدداً، روش برتر این است که برای جلوگیری از وقوع سیگنال‌های کاذب و اقدام احتمالی قیمت‌ها در اطراف این منطقه، منتظر یک شکست واقعی و بستن به جای یک شکست در بالای این خط روند باشیم.

ما هدف قیمت بالایی را با اندازه گیری مقدار زیاد به پایین در ساختار محصور محاسبه می کنیم. هنگامی که این فاصله را محاسبه و روی نمودار ترسیم کردیم، همان فاصله را از نقطه شکست پیش بینی شده به سمت بالا گسترش می دهیم تا به سطح هدف ترجیحی برسیم. هنگامی که قیمت به این سطح رسید، باید خروج از کل موقعیت یا حداقل بخش بزرگی از آن را در نظر بگیریم و در صورت تمایل، احتمالاً بخش کوچکتری از معامله را باز بگذاریم.

ویژگی های تاییدکننده الگوی الماسی

سقف و کف انتهایی به وسیله خطی عمودی یا کمی انحنا قابل اتصال باشد.

خطوط روند تا زمان شکست حفظ شده باشند یعنی بدنه کندل ها خارج از آنها بسته نشده باشد.

اکثر الگوهای لوزی ویژگی های زیر را نشان می دهند:

قیمت اوراق بهادار باید روند صعودی داشته باشد.

سپس حرکت قیمت باید در ابتدا شبیه به یک الگوی گسترده شود، جایی که قله ها بالاتر و دره ها پایین تر هستند.

متعاقباً، قیمت به سمتی تغییر می‌کند که قله‌ها پایین تر و دره‌ها بالاتر هستند.

اتصال قله ها و دره ها باعث تشکیل الماسی می شود که معمولاً به یک طرف کج می شود.

تشکیل الگوی لوزی صعودی تنها در پایان یک روند نزولی رخ می دهد در حالی که همتای آنها، تشکیل الگوی الماس نزولی، در پایان یک روند صعودی رخ می دهد. شکل‌های الماسی را می‌توان با شکل‌های محبوب‌تر و قدرتمندتر سر و شانه‌ها اشتباه گرفت. معامله گران باید از انجام این اشتباه احتیاط کنند زیرا شکل گیری الگوی لوزی صعودی معمولاً قبل از الگوی برگشت سر و شانه ها اتفاق می افتد.

الگوهای معکوس الماس در انواع مختلف بازارهای مالی، از جمله بازار سهام، بازار فارکس، بازارهای ارز دیجیتال و آتی دیده می شود. نمودار الماس به اندازه سایر سبک های نمودار کلاسیک برجسته نیست. با این حال، مهم است که الگو را درک کنید و بتوانید آن را تشخیص دهید زیرا اگر این اتفاق بیفتد،

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.