پلتفرم نکسو (Nexo) چیست؟

پلتفرم نکسو (Nexo) چیست؟

پلتفرم نکسو سیستمی بلاک چینی برای ارائه وام‌های فوری با پشتوانه ارزهای دیجیتال است. این پلتفرم که آوریل‌۲۰۱۸ راه‌اندازی شد، به‌دنبال ترویج مدلی است که در آن دریافت وام‌های کریپتو آسان‌تر از همیشه باشد.

ارائه وام‌های مبتنی‌بر فیات بدون اتکا به بررسی سوابق و اعتبار افراد یکی از تسهیلات این پلتفرم است. کاربران برای استفاده از امکانات این پلتفرم فقط کافی است توکن‌های دیجیتال مشخصی را به کیف پول نکسوی خود واریز کنند تا بلافاصله وامی مبتنی‌بر ارز دیجیتال دراختیارشان قرار بگیرد. هدف این سیستم تأمین نقدینگی خودکار و منعطفی است که بر دارایی کاربران تکیه دارد.

علاوه‌بر‌این، نکسو به کاربران اجازه می‌دهد توکن و بیش از ۳۰۰ جفت‌ارز معاملاتی را خریدوفروش کنند. همچنین، مبادله در نکسو با مزیت امکان بازگشت وجه تا ۰.۵درصد از کل مبلغ معامله همراه است. این پلتفرم از بیش از ۲۰ ارز دیجیتال ازجمله بیت کوین، اتریوم، ریپل، کاردانو و مونرو پشتیبانی می‌کند. گفتنی است کاربران نیز می‌توانند پرداخت‌های خود را ازطریق ارزهای مختلفی مانند دلار، یورو، بیت کوین، اتر و ارز بومی این پلتفرم انجام دهند.

فناوری بلاک چین ستون فقرات سیستم متمرکز بر شفافیت نکسو است. همچنین، این پلتفرم از اوراکلی با نام اوراکل نکسو (Nexo Oracle) برای پردازش قراردادهای هوشمند مبتنی‌بر اتریوم و ذخیره داده‌های مربوط به وام‌های خاص بهره می‌برد. در‌این‌میان، نقش مهم توکن بومی این پلتفرم را هم نمی‌توانیم نادیده بگیریم. این توکن که در دسته توکن‌های اوراق بهادار (Security Token) جای می‌گیرد، علاوه‌بر فرایندهای پرداخت، به دارندگان خود سود نیز می‌دهد.

تاریخچه و سازندگان نکسو

اگر بخواهیم با ریشه‌های اصلی پروژه نکسو بیشتر آشنا شویم، باید به شرکتی به‌ نام کردیسیمو (Credissimo) بازگردیم که از سال ۲۰۰۷ فعالیتش را درزمینه تجارت الکترونیک و فین‌تک (FinTech) در بلغارستان آغاز کرد. یکی از دستاوردهای این شرکت ایده پروژه نکسو بود که در سال ۲۰۱۷، آنتونی ترنچف (Antoni Trenchev) و کوستا کانتچف (Kosta Kantchev) به‌همراه تیمی از متخصصان امور مالی و علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال آن را ارائه دادند و در آوریل۲۰۱۸، اولین ثمره خود را رسماً عرضه کردند. آنتونی ترنچف، هم‌بنیان‌گذار و عضو هئیت‌مدیره شرکت پشتیبان نکسو‌، سابقه طولانی و درخشانی در‌زمینه ترویج پذیرش فناوری بلاک چین دارد. بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷، وی یکی از اعضای سابق انجمن ملی بلغارستان بود و تلاش کرد راه‌حل‌های مبتنی‌بر بلاک چین را در خدمات دولت الکترونیک بلغارستان پیاده‌سازی کند.

نکسو در ژوئیه ۲۰۲۰ و هم‌سو با هدف خود مبنی‌بر کاهش شکاف بین امور مالی سنتی و دیجیتال، با چین‌لینک (Chainlink) وارد همکاری شد تا از راهکارهای مبتنی‌بر اوراکل چین‌لینک برای کارآمدی و شفافیت بیشتر بهره ببرد. گفتنی است در‌حال‌حاضر، دفتر مرکزی نکسو در شهر لندن قرار دارد؛ اما فعالیتش به بیش از ۲۰۰ نقطه مختلف در سرتاسر جهان راه یافته است. پلتفرم نکسو (Nexo) در آوریل‌ سال 2018 به عنوان یک سیستم بلاک چینی راه اندازی شد و با پشتوانه ارزهای دیجیتال اقدام به ارائه وام‌ های فوری به کاربران کرد. این پلتفرم به دنبال تسهیل دریافت وام‌ ها بود. از جمله تسهیلات این پلتفرم می توان به ارائه وام ‌های مبتنی‌ بر فیات اشاره کرد که بدون بررسی اعتبار و سوابق افراد اعطا می شد. کاربران با واریز توکن ‌های دیجیتال مشخص شده به کیف پول Nexo، می توانند از امکانات این پلتفرم یعنی دریافت وام مبتنی ‌بر ارز دیجیتال برخوردار شوند. تأمین نقدینگی منعطف و خودکار که متکی بر دارایی کاربران می باشد، هدف نهایی این سیستم است.

این پلتفرم به کاربران خود امکان خرید و فروش بیش از ۳۰۰ جفت‌ ارز معاملاتی و همچنین توکن ها را ارائه می دهد. مبادله در پلتفرم نکسو، دارای مزایای متعددی می باشد که از جمله آن ها می توان به امکان بازگشت وجه تا 0.5% از کل مبلغ معامله اشاره کرد. Nexo قابلیت پشتیبانی از ارزهای دیجیتال متعددی مانند بیت کوین، ریپل، اتریوم، کاردانو و همچنین مونرو را دارد. کاربران این پلتفرم می‌ توانند از طریق ارزهای مختلفی از جمله یورو، دلار، اتریوم، بیت کوین و رمز ارز بومی این پلتفرم، پرداخت‌های خود را انجام دهند.

ستون فقرات سیستم متمرکز بر شفافیت پلتفرم Nexo، فناوری بلاک چین می باشد. پلتفرم نکسو برای ذخیره داده‌های وام‌های خاص و همچنین پردازش قراردادهای هوشمند مبتنی ‌بر اتریوم، از اوراکل نکسو (Nexo Oracle) بهره می ‌برد. این پلتفرم یک توکن بومی هم دارد که نقش مهمی را در این پلتفرم ایفا می کند و در دسته توکن‌ های اوراق بهادار (Security Token) قرار دارد. از این توکن، در فرآیند های پرداخت استفاده می شود و همچنین می تواند سودهایی را نصیب دارندگان خود کند.

اهداف نکسو چیست؟

این پلتفرم را می‌توان جاه‌طلبانه‌ترین پروژه‌ای دانست که برای رفع برخی مشکلاتی پا به عرصه گذاشته است که توسعه‌دهندگان آن‌ها را مهم‌ترین مباحث در صنعت فناوری مالی می‌دانند. در این بخش، به‌‌اختصار به برخی از کاستی‌هایی اشاره می‌کنیم که نکسو درصدد بهبود آن‌هاست.

نکسو تلاش می‌کند به کاربران کمک کند بدون نیاز به فروش، از ارزش دارایی‌های بلااستفاده‌شان بهره ببرند. راه‌حل اصلی این پلتفرم امکان وام‌گرفتن به‌جای فروش دارایی‌های دیجیتال است. این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد از سود حاصل از تغییر قیمت‌ها در آینده بی‌بهره نمانند.

گفتنی است نیازنداشتن به فروش دارایی‌ها برای استفاده از ارزش آن‌ها در کشورهایی که قوانین مالیاتی سخت‌گیرانه‌ای دارند، مزیت بسیار چشمگیری محسوب می‌شود؛ زیرا کاربران دیگر به پرداخت مالیات‌های سنگین روی دارایی نقد خود نیازی ندارند و می‌توانند صرفاً با استفاده از اعتبار دارایی‌های دیجیتال، نیازهای مالی خود را رفع کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این پلتفرم امکان دریافت وام بدون نیاز به بررسی اعتبار و سوابق کاربران است. این امر فرایند دریافت وام را به‌‌طور چشمگیری کوتاه‌تر و کارآمدتر می‌کند.

علاوه‌بر‌این، قابلیت نقدشوندگی دارایی‌های دیجیتال نیز در‌حال‌حاضر چندان زیاد نیست. نکسو قصد دارد فرایند کُند و پیچیده تبدیل ارزهای دیجیتال به پول فیات و محدودیت‌های برداشت دارایی را از میان بردارد. این پلتفرم با حذف واسطه‌ها، از کارمزد اضافی بانک‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی برای تبدیل دارایی‌های دیجیتال به ارز فیات می‌کاهد و به کاربران فرصت نقدکردن دارایی در کمترین زمان ممکن را می‌دهد.

درنهایت، باید به زیرساخت و معماری اصلی نکسو نیز اشاره کنیم که برپایه شفافیت و تغییرناپذیری بلاک چین کار و قراردادهای مربوط به وام‌ها را در این زنجیره غیرمتمرکز نگه‌داری می‌کند. همچنین، دارایی وثیقه‌گذاری‌شده کاربران این پلتفرم در کیف پول‌های آفلاینی ذخیره می‌شوند که فرایند دریافت وام را بسیار ایمن می‌کند.

نکسو چگونه کار می‌کند؟

وام‌های نکسو بعد از تأیید در بازه یک تا پنج روز کاری (بسته به مکان جغرافیایی کاربر) ازطریق شبکه‌های انتقال بانکی مانند سوییفت (SWIFT) به حساب کاربر واریز می‌شوند. دریافت‌کننده وام چه شخص حقیقی باشد چه نهاد حقوقی، می‌تواند از نکسو کارت هم استفاده کند. در بخش‌های بعد، بیشتر درباره نکسو کارت بحث می‌کنیم.

سقف ارائه وام به ارزش دارایی‌های کریپتو در حساب نکسوی مشتریان بستگی دارد. همچنین، درصورت افزایش بهای دارایی‌ها با نوسان‌های قیمت، سقف وام کاربر هم افزایش می‌یابد. نرخ بهره این وام‌ها برای برخی کاربران با شرایط مشخص نزدیک به صفر است. علاوه‌بر‌این، برای دریافت وام‌های نکسو به بررسی سوابق و اعتبار یا پرداخت هزینه ماهانه احتیاجی نیست.

در‌این‌میان، اوراکل نکسو نیز نقش قلب تپنده این شبکه را ایفا می‌کند و مدیریت اکثر فرایندهای اصلی شبکه را برعهده دارد. برخی از وظایف این اوراکل عبارت‌اند از:

حاکمیت شبکه نظارت بر دارایی‌ها در کمترین زمان ممکن تحلیل داده‌ها به‌منظور مدیریت توزیع وام‌ها و برنامه‌های بازپرداخت تعیین میزان وام و میزان دوره بازپرداخت براساس میزان وثیقه کاربر اوراکل نکسو از نرخ وام به ارزش (LTV) استفاده می‌کند که میزان ریسک پلتفرم برای ارائه وام را ارزیابی می‌کند. بدین‌ترتیب، این اوراکل نیاز به بررسی حساب بانکی برای سنجش اعتبار کاربر را رفع می‌کند. توکن نکسو (NEXO) چیست؟ توکن NEXO ارز بومی پلتفرم نکسو است که اولین‌بار در سال ۲۰۱۸ ازطریق عرضه اولیه سکه یا کوین (ICO) ارائه شد و درمجموع، سرمایه‌ای ۵۲.۵‌میلیون‌دلاری در قالب بیت کوین و اتر برای این پروژه جمع‌آوری کرد. ازآن‌جاکه NEXO در دسته توکن‌های اوراق بهادار جا می‌گیرد، دارندگان توکن نکسو ۳۰درصد از سود شرکت را به‌نسبت دارایی حساب نکسوی خود دریافت می‌کنند. جالب این‌جاست که کاربر می‌تواند نوع ارزی که قرار است با آن سودش پرداخت شود، نیز تعیین کند. این توکن برمبنای استاندارد ERC۲۰ ایجاد شده و با تمام کیف‌پول‌های این استاندارد سازگار است. عرضه کل توکن NEXO یک‌میلیارد واحد بوده که از این میزان بیش از ۵۶۰‌میلیون واحد آن درگردش است. نکسو از ابتدای پیدایش تاکنون، رشد چشمگیری کرده است. این پروتکل تا سال ۲۰۲۱ توانست دارایی خود را به رقمی بیش از ۱۲میلیارد دلار برساند و جایگاهش را به‌عنوان یکی از بهترین پلتفرم‌های وام‌دهی و کسب درآمد تثبیت کند. همچنین، ارزش کاربردی این پلتفرم با ارائه وام‌های فوری و ویژگی منحصربه‌فرد نکسو کارت به‌سرعت رشد کرده است.

نکسو کارت (Nexo Card) چیست؟

نکسو کارت، کارت اعتباری ساده‌ای با پشتوانه ارزهای دیجیتال است که با همکاری پلتفرم نکسو و مسترکارت (Master Card) ارائه می‌شود. از این کارت می‌توان برای خریدهای آنلاین و آفلاین استفاده کرد. نکسو کارت به شما اجازه می‌دهد از ارزش دارایی‌های دیجیتال خود بدون فروش آن‌ها استفاده کنید.

بیش از ۴۰میلیون فروشگاه در سرتاسر جهان نکسو کارت را می‌پذیرند. گفتنی است علاوه‌بر کارت مجازی که به پلتفرم‌هایی همچون گوگل‌پی یا اپل‌پی متصل می‌شود، امکان دریافت کارت فیزیکی نکسو هم وجود دارد. با داشتن نکسو کارت، می‌توانید بدون نیاز به انتقال بانکی به تمام مزایای مسترکارت دسترسی داشته باشید.

نکسو کارت چگونه کار می‌کند؟ کارت اعتباری نکسو هر کجا که مسترکارت پذیرفته شود، کار می‌کند. این کارت به شما اجازه می‌دهد تا با نگه‌داری دارایی‌های خود به‌عنوان وثیقه، از ارزش آن‌ها به پول فیات هم استفاده کنید. درواقع هنگام استفاده از این کارت، از اعتبار خود استفاده می‌کنید و موجودی اصلی حساب شما دست‌نخورده باقی می‌ماند. نکته دیگر اینکه با نکسو کارت، امکان استفاده از حداکثر ۹۰درصد از ارزش دارایی‌های کریپتو بدون نیاز به فروش آن‌ها در‌اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.