پاراچین های پولکادات و کوساما

پاراچین های پولکادات و کوساما

روش‌های جذب سرمایه مختلفی در حوزه رمزارزها وجود دارند. روزانه بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود یا تکنولوژی‌ها و روش‌های جدیدی برای این کار ارائه می‌گردد. یکی از این روش‌ها وام جمعی یا (Crowdloans) است.

پولکادات اکوسیستمی را ایجاد کرده است که به صورت چند زنجیره‌ای (Multi-chain) عمل می‌کند و پاراچین‌های متعددی را به یکدیگر متصل کرده است (هر پاراچین معادل چیزی است که آن را بلاکچین لایه 1 و معادل بلاکچین اتریوم امروزی می‌دانیم). پیوستن به شبکه پولکادات کار ساده‌ای نیست و هر شبکه‌ای امکان پیوستن به پولکادات ندارد. تیم هر بلاکچین برای پیوستن به پولکادات باید در رقابتی به نام Parachain slot auction یا حراجی اسلات پاراچین شرکت کند و برنده یک اسلات شود. یک اسلات پاراچین مانند یک جای پارک خالی در یک پارکینگ کوچک در کنار استادیوم جام جهانی است. برای چنین فضایی تقاضا بسیار زیاد است و به دلیل اهمیتی که برای رانندگان دارند، به دست آوردن آن‌ها کار بسیار دشواری است. در شبکه پولکادات نیز، به‌ ویژه هنگام باز شدن اولین اسلات، قضیه به همین شکل است.

به دست آوردن یک اسلات پاراچین تنها راهی است که یک تیم می‌تواند یک پاراچین پولکادات باشد. برنده شدن یک اسلات امکانات بسیاری را در اختیار تیم‌ها می‌گذارد. امکاناتی همچون ارتباط با دیگر شبکه‌ها، حقوق حاکمیتی، به‌روزرسانی بدون نیاز به ایجاد فورک، مقیاس‌پذیری، کارمزد پایین و … . پاراچین، یک زنجیره قابل موازی‌سازی است. یک بلاک چین، لایه یک جداگانه‌ای است که در شبکه‌های چند زنجیره‌ای پولکادات و کوساما در کنار شبکه های دیگر عمل می‌کند. پاراچین‌ها به امنیت ارائه‌شده توسط یک زنجیره تقویت‌کننده، زنجیره مرکزی پولکادات، متصل می‌شوند که سیستم را به عنوان یک کل هماهنگ می‌کند. در عین حال، محاسباتی که یک پاراچین انجام می‌دهد اساساً مستقل هستند. یک پاراچین می‌تواند پیاده‌سازی‌ها و ویژگی‌های متفاوتی داشته باشد و می‌تواند عمومی یا خصوصی باشد، با عملکردها، توکن‌ها و حاکمیت خاص خود.در داخل اکوسیستم، پاراچین‌ها به صورت موازی اجرا می‌شوند. همچنین به دلیل ترکیب زنجیره‌ای متقابل پولکادات، که فرصت‌هایی را برای موارد استفاده جدید باز می‌کند، هر نوع داده‌ای ممکن است بین آنها ارسال شود. به لطف پل‌های متقابل شبکه، پاراچین‌ها همچنین می‌توانند به شبکه‌های خارجی مانند بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH) و غیره متصل شوند.

حراج اسلات پاراچین (Parachain Slot Auction) چیست؟

فرآیند حراج اسلات پاراچین به این شکل است: شروع فرآیند اعلام می‌شود. تیم‌ها و افراد درخواست خود را برای شرکت در این طرح اعلام می‌کنند اما تا روز شروع کسی از هویت آن‌ها اطلاعی ندارد. این مانند یک رویداد ورزشی بسیار جذاب و بی‌نظیر خواهد بود که همه ما می‌توانیم آن را به صورت زنده تماشا کنیم.

شرکت‌کنندگان می‌توانند برای شرکت در مناقصه از دو راه اقدام کنند: استفاده از دارایی که از طریق وام جمعی به دست آورده‌اند (در بخش‌های بعدی توضیح داده می‌شود) یا استفاده از دارایی پولکادات خود در حساب‌های معمولی. این حراج چیزی شبیه به حراج شمع است که در قرن شانزدهم برای فروش کشتی انجام می‌شد. زمانی که شمع خاموش می‌شد، حراج پایان می‌یافت و کشتی به بالاترین پیشنهاد، به فروش می‌رفت. پاراچین‌های کوساما و پولکادات نیز به همین روش عمل می‌کنند. زمان شروع و زمان پایان این برنامه کاملاً مشخص است. به محض آغاز حراجی، تیم‌ها می‌توانند با استفاده از دارایی به‌دست‌آمده از طریق وام جمعی یا با یک حساب فردی برای شرکت در حراج درخواست دهند. تیم‌ها می‌توانند تنها با مشخص بودن مقدار درخواست و طول دوره اسلات برای شرکت در حراجی درخواست دهند. طول مدت اسلات می‌تواند تا دو سال تعیین شود. از نظر فنی 4 اسلات 6 ماهه وجود دارد. مقدار حداقلی 6 ماه است. پاراچین‌های اصلی و بلندمدتی مثل AcalaNetwork برای دو سال درخواست داده‌اند.

نکته خیلی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که توزیع وام‌های جمعی تا پایان حراجی پاراچین ادامه خواهد یافت. بنابراین اگر افراد در پاراچینی شرکت کنند و نیاز به حمایت بیشتری داشته باشند، می‌توانند در طول مدت حراجی دوباره برای دریافت وام جمعی اقدام کنند. تیم برنده می‌تواند فوراً لانچ شبکه را آغاز کند و به پاراچین بپیوندد. تیم‌های دیگر نیز می‌توانند در حراجی‌های بعدی شرکت کنند. به نظر می‌رسد که در سال‌های پیش رو پاراچین های پولکادات و کوساما به یک اتفاق روتین تبدیل شوند و تعداد پاراچین‌ها به بیش از 100 در پولکادات و کوزاما برسد.

پولکادات

Polkadotپولکادات ، که در سال 2016 توسط بنیانگذار اتریوم و مدیر ارشد فناوری سابق، گاوین وود، تأسیس شد، یک شبکه چند زنجیره‌ای مقیاس‌پذیر ناهمگن لایه یک با امنیت و قابلیت همکاری مشترک است. این بدان معناست که زنجیره مرکزی مقیاس‌پذیری و قابلیت همکاری بدون لایه را فراهم می‌کند و انتقال پیام ایمن را بین صدها بلاک چین لایه یک ساده‌تر که به‌عنوان پاراچین‌ها متصل هستند تضمین می‌کند.

اما چرا برای صنعت کریپتوکارنسی مهم است و تازگی این فناوری بلاک چین چیست؟

مشخص است که بیشتر بلاک چین‌های موجود از چندین چرخ‌دنده به هم پیوسته تشکیل شده‌اند. بخش اصلی یک الگوریتم اجماع است که برای دستیابی به قابلیت اطمینان در یک شبکه شامل چندین گره غیرقابل اعتماد طراحی شده است. وظیفه اصلی مکانیسم اجماع تضمین امنیت است.

یکی دیگر از مواردی که بلاک چین را تشکیل می‌دهد، ماشینی است که در پاسخ به یک رویداد خارجی، وضعیت شبکه را به حالت جدید تغییر می‌دهد. ماشین حالت جنبه‌های زنجیره‌ای را برای ایمن شدن فراهم می کند.

برای مثال، شبکه‌های اثبات کار (PoW) توسط گزینه‌های اجماع PoW محافظت می‌شوند. درست مانند سایر شبکه‌ها با گزینه‌های اثبات سهام (PoS) محافظت می‌گردند. همه این شبکه‌ها انواع مختلفی از تراکنش‌ها و حساب‌ها را مدیریت می‌کنند که به نوبه خود، ماشین‌های حالت آنها را منحصر به فرد می‌کند.

هنگامی که یک تیم تصمیم به ایجاد یک بلاک چین جدید می‌گیرد، باید روی پیاده‌سازی یک ماشین حالت منحصربه‌فرد و همچنین نوعی الگوریتم اجماع کار کند، که کار آسانی نیست و اغلب منجر به برخی ناامنی‌ها و مسائل سربار می‌شود و زمان زیادی را می‌برد. از تلاش و زمان اینجاست که معماری اولیه پولکادات Polkadot به کمک می‌آید، زیرا نیاز به ساخت بلاک چین را از ابتدا حذف می‌کند. در این نوع شبکه، بلاک‌چین‌ها یک محیط مشترک دارند که در آن می‌توانند تعاملی غیرقابل اعتماد داشته باشند و روی وظایف خاص خود تمرکز کنند. علاوه‌بر این، برای توسعه‌دهندگانی که می‌خواهند به سرعت ایده‌های خود را زنده کنند، بنیانگذاران پولکادات Polkadot یک محیط آزمایشی ویژه به نام Kusama ایجاد کردند.

کوساما چیست؟

کوساما زنجیره خواهر پولکادات برای توسعه آزمایشی و استقرار در مراحل اولیه است. به طور خلاصه، به عنوان اکوسیستم برای نوآوری‌ها در حالی که شرایط شبکه آزمایشی را ارائه می‌دهد، عمل می‌کند. مورد استفاده اولیه کوساما تسهیل آزمایش است، به این معنی که کدهای اولیه ممیزی نشده را قبل از اینکه در شبکه اصلی پولکادوت ظاهر شود، ارائه می‌دهد. بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) قبل از تثبیت محصول خود برای شبکه اصلی در کوساما راه‌اندازی می‌شوند.

کوساما که به‌عنوان یک زنجیر خواهر ساخته شده است، از اکثر ویژگی‌های طراحی اصلی پولکادات Polkadot تقلید می‌کند. با این حال، هدف دیگری را دنبال می‌کند. کوساما به توسعه‌دهندگان و مهندسان فرصتی برای انعطاف‌پذیری در نهایی‌سازی معماری بلاک چین‌های خود می‌دهد. علاوه‌بر این، با ایجاد امکان پیشرفت و رشد سریع، کوساما بسیار سریع‌تر عمل می‌کند، زیرا تنها هفت روز برای رأی‌گیری در مورد یک تصمیم و هشت روز برای اعمال تغییرات پس از رأی‌گیری طول می‌کشد.

همچنین، کوساما از موانع اقتصادی کمتری نسبت به پولکادوت برای ورود برخوردار است. بنابراین راه‌اندازی یک پاراچین سفارشی بسیار آسان‌تر است. با این حال، برای افزایش سرعت شبکه، باید پارامترهای حاکمیتی سخت‌گیرانه‌تری را ارائه کند و تا حدی از ثبات و امنیت چشم‌پوشی کند.

چه کسانی می‌توانند در حراج‌ها شرکت کنند؟

مناقصه‌گران می‌توانند از طریق حساب‌های معمولی خود برای شرکت در پاراچین کوساما و شرکت در پاراچین پولکادات اقدام کنند یا از قابلیت وام جمعی داخلی کوزاما برای تهیه توکن‌ها از جامعه استفاده کنند.

برای شرکت در پاراچین کوساما با یک حساب شخصی، تیم پیشنهاددهنده باید توکن‌های KSM کافی داشته باشد تا بتواند آنها را برای مدت معینی قفل کند.تیم‌ها می‌توانند با استفاده از وام جمعی برای اجاره اسلات خود، به جذب سرمایه جمعی بپردازند. این اقدام به همه افراد اجازه می‌دهد که با قفل کردن توکن‌های KSM خود تا پایان مدت اجاره در پروژه مشارکت داشته باشند. همچنین آن‌ها می‌توانند وام جمعی را در پلتفرم کوساما یا در پلتفرم‌های دیگر میزبانی کنند.

انواع پاراچین و روش‌های تخصیص اسلات

یک پاراچین باید در یکی از اسلات‌های موجود برای اضافه شدن به سیستم باشد و هر پروژه‌ای که خدمات پرتقاضایی ارائه می‌کند می‌تواند برای اسلات پاراچین مناسب باشد. پولکادات Polkadot از تعداد محدودی اسلات پشتیبانی می‌کند که حدود 100 عدد تخمین زده می‌شود، که احتمالاً در طول زمان به آرامی به سیستم اضافه می‌شوند. بهینه‌سازی‌های بالقوه قصد دارند این عدد را در آینده افزایش دهند.روش‌های مختلفی وجود دارد که از طریق آنها این اسلات‌ها تخصیص داده می‌شود.

پاراچین‌های معمولی چیست؟ اول از همه، سیستم شکاف‌هایی را برای عملکردهایی که به نفع کل اکوسیستم پولکادوت است، ذخیره می‌کند. بنابراین، وجود پاراچین‌های معمولی یا خوب را پیش‌فرض می‌گیرد. هدف پاراچین های معمولی به یکی از دو دسته تقسیم می‌شود: زنجیره‌های سطح سیستم و زنجیره‌های خدمات عمومی.

این پاراچین‌های ارزشمند توسط حاکمیت اعطا می‌شوند، به این معنی که از طریق مزایده‌های پاراچین تخصیص داده نمی‌شوند، بلکه توسط سیستم حاکمیت زنجیره‌ای تخصیص داده می‌شوند. اجاره آنها فقط از طریق حاکمیت قابل حذف است.

مزایده پاراچین چیست؟ دوم، پاراچین‌هایی هستند که توسط مزایده داده می‌شود. با انتخاب این گزینه، تیم‌های پاراچین می‌توانند با توکن‌های بومی مربوطه Polkadot پولکادات (DOT) یا Kusama (KSM) پیشنهاد بدهند، یا آن‌ها را از جامعه با استفاده از وام‌های جمعی تهیه کنند، که زمانی است که از دارندگان DOT در ازای نوعی پاداش درخواست می‌شود.

بلاک‌چین‌هایی که برای پارامترهای معمولی مناسب نیستند و می‌خواهند به طور مداوم در سیستم شرکت کنند، می‌توانند با برنده شدن در حراج اسلات پاراچین، یک شکاف در زنجیره رلای اجاره کنند. این اجاره به تیم ها نیاز دارد که مقدار قابل توجهی از DOT یا KSM را در طول مدت اجاره ببندند.

مدت زمان محدود به دو سال است و به دوره‌های سه ماهه تقسیم می‌شود. این مکانیسم فاصله‌ای از تمایل به اجازه دادن به مقدار بیشتری از تنوع اکوسیستم اختصاص داده شده است. هدف آن جلوگیری از انباشت اسلات‌های بلاک چین‌های بزرگ و با بودجه خوب است، و به آرامی به بلاک‌چین‌های کوچک‌تر اجازه می‌دهد تا مدت‌هایی را که هنوز پر نشده‌اند، اشغال کنند. علاوه بر این، پاراچین‌ها می‌توانند یک اسلات را برای هر ترکیبی از دوره‌های زمانی اجاره کنند و همزمان بیش از یک اسلات را اجاره کنند.

با شرکت در حراج اسلات پاراچین، پروژه‌ها موافقت می‌کنند که مقدار DOT یا KSM را که پیشنهاد می‌کنند برای مدت دوره اجاره انتخاب شده قفل کنند و پس از آن کل مبلغ باز می‌شود. پس از آن، پروژه ممکن است تصمیم بگیرد که دوباره برای یک اسلات دیگر پیشنهاد دهد یا به عنوان پاراthread اجرا شود. در طول دوره اجاره، توکن‌ها در حساب اصلی ذخیره می‌شوند اما برای شرط‌بندی، انتقال یا استفاده‌های دیگر در دسترس نیستند.

برای جمع‌آوری سهام برای پیشنهاد مزایده، برخی از پروژه‌ها در اکوسیستم پولکادوت وام‌های جمعی را سازماندهی کرده‌اند. به این ترتیب، دارندگان DOT یا KSM می توانند از پروژه‌های مورد علاقه خود پشتیبانی کنند. غرامت برای از دست دادن پاداش‌های سهام در طول مدت اجاره در اینجا به پروژه فردی بستگی دارد.

قابل‌توجه است که crowdloans یک مدل توزیع توکن منصفانه‌تر و ایمن‌تر از نمونه‌هایی است که در گذشته دیده شده‌اند. پیش از این، کاربران مجبور بودند توکن‌های خود را برای تیم‌های پروژه ارسال کنند به این امید که در ازای آن توکن‌های ارزشمندی دریافت کنند، زیرا StakeDrops و DeFi airdrops به شرکت‌کنندگان با توکن‌های یک پروژه جدید پاداش می‌دادند.

هنگام شرکت در وام‌های جمعی، کاربران به‌طور دائم توکن‌های خود را رها نمی‌کنند، بلکه به آنها اجازه می‌دهند که به طور موقت در یک رزرو نگهداری شوند. این مسئولیت را بر دوش تیم‌های پروژه می‌گذارد تا محصولی را بدون اینکه کاربر را در معرض خطرات زیادی قرار دهند، تحویل دهند. از سوی دیگر، وام های جمعی به پروژه ها امتیازات ویژه ای را در قالب تعداد محدودی از اسلات‌های پاراچین مورد نظر و همچنین دسترسی به امنیت و قابلیت همکاری ارائه‌شده توسط سیستم اعطا می‌کنند.

ویژگی‌های پاراچین

معماری انعطاف‌پذیر پولکادات برای تسهیل قابلیت همکاری بین بلاک چین‌های مختلف ایجاد شده است. این امر به بسیاری از بلاک چین‌های لایه یک مستقل اجازه می‌دهد تا علی رغم تفاوت در تخصص، اهداف و ساختار داخلی با هم کار کنند و در نتیجه یک محیط متنوع را تشکیل دهند. به همین دلیل، پولکادات Polkadot تنها یک معیار را برای طراحی یک پاراچین تعیین می‌کند. در نتیجه اثبات آن است که هر بلوک از پروتکل توافق شده پیروی می‌نماید.

توانایی شبکه‌های غیرمتمرکز مختلف برای برقراری ارتباط با یکدیگر بدون هیچ واسطه‌ای در ایجاد سیستم‌های کاملاً غیرمتمرکز بسیار مؤثر است و فرصت‌های جدیدی را برای تعامل برای ایجاد موارد استفاده جدید و تنوع همکاری باز می‌کند.

پاراچین‌هایی مانند کوساما و پولکادات می‌توانند اطلاعات را در سراسر اکوسیستم ببینند و به آن دسترسی داشته باشند و با یکدیگر و با شبکه‌های خارجی درگیر شوند. ترکیب‌پذیری زنجیره‌ای متقابل پروتکل به آن‌ها اجازه می‌دهد تا توکن‌ها و انواع دیگر داده‌ها، از جمله، برای مثال، قراردادهای هوشمند و اطلاعات خارج از زنجیره از اوراکل‌ها را مبادله کنند. ‌

مشکل مقیاس‌پذیری بلاک چین یکی از داغ‌ترین و پر بحث‌ترین موضوعات این روزها است. این به توانایی محدود شبکه برای مدیریت مقادیر زیادی از داده‌های تراکنش در یک بازه زمانی کوتاه اشاره دارد زیرا بلوک‌ها از نظر اندازه و فرکانس محدود هستند. طراحی پولکادات Polkadot یک راه غیرمتمرکز برای دستیابی به مقیاس‌پذیری بلاک چین ارائه می‌دهد. زیرا پردازش تراکنش‌های موازی را امکان پذیر می‌کند. هر پاراچین متعلق به اکوسیستم، همزمان با دیگران، تراکنش‌ها را پردازش می‌کند و توان عملیاتی عمومی را بهبود می‌بخشد.

به عنوان مکانیزمی برای مدیریت و اجرای تغییرات در بلاک چین، حکمرانی ابزاری برای شفافیت پاسخگو و دموکراسی برای جوامع آنها فراهم می‌کند. برخلاف کوساما، پاراچین‌های پولکادات می‌توانند هر مدل حاکمیتی را که مناسب می‌دانند اتخاذ کنند و احتمال هارد فورک را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. علاوه‌بر این، اگر یک پاراچین نمی‌خواهد مدل حاکمیتی خود را ایجاد کند، می‌تواند یکی از مدل‌های موجود را پیاده‌سازی کند، زیرا به تعدادی از مدل‌های از پیش ساخته‌شده حکومت‌داری روی زنجیره پولکادوت دسترسی دارد.

تنوع موارد استفاده بالقوه پاراچین به اندازه دامنه امکاناتی است که طراحی پولکادات ارائه می کند. یکی از موارد استفاده اصلی برای فناوری پاراچین، تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) است. هدف بسیاری از پاراچین‌ها بازسازی سیستم‌های مالی سنتی مانند بانک‌ها و صرافی‌ها با ارزهای دیجیتال است. آنها ممکن است راه حل‌هایی ارائه دهند که به کاربران امکان می‌دهد دارایی‌های دیجیتال خود را از جمله خرید، فروش و انتقال مدیریت کنند. ممکن است یک هاب DeFi زنجیره‌ای متقاطع، پروژه‌ای با قابلیت‌های استیبل کوین یا برنامه غیرمتمرکز (DEX) خود، یا یک بازار پول زنجیره‌ای متقابل، و همچنین پروژه‌ای باشد که راه حل DeFi چند زنجیره‌ای ارائه می‌کند.

مورد دیگر استفاده از پاراچین‌ها، قراردادهای هوشمندی است که توسط پروژه‌هایی ارائه می‌شود که توسعه‌دهندگان اتریوم را قادر می‌سازد تا قراردادهای خود را به پولکادات Polkadot منتقل کنند. بنابراین اکوسیستم پولکادات Polkadot را برای انواع DApp‌های محبوب و تعداد زیادی از توسعه‌دهندگان باز می‌کند. اکوسیستم پولکادات Polkadot در حال حاضر شامل یک پلت فرم قرارداد هوشمند WebAssembly (WASM) و یک پلت فرم تحت رهبری جامعه است که منعکس‌کننده حساب‌ها، کلیدها، اشتراک‌ها و گزارش‌های اتریوم است.

مجموعه‌ای از پل‌های قابلیت همکاری در اکوسیستم پولکادات در حال ساخت است. یک پل غیرقابل اعتماد از بیت کوین به پولکادات ، یک پل زنجیره‌ای غیرمتمرکز که پولکادوت و اتریوم را به هم متصل می‌کند، و پل‌هایی برای زنجیره‌های ناهمگن دیگر وجود دارد. همچنین شامل پلی بین بلاک چین‌های مبتنی بر Substrate و اتریوم و سایرین است.

طراحی پولکادات Polkadot همچنین فرصت‌هایی را برای پروتکل‌های حفظ حریم خصوصی فراهم می‌کند که عملیات قابل اعتماد با داده‌ها را در عین خصوصی بودن تضمین می‌کند. برخی از پروژه‌ های اکوسیستمی ذخیره‌سازی غیرمتمرکز داده را ارائه می‌دهند. با این نوع پروتکل‌ها، فایل‌ها به صورت متمرکز ذخیره نمی‌شوند و ممکن است رمزگذاری شده یا به قطعات تقسیم شوند، همگی در حالی که در یک شبکه غیرمتمرکز توزیع می‌شوند.

هدف پروتکل‌های زیرساخت داده ساخت پاراچین‌های پلتفرم متقابل زنجیره‌ای است که با ارائه منابع داده و تجزیه و تحلیل قابل اعتماد و هماهنگ‌شده، اقتصاد داده را در پولکادات Polkadot تقویت می‌کند.

علاوه‌بر این، اکوسیستم پولکادات مکانی برای پروژه‌هایی دارد که از موارد استفاده خاص بهه می‌برند. به عنوان مثال، یک پلت‌فرم پاراچین برای شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز مقاوم در برابر سانسور و یک اینترنت اشیا (IoT) و راه حل روباتیک آینده‌نگرانه منبع باز وجود دارد که ربات‌ها را به عنوان یک سرویس برای کاربران نهایی با یک سیستم غیرمتمرکز به هم متصل می‌کند که در سطح جهانی فعالیت‌های آنها را نظارت می‌کند.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.