عوامل تاثیرگذار در رشد ارزهای دیجیتال

عوامل تاثیرگذار در رشد ارزهای دیجیتال

با پیشرفت صنعت ارزهای دیجیتال، می توان آینده درخشانی برای ارزهای دیجیتال پیش بینی کرد. در این میان افزایش تمرکز سرمایه گذارهای سازمانی بر روی محصولات و پروژه های ارز دیجیتال افزایش یافته است.

افزایش علاقه سرمایه گذاران به ارزهای دیجیتال

از دیگر عوامل تاثیر گذار در رشد سریع ارزهای دیجیتال، افزایش علاقه سرمایه گذاران به ارزهای دیجیتال است. بر طبق نظر سنجی شرکت سرمایه گذاری فیدلیتی، نشان می دهد که از 441 سرمایه گذار سازمانی در آمریکا، 47 درصد معتقدند که دارایی های دیجیتال جزو فناوری نوآورانه محسوب می شود. در این نظر سنجی، بیش از 70 درصد از پاسخ دهندگان، ارزهای دیجیتال را دارایی های مطلوبی در نظر می گیرند و در حدود 40 درصد نیز در آینده بر روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری خواهند کرد.

تحقیق دیگری در سال 2018 توسط بیت گو(BitGo)، انجام شد که نشان می دهد 94 درصد سرمایه گذاری ها بر روی پروژه های ارز دیجیتال انجام می شود. این تحقیق نشان می دهد که تنها 7 درصد سرمایه گذارها پیش بینی می کنند که در طی 12 ماه آینده، سرمایه آنها کم می شود و بقیه افراد در مورد افزایش سرمایه خود، خوش بین هستند. البته نکته جالب اینجاست که برخلاف فشارهای شدید قانونگذاری و نوسانی که صنعت ارز دیجیتال با آن درگیر هستند، این سرمایه گذاران سازمانی نشانه ای از خروج از این صنعت را نشان نداده اند.

از آنجایی که سرمایه ارز دیجیتال، علاوه بر نقدینگی باید جریان سرمایه مناسبی داشته باشد، افزایش علاقه از طرف سرمایه گذارها اندیکاتوری مشخص در خصوص رشد صنعت ارزهای دیجیتال است. دیگر دانشگاه های برتری که به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال علاقه مند هستند، دانشگاه های هاروارد و ییل هستند. سرمایه گذاری که از طرف دانشگاه ییل انجام شده است، تحت تاثیر مطالعاتی است که در زمینه ارزهای دیجیتال انجام شده است.

اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال

اخبار نیز از جمله عوامل مهم تاثیر گذار در قیمت رازهای دیجیتال است. اخبار می‌توانند روی قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال تاثیر مستقیم داشته باشند. هم چنین جهت دهنده روند قیمت طولانی مدت آنها نیز باشند. از این رو باید هر لحظه و در زمان خرید یک ارز، اخبار مربوط به آن را در سایت های معتبر خبری مرور کنید.

فعالیت رسانه ها و شبکه های اجتماعی

رسانه ها نیز می‌تواند عامل تعیین کننده ای در قیمت ارزهای دیجیتال باشند. مخصوصاً رسانه هایی که در اختیار برخی سرمایه گذاران بزرگ است، با انتشار اخبار برنامه ریزی شده سعی می‌کنند تا استقبال از یک ارز را بالاتر برده و شرایط را برای افزایش قیمت این ارز فراهم آورند. شرایط برعکس این موضوع نیز دقیقاً وجود دارد.

البته مجلات و سایت های زردی هم هستند که با انتشار اخبار دروغ و جعلی سعی می‌کنند تا در کوتاه مدت و به صورت لحظه ای قیمت این ارزها را تحت تاثیر قرار دهند.

رقبای رمز ارز

رقبا نیز می‌توانند نقش تعیین کننده ای در تعیین قیمت یک ارز داشته باشند. وجود رقبای خیلی قوی باعث می‌شود تا تمایل کاربران برای خرید یک ارز کم شود. البته این موضوع در صورتی که ارز دیجیتال مذکور معتبر باشد، در دراز مدت نخواهد بود.

یکی از ارزهای دیجیتال که به دلیل رقبای بسیار قوی در سال های اخیر با رشد های قابل توجه روبرو نشده و در سایه باقی مانده‌اند، ارز دیجیتال استلار و ایاس هستند. این دو ارز هر دو استعداد و پتانسیل بسیار بالایی برای رشد داشته و در سال های آینده می توانیم این رشدها را در آنها ببینیم. اما با این حال باید در شرایط فعلی حتماً این موضوع را در تحلیل قیمت یک ارز دیجیتال مورد بررسی قرار دهید.

تاثیر هوش مصنوعی و اینترنت اشیا بر رشد ارزهای دیجیتال

هوش مصنوعی یکی از عوامل تاثیر گذار در رشد ارزهای دیجیتال است، چرا که تمامی دیتاها و رایانه های قدرتمند مقیاس پذیر، جهان را به سمت دوره هوش مصنوعی پیش می برد. برخی از کارشناسان بر این باور هستند که این فناوری نشانه ای از انقلاب صنعتی است. بر اساس گزارشی که در سال 2019 ارائه شده است، پروژه هایی که دارای کلمه هوش مصنوعی هستند می توانند تا 50 درصد، سرمایه بیشتری را جذب کنند. به همین خاطر است که تعداد پروژه هایی که حول محور هوش مصنوعی فعالیت می کنند، افزایش یافته است.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که صنعت ارزهای دیجیتال کاربردهای مختلفی دارد که در آن می توان از هوش مصنوعی به عنوان عاملی تاثیرگذار در جذابیت و رشد ارزهای دیجیتال استفاده کرد. به عنوان مثال می توان انرژی مورد نیاز در فرآیند ماینینگ که تبدیل به دغدغه ای برای کاربران شده است را نام برد که داشتن برنامه های خاصی می تواند هزینه انرژی مورد نیاز برای این فرآیند را کم کند. با استفاده از این برنامه های خاص، سود حاشیه ای بیشتری برای ماینرها ایجاد می شود و در همین راستا نیز کارمزد تراکنش ها کاهش می یابد.

با استفاده از هوش مصنوعی می تواند عملکرد نود را محاسبه کرده و با ایجاد روش هایی تراکنش های سریع تر و ارزان تر بر بستر بلاک چین فراهم می کند. زمانی که هوش مصنوعی با اینترنت اشیا ترکیب شود، نودهای مختلف می توانند به صورت مستقل با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و راندمان را در بلاک چین افزایش دهند.

علاوه بر این می توان از هوش مصنوعی و اینترنت اشیا و بلاک چین برای ساخت دستگاه های الکترونیکی مستقل استفاده کرد تا به جای استفاده از کارت های اعتباری، این دستگاه ها را برنامه نویسی کند تا از ارزهای دیجیتال برای تراکنش بهره ببرند.

در حال حاضر پروژه آیوتا در تلاش است که ارزهای دیجیتال را با اینترنت اشیا یکپارچه سازی کند. علاوه بر این موسس پروژه آیوتا، معتقد است که با ترکیب اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و فناوری دفتر کل توزیع شده، کاربردهای جدید و پیشرفته ای در دسترس قرار خواهد گرفت. بدین طریق با استفاده از شبکه های متمرکز امروزی که به سمت غیرمتمرکز سازی هوشمند تغییر مسیر داده است. در آن صورت شبکه های غیرمتمرکز، انعطاف پذیر و ایمن و همچنین هوشمند هستند.

تاثیر افزایش استفاده جهانی از سیستم های غیر نقدی

از دیگر عوامل تاثیر گذار در رشد سریع ارزهای دیجیتال، افزایش استفاده از سیستم های غیر نقدی است که با سرعت زیادی در حال رشد است. کشورهای زیادی از آفریقا تا اروپا و از آسیا تا آمریکا، در تلاش هستند که اسکناس ها را با پول های الکترونیکی یا پلاستیکی جایگزین کنند. بانک مرکزی سوئد به منظور همراه شدن با این تغییرات، برنامه هایی را برای صدرو نسخه دیجیتالی ارز سنتی ملی خود تعیین کردند و نام این برنامه را کرون الکترونیکی قرار دادند. این موضوع علاوه بر افزایش محبوبیت استفاده از میکروچیپ در کشور سوئد، در سال های اخیر موجب شده است که متخصصان پیش بینی کنند که این کشور می تواند به عنوان یکی از اولین کشورهایی تبدیل شود که کاملا غیر نقدی باشد.

به همین خاطر شهروندان سوئدی می توانند با استفاده از پرداخت های غیر نقدی و از طریق میکروچیپ ها، بلیط قطار بخرند یا صورت حساب های رستوران ها را پرداخت کنند بدون اینکه کیف پول موبایل خود را باز کنند. هر چند بهای انجام چنین کاری می تواند تهدید نظارتی و یا اطلاعات شخصی و ایمنی باشد.

در کشور چین نیز فراگیر بودن پرداخت های دیجیتال چنان مورد استقبال قرار گرفته است که سیستم اعتبار جامعه این کشور ایجاد شده است و پرداخت های نقدی در این کشور از سال 2012 تا سال 2019 از 96 به 15 درصد کاهش یافته است. بنابراین با استقبال کشورهای بیشتر از حرکت به سمت پرداخت های غیر نقدی، قابلیت تراکنش بدون حضور اشخاص ثالث یا نهادهای دولتی را از دست می دهند. پس جامعه غیر نقدی این قابلیت را به دولت می دهد تا از مردم در مقابل جرایم، محافظت بهتری داشته باشد، اما چیزی که بابت این قابلیت باید پرداخت کرد، از دست رفتن حریم خصوصی اطلاعات شهروندان است.

اهداف و کاربردهای ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال با کاربردهای متنوع توسعه پیدا می‌نمایند. برخی از ارزها اصلاً هیچ هدفی ندارند. برخی نیز اهداف بسیار عالی و متعالی داشته و می‌توان به صورت کامل به آینده آنها امیدوار بود.

کاربرد ارزهای دیجیتال نیز از عوامل موثر بر قیمت ارز دیجیتال است. هر دو این عامل از اطلاعات فاندامنتالی بسیار مهم برای تحلیل قیمت رازهای دیجیتالی می‌باشند. مخصوصاً کسانی که به دنبال هولد کردن ارزهای دیجیتال برای مدت طولانی و کسب سود هستند، دقت به این دو عامل اهمیت چند برابری خواهد داشت.

شرایط استخراج ارز دیجیتال

یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت ارزهای دیجیتال روند استخراج آنها است برخی از ارزها نیاز به استخراج دارند و برخی نیز روند متفاوتی در ساختار خود دارا هستند. پروتکل ها و روند این استخراج و توسعه نقش مهمی در جذب کاربران به مست این رازها داشته و می‌تواند یک عامل مهم برای تعیین قیمت آنها نیز باشد. بررسی روند استخراج و سختی آن باید به صورت خاص برای هر یک از ارزهای دیجیتال به صورت جداگانه بررسی شود. زیرا این عامل برای ارزهای معتبر و شت کوین ها و ارزهای معمولی شرایط کاملاً متفاوتی خواهد داشت.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.