مفهوم استیکینگ خودکار چیست؟

مفهوم استیکینگ خودکار چیست؟

مقوله استیکینگ یا سپرده‌گذاری به واسطه شهرت دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز مطرح شد. در طی ماه‌های اخیر شاهد ظهور مفهومی تحت عنوان استیکینگ یا سپرده‌گذاری خودکار بودیم. در پاسخ به سوال استیکینگ خودکار چیست، لازم است بدانید که این قابلیت

در پلتفرم‌های مختلف به شما اجازه می‌دهد تا از نظارت مداوم بر روی منابع مالی خود خلاص شوید. برای این‌که بتوانید درک درستی از مفهوم استیکینگ خودکار (Auto-Staking‌) داشته باشید‌، لازم است تا در ابتدا ماهیت استیکینگ یا سپرده‌گذاری را یاد بگیرید. امروزه‌، هنگامی که سرمایه‌گذاران در مورد ورود به فضای ارز دیجیتال فکر می‌کنند، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX ها) را از قلم می‌اندازند. اکثر این سرمایه‌گذاران به سراغ خرید مستقیم رمزارز از صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز می‌روند. فرایند ماینینگ‌، یکی از زمینه‌های محبوب و سودزا در گذشته محسوب می‌شد‌، اما در حال حاضر این فرایند به صورت روزافزونی در حال دشوارتر شدن است. از همین رو‌، میزان منابع و زمان مورد نیاز برای استخراج رمزارز‌ها نسبت به سود حاصل از این کار‌، مقرون به صرفه نبوده و در حال از دست دادن محبوبیت خود است.

طولی نمی‌کشد که پس از مراجعه به این صرافی‌های کریپتویی و خریداری کردن رمزارز مورد نظر خود متوجه می‌شوید که امکاناتی مبتنی بر استیکینگ نیز در این پلتفرم‌ها برای شما ارائه شده‌اند. در حال حاضر گزینه‌ای تحت عنوان استیکینگ خودکار توسط این کیف پول‌های نرم‌افزاری برای کاربران ارائه شده و این قابلیت به تازگی به بحث سر زبان بسیاری از افراد تبدیل شده است. ایده مطرح شده در این حیطه به صورت مبتنی بر دریافت بالاترین میزان سود سالیانه (APY‌)‌، توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. از این رو‌، لازم است تا افراد تازه‌وارد به عرصه استیکینگ تلاش کنند تا مبانی و مفاهیم پایه در مورد شیوه کارکرد سپرده‌گذاری در این بستر را یاد بگیرند. در این صورت می‌توانید مفهوم استیکینگ خودکار را ساده‌تر درک کنید. استیکینگ به معنای سپرده‌گذاری دارایی‌های خود در استخر‌های نقدینگی مورد نظر است تا بتوانیم در آینده بازده مالی داشته باشیم. ایده کلی این فرایند شباهت زیادی به سپرده‌گذاری موقت در یک بانک‌، به منظور دریافت سود سالیانه دارد. با این وجود‌، مسائل بنیادین‌، زیرساخت و تکنولوژی مورد استفاده در این دو بستر کمی با یکدیگر تفاوت دارد. بخش DEFI اخیراً سر و صدای زیادی در بین سرمایه گذاران ایجاد کرده است زیرا فرصت های بیشتری برای بازدهی بالا با ریسک کم ظاهر می شود. فقط تصور کنید که دنیای کریپتوکارنسی و به ویژه بخش DEFI در 3 سال گذشته چند میلیونر ایجاد کرده است. چنین چیزی قبلاً در جهان اتفاق نیفتاده است. در دوران رونق، تیم‌های قوی، پروژه‌های مالی جدید و بسیار قدرتمندی را ایجاد می‌کنند که نرخ‌های بهره زیادی را به همراه دارند. شرکت‌های DEFI از ابزارهایی برای ایجاد درآمدهای بالا از طریق الگوریتم‌های مالی، استراتژی‌های استیک توکن و به اصطلاح پروتکل‌هایی استفاده می‌کنند که از قراردادهای هوشمند تشکیل شده‌اند. استیکینگ خودکار (Auto Staking) نیز یکی از این پروژه های جدید است.

از نظر مکانیسم کار، توکن‌های استیکینگ خودکار، توکن‌هایی با عرضه الاستیک هستند (استفاده از الگوریتم بازبنیاد)، که می‌توانند هر 15 تا 30 دقیقه یک بار توکن‌های جدید را به‌صورت خودکار استخراج کنند. هنگام داشتن این توکن ها، کاربران این فرصت را دارند که دارایی های خود را تا 100000٪ APY در قالب بهره مرکب افزایش دهند. این بدان معناست که کاربران فقط باید توکن بخرند و توکن ها را در کیف پول ذخیره کنند، در این صورت تعداد توکن ها به طور خودکار افزایش می یابد. این دقیقاً همان چیزی است که به کاربران (به سادگی و با نگه داشتن توکن ها)، برای درآمد غیرفعال پاداش می دهد. پاسخ هزینه مالیاتی است. هنگام خرید توکن، فروش توکن یا ارسال آن، کاربران باید طبق مقررات مالیاتی بپردازند که معمولاً بسته به پروژه از 11٪ تا 25٪ است. این کارمزدها برای پرداخت روزانه نرخ بهره به کاربران و برای تعادل تامین نقدینگی استفاده می‌شود، یا همچنین می‌تواند به ذخیره برای تامین نقدینگی در صورت نیاز منتقل شود. علاوه بر این، برخی از پروژه ها از آن برای خرید و سوزاندن توکن ها در آینده استفاده می کنند.

استیکینگ چیست؟

استیکینگ یا سپرده‌گذاری در فضای کریپتو نیازمند قفل کردن دارایی‌های شما در یک پلتفرم به منظور دریافت پاداش یا سود است. ارز‌های دیجیتال به تکنولوژی بلاک چین وابسته هستند‌؛ این تکنولوژی در واقع بستری است که تراکنش‌های مبتنی بر رمزارز در آن تایید می‌شوند و داده‌های مرتبط با آنها نیز بر روی بلاک چین نگهداری می‌شود. استیکینگ اعتبار تراکنش‌های مبتنی بر بلاکچین را توصیف می‌کند.

بسته به نوع بلاک چین و تکنولوژی مورد استفاده شما برای استیکینگ‌، فرایند تایید این تراکنش‌ها تحت عنوان «گواه اثبات سهام‌» شناخته می‌شود. هر یک از این فرایند‌ها در راستای رسیدن به اجماع شبکه‌های رمزارز یا تایید جمع‌آوری کل داده‌های تراکنش کاربرد دارند. توکن های استیکینگ خودکار توکن‌های استیکینگ خودکار موجود در کیف پول، به‌طور خودکار و دوره‌ای با هر بار تغییر (مثلاً 30 دقیقه) افزایش می‌یابد و نیازی به بازکردن دستی نیست. این توکن ها اغلب با APYهای فوق العاده بالا و دوره بازبینی مکرر ارائه می شوند.

این پروتکل‌ها محدودیتی برای عرضه توکن ندارند (مانند پول فیات شما). در هر تغییر، قرارداد هوشمند توکن‌های جدیدی را چاپ می‌کند و به طور متناسب در کیف پول دارندگان توزیع می‌کند. به همین دلیل است که ارزش بازار در این توکن ها دیوانه کننده است (MC = قیمت * کل توکن عرضه شده).

فرایند استیکینگ خودکار چیست؟

استیکینگ یا سپرده‌گذاری خودکار یکی از کاربردهای جدیدی است که به تازگی وارد عرصه بلاک چین و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi‌) شده است. این فرایند جدید به افراد پرمشغله و کاربران جدیدی که فراموش می‌کنند تا دارایی‌های خود را به صورت مجدد و به صورت دستی استیک کنند، کمک می‌کند. علاوه بر این‌، استیکینگ خودکار به افراد تازه‌وارد به این عرصه که هیچ دانشی در مورد ملزومات این حیطه ندارند نیز کمک شایانی می‌کند.

هنگام پاسخ‌دهی به سوال استیکینگ خودکار چیست‌، لازم است بدانید که این مکانیزم با توکن‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که ذخایر عرضه منعطف (Elastic‌) داشته و از الگوریتم ریبیس (Rebase‌) استفاده می‌کنند. در نتیجه استفاده از این نوع سپرده‌گذاری‌، توکن‌های جدیدی در طول هر چند دقیقه تولید می‌شود. این رویداد تحت عنوان مینت شدن خود به خودی یا (Self-Minting‌) نیز شناخته می‌شود. در واقع یک توکن ریبیس یا منعطف رمزارزی است که ذخایر در گردش آن به صورت الگوریتمی و به منظور کنترل قیمت تنظیم می‌شود. توکن‌های ریبیس نیز شبیه به استیبل کوین‌ها به یک دارایی دیگر وابسته هستند. این دسته از توکن‌ها به جای استفاده از ذخایر عرضه برای حفظ وابستگی قیمت خود‌، فرایند خودکاری را به انجام می‌رسانند که طی آن توکن‌های در گردش سوزانده یا تولید می‌شوند.

با این حال‌، توکن‌های ریبیس نمی‌توانند از قوانین حاکم بر حیطه عرضه و تقاضا تخطی کنند. هنگامی که مقادیر پاداش زیادی در این عرصه دریافت می‌کنید‌، ارزش توکن مربوطه نیز به صورت مداوم کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه این امر‌، ارزش آن توکن بسیار سریعتر از آنچه انتظار دارید کاهش می‌یابد و نمی‌توانید سودی از آن کسب کنید. این در واقع یک فرایند ساده اقتصادی محسوب می‌شود؛ در طول این فرایند هرچقدر میزان ذخایر عرضه افزایش پیدا کند‌، قیمت توکن مورد نظر کاهش می‌یابد. در صورت استفاده از این قابلیت‌، می‌توانید سود بیشتری را از منابع مالی سپرده‌گذاری شده خود دریافت کنید و نیازی به بررسی دستی مبلغ استیک خود نخواهید داشت. به واسطه استفاده از قابلیت استیکینگ خودکار هیچگاه بازه زمانی استیکینگ و پتانسیل کسب سود را از دست نمی‌دهید. این امید وجود دارد که با گذر زمان و در صورتی که محبوبیت آن پروتکل حفظ شود‌، ارزش آن توکن و میزان تقاضای آن نیز به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا کند. این مسئله باعث می‌شود از سود تعلق گرفته نیز منفعت زیادی کسب کرده و تعداد توکن‌های داخل کیف پول خود را افزایش دهید. سود مرکب – به هیچ عنوان لازم نیست تا توکن‌های خود را در وب‌سایت‌های مختلف جابه‌جا کنید. در طول این فرایند‌، هنگامی که توکن مورد نظر را خریداری می‌کنید‌، از همان ابتدا دارایی شما استیک می‌شود و پاداش حاصل از فرایند Rebasing نیز به شما اختصاص پیدا می‌کند. بازده حاصل از استیکینگ نیز دوباره در کیف پولتان سپرده‌گذاری شده و سود مرکب حاصل می‌شود. فرایند سوزاندن خودکار – رویکرد ضد تورمی مورد استفاده در این بستر به سوزانده شدن درصد ثابتی از توکن‌ها در طول هر یک از تراکنش‌ها منجر می‌شود. این روند امکان کسب بالاترین میزان سود سالیانه در کل بازار را فراهم می‌کند. مقدار توکنی که در این رویداد سوزانده می‌شود به حجم معاملات بستگی دارد. مقدار این توکن‌ها بسته به حجم معاملات افزایش پیدا می‌کند. به صورت خلاصه‌، تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که توکن‌های داخل کیف پول خود را به حال خود رها کنید. این توکن‌ها به صورت خودکار به کسب درآمد و سود ادامه می‌دهند. بازه زمانی قفل منابع مالی – در طول فرایند استیکینگ لازم است تا بر اساس بازه‌های زمانی مشخصی پول خود را قفل کنید. در طول این بازه‌های زمانی‌، امکان دسترسی به منابع مالی خود را نخواهید داشت. در صورتی که قیمت دارایی مورد نظر به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده و شما نیز قادر به برداشت سپرده خود نباشید‌، این فرایند تاثیر منفی بزرگی بر روی سودتان خواهد داشت. روی دادن چنین اتفاقی تنها در رابطه با استخر‌های قفل شده صدق می‌کند و شامل تمامی استخر‌های استیکینگ نمی‌شود. ریسک بازار – حرکت قیمت توکن‌هایی که سرمایه‌گذاران منابع مالی خود را به آنها اختصاص داده‌اند از جمله ریسک‌های محتملی بوده که ممکن است نامطلوب باشد. در صورتی که قیمت دارایی مورد نظر به صورت قابل توجهی نوسان داشته باشد‌، فارغ از سود دریافتی این احتمال وجود دارد که کل پول خود را از دست بدهید. به عنوان مثال‌، اگر سود سالیانه دریافتی شما به میزان ۲۵ درصد بوده و ارزش کل دارایی شما به ۶۰ درصد برسد‌، به صورت کلی ضرر می‌کنید. این امکان وجود دارد که نتوانید تنظیمات استیکینگ خودکار خود را به صورت دلخواه تنظیم کنید. این بدان معناست که در نهایت سود کمتری نسبت به آنچه در نظر دارید کسب خواهید کرد.

در رابطه با بسیاری از این توکن‌های ریبیس‌، میزان مدیریت دخیل در کار بسیار بالا بوده و حتی به میزان ۳۰ درصد یا بیشتر نیز می‌رسد. در صورتی که به میزان بازه زمانی مشخصی سود دریافتی خود را به سود مرکب تبدیل نکنید‌، این پروتکل‌ها به میزان ۸۰ درصد هزینه مدیریتی از شما دریافت می‌کنند. فرایند استیکینگ خودکار رمزارز برای اجتناب از سقوط ناگهانی قیمت‌ها و کاهش قابل توجه ریسک‌های منفی بوده و به واسطه بهره‌گیری از ثبات قیمتی طراحی شده است. علاوه بر این‌، شبکه‌های بلاک چین به واسطه سیستم سوزاندن توکن‌، کنترل کاملی بر روی ذخایر عرضه دارند. استیکینگ خودکار، بهره مرکب: نیازی به انتقال توکن های خود به وب سایت نیست. از لحظه‌ای که خرید می‌کنید، استیک می کنید و برای دریافت پاداش‌های تغییر پایه تنظیم می کنید. سود همیشه بازدهی دارد و همیشه در کیف پول شما ترکیب می شود. تیتانو با پروتکل استیکینگ خودکار خود (TAP) که بالاترین APY ثابت صنعت را ارائه می‌کند، پاداش‌ها را هر 30 دقیقه مجدداً تغییر می‌دهد و با یک سیستم در اصطلاح buy-hold-earn، مجموعه شما را به سرعت در کیف پول شما رشد می‌دهد. شما می توانید APY استیکینگ ثابت (102,483.58%) داشته باشید. APYهایی که نوسان دارند به این معنی است که هرگز نمی توانید بگویید چند توکن دریافت خواهید کرد. سایر پروتکل‌های DeFi یک APY بالا را پرداخت می‌کنند که می‌تواند ۹۰ درصد در یک روز نوسان داشته باشد. TAP به دارندگان دلار TITANO نرخ بهره ثابت 1.917% در روز یا با ترکیب 102483.58% سالانه می پردازد که در صدر صنعت قرار دارد. از دیگر نکات برجسته این پلتفرم، استیکینگ خودکار آسان و ایمن بودن آن است. آنها هنگام خرید TITANO$، امکان شرط بندی خودکار را در کیف پول شما فراهم می کنند. نیازی به انتقال توکن های خود به وب سایت نیست. از لحظه‌ای که خرید می‌کنید، در واقع استیک می کنید و برای دریافت پاداش‌های تغییر پایه تنظیم می‌شوید. این پلتفرم ساده ترین شرط بندی خودکار در DeFi است.

پاداش‌های تغییر سریع نیز از ویژگی های دیگر تیتانو فایننس است. سایر پروتکل‌های محبوب استیکینگ هر 8 ساعت یک بار پاداش‌های تغییر پایه یا (Rebase Rewards) پرداخت می‌کنند، به این معنی که اگر می‌خواهید ریسک را لغو کنید، باید آن را زمان‌بندی کنید تا حداکثر پاداش را دریافت کنید. پروتکل سهامداری خودکار تیتانو آن را هر 30 دقیقه یا 48 بار در روز پرداخت می کند که این پلتفرم استیکینگ خودکار به سریع ترین پروتکل شرط بندی خودکار در ارزهای دیجیتال تبدیل می کند. پروتکل استیکینگ خودکار Libero یا LAP (توکن Libero) ویژگی های اشتراک گذاری و استیکینگ خودکار و بالاترین APY ثابت در بازار 158,893.59٪، ROI (بازده سرمایه گذاری) روزانه (2.04٪) را می دهد. پروتکل Safuu به توکن Safuu ویژگی‌های استیکینگ خودکار و بالاترین APY ثابت در بازار را با 382,945.41% برای 12 ماه اول ارائه می‌کند. استیکینگ آسان و ایمن: توکن Safuu همیشه در کیف پول شما باقی می ماند، بنابراین نیازی به قرار دادن آن در دست شخص ثالث یا مرجع متمرکز نیست. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را بخرید و نگه دارید. زیرا به طور خودکار جوایزی را در کیف پول خود دریافت می کنید تا به هیچ وجه فرآیندهای استیکینگ پیچیده تری وجود نداشته باشد.

بازدهی بهره با پرداخت‌های خودکار: لازم نیست نگران ریسک مجدد توکن‌های خود باشید. سود به طور خودکار پرداخت می شود و در کیف پول شما استیک می شود و تضمین می کند که هرگز پرداختی را از دست نخواهید داد. defi با افزایش نیازهای کاربران، بیشتر و بیشتر توسعه می یابد تا این نیازها را مرتفع کند. در این میان استیکینگ خودکار (Auto Staking) یکی از زمینه هایی است که توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب می کند. با هر پروژه، نقاط قوت و ضعفی وجود خواهد داشت که کاربران باید هنگام قرار دادن دارایی های خود به این نکات توجه کنند. در بالا یک نمای کلی از سهامداری خودکار را بیان کردیم، به امید اینکه به شما در درک بیشتر آنها کمک کند.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.