ENS یا سرویس نام اتریوم چیست؟

ENS یا سرویس نام اتریوم  چیست؟

سرویس نام اتریوم یا Ethereum Name Service (ENS)، یک فناوری توزیع شده مبتنی بر بلاک چین اتریوم است که برای حل این مشکل ابداع شده است: به این صورت که یک URL که نمایانگر یک آدرس ارز دیجیتال است

تولید می‌کند. احتمالا همه افرادی که تجربه پرداخت با استفاده از شبکه بلاک چین اتریوم را دارند، متوجه شدند که فرآیند پرداخت در این شبکه به دلیل وجود آدرس‌های طولانی این بلاک چین چقدر پیچیده و غیر عملی می باشد. میزان سهولت استفاده کاربردی از شبکه، از جمله موانع موجود بر سر راه پذیرش گسترده بلاک ‌چین‌های بزرگی مانند اتریوم می باشد. برای کاربران این شبکه، کار کردن و به ‌خاطر سپردن رشته‌ های ۴۲ کاراکتری آدرس‌ های اتریوم دشوار است. بنابراین سرویس ENS برای تبدیل رشته‌ های طولانی آدرس اتریوم به آدرس‌ های ساده‌ ایجاد شد. برای کامپیوترها، استفاده از این رشته‌ های طولانی هگزادسیمال یا شانزدهی کار دشواری نیست، در حالی که برای انسان ‌ها کار کردن با آن ها دشوار و پیچیده می باشد. ENS یا سرویس نام اتریوم (Ethereum Name Service) که تعامل مستقیمی با شبکه بلاک چین اتریوم دارد، یک سیستم نام‌ گذاری توزیع‌ شده، باز و توسعه ‌پذیری می باشد که آدرس‌ های طولانی هگزادسیمال بلاک چین را می تواند به نام‌ هایی تبدیل کند که توسط انسان ها قابل‌ خواندن باشد. از طریق مقایسه ENS با سیستم نام دامنه می توان به درک بهتری از خدمات ارائه شده توسط این سرویس رسید. عملکرد این سرویس مشابه عملکرد DNS یا سیستم نام دامنه اینترنت می باشد. به این دلیل که خواندن آدرس‌ های کیف پول بلاک‌ چین‌ اتریوم همانند آدرس‌های پروتکل اینترنت، برای کاربران دشوار است. اگر برای دسترسی به یک وب‌ سایت، نیاز به تایپ شماره‌ ۱۱ رقمی IP بود، در صورتی که حتی یک عدد از این شماره توسط کاربر فراموش‌ می شد، دسترسی به وب سایت مورد نظر غیر ممکن می شد. بنابراین برای تبدیل IP آدرس‌های اینترنتی به نام‌های دامنه‌ قابل حفظ شدن و خواندن توسط انسان‌ها، سیستم نام دامنه (DNS) اینترنت ایجاد شد.

با این که در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال، پیشرفت‌های فناوری روز افزونی اتفاق می افتد، اما از سیستمی مانند آدرس‌های IP قدیمی همچنان استفاده می شود. کاربران برای این که بتوانند دارایی‌های دیجیتال را برای سایر کاربران ارسال کنند، به آدرس کیف پول طرف مقابل نیاز دارند. به خاطر سپردن این آدرس که از ۴۲‌ کاراکتر تشکیل شده تقریباً نا ممکن است و به دلیل برگشت ناپذیر بودن تراکنش‌ های بلاک چین، توصیه نمی‌شود. زیرا در صورت ارسال دارایی‌ها به آدرس اشتباه، امکان بازیابی آن وجود ندارد.

همچنین، برای افرادی که با این فناوری به تازگی آشنا شده‌اند، مواجه شدن با این رشته‌ های طولانی کاراکترها، چندان مطلوب نیست. در نتیجه مانعی بزرگ برای پذیرش گسترده و استقبال از بلاک چین و شبکه اتریوم ایجاد می شود. آدرس ‌های شخصی‌ سازی ‌شده این سرویس این امکان را به کاربران می ‌دهد تا با استفاده از نام دامنه ‌ای که قابل خواندن توسط انسان است، مدیریت دارایی‌های دیجیتال خود را انجام دهند. این سرویس قصد دارد تبدیل به نام‌ های کاربری وب 3 شود. این دامنه‌ها قادر به ذخیره سازی کیف ‌پول‌های دیجیتال، هش‌ های محتوا، وب‌ سایت ‌ها و ابرداده‌ها می باشند.

صاحبان این دامنه‌ ها می‌توانند تحت یک دامنه واحد ENS، همه کیف ‌پول‌های دیجیتال خود را متصل کنند و توکن های NFT و یا ارزهای دیجیتال دریافت نمایند. مالکان دامنه ها، همچنین کنترل کاملی بر دامنه‌ها و زیر دامنه ‌های خود دارند. افراد می‌توانند ضمن داشتن مالکیت دامنه‌ های مورد نیاز برای مصارف شخصی، برای خود و یا دیگران هم زیر دامنه‌ هایی ایجاد کنند. برای مثال در صورتی که فردی در این سرویس، مالک دامنه «name.eth» باشد، کاربران با استفاده از این سرویس می توانند تراکنش ‌های خود را بدون نیاز به آدرس‌های پیچیده و طولانی و همچنین به‌ صورت غیر متمرکز و ایمن انجام دهند. با استفاده از این سرویس، به طور چشمگیری میزان اشتباه هنگام وارد کردن آدرس گیرنده تراکنش کاهش می یابد.

سرویس نام اتریوم (ENS) چیست؟

ENS مخفف Ethereum Name Service یک سرویس نامگذاری توزیع شده، باز و قابل توسعه است که بر بستر بلاک چین اتریوم ساخته شده است.هدف ENS مشابه DNS است.

ENS یک روش امن و غیرمتمرکز برای آدرس دهی منابع در داخل و خارج از بلاک چین با استفاده از نام‌های ساده و قابل خوانش توسط انسان می‌باشد. بنابراین اساساً، ENS به هر داده قابل خوانش توسط ماشین مانند آدرس اتریوم، فراداده‌ها، هش و غیره یک نام قابل خوانش توسط انسان اختصاص می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید، این مکانیزم مشابه DNS است. به عنوان مثال، می توان “vitalik.eth” را با آدرس Eethereum مرتبط کرد. بنابراین ، به جای تایپ آدرس هگزادسیمال طولانی ، می توانید از vitalik.eth برای ارسال اتر استفاده کنید.

سرویس نام اتریوم (ENS) چه کاربردی دارد؟

می‌توانید به جای ارسال پول به آدرس های طولانی و ناخوانا از نام دامنه استفاده کنید.

ENS مانند DNS بر روی سیستمی از اسامی سلسله مراتبی به نام دامنه (Domain) عمل میکند. دامنه‌های سطح بالا مانند “.eth” و “.test” متعلق به قراردادهای هوشمند موسوم به registrar ها است که قوانین مربوط به تخصیص دامنهها را مشخص میکند. هرکسی می تواند با پیروی از قوانین اعمال شده توسط این قراردادهای ثبت، مالکیت یک دامنه را برای استفاده شخصی خود بدست آورد.

به دلیل ماهیت سلسله مراتبی ENS، هر کسی که دارای یک دامنه در هر سطح است، می تواند زیر دامنه ها را (برای خود یا دیگران) به دلخواه پیکربندی کند. به عنوان مثال، اگر آلیس مالک “alice.eth” باشد، می تواند نام “pay.alice.eth” را ایجاد کرده و آن را به دلخواه پیکربندی کند.

سرویس نام اتریوم در شبکه اصلی Ethereum و در چندین شبکه آزمایشی پیاده سازی شده است.

تاریخچه و تیم سازنده سرویس نام اتریوم (ENS)

این پروژه توسط دو نفر از بنیاد اتریوم به نام های الکس وان دو سانده (Alex Van de Sande) و نیک جانسون (Nick Johnson) راه اندازی شده است. البته این پروژه از سال 2018 به بعد و به رهبری نیک جانسون، در قالب یک سازمان متفاوت تحت عنوان (True Names) به‌ کار خود ادامه داد. شرکت True Names یک شرکت سنگاپوری است که تیمی از توسعه ‌دهندگان با تجربه زبان سالیدیتی (Solidity) دارد. البته برخی افرادی که قبلا با بنیاد اتریوم همکاری می‌کردند نیز در این شرکت حضور دارند.

این پروژه در سال 2021، میان کاربران این سرویس، توکن‌ های ENS را توزیع کرد و زیر‌ نظر شرکت True Names یک سازمان خود گردان غیر متمرکز (DAO) را برای مدیریت آن ایجاد کرد. دارندگان این توکن‌ می‌توانند به‌ عنوان سهام شرکت True Names، از دارایی‌های خود استفاده کنند. دارندگان این توکن، همچنین دارای حق رای در رابطه با تغییرات پروتکل، تصمیمات مربوط به قیمت ‌گذاری و همچنین نحوه مدیریت دارایی ‌های خزانه این شرکت هستند. یکی از مواردی که در روند توسعه این پروژه نقش مؤثری را ایفا کرده، اضافه کردن توکن‌های ENS به مدل تأمین سرمایه می باشد. این توکن‌ها را می‌ توان در صرافی‌ ها با سایر ارزهای دیجیتال و دلار آمریکا مبادله کرد. به این ‌ترتیب، برای توسعه ‌دهندگان این پروژه، سیستم حمایت مالی مناسبی فراهم شده است. توکن ENS یک توکن کاربردی و حاکمیتی مبتنی بر استاندارد 20-ERC می باشد. کاربران با استفاده از این توکن می توانند ضمن مطرح کردن پیشنهاد های خود در دائوِ ENS، در رابطه با آنها نیز رأی‌گیری کنند. اعضای دائو، دارندگان توکن‌های ENS هستند. پیشنهادهای مطرح شده از طرف این توکن، می تواند تعیین کننده مسیر آینده این پروتکل باشد. دارندگان این توکن، به طور کامل کنترل‌ و مدیریت این دائو را بر عهده دارند.

سقف عرضه این توکن 100 میلیون واحد می باشد که نصف آن ها در خزانه دائو نگه‌ داری می‌شود. 25% از آنها نیز طی یک ایردراپ ویژه به کاربرانی داده شد که برای دریافت دامنه ENS تا پیش از 31 اکتبر 2021 ثبت ‌نام کرده بودند. هر کاربر با توجه به مدت ‌زمانی که دامنه ENS را داشته، توکن دریافت کرد.

ویژگی‌های ENS

با استفاده از قرارداد هوشمند اتریوم، سرویس نام اتریوم ساخته شده است، به همین دلیل تمام مزایای این شبکه را دارد. این سرویس دارای سطح امنیت و حریم خصوصی بالایی می باشد. قرار است آینده اپلیکیشن‌ های غیر متمرکز (dapp) بلاک چین اتریوم و وب 3، مبتنی ‌بر زیر ساختی غیر متمرکز و باز باشد. بنابراین، فقط ایجاد سرویسی برای ارائه نام‌های دامنه و استفاده از ساختاری مشابه اینترنت فعلی منطقی به ‌نظر می‌رسد. ENS با قراردادهای هوشمند و سایر اپلیکیشن‌ های ساخته ‌شده روی شبکه اتریوم می‌تواند به‌ راحتی تعامل داشته باشد، زیرا از اکوسیستم فعلی اتریوم بهره می‌برد. مالکیت و استفاده از دامنه‌های ENS دارای مزایای متعددی می باشد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- می توان تعدادی سرویس وب را در قالب یک سرویس ترکیب کرد.

2- در قالب آدرسی واحد می توان داده‌ها و اطلاعات آدرس‌های آنلاین را جمع کرد.

3- مالکیت و کنترل هویت ذخیره‌ سازی مرکزی بر عهده کاربر است.

4- آدرس ‌های مربوط به سایر شبکه‌ها از جمله لایت کوین و بیت کوین را رهگیری می کند.

5- برای انجام عملکردی خاص در زمان دریافت دارایی، می توان نام ENS را به آدرس قرارداد هوشمند پیوند داد.

6- برای میزبانی از وب‌ سایتی که در مقابل سانسور سرویس نام اتریوم مقاوم است، می توان دامنه ENS را به IPFS پیوند داد.

7- برای اهداف متفاوت می توان زیر دامنه متصل به آدرس‌های متفاوت داشت.

چگونه یک دامنه‌ی ENS بسازم؟

با داشتن یک کیف پول اتریومی می‌توانید نام دامنه‌های آزاد و در دسترس را جست و جو نمایید.

درست مانند DNS پس از یافتن دامنه مورد نظر می‌توانید آن را به مدت مشخصی اجاره کنید. حالا، به عنوان صاحبِ آن دامنه، می‌توانید آدرس‌ها یا اطلاعات مختلفی را نامگذاری کرده و حتی این کار با زیر دامنه‌های (sub-domain) خود نیز انجام دهید.

نتیجه سرویس نام اتریوم (ENS)

با استقبال گسترده از بلاکچین و محبوبیت بیشتر اتریوم ، ممکن است سرویس نام اتریوم در سال‌های آینده به یک پروتکل عمومی تبدیل شود. کیف پول های ارز دیجیتال در حال حاضر از نام ENS برای ساده کردن آدرس اتریوم برای پرداخت‌های کاربر پسند استفاده می‌کنند.

ENS نیاز به کپی یا تایپ آدرس‌های طولانی را از بین می برد. بنابراین دیگر نیازی به کپی کردن آدرس‌های طولانی نخواهد بود. ما م‌توانید از نام ENS خود برای ذخیره تمام آدرس‌های خود و دریافت و پرداخت ارز دجیتیال استفاده کنید.

کاربردهای سرویس نام اتریوم (ENS)

سرویس نام اتریوم آدرس ‌های طولانی را با دامنه‌هایی که برای انسان ها قابل خواندن هستند، جایگزین می کند که در واقع اصلی ‌ترین کاربرد این سرویس می باشد. این امر باعث تسهیل روند عملیات ارزهای دیجیتال می شود. ENS باعث صرفه جویی در وقت کاربران می شود. از دیگر کاربردهای این سرویس می توان به کاهش احتمال اشتباه تایپی هنگام وارد کردن آدرس در زمان اتصال به اپلیکیشن غیر متمرکز جدید و یا ارسال دارایی اشاره کرد.

توسط دامنه‌های ENS شخصی‌ سازی جزئیات کیف ‌پول‌ها صورت می گیرد، به همین دلیل کار افرادی که قصد ارسال دارایی را دارند، آسان ‌تر می‌شود. این ویژگی باعث به حداقل رسیدن میزان فعالیت های متقلبانه برای سرقت دارایی‌های کاربران و جعل هویت می شود. همچنین دامنه‌های سرویس نام اتریوم می ‌تواند تبدیل به قلب تپنده وب 3 شود. این سیستم بومی برخلاف سیستم نام دامنه اینترنت، آسیب ‌پذیری بسیار کمتری در برابر حمله هکرها دارد زیرا در اکوسیستم اتریوم از شفافیت و امنیت این بلاک چین استفاده می کند.

این سرویس از طریق در دسترس ‌تر کردن ارزهای دیجیتال، باعث افزایش پذیرش آن‌ها شده است. همچنین باعث افزایش دسترس‌ پذیری ارزهای دیجیتال و کاهش میزان پیچیدگی آنها می شود؛ زیرا تحت یک پیوند، تمام وب‌ سایت‌ ها، کیف ‌پول ‌ها و زیر دامنه‌ها را به‌هم مرتبط می‌کند. با بهبود دسترسی کاربران جدید به رمز ارزها، در بلند مدت افزایش پذیرش این صنعت اتفاق خواهد افتاد.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.