عینک متاورس چیست؟

عینک متاورس چیست؟

فناوری واقعیت مجازی این امکان را در اختیار کاربران قرار می دهد که بتوانند محیط مجازی را به صورت کامل همراه با حرکات انسان مشاهده کرده و با آن ارتباط برقرار کنند. کاربران می توانند با استفاده از واقعیت مجازی، به راحتی از محیط های متاورسی

موجود استفاده کنند. آنها می توانند حس و حال خود را نسبت به محیط، با استفاده از حسگر ها و کنترلرهای موجود چند برابر کنند. عینک های واقعیت افزوده، حسگرها و هدست ها از مهم ترین ابزارهای ورود به متاورس می باشند.متاورس کلمه ای است که این روزها احتمالاً زیاد شنیده اید. تقریباً هر فردی که در حوزه رمز ارز ها فعال باشد، حداقل یک بار این کلمه را شنیده است. در کل اگر بخواهیم متاورس را در همین ابتدا تعریف کنیم، باید بگوییم که متاورس یک دنیای مجازی و غیرواقعی است که افراد می توانند در آن محیط فعالیت هایی انجام دهند.برای ورود به متاورس، راه های مختلفی وجود دارد. اما اگر قصد دارید تا حس و حال واقعی متاورس را تجربه کنید، باید از ابزار های مخصوص استفاده کنید.یکی از مهم ترین ابزار های ورود به متاورس، عینک های واقعیت افزوده، هدست ها و همچنین حسگر ها می باشد. البته ابزار های دیگری نیز وجود دارد اما مهم ترین ها آن به نوعی عینک های واقعیت افزوده و یا واقعیت مجازی حساب می شوند.

نیم نگاهی به واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

قبل از هر چیزی بهتر است کمی با واقعیت مجازی و واقعیت افزوده آشنا شوید. اگر بخواهیم یک تعریف کلی از این دو داشته باشیم، باید بگوییم که واقعیت مجازی فناوری است که در آن محیط مجازی به صورت کامل همراه با حرکات انسان، جلوی چشمان کاربر قرار می گیرد و کاربر می تواند تماماً محیط مجازی خود را ببیند و با آن ارتباط برقرار کند.

شما می توانید، به راحتی با استفاده از واقعیت مجازی، به سراغ محیط های متاورسی موجود بروید و از آن ها استفاده کنید. با استفاده از حسگر ها و همچنین کنترلرهای موجود می توانید حس خود را چند برابر کنید.

برای اینکه واقعیت مجازی را بهتر متوجه شوید، بهتر است تا برایتان یک مثال بزنیم. شما در حالت عادی می توانید، به راحتی از محیط های متاورسی پلتفرم دیسنترالند و یا پلتفرم های مشابه استفاده کنید. حال اگر بخواهید حس و حال محیط ها بهتر به شما انتقال پیدا کند، باید از عینک های واقعیت مجازی یا VR استفاده نمایید. با استفاده از این عینک ها شما می توانید به واسطه حسگر ها و همچنین کنترلر های موجود، حس و حال بهتری دریافت کنید و خود را در محیط موجود شبیه سازی نمایید.

حال که با واقعیت مجازی آشنا شدید، در ادامه بهتر است به سراغ واقعیت افزوده یا AR برویم. واقعیت افزوده، مشابه واقعیت مجازی است اما با این تفاوت که شما می توانید محیط افراد خود را در متاورس مشاهده کنید به همراه امکانات دیگر. در واقع باید بگوییم که واقعیت افزونه از ترکیب هم‌زمان دنیای مجازی و واقعیت به وجود می آید. برای اینکه شما واقعیت افزوده را بهتر متوجه شوید، بگذارید تا برایتان یک مثال بزنیم.

اگر شما صاحب یک شرکت، هولدینگ، کارخانه هستید و به متاورس علاقه دارید، می توانید با شبیه سازی محیط دفتر خود به همراه اجسام دیگر، از طریق واقعیت افزوده جلسات و یا … را در دنیای متاورس انجام دهید.

شما برای اینکه بتوانید، از واقعیت افزوده و واقعیت مجازی بهتر استفاده کنید، باید به سراغ عینک های مخصوص بروید. در صورتی که قصد دارید تا در محیط های دیسنترالند و یا دیگر محیط های متاورسی قدم بگذارید و از آن ها استفاده کنید، باید به سراغ عینک VR یا واقعیت مجازی بروید. برخی از عینک های موجود حسگر هایی دارند که شما می توانید با تنظیم حسگر ها و همچنین کنترلر ها، استفاده بهتری از محیط پیرامون خود کنید.

انواع عینک ها واقعیت مجازی

عینک های واقعیت مجازی بر پایه موبایل این عینک ها قابلیت اتصال به سیستم عامل و کامپیوتر را ندارند. با قرار دادن یک گوشی در داخل آنها می توان از این نوع عینک ها استفاده کرد. در این عینک ها، یک لنز تعبیه شده تا چشم افراد دچار آسیب نشود و همچنین بتوانند حس و حال بهتری را دریافت کنند. این عینک ها قیمت کمتری نسبت به سایر عینک های واقعیت مجازی دارند. از این نوع هدست ها در دنیای متاورس نمی توان استفاده کرد زیرا معمولاً فاقد هر نوع حسگر و کنترلری می باشند. زمانی که از این نوع عینک ها استفاده کنید، دیگر نیازی به استفاده از هیچ کامپیوتری و… نیست. در کل این عینک ها تنها دو عدد لنز دارند تا کاربر حس بهتری را دریافت کند. لازم به ذکر است که قیمت این نوع از عینک واقعیت مجازی، نسبت به باقی عینک ها کمتر است.

عینک های واقعیت مجازی بر پایه کامپیوتر عینک های واقعیت مجازی بر پایه کامپیوتر، دارای یک صفحه نمایش اختصاصی می باشند که می توانند محیط متاورس را با اتصال به کامپیوتر در پلتفرم های مختلف نمایش دهند. فروش این هدست ها معمولا به صورت سیمی انجام می شود تا بتواند برای کاربران کیفیت مطلوبی ارائه دهد. این هدست ها نسبت به هدست های موبایلی، هزینه بیشتری دارند. از این نوع عینک ها به دلیل کیفیت مطلوب و قیمت مناسب تری که دارند، معمولا بیشتر از سایر عینک ها استفاده می شود. در صورتی که قصد خرید این هدست ها را دارید، باید هزینه نسبتاً بیشتری از نوع هدست های موبایلی پرداخت کنید. البته مدل های مختلفی از این نوع وجود دارد که بسته به نوع کیفیت می توانید آن ها را تهیه کنید.

عینک های واقعیت مجازی بر پایه سیستم عامل برخلاف سایر عینک ها، عینک های واقعیت مجازی بر پایه سیستم عامل، به هیچ گوشی و یا کامپیوتری نیاز ندارند و به صورت کاملاً مستقل عمل می کنند. پردازنده های قدرتمندی در این نوع عینک ها قرار گرفته است. همچنین می توان برای داشتن تجربه بهتر در متاورس، کنترلر های آن را نیز تهیه کرد. قیمت این هدست ها در مقایسه با سایر هدست ها، بیشتر است.معمولاً این نوع از هدست ها، نسبت به باقی هدست ها قیمت بیشتری دارند. تقریباً می توان گفت که این نوع از عینک ها، یک هدست کامل به حساب می آید و شما می توانید با استفاده از آن ها نهایت لذت از حضور در متاورس را تجربه کنید.

عینک های VR و AR چه کاربردی دارند؟

هدست های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده تنها برای استفاده در تکنولوژی متاورس تولید نشده است بلکه این هدست ها از قبل از ورود فناوری متاورس وجود داشته اند. عینک های واقعیت مجازی و یا افزوده، کاربرد های مختلفی دارند و شما می توانید از تمامی کاربرد های یک عینک استفاده کنید. در ادامه به شما کاربرد های استفاده از عینک های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را در دنیای متاورس و دنیای واقعی خواهیم گفت. همراه ما باشید.

شهربازی اگر تا به حال به شهربازی رفته باشید، احتمالاً دیده اید که یکی از آیتم ها استفاده از عینک واقعیت مجازی یا VR می باشد. معمولاً در شهربازی ها همراه با عینک های واقعیت مجازی از حسگر ها نیز استفاده می شود تا حس بهتری به کاربر انتقال پیدا کند.

یکی از سؤالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که در شهربازی ها معمولاً از چه نوع هدستی استفاده می شود؟ در شهربازی ها معمولاً از هدست نوع کامپیوتری استفاده می کنند چراکه قیمت نسبتاً به صرفه تری دارد. هدست های موبایلی با اینکه ارزان هستند اما هیچگاه نمی توانند آن حس و حال را ایجاد کنند.

در صورتی که شما مکانی مشابه شهربازی دارید، می توانید با راه اندازی غرفه واقعیت مجازی، بهترین درآمد را از این طریق کسب کنید. در صورتی که مشتاق به آشنایی با این نوع از هدست ها برای خرید هستید، حتماً ادامه این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

پلتفرم های متاورسی یکی از اصلی ترین استفاده هایی که امروزه از عینک های واقعیت مجازی و یا واقعیت افزوده می شود در تکنولوژی متاورس می باشد. شما می توانید به راحتی با استفاده از این عینک ها وارد دنیای متاورس شوید و ساعت ها از گشت و گزار در محیط های متاورسی لذت ببرید.

برای اینکه بتوانید بهتر از محیط های متاورسی استفاده کنید، باید به سراغ حسگر و همچنین کنترلرها نیز بروید. معمولاً این نوع از هدست ها گران تر هستند و شما باید مبلغ بیشتری را برای خرید آن ها پرداخت کنید.

با توجه به این موضوع، یکی از سؤالاتی که اغلب کاربران از ما می پرسند این است که آیا تنها با عینک می توان وارد متاورس شد؟ خیر. شما بدون استفاده از عینک نیز می توانید از پلتفرم و یا بازی های متاورسی استفاده کنید اما با هدست و کنترلرهای آن بهتر می توانید متاورس را درک کید و از گشت و گذار در آن لذت ببرید.

شما برای اینکه بتوانید با استفاده از هدست ها وارد متاورس شوید، تنها می توانید نوع کامپیوتری و یا مستقل را انتخاب کنید. همان‌طور که کمی پیش‌تر اشاره کردیم، از هدست هایی که به وسیله موبایل راه اندازی می شوند در متاورس نمی توانید به خوبی استفاده نمایید.

تماشای فیلم و سریال با توجه به انواع هدست ها، شما می توانید با کمترین قیمت فیلم و سریال ها را با بهترین کیفیت و همچنین حس و حالی بهتر از حالت عادی مشاهده کنید. برای انجام این کار، شما می توانید از هدست های موبایلی استفاده کنید. در کل باید بگوییم که بیشتر کاربرد های هدست موبایلی در این زمینه است.

برای خرید هدست های موبایلی، نیازی به تحقیق نیست. همان‌طور که گفتیم، تنها امکانی که در این نوع از عینک ها وجود دارد، لنز می باشد. در صورتی که قصد خرید عینک های موبایلی دارید و علاقه به تجربه کیفیت بالا هستید، می توانید هدست هایی که لنز با کیفیت تری دارند را تهیه کنید. در ادامه بیشتر درباره این هدست ها صحبت خواهیم کرد.

بازی های متاورسی شما می توانید برای بازی های متاورسی از عینک های واقعیت مجازی نیز استفاده کنید. برخی از بازی ها مثل دیسنترالند به شما این امکان را می دهند که با استفاده از هدست بازی مورد نظر را انجام دهید. شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که برای بازی ها از چه هدستی باید استفاده کرد؟ برای اینکه بتوانید بازی های متاورسی را در هدست ها بارگذاری کنید، شما می توانید از دو هدست کامیپوتری و یا مستقل استفاده نمایید. اگر بخواهیم در کل به سؤال فوق پاسخ بدهیم، باید بگوییم که برای استفاده از تکنولوژی متاورس، شما تنها می توانید از هدست های کامپیوتری و یا مستقل استفاده نمایید.

یکی از مواردی که باید در این بخش اضافه کنیم این است که هدست ها تنها قابلیت بارگذاری بازی های متاورسی ندارند بلکه شما می توانید با هدست های قدرتمند بازی های دیگر را نیز اجرا کنید. امروزه کمپانی هایی مثل پلی استیشن Playstation بازی های مختلفی را به همراه هدست های واقعیت مجازی روانه بازار کرده اند که شما می توانید در صورت تمایل آن ها را خریداری و سپس استفاده کنید. البته باید ذکر کنیم که معمولاً قیمت این هدست ها کمی بالا نیز می باشد.

هدست های واقعیت مجازی به سیستم های پرقدرت کامیپوتری

شما برای اینکه بتوانید از هدست های واقعیت مجازی استفاده کنید باید سخت افزار نسبتاً قدرتمندی هم داشته باشید. مهم ترین قطعه ای که در این هنگام برای هدست ها مهم است کارت گرافیک سیستم شما می باشد. در نتیجه اگر قصد دارید از لپ تاپ و یا کامپیوتر برای هدست خود استفاده کنید، حتماً به دنبال سیستم های پرقدرت باشید.

هدست های فوق برای بازی های پلی استیشن

برخی از هدست ها مخصوص همین کار هستند و شما تنها می توانید با آن ها اقدام به بازی کردن کنید. بیشتر هدست های کمپانی Playstation برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.