دیفای DeFi چیست؟

دیفای DeFi چیست؟

واژه دیفای از ترکیب انگلیسی Decentralized Finance گرفته شده که به معنای فایننس غیرمتمرکز است. این مفهوم، برای توصیف هرگونه خدمات مالی غیرمتمرکز، از ارز دیجیتال گرفته تا بلاکچین، به کار می‌رود و هدف اصلی آن، از بین بردن واسطه‌های مختلف در

معاملات رمزارزها است. در حقیقت DeFi زیرمجموعه‌ای از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApp) محسوب می‌شود که به طور ویژه بر امور مالی مبتنی بر قراردادهای هوشمند تمرکز دارد. امروزه اکثر پروژه‌ های دیفای در بستر بلاکچین اتریوم و زنجیره هوشمند بایننس فعالیت دارند «دیفای مجموعه‌ای از اپلیکیشن‌های کاربردی برای انجام امور مالی غیرمتمرکز است که به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند دسترسی بهتری به دارایی خود داشته باشند.» اول از همه، مروری سریع در مورد اینکه مردم وقتی درباره DeFi صحبت می‌کنند منظورشان چیست داشته باشیم:

دیفای مخفف «مالی غیرمتمرکز»، اصطلاحی است برای یک سیستم دیجیتالی از محصولات و خدمات مالی که در برنامه‌های رایانه‌ای که اغلب «پروتکل‌ها» نامیده می‌شوند، در دسترس عموم قرار می‌گیرد و از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند. از آنجایی که این محصولات غیرمتمرکز هستند، خارج از کنترل واسطه ها مانند بانک ها یا کارگزاری ها وجود دارند.

در حالی که هر واسطه تمایل دارد از دفتر کل جداگانه خود برای ثبت تراکنش های مالی استفاده کند، فناوری بلاک چین DeFi همه آنها را در یک پایگاه داده متن باز به صورت آنلاین ردیابی و ذخیره می کند که در هر زمان برای همه قابل مشاهده است.

پروتکل‌های DeFi نیز غیرقانونی هستند، به این معنی که واسطه‌ها کنترلی بر وجوه شما ندارند و آنها را از طرف شما مدیریت نمی‌کنند. بنابراین اگر از پروتکل‌های DeFi برای نگهداری رمزارزها استفاده می‌کنید، استقلال کامل بر دارایی‌های خود را حفظ می‌کنید که به شما این امکان را می‌دهد که بدون از دست دادن مالکیت، آنها را قرض بگیرید و وام دهید.

منظور از فایننس غیرمتمرکز یا متمرکز چیست؟

متمرکز بودن امور مالی یک کشور، به این معناست که بازار مالی آن تحت مدیریت کامل مقامات و بانک‌ مرکزی قرار دارد. در دنیای امروز، فایننس غیرمتمرکز شرایطی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند که باعث کمرنگ‌تر شدن سیستم‌های مالی سنتی و دخالت دولت‌ها می‌شود. بنابراین با ظهور این نوآوری سیستم‌های مالی، مستقل از دولت و بانک مرکزی عمل می‌کنند. به طوری که سرمایه‌گذاران کنترل مستقیم بر دارایی خود دارند. به این خدمات مالی، فایننس (وثیقه) یا امور مالی غیرمتمرکز گفته می‌شود.

دیفای از تکنولوژی نهفته در ارزهای دیجیتال یعنی بلاکچین الهام گرفته است که در آن موجودی‌های مختلف، آمار تراکنش‌ها و تاریخچه آنها در دسترس است و توسط یک شخص یا نهاد خاص اداره نمی‌شود. این موضوع در کیفیت معاملات اهمیت زیادی دارد؛ زیرا استفاده از سیستم‌های متمرکز و نیروی کار انسانی، باعث کندی معاملات شده و به کاربران دسترسی کمتری برای مدیریت مستقیم سرمایه خود می‌دهد.

دسترسی یکسان جهانی به خدمات مالی امروزه افراد بسیاری در کشورهای توسعه‌یافته، به دلیل دسترسی آسان به خدمات مالی، اهمیت این موضوع را دست کم می‌گیرند. در حالی که در برخی کشورها اگر مردم علاقه‌ای هم به امور مالی داشته باشند، به راحتی به آنها دسترسی نخواهند داشت. دیفای، شرایطی را ایجاد کرده تا تمام مردم جهان فارغ از نژاد، کشور یا مقدار سرمایه‌ای که در اختیار دارند، بتوانند دسترسی یکسانی به امور مالی غیرمتمرکز داشته باشند. آینده دیفای از این جهت بسیار قابل توجه است.

مبلغ کم برای انتقال بین‌المللی وجوه موضوع دیگری که شاید نادیده گرفته شود، هزینه انتقال وجه به سایر کشورهاست. این مشکل توسط مهاجرانی که برای خانواده خود پول می‌فرستند، بیشتر قابل درک است. در سیستم‌های مالی سنتی، برای انتقال وجه به سایر کشورها واسطه‌های زیادی درگیر می‌شوند. در نتیجه هزینه انجام تراکنش بالا می‌رود. اما با کمک دیفای، هیچ واسطه‌ای در کار نیست. بنابراین، هزینه این تراکنش‌ها به مقدار چشمگیری پایین می‌آید و تمام اقشار جامعه در کشورهای مختلف می‌توانند به‌راحتی از آن استفاده کنند.

افزایش امنیت و حریم خصوصی همانطور که گفتیم‌، در فایننس غیرمتمرکز، هر سرمایه‌گذار مسئول اصلی حفظ سرمایه خودش است و امور مالی بدون نیاز به تایید بانک مرکزی انجام می‌شود. این موضوع تاثیر زیادی در افزایش امنیت تراکنش‌ها و حفظ حریم خصوصی کاربران دارد.

انجام معاملات بدون سانسور در دیفای هیچ بانک و نهاد مرکزی وجود ندارد که بعد از انجام معامله آن را بی‌اعتبار بخواند یا به هر دلیلی خدمات مالی را به برخی افراد ارایه ندهد. معاملات در بلاکچین‌های دیفای به طور پیوسته انجام می‌شود و هر فرد در هرجای دنیا با دسترسی به اینترنت، می‌تواند در این معاملات شرکت کند.

این موضوع به کشورهایی که تحت سلطه رژیم‌های فاسد قرار دارند کمک زیادی می‌کند. مردم این کشورها می‌توانند از این ویژگی DeFi به نفع خود استفاده کنند تا سرمایه آنها در اختیار دولت قرار نگیرد. برای مثال خیلی از مردم ونزوئلا برای این که سرمایه خود را دور از دسترس دولت حفظ کنند، به خرید بیت کوین پناه برده‌اند.

دیفای چگونه کار می کند؟

سرویس‌های DeFi از طریق «قراردادهای هوشمند» در بلاک چین ذخیره می‌شوند که ابتدا به صورت خودکار و سپس بر شرایط توافق بین هر یک از طرفین معامله نظارت می‌کنند. این کار برای حفظ معاملات منصفانه تر، شفاف تر و ایمن تر طراحی شده است.

مشابه نحوه نگهداری رمزارز که جایگزین دیجیتالی برای نگهداری ارز فیات است، DeFi قصد دارد یک گزینه آنلاین برای تمام خدمات مالی که بانک ها و کارگزاری ها به طور سنتی تسهیل می کنند، مانند خرید، فروش، استقراض و تجارت پول - اما با موانع کمتری برای ورود.

به عنوان مثال، در حالی که ممکن است برای گرفتن وام از یک بانک، یا معامله سهام از طریق یک کارگزاری، نیاز به ارائه اطلاعات خصوصی داشته و از پیش تأییدیه دریافت کنید، هر کسی می‌تواند دارایی‌های DeFi را به صورت ناشناس در یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) معامله کند. مانند Uniswap یا Sushiswap.

چنین صرافی‌هایی می‌توانند با گروه‌بندی دارایی‌های کریپتو در کنار هم در استخرهای نقدینگی و در نهایت پرداخت به ارائه‌دهندگان نقدینگی، ترید را آسان‌تر کنند. همچنین می‌توانید دارایی‌های DeFi را با نرخ بهره مطلوب قرض دهید و وام بگیرید.

اکثر سرویس‌های DeFi بر روی پلتفرم اتریوم اجرا می‌شوند که دارای ارز دیجیتال اصلی خود است: اتر ((یا ETH)، دومین توکن دیجیتال بزرگ پس از بیت‌کوین یا BTC)

اتریوم همچنین یک شبکه فناوری گسترده است که میزبان اکثر dapp ها و پروتکل ها است و جدا از کریپتوهای معمولی، اتریوم همچنین میزبان معاملات دارایی‌ های دیجیتال معروف به استیبل کوین (یا دارایی‌های دیجیتالی متصل به ارزهای فیات و در نتیجه با نوسان کمتر) است.

آشنایی با ابزارهای پیشرفته دیفای برای سرمایه‌گذاران اگر می خواهید یک نفوذ موفقیت آمیز در سرمایه گذاری DeFi داشته باشید، شناخت ابزارهای پیشرفته دیفای سودمند است. به همین دلیل است که بدون توجه به تسلط بر کریپتو یا تجربه سرمایه گذاری، باید این ابزارهای DeFi مفید را در نظر بگیرید. بسته به مورد استفاده شما، آنها می توانند در همه چیز از استراتژی سرمایه گذاری، (مانند ییلد فارمینگ یا وام دادن به DEX)، تا مدیریت دارایی کمک کنند.

Kubera Kubera منحصراً یک ابزار DeFi نیست اما این دقیقاً دلیلی است که آن را یکی از مفیدترین پلتفرم ها در اختیار کاربران قلمداد می کنند زیرا اکثر ابزارهای مدیریت پورتفولیو فقط با چند کلاس دارایی منتخب سازگار هستند. این بدان معناست که شما نمی توانید ببینید که اجزای مجموعه پرتفوی متنوع شما در کنار یکدیگر چگونه عمل می کنند.

Kubera از معماری تجمیع مالی سفارشی ساخته شده برای جمع‌آوری هر چیزی که دارید استفاده می‌کند و همه آن‌ها را در یک مکان ردیابی می‌کند. این بدان معناست که می‌توانید دارایی‌های DeFi، کریپتو و سنتی خود را از یک داشبورد کنترل کنید و به همین دلیل یکی از ابزارهای پیشرفته دیفای محسوب می شود.

شما به راحتی می توانید تمام حساب های مالی خود را به Kubera لینک دهید، خواه یک کارگزاری سهام، صرافی ارز دیجیتال یا تقریباً هر چیز دیگری باشد. پس از آن، ارزش آنها به طور خودکار، در زمان واقعی به روز می شود.

Kubera به خصوص با دارایی های DeFi عالی کار می کند زیرا می توانید آنها را در چندین بلاک چین از جمله Ethereum، BSC و Polygon ردیابی کنید. می‌توانید به راحتی موجودی توکن ERC20 خود را بررسی کنید و حتی مخزن‌های نقدینگی Maker Vaults و Uniswap خود را در کنار هم در همان صفحه کنترل کنید.

DeFi Llama: بهترین ابزار DeFi برای تجزیه و تحلیل پیشرفته

DeFi Llama یک فروشگاه یک مرحله ای برای داده های جامع در مورد پروتکل های DeFi است. این فروشگاه معیارهای مفید مانند ارزش کل قفل شده و تغییر در ارزش در دوره های زمانی مختلف را ردیابی می کند. این ابزار از پروتکل‌ها در چندین بلاک چین، از جمله اتریوم، سولانا، آوالانچ، زنجیره هوشمند بایننس (BSC) و Polygon پشتیبانی می‌کند و داشبورد بصری آن به کاربران امکان می دهد داده ها را بر اساس 12 دسته مفید مرتب کنند، مانند DEX، بازده و ایردراپ.

DeFi Pulse: بهترین پایگاه داده لیدربرد پروتکل های DeFi DeFi Pulse خود را "لیدرهای مالی غیرمتمرکز" می نامد و به شما امکان می دهد به روزترین رتبه بندی ها و معیارهای پروتکل های DeFi را پیدا کرده و پیگیری کنید. این رتبه‌بندی کل ارزش قفل‌شده در قراردادهای هوشمند یک دارایی DeFi را دنبال می‌کند، به شما این امکان را می‌دهد که همه برنامه‌ها و پروتکل‌ها بهترین عملکرد را داشته باشند.

این ابزار همچنین فهرست به روزرسانی بهترین منابع در DeFi را گردآوری می کند و حتی یک خبرنامه در مورد اخبار و روندهای صنعت به نام DeFi Pulse Farmer اجرا می کند که برای مبتدیان مفید است.

این پلتفرم منبع اصلی برای ردیابی دارایی ها و پروژه های DeFi شما است. بسیاری از کارشناسان دیفای Pulse را به عنوان رهبر مالی غیرمتمرکز می دانند. کاربران می توانند به آخرین اطلاعات در مورد رتبه بندی و تجزیه و تحلیل مربوط به پروتکل های DeFi دسترسی داشته باشند. رتبه بندی در DeFi Pulse کل ارزش قفل شده یا TVL مربوط به قراردادهای هوشمند را بر اساس پروتکل ها و برنامه های کاربردی DeFi قابل توجه دنبال می کند. علاوه بر این، DeFi Pulse نیز لیست دیفای را آماده کرده و آن را حفظ می کند. DeFi List در واقع مجموعه ای از بهترین منابع در دیفای است. کاربران همچنین می توانند از خبرنامه DeFi Pulse Farmer برای دسترسی به آخرین اخبار، روندها و فرصت های DeFi استفاده کنند.

Dune Analytics: بهترین ابزار DeFi برای تحقیقات بلاک چین Dune Analytics یک پلتفرم نرم افزاری قدرتمند و یکی از ابزارهای پیشرفته دیفای است که به کاربران اجازه می دهد داده ها را روی بلاک چین ضبط و تجسم کنند. به جای اجرای یک اسکریپت تخصصی برای پرس و جو (query) از داده‌های اتریوم، Dune همه کارها را برای شما انجام می‌دهد و اعداد خام را در پایگاه‌های داده SQL جمع‌آوری می‌کند که به آسانی قابل بررسی و دستکاری هستند.

این نرم افزار با قالب های از پیش ساخته شده پرس و جو ارائه می شود اما شما همچنین می توانید مورد خود را طراحی کنید. مهم نیست چه مسیری را طی می کنید، Dune با ویژگی های تجسمی ارائه می شود که نمایش های گرافیکی مفیدی از بلاک چین در داشبورد خود ارائه می دهد. به خاطر داشته باشید که فقط می توانید سه query را در یک زمان به صورت رایگان اجرا کنید. بدون شک بلاکچین اتریوم به‌عنوان پیشگام در قراردادهای هوشمند و تنوع داشتن در پلتفرم‌های معاملات رمز ارزها و NFT، درصد بالایی از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را به خود اختصاص داده است. از طرفی زنجیره هوشمند بایننس به عنوان اصلی‌ترین رقیب اتریوم، از نظر سرعت و کارمز تراکنش، شرایط به مراتب بهتری را نسبت به بلاکچین اتریوم دارد.

مزایای سیستم های مالی غیر متمرکز

دسترسی یکسان جهانی به خدمات مالی امروزه افراد بسیاری در کشورهای توسعه‌یافته، به دلیل دسترسی آسان به خدمات مالی، اهمیت این موضوع را دست کم می‌گیرند. در حالی که در برخی کشورها اگر مردم علاقه‌ای هم به امور مالی داشته باشند، به راحتی به آنها دسترسی نخواهند داشت. دیفای، شرایطی را ایجاد کرده تا تمام مردم جهان فارغ از نژاد، کشور یا مقدار سرمایه‌ای که در اختیار دارند، بتوانند دسترسی یکسانی به امور مالی غیرمتمرکز داشته باشند. آینده دیفای از این جهت بسیار قابل توجه است.

مبلغ کم برای انتقال بین‌المللی وجوه موضوع دیگری که شاید نادیده گرفته شود، هزینه انتقال وجه به سایر کشورهاست. این مشکل توسط مهاجرانی که برای خانواده خود پول می‌فرستند، بیشتر قابل درک است. در سیستم‌های مالی سنتی، برای انتقال وجه به سایر کشورها واسطه‌های زیادی درگیر می‌شوند. در نتیجه هزینه انجام تراکنش بالا می‌رود. اما با کمک دیفای، هیچ واسطه‌ای در کار نیست. بنابراین، هزینه این تراکنش‌ها به مقدار چشمگیری پایین می‌آید و تمام اقشار جامعه در کشورهای مختلف می‌توانند به‌راحتی از آن استفاده کنند.

افزایش امنیت و حریم خصوصی همانطور که گفتیم‌، در فایننس غیرمتمرکز، هر سرمایه‌گذار مسئول اصلی حفظ سرمایه خودش است و امور مالی بدون نیاز به تایید بانک مرکزی انجام می‌شود. این موضوع تاثیر زیادی در افزایش امنیت تراکنش‌ها و حفظ حریم خصوصی کاربران دارد.

انجام معاملات بدون سانسور در دیفای هیچ بانک و نهاد مرکزی وجود ندارد که بعد از انجام معامله آن را بی‌اعتبار بخواند یا به هر دلیلی خدمات مالی را به برخی افراد ارایه ندهد. معاملات در بلاکچین‌های دیفای به طور پیوسته انجام می‌شود و هر فرد در هرجای دنیا با دسترسی به اینترنت، می‌تواند در این معاملات شرکت کند.

این موضوع به کشورهایی که تحت سلطه رژیم‌های فاسد قرار دارند کمک زیادی می‌کند. مردم این کشورها می‌توانند از این ویژگی DeFi به نفع خود استفاده کنند تا سرمایه آنها در اختیار دولت قرار نگیرد. برای مثال خیلی از مردم ونزوئلا برای این که سرمایه خود را دور از دسترس دولت حفظ کنند، به خرید بیت کوین پناه برده‌اند.

دیفای چه معایبی دارد؟

تا اینجا با مفهوم دیفای و کاربردهای آن آشنا شدیم. اما باید بدانید که این حوزه مانند هر پدیده دیگری بی‌نقص نیست و در کنار مزایایش معایبی هم دارد. DeFi امکان دسترسی کامل و مدیریت مستقیم سرمایه را برای مردم فراهم کرده و افراد زیادی از این موضوع راضی هستند. اما این دسترسی ریسک کار را بالا می‌‌برد. برای مثال:

فراموشی رمز عبور تایپ اشتباه آدرس گیرنده و سایر مشکلاتی که احتمال گم شدن ارز دیجیتال کاربران را افزایش می‌دهد.

طبق آمار رسمی، در حال حاضر بیشتر از یک پنجم بیت کوین‌های موجود گم شده‌اند و این رقم همچنان در حال افزایش است. علاوه بر این، قراردادهای هوشمند DeFi، فضا را برای هکرهایی که در قراردادهای عادی حضور ندارند فراهم می‌کند. در تاریخچه این قراردادهای هوشمند، افراد زیادی هستند که طی یک معامله ارز دیجیتال خود را از دست داده‌اند.

با این حال فایننس غیرمتمرکز نقش خود را در سرمایه‌گذاری‌ها پررنگ کرده است، به گونه‌ای که می‌توان به‌راحتی از معایب آن چشم‌پوشی و از کاربرد آن نهایت استفاده را برد.

خریدی بدون واسطه با پروژ‌ه های دیفای همانطور که گفتیم بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال امکان خرید بدون واسطه را برای کاربران فراهم می‌کنند. خرید بدون واسطه فقط بین خریدار و فروشنده انجام می‌شود و آنها برای توقف، تایید یا ثبت معامله اختیار کامل دارند.

اما با خلق پروژه‌های غیرمتمرکز، دیگر خرید بدون واسطه محدود به تراکنش‌های ارز دیجیتال نیست. امروزه شرکت‌های بزرگ، خدمات مالی خود مانند درخواست وام، بیمه، سرمایه‌گذاری جمعی و مشتقات آن را به طور مستقیم (یا توسط اوراکل) انجام می‌دهند و این کار فقط توسط دیفای انجام می‌شود. از این رو، DeFi به عنوان مهم‌ترین پدیده کشف شده برای انجام امور مالی شناخته می‌شود. شما با استفاده از آن می‌توانید وام بگیرید، به حساب پس‌انداز خود پول واریز کنید، معامله‌های بزرگ مالی و کارهای مختلف دیگری انجام دهید.

توجه داشته باشید که تمام این خدمات مالی در سطح جهانی و بدون هیچ واسطه، با تایید شخص خودتان انجام می‌گیرند. یعنی با دیفای، بدون نیاز به اجازه کسی می‌توانید امور مالی مختلف خود را در سطح جهانی انجام دهید.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.