مقایسه Dapp ها با اپلیکیشن های موبایل

مقایسه Dapp ها با اپلیکیشن های موبایل

اپلیکیشن های غیر متمرکز یا DApp ها از جمله نوآوری‌های موجود در حوزه ارزهای دیجیتال هستند که با هدف افزایش کارایی و راحتی شرکت‌ ها و افراد در سراسر جهان گسترش یافته اند. اپلیکیشن های غیر متمرکز، نرم‌ افزارهای غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین هستند

که قابلیت تغییر شیوه کار، نحوه حل مشکلات، برقراری ارتباط و موارد دیگر را دارا می باشند، بنابراین می‌ توانند باعث ایجاد تحولاتی در محیط وب شوند. در این مقاله قصد داریم به معرفی DApp ها، بررسی دلایل نیاز به آنها و همچنین به مقایسه DApp ها با اپلیکیشن های موبایل بپردازیم.اپلیکیشن های غیر متمرکز یا DApp ها از جمله نوآوری‌های موجود در حوزه ارزهای دیجیتال هستند که با هدف افزایش کارایی و راحتی شرکت‌ ها و افراد در سراسر جهان گسترش یافته اند. اپلیکیشن های غیر متمرکز، نرم‌ افزارهای غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین هستند که قابلیت تغییر شیوه کار، نحوه حل مشکلات، برقراری ارتباط و موارد دیگر را دارا می باشند، بنابراین می‌ توانند باعث ایجاد تحولاتی در محیط وب شوند. در این مقاله قصد داریم به معرفی DApp ها، بررسی دلایل نیاز به آنها و همچنین به ر

مقایسه DApp ها با اپلیکیشن های موبایل بپردازیم.۱. حریم خصوصی کارب

1- حریم خصوصی کاربر یکی از مزایای مهم DApp ها، حفظ حریم خصوصی کاربران می باشد. در DApp ها برخلاف اپلیکیشن های موبایلی، نیازی به افشای اطلاعات شخصی برای تعامل نیست. داده‌هایی که در بلاک چین ذخیره شده اند، غیر قابل تغییر می باشند، بنابراین در یک اپلیکیشن غیر متمرکز از داده‌های کاربران به صورت کاملا ایمن نگهداری می‌شود. کاربران بدون نیاز به ارائه اعتبار شخصی خود، می توانند در خدمات ارائه شده توسط DApp مشارکت داشته باشند. بنابراین برنامه های غیر متمرکز از قراردادهای هوشمند برای انجام معاملات بین دو فرد ناشناس استفاده می کنند. از این رو می توان حفظ حریم خصوصی را یکی از موارد مقایسه DApp ها با اپلیکیشن های موبایل دانست. ۲. مقاوم در برابر سانسور یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های DAppها با نرم‌افزارهای موبایل مقاومت دربرابر سانسور است. یک سایت رسانه اجتماعی غیرمتمرکز از سانسور مصون است و هیچ یک از کاربران بلاک چین نمی‌تواند پیام‌ها را حذف یا از ارسال آن جلوگیری کند. DAppها نسبتا غیرمتمرکز هستند و عملکرد آن‌ها توسط یک نهاد خاص تنظیم نمی‌شوند. حامیان آزادی بیان اشاره می‌کنند که برنامه‌های غیرمتمرکز را می‌توان به عنوان جایگزین مناسب برای پلتفرم‌های موجود در رسانه‌های اجتماعی تلقی کرد.

۳. متن باز DAppها اوپن سورس (متن باز) هستند و نشان می‌دهند که کد می‌تواند آزادانه بین توسعه‌دهندگان به اشتراک گذاشته شود. در مقابل، اکثر برنامه‌های متمرکز پروژه‌های تجاری هستند که امکان اشتراک‌گذاری کد را ندارند؛ اما از آنجایی که همه کدهای dApp به صورت متن باز طراحی شده‌اند، هر کسی که بخواهد به طور مستقل ادعاهای توسعه‌دهندگان را تایید کند، می‌تواند به راحتی از طریق کد منبع باز به آن دسترسی داشته باشد. بنابراین، DAppها در یک محیط Open Source کار می‌کنند و تحت کنترل یک سیستم متمرکز نیستند.

۴. دیتای ایمن اطلاعات ثبت شده در بلاک چین را نه می توان ویرایش کرد و نه به طور کامل حذف کرد؛ این بدان معناست که DAppها در برابر تغییرات یا تداخل مقاومت بیشتری دارند. دیتای ایمن نیز یکی از تفاوت‌های یک DApp با یک نرم‌افزار موبایلی به شمار می‌رود.

۵. غیرمتمرکز بودن وجه تمایز اصلی بین یک DApp و یک نرم افزار موبایلی این است که برنامه‌های غیرمتمرکز کد پشتیبان خود را روی یک شبکه بلاک‌چین غیرمتمرکز و همتا به همتا اجرا می‌کنند. در مقابل، برنامه‌های معمولی بر روی یک سرور متمرکز یا چند سرور اجرا می‌شوند. یک اپلیکیشن غیرمتمرکز همچنین این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که بدون وجود یک مرجع واسطه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. کاربر dApp باید برای دسترسی و استفاده از کد منبع سیستم، مقداری ارز دیجیتال به توسعه‌دهنده بپردازد. کد منبع (که یک قرارداد هوشمند است)، کاربران را قادر می‌سازد که بدون افشای اطلاعات شخصی، تراکنش‌ها را انجام دهند.

۶. قراردادهای هوشمند/API به دیتابیس یک DApp تقریبا شبیه به یک برنامه تلفن همراه معمولی است. بخش ظاهری آن‌ها دقیقا از همان فناوری برای نمایش وب سایت استفاده می‌کند؛ اما تفاوت این دو در این است که در یک dapp، به جای یک API متصل به یک پایگاه داده، یک قرارداد هوشمند متصل به یک بلاک چین دارید.

7- امنیت اپلیکیشن‌های ساخته شده روی بلاک چین، نسبت به سایر اپلکیشن‌های موبایل ایمن‌تر هستند. این برنامه‌ها غیرمتمرکز هستند و این قابلیت، دستکاری آن‌ها را غیرممکن می‌کند و داده‌هایی که ذخیره می‌کنند نیز غیرقابل تغییر است. امنیت در DAppها از اهمیت بالایی برخوردار است. از آنجایی که برنامه‌های غیرمتمرکز در اصل دارای پشتوانه عمومی هستند، هرگونه فعالیت مشکوک را می‌توان به دقت مشاهده و کنترل کرد.

۸. هزینه استفاده همانطور که همه ما می‌دانیم، اکثر برنامه‌های معمولی رایگان هستند؛ بنابراین، کاربران برای دسترسی به آن‌ها نیازی به هزینه کردن ندارند. با این حال برای هر بار استفاده از یک برنامه غیرمتمرکز، کاربران باید مقداری هزینه (هرچند ناچیز) بپردازند. این هزینه برای پرداخت کارمزد به نودهای شبکه انجام می‌شود.

۹. هزینه توسعه برای برنامه‌های رایج تلفن همراه، قیمت هزینه‌های سرور ابری، هزینه‌های تعمیر و نگهداری و سایر هزینه‌ها باید در نظر گرفته شود. با این حال، از آنجایی که هزینه‌های DApp از قبل شامل توسعه، استقرار و حتی ارتقا می‌شود، توسعه‌دهندگان بلاک چین نگرانی چندانی در مورد این مسائل در DAppها ندارند.

۱۰. سرعت تراکنش‌ها DAppها در مقایسه با سرعت برنامه‌های معمولی نسبتا کند هستند. بلاک چین اتریوم در حال حاضر تنها می‌تواند ۱۵ تراکنش در ثانیه را اجرا کند و اگر شبکه در نتیجه استفاده زیاد از dAppها شلوغ شود، هم هزینه تراکنش‌ها افزایش می‌یابد و هم سرعت پردازش آنها کاهش می‌یابد. اما با اين حال، توسعه این برنامه‌ها در حال افزایش است و منطقی است که باور کنیم این میزان می‌تواند به هزاران برنامه در سال‌های آینده افزایش یابد.

نگرانی‌های بزرگ در استفاده از DApp ها

اگر چه بسیاری از توسعه‌ دهندگان و حامیان از DApp ها و فناوری‌هایی که به آن‌ها قدرت می‌دهد، قدردانی می کنند اما هنوز هم برای ایجاد این برنامه‌ها هزینه‌های زیادی وجود دارد. بازار DApp ها در حال حاضر تبدیل به یک صنعت چند میلیون دلاری شده است اما ضعف هایی در این فضا همچنان وجود دارد که از جمله آنها می توان به رابط‌های کاربری نامطلوب اشاره کرد. به طوری که بسیاری از آن‌ها هنوز هم قابلیت استفاده ندارند. اگرچه DApp ها برای بسیاری از افراد قابل توجه به نظر می ‌رسند اما در صورتی که تجربه کاربر و رابط کاربری آنها بهبود نیابد، این احتمال وجود دارد که با پیشرفت بزرگی روبرو نشود.

یکی دیگر از نگرانی ها در رابطه با DApp ها، کند بودن سرعت تراکنش‌ها می باشد. راه‌ اندازی DApp ها گاهی بسیار زمان بر می شود. همچنین پردازش پرداخت‌ها (تراکنش‌ها) در این اپلیکیشن ها نیز می‌تواند با کندی صورت بگیرد. البته با توجه به نو ظهور بودن فناوری DApp ها، وجود چنین مشکلات و چالش هایی کاملا طبیعی می باشد و بهتر است که مهندسان بلاک چین خیلی سریع برای رفع این نگرانی ها و مشکلات دست به کار شوند.

معرفی برخی از DApp ها

اپلیکیشن‌های غیر متمرکز متعددی تاکنون ایجاد شده اند که از میان آنها می توان به صرافی‌های غیر متمرکز، تسهیلات استقراض و وام دهی با ارز دیجیتال، پلتفرم‌های بازی غیر متمرکز، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، بازارچه‌های خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال و بازارهای پیش‌بینی (Prediction markets) اشاره کرد. البته DApp ها، در حوزه دیفای، دارای ویژگی‌ها و اهداف‌ تقریبا مشابهی هستند و تنوع کم‌تری دارند.

یکی از برجسته ترین انواع اپلیکیشن‌های غیر متمرکز، صرافی های غیر متمرکز هستند که معمولا در اتوماسیون فرآیند تبادل توکن‌ها، از مدل‌های بازار ساز خودکار (AMM) استفاده می‌کنند و ترید ارزهای دیجیتال بدون واسطه و به صورت همتا به همتا را با این تکنیک تسهیل می‌کنند. از جمله این صرافی ها می توان به پنکیک سواپ (PancakeSwap)، سوشی سواپ (SushiSwap)، یونی سواپ (Uniswap) و تریدر جو (Trader Joe) اشاره کرد.

یکی دیگر از محبوب ترین انواع dApp ها، بازی‌ های غیر متمرکز هستند که به عنوان بازی‌های بلاک چینی نیز شناخته می شوند. کاربران می توانند از طریق پلتفرم‌های بازی غیر متمرکز، درآمد کسب کنند. این نوع از dApp ها، بسیار منصفانه هستند و از مدل ذخیره سازی نامتمرکز داده روی بلاک چین بستر خود استفاده می کنند. پس از افزایش تقاضا برای NFT های بازی و هنری، این توکن ها نیز تبدیل به یکی دیگر از انواع محبوب dApp شده‌اند. Peepeth، Opensea و 0x Protocol نیز از دیگر انواع DApp ها به شمار می آیند.

بررسی آینده Dapp و اپلیکیشن های موبایل

ابزارها و سرویس‌های وب 3 محرک نوآوری‌ها در زمینه DApp ها هستند زیرا فرآیند خلق Dapp ها بر بستر بلاک چین‌های عمومی را آسان می کنند و سبب افزایش سرعت در تولید ایده در این زمینه می شوند. به طوری که سال ها پیش برای ساخت یک Dapp به زمان زیادی نیاز بود و افراد باید برای ساخت آنها از صفر شروع می کردند و به صورت خط به خط نوشتن کد را شروع می‌کردند. در حالی که افراد می توانند اکنون ایده‌های ساخت یک اپلیکیشن غیر متمرکز خود را از طریق بلاک‌های مدولار و یک سری کدهای منبع باز، به واقعیت تبدیل کنند، آن هم در کمترین زمان ممکن و تنها با استفاده از چند خط کد. با توجه به پیشرفت سریع DApp ها، احتمال دارد که در آینده ای نه چندان دور میزان استفاده از آنها نسبت به اپلیکیشن های موبایلی به شدت افزایش یابد و از آنها پیشی بگیرد.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.