ارز دیجیتال کادنا و توکن KDA چیست؟

ارز دیجیتال کادنا و توکن KDA چیست؟

شبکه و ارز دیجیتال کادنا را می‌توان به‌عنوان یکی از جدیدترین و البته برترین پروژه‌های دنیای بلاک‌چین دانست که توانسته با رویکردی جدید و منحصر به فرد، چالش‌های این حوزه را برطرف سازد. این پروژه در نظر دارد تا مشکل مقیاس‌پذیری

موجود در بیت‌کوین و اتریوم را به نحوی دیگر برطرف سازداز طرفی دیگر این پروژه می‌تواند بستری مناسب برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز و کاملاً جدید باشد. اگرچه تا به این لحظه تعداد زیادی از پروژه‌ها و برنامه‌های مختلف برای رفع این مشکلات خلق شده‌اند، اما باید عنوان کنیم که پروژه Kadena رویکردی کاملاً متمایز نسبت به آنها دارد. معرفی ارز دیجیتال کادنا و تحلیل و بررسی آینده توکن KDA، در مورد امکانات پروژه Kadena و درباره جایگاهش در بازار توضیح می‌دهیم.

شبکه کادنا (Kadena) راهکارهای مقیاس پذیری بلاک چین لایه 1 و اثبات کار (PoW) جدید و تازه‌ای را ارائه می‌کند که برای توسعه‌دهندگان مستقل و شرکت‌ها به یک میزان کارایی دارند. اکوسیستم بلاک چین کادنا به عنوان اولین بلاک چین هیبریدی مقیاس پذیر مبتنی بر الگوریتم اجماع PoW، هم شبکه‌های خصوصی و هم شبکه‌های عمومی دارد. همین ویژگی‌ها باعث شده پروژه رمز ارز کادنا یعنی ارز دیجیتال KDA به سرعت به یکی از پروژه‌های کریپتوی برتر تبدیل شود. بعد از استقبالی که اخیراً از این پلتفرم شده، توکن KDA به عنوان ارز بومی پروژه Kadena تحرکات قیمت مثبتی را تجربه کرده است. رمز ارز KDA در این پروژه چندین مسئولیت و کارکرد حیاتی دارد و برای تضمین غیر متمرکز بودن پلتفرم ضروری است.

کادنا چیست؟

استورات پوپجوی (Stuart Popejoy) و ویل مارتینو (Will Martino) بنیان‌گذاران کادنا هستند که این مدل جدید بلاک چین هیبریدی را در ژانویه 2020 (دی 1398) راه‌اندازی کردند. پلتفرم کادنا از مکانیزم اجماع اثبات کار یا Proof of Work به همراه یک آپگرید الگوریتم هشینگ (hashing) استفاده می‎‌کند که نتیجه آن راهکارهای Blockchain سریع‎، مقیاس پذیر و ایمن‌تر نسبت به سایر زنجیره‌های PoW است. پاپجوی و مارینو که سابقه توسعه بلاک چین در کمپانی JPMorgan Chase را دارند، پروژه Kadena را راهکاری برای محدودیت‌ها و معایب بزرگترین پروژه‌های ارزهای دیجیتال و بلاک چین یعنی بیت کوین و اتریوم معرفی می‌کنند.

کادنا اولین بلاک چین مقیاس پذیر اثبات کار دنیاست که از رویکرد شاردینگ (Sharding) استفاده می‌کند. خود شبکه Kadena روی چندین بلاک چین درهم‌تنیده اجرا می‌شود. این بلاک چین‌ ها شامل یک شبکه لایه 1 عمومی به نام Chainweb و یک شبکه لایه 2 خصوصی به نام Kuro هستند. سومین عنصر کلیدی پروژه ارز دیجیتال کادنا، زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند متن باز Pact است. در ادامه درباره هرکدام از این عناصر تشکیل‌دهنده ساختار کادنا بیشتر توضیح می‌دهیم.

فناوری بلاک چین هیبریدی به همراه تجربیات ارزشمند تیم پروژه، کادنا را به یک انتخاب جذاب برای راهکارهای بلاک چین سازمانی تبدیل می‌کند. پلتفرم Kadena به خاطر عناصری که پیشتر نام بردیم، راهکارهای پرداخت مقیاس‎ پذیر، منعطف، سریع و سازگار با قرارداد هوشمند را در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهد.

این پروژه در سال 2018 و طی چهار دوره جذب سرمایه موفق شد از 16 سرمایه‌گذار 15 میلیون دلار سرمایه جذب کند. از میان این سرمایه گذاران می‌توان به گروه سرمایه گذاری Susquehanna و کمپانی INBlockchain اشاره کرد. به گفته پایگاه اطلاعات مالی PrivCo، ارزش پروژه Kadena در سال 2018 بین 10 تا 18 میلیون بود. اما طبق آمار پایگاه CoinMarketCap، مارکت کپ یا ارزش بازار پروژه ارز دیجیتال KDA در زمان نگارش این مطلب (20 آذر 1400) نزدیک به دو میلیارد دلار است.

فناوری بلاک چین هیبریدی کادنا چیست؟

Kadena یک شبکه چند زنجیره‌ای است که از تعداد زیادی شبکه شبیه بیت کوین درهم‌تنیده تشکیل می‌شود. شبکه کادنا در زمان راه‌اندازی، ده زنجیره داشت. اما زیرساخت مقیاس پذیر کادنا به این معناست که با افزایش تقاضا و پذیرش عمومی می‌توان تعداد زنجیره‌ها را تا بی‌نهایت افزایش داد. در معماری چند زنجیره‌ای با افزودن هر زنجیره، توان عملیاتی و ایمنی کل پروژه را افزایش پیدا می‌کند. بلاک چین Kadena در سال 2020 از ده زنجیره به بیست زنجیره رشد کرد که توان عملیاتی پروژه را دو برابر می‌کرد. تیم توسعه کادنا قصد دارد طی 12 ماه آینده، تعداد زنجیره‌های پلتفرم را به 100 برساند. طبق برآورد تیم پروژه، پلتفرم Kadena با 100 زنجیره فعال قادر به پردازش 1,000 تا 10,000 تراکنش در ثانیه (TPS) به ازای هر زنجیره خواهد بود. یعنی این شبکه در مجموع می‌تواند یک میلیون تراکنش در ثانیه را پردازش کند. زیرساخت بلاک چین هیبریدی (Hybrid Blockchain) و قابلیت مقیاس پذیری کادنا از «یک مکانیزم برای ساخت ناهمگام تعداد زیادی بلاک در زنجیره‌های همتای مختلف با ارتفاع یکسان» استفاده می‌کند. بنابراین میزان قدرت هش مورد نیاز برای ساخت هر بلاک به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. این روش، توان عملیاتی شبکه ارز دیجیتال کادنا را نیز افزایش می‌دهد.

علاوه‌بر این به لطف کارمزدهای حداقلی شبکه Kadena، این پروژه یک جایگاه گس (Gas Station) کریپتوی بی‌نظیر به کسب و کارها ارائه می‌کند. کسب و کارها می‌توانند از این قابلیت برای پوشش هزینه‌های گس مشتریان استفاده کرده و خدمات بدون هزینه گس را به کاربران نهایی ارائه کنند. پلتفرم کادنا امیدوار است این رویکرد با کاهش موانع و پیچیدگی‎‌های فنی از جمله نصب کیف پول های کریپتو، منجر به بهبود تجربه کاربر نهایی و افزایش مقبولیت پروژه شود. از طرفی، زبان برنامه نویسی Pact کار راه‌اندازی فریم ورک را برای توسعه‌دهندگان ساده کرده و در به‌روزرسانی اخیر هم قابلیت جایگاه گس به صورت پیش‌فرض فعال شده است.

با ویژگی‌های مهم ارز دیجیتال کادنا آشنا شوید

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، موفقیت پروژه ارز KDA بیش از هر چیز حاصل ویژگی‌ها و عناصر منحصربه‌فرد این پروژه بوده است. در این بخش قصد داریم به برخی از مهمترین ویژگی‌های شبکه کادنا اشاره کنیم که هرکدام نقش مهمی در ساختار و معماری این شبکه دارند.

شبکه عمومی – Chainweb

Chainweb نام بلاک چین عمومی و اثبات کار بی‌نظیر کادنا است که از معماری زنجیره موازی برای ارائه توان عملیاتی بالا و مقیاس پذیری استفاده می‌کند. شبکه‌های کاملاً مقیاس‌بندی شده Chainweb می‌توانند هزاران زنجیره را همزمان اجرا کنند و در عین حال، همزمان با اضافه شدن هر زنجیره جدید، توان عملیاتی

را بیشتر کرده و امنیت شبکه را حفظ کنند. علاوه بر این، پلتفرم کادنا ادعا می‌کند Chainweb تنها شبکه PoW لایه 1 مقیاس پذیر و شارد شده در دست تولید است.

شبکه عمومی Chainweb با استفاده از عملیات استخراج و با توزیع رقابت بین زنجیره‌های چندگانه کار می‎‌کند. این رویکرد مقاومت زنجیره‌ها در برابر حملات را افزایش می‌دهد، رقابت و نرخ هش هر زنجیره را کاهش داده و مشکل ردپای انرژی فرایندهای استخراج را تا حدی برطرف می‌کند. شبکه عمومی Chainweb نسبت به سایر شبکه‌های اثبات کار تک بلاک چینی، مصرف انرژی بسیار کمتری دارد.

شبکه خصوصی – Kuro در پروژه ارز دیجیتال KDA

شبکه خصوصی پروژه ارز دیجیتال کادنا Kuro نام دارد. کورو یک شبکه لایه 2 است که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن برای ساخت و پیاده‌سازی برنامه‌های غیر متمرکز (dApp) مقیاس پذیر، ایمن و خصوصی استفاده کنند. نسخه کامیونیتی این شبکه در حال حاضر از طریق سرویس‌های Microsoft Azure و Amazon Web Services در دسترس است و بنابراین می‌توان گفت Kuro یک پروژه متن باز کاملاً فعال و قابل بهره‌برداری است. در سال 2020، معرفی شبکه خصوصی Kuro با افزودن ده زنجیره بهم تنیده جدید به شبکه همزمان شد. بنابراین، اکنون پلتفرم کادنا با پردازش 480,000 تراکنش در ثانیه در تمام زنجیره‌هایش، یک پروژه پیشتاز در صنعت بلاک چین محسوب می‌شود. پس پروژه ارز KDA از سولانا به عنوان سریع‌ترین بلاک چین دنیا (با سرعت پردازش 65,000 TPS) پیشی گرفته و در رتبه نخست قرار دارد.

ارز دیجیتال KDA چیست؟

کارکردهای ارز KDA به عنوان توکن بومی کادنا، مشابه کارکردهای ارز ETH در اتریوم است. کاربران در حین استفاده از پلتفرم کادنا و انجام تراکنش‌هایی که نیاز به پرداخت هزینه گس محاسباتی دارند، می‌توانند از توکن KDA برای پرداخت این هزینه‎‌ها استفاده کنند. علاوه بر این، درصدی از پاداش‎های رمز ارزهای کادنا برای هر بلوک نیز به ماینرهای بلاک چین کادنا اختصاص می‌یابد. دارندگان ارز دیجیتال کادنا نیز می‌توانند دارایی‌هایشان را استیک کرده و پروپوزال‌های آپدیت پلتفرم ارائه کنند. همانطور که قبلاً اشاره شد، این کار از طریق سازمان خودکار غیر متمرکز Kadena انجام می‎‌شود. منحنی عرضه نیز با دقت و طوری طراحی شده تا مانع از افزایش ناگهانی قیمت یا اسپایک (Spiking) شود و زیرساخت لازم برای مقیاس پذیری را مهیا کند. زمان پایان پاداش استخراج سالانه نیز بیش از 100 سال دیگر تعیین شده است. این تصمیم منجر به اطمینان، ثبات و تقویت اقتصاد توکنی (Tokenomic) ارز دیجیتال کادنا خواهد شد. توکن های تخصیص‌یافته به سرمایه گذاران، شرکای پروژه و تیم کادنا (10 درصد) نیز یک برنامه انتشار پنج ساله دارند.

برنامه انتشار رمز ارز کادنا (KDA) به طور همزمان از طریق استخراج و آزادسازی توکن های تخصیص‌یافته انجام می‌شود. کل عرضه ارز دیجیتال کادنا یک میلیارد واحد است. مقدار شخصی از توکن های KDA وجود دارد که هنگام ارائه جنسیس بلاک ها (Genesis Block) یا همان بلاک های اولیه استخراج شده‌اند. بلاک های اولیه، اولین بلاک‌‎هایی هستند که استخراج می‌شوند و بقیه زنجیره‌های شبکه بلاک چین کادنا براساس آنها ایجاد می‌شود. با این وجود، اکثر عرضه‌های ارز دیجیتال کادنا پاداش‌های استخراج نودهای شبکه هستند.

تاریخچه و بنیان‌گذاران پروژه کادنا

یکی از برترین و البته مهم‌ترین نقاط قوت پروژه Kadena، بنیان‌گذاران آن است. در حقیقت بلاک‌چین Kadena دارای بنیان‌گذاران و البته تیم فنی بسیار قدرتمندی است که باعث می‌شود تا این پروژه نسبت به نمونه‌های مشابه کاملاً متمایز باشد. این بلاک‌چین برای اولین‌بار در سال 2016 خلق شد. بنیان‌گذاران اصلی این پروژه استوارت پوپچی و ویل مارتینو بودند.

آنها بر این باور بودند که بلاک‌چین می‌تواند دنیای مبادلات مالی را دگرگون سازد. اما آنها می‌دانستند که ساختار بلاک‌چین بیت‌کوین و اتریوم نمی‌تواند چنین تغییری را ایجاد نماید.

بر همین اساس بود که آنها تصمیم گرفتند تا بلاک‌چین اختصاصی خود را مطابق با معیارها و البته استانداردهای دلخواهشان تولید نمایند.

از طرفی دیگر آن‌ها امکانات و ابزارهای مختلفی را به این پروژه اضافه نمودند تا بتواند بیش از پیش خود را با این نیاز منطبق سازد.

همین مورد سبب شد تا این پروژه بتواند سرعت بالا، کارمزد کم، امنیت عالی و بهره‌وری انرژی مناسب را در خود داشته باشد. این هدف همان چیزی بود که اغلب افراد تصور می‌کردند، نمی‌توان با مدل سنتی بلاک‌چین به آن دست یافت.

اما این پروژه، به لطف بنیان‌گذاران خود توانسته تا حد زیادی آن را محقق سازد. در حقیقت بنیان‌گذاران این پروژه سابقه طولانی در زمینه پروژه‌های مشابه دارند. مازاد بر این هر دوی این افراد در بانک جی پی مورگان آمریکا به‌عنوان مدیر فنی بر روی پروژه بلاک‌چین آن فعالیت داشته‌اند.

آقای استوارت قبل از پروژه Kadena، وظیفه مدیریت تیم سازنده بلاک‌چین جی پی مورگان را برعهده داشت. از طرفی دیگر او قریب به 15 سال در زمینه ساخت سیستم‌های معاملاتی فعالیت داشته است.

او در ابتدا مدرک کارشناسی ادبیات تطبیقی خود را از دانشگاه کالیفرنیا دریافت کرد. اما بعدها به دنیای علوم کامپیوتر و البته بازارهای مالی علاقه پیدا کرد و همین موجب شد تا به سمت دنیای بلاک‌چین کشیده شود

آقای مارتینو هم همکار استوارت در پروژه juno بود. این پروژه در واقع همان نمونه اولیه از بلاک‌چین بانک جی پی مورگان بود. افزون بر این موارد او مدتی به‌عنوان مدیر فنی در کمیته رمز ارزها برای کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا فعالیت کرده است.

تجربه کاری این دو و البته توانایی‌هایشان باعث شد تا پروژه کادنا بتواند با دیدگاهی کاملاً متفاوت و البته فناوری‌های جدید پا به عرصه وجود بگذارد.

البته بنیان‌گذاران این تیم تنها نقطه قوت آنها نیستند، بلکه پروژه کادنا دارای مشاوران و البته همکاران بسیار توانایی است که توانسته‌اند در رشد و شکوفایی آن بسیار مؤثر باشند. یکی از این مشاوران آقای دکتر استوارت هابر است. آقای هابر را می‌توان به‌عنوان مخترع بلاک‌چین دانست.

به‌گونه‌ای که ساتوشی ناکاموتو در وایت پیپر بیت‌کوین از او به‌عنوان مؤسس بلاک‌چین یاد کرده است. البته نوآوری‌های آقای هابر تنها به بیت‌کوین ختم نمی‌شود بلکه او در پروژه Kadena یک نوآوری جدید به نام immytable records ایجاد کرده است.

این نوآوری در حقیقت یک پلتفرم برای ساخت توکن‌های nft می‌باشد که نقش زیادی در تحول و پیشرفت پروژه کادنا داشته است. وجود چنین مشاورانی در کنار تیم توسعه‌دهنده و بنیان‌گذاران توانای آن، موجب شده تا توجه جامعه بلاک‌چین به سمت آنها جذب شود.

اکوسیستم ارز دیجیتال کادنا به سرعت در حال رشد است و هرروز کسب و کارهای بزرگ و کوچک بیشتری راهکارهای بلاک چین آن را به کار می‌گیرند. کادنا با استفاده از فناوری بلاک چین هیبریدی خصوصی – عمومی توانسته چندین بلاک چین درهم‌تنیده را همزمان بکار بگیرد. علاوه بر این کادنا به عنوان یک پلتفرم سازگار با قراردادهای هوشمند و با کمک اولین بلاک چین اثبات کار لایه 1 ایمن و مقیاس پذیر دنیا به نام Chainweb، یک بستر میان زنجیره‌ای فوق‌العاده برای طراحی و اجرای اپلیکیشن‌های مختلف را به توسعه‌دهندگان ارائه می‌کند. در کنار شبکه عمومی کادنا باید به شبکه خصوصی لایه 2 این پروژه با نام Kuro نیز اشاره کرد. با معرفی Kuro، توان عملیاتی پلتفرم کادنا دوبرابر شد و به 480,000 تراکنش در ثانیه رسید. این رکود توانست پروژه ارز دیجیتال کادنا را به سریع‌ترین بلاک چین دنیا تبدیل کند.

یکی از ویژگی‌های کمتر شناخته شده این پروژه، صرافی غیر متمرکز بومی آن به نام Kaddex است. به گفته کادنا، صرافی Kaddex به عنوان یک پروتکل چند زنجیره‌ای که روی تنها بلاک چین PoW مقیاس پذیر دنیا قرار دارد، اولین صرافی کاملاً غیر متمرکز دنیاست.

کاربردهای سازمانی پروژه و ارز دیجیتال کادنا

معماری چند زنجیره ای و درهم‌تنیده بلاک چین کادنا می‌تواند چندین کاربرد سازمانی داشته باشد. برای مثال، یک کمپانی درمانی بین‌المللی به نام Rymedi در همکاری با سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در حال استفاده آزمایشی از فناوری Blockchain برای ساخت اپلیکیشنی است که داده‌های بهداشت و درمان واقعی و شواهد مربوط به محصولات دارویی را برای محافظت از مجوزها و حق ثبت‌های دارویی گردآوری می‌کند. همکاری دیگر این کمپانی با سازمان FDA نیز مربوط به ردیابی روغن CBD در زنجیره تأمین غذاست. پلتفرم ارز دیجیتال KDA قصد دارد در همکاری شرکت سرمایه گذاری USCF، محصولاتی را روی شبکه خصوصی کادنا ارائه کند. به گفته ویل مارتینو، شرکت UCFC باور دارد یک بلاک چین هیبریدی می‌تواند پایه و اساس نسل بعدی صندوق‌های قابل معامله (EFT) باشد. در نتیجه می‌توان گفت فناوری‌های بلاک چین کادنا انتخابی ایده‌آل برای استفاده سازمانی در مقیاس بزرگ هستند.

شبکه بلاک چین هیبریدی کادنا با چندین زنجیره همکار فعالیت می‌کند و کاربران باید برای هر زنجیره یک اکانت جدید با نام جدید بسازند. این یعنی اگر کاربری بخواهد یک نام اکانت یکسان در سرتاسر شبکه داشته باشد، باید اولین کسی باشد که آن نام را در تمام زنجیره‌ها ثبت کرده است. البته باید گفت این نام اکانت نیست که مالکیت اکانت را مشخص می‌کند؛ بلکه این وظیفه به عهده کلیدهای مربوط به اکانت است. به همین خاطر اگر قصد فعالیت در بلاک چین ارز دیجیتال کادنا را دارید، باید به زنجیره‌ هر تراکنش بسیار دقت کنید.

فناوری‌های بلاک چین Kadena

پروژه کادنا علاوه بر تیم توسعه‌دهنده باتجربه خود، دارای فناوری‌ها و البته تکنولوژی‌های ویژه‌ای است که باعث شده در نوع خود بسیار منحصر به فرد باشد.

در حقیقت این پروژه به کمک این فناوری‌ها توانسته تا حد زیادی از رقبای خود جلو بزند و به سیستم کارآمدتری برای عامه مردم تبدیل شود. ما در ادامه برخی از فناوری‌های موجود در این پلتفرم را برای شما ذکر کرده‌ایم که می‌تواند مزایای آن را برای شما مشخص سازد.

فناوری marmalade

فناوری marmalade را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فناوری‌های موجود بر روی بلاک‌چین کادنا دانست. این فناوری در حقیقت یک پلتفرم و زیرساخت کامل برای خرید و فروش توکن‌های nft است.

در واقع این پلتفرم معاملات زنجیره‌ای، باکیفیت بالا و البته کارمزد پایین را ممکن می‌کند. از طرفی دیگر این پلتفرم سرعت بالایی داشته و مالکیت مشترک را به کاربران عرضه می‌کند. این مورد سبب شده تا پلتفرم marmalade نسبت به نمونه‌های مشابه خود کاملاً متمایز باشد.

فناوری interope

تکنولوژی interope را می‌توان یکی دیگر از خلاقیت‌های منحصر به فرد در بلاک‌چین کادنا دانست. در حقیقت این فناوری به کاربران پلتفرم kadena اجازه می‌دهد تا به‌سادگی برنامه‌های غیرمتمرکز خود را ایجاد نمایند. افزون بر این موارد interope به آنها اجازه می‌دهد تا برنامه‌های خود را به‌سادگی تست کرده و قراردادهای هوشمند را با آن ادغام نمایند.

از طرفی دیگر به کمک این پلتفرم می‌توان برنامه‌ها را در بلاک‌چین خصوصی کادنا یعنی لایه کورو منتشر کرد. این مورد باعث می‌شود تا پلتفرم interope گزینه‌ای مناسب‌تری برای افراد تازه‌کار و حتی توسعه دهندگان باشد.

الگوریتم اثبات کار ویژه

یکی از شاخص‌ترین و البته مهم‌ترین مزیت‌های بلاک‌چین کادنا، الگوریتم اثبات کار آن است. در حقیقت الگوریتم اثبات کار راهکاری است که به کمک آنها اعتبار تراکنش‌ها را بررسی کرده و بلاک‌های آن را تأیید می‌کند. اگرچه این روش امنیت بسیار زیادی دارد، اما عموماً در نمونه‌های سنتی دارای سرعت پایین و البته هزینه زیادی است. این همان عاملی بوده که مانع از مقیاس‌پذیری بلاک‌چین‌های اتریوم و بیت‌کوین شده است.

توسعه‌دهندگان بلاک‌چین کادنا بر این باور بودند که الگوریتم اثبات کار همچنان به‌عنوان بهترین و البته ایمن‌ترین روش برای تأیید بلاک‌ها قلمداد می‌شود. اما آنان به‌خوبی با مشکل عدم مقیاس‌پذیری آن هم آشنا بودند. بر همین اساس بود که نوع ویژه‌ای از این الگوریتم را ارائه دادند.

در این فناوری، بلاک‌ها در ابعاد و اندازه‌های مشابه ساخته نمی‌شود. برای مثال ممکن است در یک بلاک هزاران تراکنش و در دیگری تنها چند صد عدد موجود باشد به عبارت ساده‌تر ارتفاع بلاک‌ها یکسان نخواهد بود.

این مورد باعث می‌شود تا فرایند تأیید بلاک‌ها سریع‌تر انجام شود. از طرفی دیگر لایه چاین وب، فناوری دومی است که این تکنولوژی را منحصر به فرد می‌کند. در این لایه چندین زنجیره مختلف وجود دارد که هرکدام از آنها به‌صورت موازی تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند.

این به نوبه خود باعث می‌شود تا سرعت نهایی کار به طرز چشمگیری افزایش یابد مازاد بر این، امنیت اولیه نیز به‌خوبی حفظ خواهد شد.

ارز دیجیتال kadena را می‌توان به‌عنوان یکی از پروژه‌های خلاقانه و البته کاربردی در دنیای بلاک‌چین دانست. این پروژه سعی داشته تا الگوریتم اثبات کار را به شیوه‌ای متمایز به دنیا عرضه نماید.

در حقیقت این پروژه با ایجاد تغییراتی در الگوریتم اولیه توانست مشکلات مقیاس‌پذیری بلاک‌چین‌های قدیمی را برطرف سازد. این فاکتور به نوبه خود سبب شده تا این پروژه ضمن داشتن امنیت اولیه، بتواند سرعت بالا و البته سازگاری مناسبی داشته باشد.

افزون بر این موارد تیم توسعه‌دهنده آن امکانات و تکنولوژی‌های مختلفی را در بستر آن پیاده کرده که موجب شده تا برنامه‌ها و پروژه‌های مختلفی بر بستر آن پیاده شود.

شبکه کادنا (Kadena) در حال معرفی راه‌حل‌های جدید مقیاس‌بندی بلاک چین PoW یا اثبات کارِ لایه ۱ می‌باشد که به توسعه‌دهندگان و شرکت‌ها ارائه می‌شود. (گواه اثبات کار یا Proof of Work که به اختصار PoW نامیده می‌شود، در واقع یک نوع الگوریتم اجماع است که مانع از حملات DDoS و سایر سوءاستفاده‌ها در شبکه و همچنین مانع از ایجاد اسپم در شبکه می‌شود.) به عنوان تنها بلاک چین هیبریدی مقیاس‌پذیر که از الگوریتم اجماع مبتنی بر PoW استفاده می‌کند، اکوسیستم بلاک چین Kadena هر دو نوع شبکه‌ی عمومی و خصوصی را ارائه می‌دهد. پروژه رمزنگاری Kadena به نوبه خود، به سرعت در حال تبدیل شدن به یک رهبر در صنعت کریپتوکارنسی است. توکن Kadena (KDA) به دلیل جذب و پذیرش اخیر این پلتفرم، روند رو به رشد مثبتی را در قیمت تجربه کرده است. KDA دارای چندین مسئولیت حیاتی برای پروژه است و وجود آن برای اطمینان از عدم تمرکز کامل حیاتی است. استوارت پوپجی و ویل مارتینو بنیانگذاران Kadena هستند که مدل جدید بلاک چین هیبریدی را در ژانویه ۲۰۲۰ راه اندازی کردند. Kadena از مکانیسم سنتی اثبات کار (PoW) اجماع با ارتقاء الگوریتم هش استفاده می کند که راه‌حل بلاک چینی مقیاس‌پذیر، سریع و ایمن‌تر از هر زنجیره PoW دیگر را ارائه می‌دهد. با توجه به سابقه همکاری پوپجی و مارتینو در JPMorgan Chase، این دو کادانا را به عنوان راه حلی برای معایب و محدودیت‌های دو ارز دیجیتال بزرگ و بلاک چین آن‌ها یعنی بیت کوین و اتریوم معرفی می‌کنند.

در نظر داشته باشید که Kadena اولین بلاکچین مقیاس پذیر اثبات کار (PoW) در جهان است که از رویکرد “شاردینگ” (Sharding – روشی برای افزایش مقیاس‌پذیری در شبکه‌های بلاکچین) استفاده می‌کند. شبکه Kadena خود بصورت چندین بلاک چین درهم تنیده عمل می‌کند. این شامل یک شبکه لایه ۱ عمومی به نام “Chainweb” و یک شبکه خصوصی لایه ۲ به نام “Kuro” است. علاوه بر این، سومین عنصر کلیدی کادنا، زبان برنامه نویسی اپن سورس (Open Source) آن یعنی”Pact” است.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.