ارز دیجیتال هدرا هش گراف چیست؟

ارز دیجیتال هدرا هش گراف چیست؟

هدرا هش گراف Hedera Hashgraph یک فناوری دفتر توزیع شده است که شکل جدیدی از توافق توزیع شده دارد . این پروتکل زیر ساخت سریع ، عادلانه و ایمن برای اجرای برنامه های غیرمتمرکز یا Dapp ها فراهم می کند .

این سیستم به عنوان یک سیستم عادلانه و کارآمد طراحی شده است که برخی از محدودیت های سیستم عامل های قدیمی مبتنی بر بلاکچین همچون عملکرد پایین و بی ثباتی را از بین می برد .

توکن HBAR در شبکه عمومی Hedera نقش دو گانه ای دارد . اولین و مهمترین نقش HBAR تامین سوخت خدمات Hedera همانند قراردادهای هوشمند ، ذخیره سازی پرونده و معاملات منظم می باشد . دومین نقش این توکن این است که برای کمک به امنیت شبکه استفاده می شود زیرا کاربران HBAR می توانند توکن های خود را برای کمک به حفظ یکپارچگی سیستم عامل در اختیار شما قرار دهند . هدرا هش گراف بستری غیرمتمرکز و مقیاس‌پذیر با استفاده از مکانیزم اجماع هش گراف (Hashgraph) است. هدرا هش گراف از الگوریتم تحمل خطای بیزانس نامتقارن (aBFT) به‌عنوان الگوریتم اجماع شبکه استفاده می‌کند. این رمز ارز با استفاده از پروتکل خلاقانه gossip، فرآیند اداره کردن شبکه را از مکانیزم اجماع آن جدا می‌کند. این قابلیت به لطف تلاش اعضا تیم مدیریتی هدرا است. Hedera Hashgraph یک دفتر کل عمومی منحصر به فرد در سطح سازمانی است. هدرا از مکانیزم اجماع هش گراف به عنوان جایگزینی برای مکانیزم‌های اجماع بلاک چین استفاده می‌کند.

هدرا هش گراف یک دفتر کل عمومی دارد که یک پایگاه داده توزیع‌شده است. در پروتکل هدرا درست مانند شبکه‌های بلاک چینی، یک نسخه کپی شده از دفتر کل، به تمامی اعضا شبکه داده می‌شود. هر کدام از اعضا می‌توانند دفتر کل را مشاهده کرده و یا چیزی به آن اضافه کنند. با این حال، دفتر کل ارز دیجیتال هدرا هش گراف، راه‌های متفاوتی برای رسیدن به اجماع در سراسر شبکه و تایید تراکنش‌ها دارد.

شبکه هدرا برای مشکلات آدرس‌ها در برابر غیرمتمرکزسازی طراحی شده است؛ چراکه شبکه هدرا اداره شبکه را از فرآیند اجماع آن جدا می‌کند تا یک جایگزینی قانع کننده برای اجماع بلاک چین را ارائه دهد. مدل اداره شبکه هدرا بر اساس مدل اولیه کارت اعتباری بانک ملی آمریکا که بعدها به VISA تغییر نام داد، ساخته شده است. این مدل کمک می‌کند که ساختار اداره کردن شبکه به گونه‌ای باشد که اعضا به نفع شبکه عمل کنند و هیچ عضوی نتواند به فکر نفع شخصی خود باشد.

چشم انداز بلاک چین به طور مداوم در حال تکامل است. در ابتدا، بیت کوین ساختار غیر متمرکزی را معرفی کرد که راه را برای اتریوم و سایر بلاک چین‌های دارای قرارداد هوشمند قابل برنامه‌ریزی هموار کرد. فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) حالا وارد نسل سوم خود شده است. شبکه عمومی الگوریتم اثبات سهام هدرا از پروتکل اجماع هش گراف استفاده می‌کند تا بالاترین امنیت ممکن را با استفاده از الگوریتم (ABFT) به‌دست آورد.

این الگوریتم نه تنها شبکه ارز دیجیتال هدرا هش گراف را فوق العاده قوی می‌سازد، بلکه تراکنش‌های بسیار سریع با کارمزد پایین را امکان پذیر می‌کند. افزون بر این، تراکنش‌های شبکه هدرا پهنای باند کمی در مقایسه با تراکنش‌های سایر بلاک چین‌ها نیاز دارد.

مکانیزم اجماع ارز دیجیتال هدرا هش گراف

هدرا یک دفتر کل عمومی منحصر به فرد است، که در نوع خودش در استفاده از مکانیزم اجماع هش گراف به جای مکانیزم‌های احماع بلاک چین، اولین به حساب می‌آید. مکانیزم احماع هش گراف، تایید سریع تراکنش‌ها را در کنار بالاترین سطح از بهره‌وری و امنیت، فراهم می‌سازد.

ارز دیجیتال هدرا هش گراف را بررسی نمودیم . ارز دیجیتال هدرا هش گراف در ساختار خود از الگوریتم DAG یا گراف جهت دار غیر مدور استفاده می نماید و به همین دلیل سرعت انجام تراکنش ها در بستر این رمز ارز بالا می باشد . لازم به ذکر است که پروتکل هدرا هش گراف خدماتی را همچون توکن HBAR ، قراردادهای هوشمند ، سرویس ذخیره سازی پرونده و سرویس اجماع ارائه می دهد

الگوریتم اجماع هش گراف چگونه کار می‌کند؟

هش گراف هم درست مانند بلا‌ک چین، نوعی دفتر کل توزیع‌شده (DLT) است. فناوری هش گراف با استفاده از گراف جهت دار غیر مدور، الگوریتم اجماع تحمل خطای بیزانس نامتقارن (aBFT) را تشکیل می‌دهد. ارز دیجیتال HBAR به عنوان پروژه‌ای که فناوری هش گراف را ثبت اختراع کرده است، تنها دفتر کل مجاز به استفاده از آن است.

مکانیزم اجماع هش گراف، از روش مبتکرانه‌ای برای دفتر کل خود استفاده می‌کند. یک بلاک چین مانند درختی در حال رشد، مدام هرس می‌شود. این هرس کردن به‌منظور جلوگیری از رشد خارج از کنترل دسته‌های بلاک‌ها و اطمینان از اینکه دفتر کل فقط در یک زنجیره بلاک (بلاک چین) وجود دارد، ضروری است. هش گراف به‌جای هرس کردن شاخه‌های جدید، شاخه‌ها را مجددا به بدنه دفتر کل می‌بافد.

هدرا هش گراف دارای دو بنیان گذار به نام های Leemon Baird و Mance Harmon می باشد . دکتر لیمون به عنوان سرمایه گذار الگوریتم اجماع توزیع شده هش گراف است و در حال حاضر به عنوان دانشمند هدرا کار می کند .

قبل از تاسیس هدرا هش گراف ، دکتر لیمون بیش از یک دهه تجربه در زمینه های مختلف علوم کامپیوتر و امنیت جمع کرده و قبلا به عنوان دانشمند ارشد تحقیقات در مرکز آکادمی تحقیقات فضای مجازی کار می کرد . وی همچنین سمت بنیان گذار و CTO را در Swirlds Inc بستری برای ساخت DApp ها بر عهده دارد .ارز دیجیتال هدرا هش گراف به جای استفاده از استخراج ، از نودهای گاسیپ Gossip هش گراف برای دسترسی به اطلاعات مربوط به تراکنش ها و تاریخ انجام تراکنش ها و یا معاملات استفاده می نماید . در حالی که نودهای گاسیپ در حال بررسی تراکنش ها می باشند ، یک شاهد معامله یا ویتنس را انتخاب می کنند .

هر گاسیپ شامل اطلاعاتی است که به دو هش قبلی پیوست شده است . بنابراین ، هر نود در هش گراف اطلاعات لازم در مورد معاملات جدید و معاملات دریافت شده از نودهای دیگر را به نودهای همسایه که به طور تصادفی انتخاب شده اند ، گسترش می دهد .

نودهای مجاور به طور تصادفی انتخاب شده و این رویدادهای تازه ایجاد شده را با اطلاعات دریافتی از آخرین نودها ترکیب کرده و رویداد جدیدی ایجاد می شود . کل این چرخه به طور مکرر ادامه می یابد تا زمانی که همه نودهای هش گراف اطلاعات یکسانی را دریافت کنند .

چرا از مکانیزم اجماع Hashgraph استفاده کنیم؟

دفتر کل ارز دیجیتال هدرا هش گراف شامل تمام محفظه‌های ذخیره تراکنش است. الگوریتم‌ های قدرتمند ریاضی، امنیت شبکه هش گراف را تامین می‌کنند. این موضوع به لطف پروتکل Byzantine، امکان‌پذیر می‌شود. علاوه بر این، الگوریتم بیزانس هش گراف، بر خلاف دیگر دفتر کل‌های توزیع‌شده، سریع، مقرون به صرفه، سازگار با دفتر کل، برچسب زمانی (timestamped) و مقاوم دربرابر حملات DoS است.

خدمات شبکه هدرا

خدمات شبکه Hedera شامل مجموعه‌ای از رابط‌های برنامه نویسی کاربردی (APIs) می‌شود. این قابلیت به کاربران این امکان را می‌دهد تا حساب کاربری ایجاد کنند، توکن بسازند، در دفتر کل بنویسند و موارد دیگر. فراخوانی هر API نیازمند هزینه تراکنش کمی است که توسط قدرت پردازش مورد نیاز و فضای ذخیره‌سازی معین می‌شود. علاوه‌بر این، با استفاده از کیت‌های توسعه نرم‌افزار Hedera، کاربرها می‌توانند در زبان‌های برنامه‌نویسی مشخصی به APIs دسترسی پیدا کنند.

از خدمات توکن شبکه هدرا (HTS) می‌توان به پیکربندی، ایجاد توکن، مدیریت توکن‌های مثلی (Fungible) و غیرمثلی (NFT) را بدون نیاز به ساخت و راه‌اندازی قرارداد هوشمند روی شبکه Hedera امکان‌پذیر می‌کند. همچنین خدمات شبکه هدرا شامل خدمات فایل‌های نسل سوم وب و قابلیت‌های مدیریت تشخیص هویت می‌شود.

ارز دیجیتال HBAR چیست؟

ارز دیجیتال HBAR دو نقش کلیدی را در اکوسیستم هدرا ایفا می‌کند. اول اینکه این رمز ارز کم مصرف (بهینه از نظر میزان مصرف انرژی در مقایسه با ارزهایی مانند بیت کوین) توسط توسعه دهندگان برای مدیریت توکن‌های مثلی (fungible) و غیرمثلی (NFTs) استفاده می‌شود. همچنین ارز دیجیتال HBAR برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها و پاداش گره‌ها (Nodes) به موجب قدرت محاسباتی و پهنای باند، استفاده می‌شود.

دوم اینکه، اعضای شبکه ارز دیجیتال HBAR را استیک می‌کنند. هدرا با استفاده از سیستم رای گیری وزنی امنیت شبکه اثبات سهام را تامین می‌کند. سیستم رای گیری وزنی، رای افرادی که مبلغ بیشتری استیک کرده‌اند را موثرتر می‌داند. این سیستم رای گیری، کار را برای اعضایی که قصد تقلب در اجماع دارند، بسیار سخت می‌‌‌‌‌کند، چرا که این کار نیازمند در دست داشتن یک سوم از کل عرضه‌های ارز دیجیتال HBAR است. علاوه بر این، این امر از نظر عملی برای پنج سال اول پس از انتشار توکن در سال 2019 غیرممکن خواهد بود.

ارز دیجیتال هدرا هش گراف (HBAR) با کاهش قدرت محاسباتی و پهنای باند مورد نیاز، شبکه‌ای با مقیاس پذیری بالا و دفتر کل عمومی که می‌تواند توسط طیف وسیعی از اپلیکیشن‌ها استفاده شود را می‌سازد. ارز دیجیتال هدرا هش گراف با جایگزینی فناوری خودش به جای مکانیزم‌های اجماع بلاک چین، مرزهای فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) را جا به جا کرده است. اعضای شورای مدیریت هدرا در حال تاسیس یک دفتر کل عمومی کاملا غیرمتمرکز و بهینه از نظر مصرف انرژی، هستند. شبکه هدرا علاوه بر این، تراکنش‌های سریع با هزینه بسیار پایین و امنیت بالا را امکان پذیر می‌سازد. تا زمانی که نودهای شبکه در حال افزایش هستند، ما انتظار توسعه شبکه را داریم. موفقیت ارز دیجیتال HBAR به هموار شدن مسیر مدل‌های دفترکل‌ توزیع‌شده جدید کمک می‌‌کند.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.