ارز دیجیتال OHM چیست؟

ارز دیجیتال OHM چیست؟

رمز ارز OHM توکن اصلی و پشتوانه پلتفرم الیمپوس دائو است و زمانی ضرب می‌شود که کاربران با دارایی‌های رمز ارزی خود، روی این پلتفرم اوراق قرضه خریداری کرده و ارز OHM را با تخفیف دریافت کنند. کاربران سپس می‌توانند بسته

به صلاحدید خود، توکن های OHM بدست آمده را به سپرده‌گذاری نموده یا به قیمت بازار به فروش برسانند. در مورد ارز دیجیتال OHM، لازم است تصریح شود که این رمز ارز توسط سبدی از دارایی‌های رمز ارزی دیگر پشتیبانی (Backed) می‌شود و این بدان معنی است که ارزش کل آن می‌تواند از جمع دارایی‌هایی موجود در سبد بیشتر باشد. درحالیکه اگر به یک سبد دارایی گره خورده (Pegged) بود، ارزش کل آن نمی‌توانست از ارزش مجموع دارایی‌هایی سبد بیشتر باشد. بنابراین، قیمت ارز دیجیتال OHM می تواند بسیار بالاتر از جمع رمز ارزهای پشتیبانش باشد.

مشخصه‌های کلیدی رمز ارز OHM

همانطور که ذکر شد در اکوسیستم الیمپوس، ارز دیجیتال OHM جایگاه محوری دارد. مشخصه‌های اصلی این رمز ارز عبارتند از:

نام توکن: Olympus Token. تیکر: OHM. بلاک چین: اتریوم. استاندارد توکن: ERC-20. قرارداد: 0x64aa3364f17a4d01c6f1751fd97c2bd3d7e7f1d5 نوع رمز: کاربردی و حاکمیتی. عرضه در گردش: 1,663,068 OHM توجه: ارز دیجیتال OHM از طریق مکانیسم باندینگ ضرب می شود. بنابراین، عرضه کل می‌تواند متناسب با تقاضای باززار برای اوراق قرضه تغییر کند و به اصطلاح ریبیس (Rebase) شود.

چگونه توکن OHM را بدست آوریم؟ خوشبختانه برای بدست آوردن ارز دیجیتال OHM راه‌های متنوعی وجود دارد. می‌توان توکن‌ OHM را از روش‌های زیر بدست آورد:

باندینگ: کاربران می‌توانند با عرضه دارایی‌های مختلف و خرید اوراق قرضه، ارز دیجیتال OHM را با 7 درصد تخفیف نسبت به قیمت بازار و قفل زمانی 5 روزه دریافت کنند (البته درصد تخفیف و مدت زمان قفل متغیر است). سپرده‌گذاری: کاربران می‌توانند با سپرده‌گذاری OHM در الیمپوس بهره‌‎ خود را در قالب رمز ارز OHM دریافت کنند. خرید: کاربران می‌توانند ارز دیجیتال OHM را در صرافی‌های معتبری مانند یونی سواپ (Uniswap)، سوشی سواپ (SushiSwap) و غیره خریداری کنند.

الیمپوس دائو (الیمپوس دائو) چیست؟ معرفی ارز دیجیتال OHM

پروژه الیمپوس (Olympus) پس از دستیابی به موفقیت اولیه با جذب بیش از 1.5 میلیارد دلار سرمایه توسط ارز دیجیتال اهم (OHM)، با ارائه ورژن حرفه‌ای محصول اصلی‌ خود، الیمپوس‌پرو (Olympus Pro)، در تعقیب موج دیفای 2 است.

الیمپوس دائو (Olympus DAO) چیست؟

الیمپوس پروتکل غیر متمرکز ارزِ ذخیره (Reserve Currency) مبتنی بر ارز دیجیتال OHM بوده که از طریق ساز و کار ابداعی الیمپوس دائو، به نام «ارزش تحت کنترل پروتکل» (Protocol Controlled Value (PCV)) پشتیبانی می‌شود. برای اینکه قیمت رمز ارز OHM پایین نیاید، این ارز دیجیتال توسط سبدی از دارایی‌ها مانند استیبل کوین‌های DAI و FRAX در خزانه الیمپوس پشتیبانی می‌شود.

الیمپوس پسوند DAO یعنی «سازمان خودگردان غیر متمرکز» را در نام تجاری خود دارد؛ به این معنی که دارندگان ارز دیجیتال OHM قدرت رای برای تصمیم‌گیری در مورد آینده پلتفرم را دارند. این پلتفرم، خدمات سپرده‌گذاری و عرضه اوراق را همراه با ارز دیجیتال OHM ارائه می‌دهد و آینده‌ای که برای خود ترسیم کرده، تبدیل شدن به یک پلتفرم جهانی معاملات و استفاده از رمز ارز OHM به عنوان ارز رایج در زندگی روزمره است.

الیمپوس دائو چگونه کار می‌کند؟

در الیمپوس دائو، کاربران دو استراتژی اصلی برای مشارکت دارند که عبارتند از: استیکینگ (Staking) و باندینگ (Bonding)؛ که هردوی این استراتژی‌ها در ارتباط با ارز دیجیتال OHM طراحی شده‌اند و موارد استفاده آن را افزایش می‌دهند.

استیکینگ یا سپرده‌گذاری، یک استراتژی بلندمدت است که در آن کاربران در ازای سپرده‌گذاری، ارز دیجیتال OHM را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند. نرخ پاداش می‌تواند بسته به تعداد کل OHM های استیک شده در پروتکل، متفاوت باشد.

کاربران با سپرده‌گذاری رمز ارز OHM، توکن sOHM را دریافت می‌کنند که می‌تواند در سایر پروتکل‌های دیفای استفاده شود؛ و برای آزادکردن سود دریافتی خود در قالب OHM، کاربران ملزم هستند مقداری از توکن sOHM را بسوزانند. این سیاست با مشوق‌هایی که برای نگهداری sOHM در نظر گرفته شده، فشار فروش روی ارز دیجیتال OHM را کاهش می‌دهد. پاداش OHM از فروش اوراق قرضه حاصل می‌شود که در ادامه مورد بحث قرار خواهد گرفت.

باندینگ یا استفاده از اوراق قرضه، یک استراتژی کوتاه مدت است که به الیمپوس اجازه می‌دهد تا نقدینگی ارائه شده و دارایی‌های ذخیره را تحت کنترل داشته باشد. استفاده‌کنندگان از اوراق قرضه، توکن‌های LP یا دارایی‌هایی مانند DAI، LUSD، FRAX، و wETH را برای خرید ارز دیجیتال OHM با قیمتی تخفیف‌خورده، ارائه می‌کنند.

سود فروش اوراق قرضه، برای خزانه‌داری الیمپوس این امکان را ایجاد می‌کند که بتواند رمز ارز OHM را ضرب کرده و بین سپرده‌گذاران توکن OHM در استراتژی اول توزیع کند. پلتفرم الیمپوس اوراق قرضه زیر را به کاربران ارائه کرده است:

اوراق قرضه DAI. اوراق قرضه FRAX. اوراق قرضه wETH. اوراق قرضه توکن استخر نقدینگی OHM-DAI. اوراق قرضه توکن استخر نقدینگی OHM-FRAX.

آینده الیمپوس و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال OHM

در حال حاضر، الیمپوس دائو در جستجوی راه‌های جدید برای بهبود پروتکل و پلتفرم است. علاوه بر این، تیم الیمپوس، الیمپوس پرو (Olympus Pro) را برای عرضه به سایر پروژه‌ها و حل مشکلات فعلی دیفای منتشر کرد. اعداد از موفقیت الیمپوس دائو حکایت دارند! در الیمپوس دائو سود مرکب سالانه (APY) سپرده‌گذاری OHM بیش از 5263 درصد است که در مقایسه با پلتفرم‌های مشابه مانند پروتکل فِی (Fei) با میانگین APY حدود 40 درصد، بسیار وسوسه انگیز است.

این پروتکل می تواند به لطف مکانیزم ریبیس (Rebase) و فروش اوراق قرضه (Bond Sales)، چنین APY بالایی را حفظ کند. با این حال، APY می‌تواند تحت تأثیر عرضه بیش از حد ارز دیجیتال OHM قرار گیرد.

بیش از 90 درصد از کل عرضه رمز ارز OHM از آوریل 2021 توسط عموم کاربران سپرده‌گذاری شده است، که نشان می‌دهد که منافع متقابل پلتفرم و کاربران را تأمین می‌کنند و رشد بلند مدت پلتفرم الیمپوس را افزایش می‌دهد.

الیمپوس پرو یک ستاره در حال ظهور است چراکه تیم الیمپوس همان مدل موفق تأمین نقدینگی از طریق اوراق قرضه را برای استفاده به پلتفرم های دیگر مانند آلکمیکس (Alchemix)، فرکس (Frax)، آبراکادابرا (Abracadabra) عرضه کرده است. مدل مدیریت سرمایه الیمپوس پرو جای خود را در موج جدید دیفای 2 باز کرده است و این روند ظرفیت بالقوه بسیاری دارد چرا که خیل عظیم پروژه‌های دیفای 1 مشکلات بسیاری برای حل کردن دارند. مدل کسب و کار الیمپوس دائو جدید و منحصر به فرد است و تنها چند پروژه با ویژگی‌های مشابه وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به پروتکل فِی (Fei Protocol) یا ترنچس (Tranchess) اشاره کرد.

و طبق معمول، اینکه ارز دیجیتال OHM ارزش سرمایه گذاری را دارد یا نه، به تصمیم خودتان برمی‌گردد. باید قبل از سرمایه گذاری خودتان تحقیق کنید.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.