ارز دیجیتال 1inch چیست؟

ارز دیجیتال 1inch چیست؟

در روز کریسمس 2020، این اگریگیتور صرافی‌های غیر متمرکز ارز دیجیتال خود را تحت عنوان 1inch رونمایی کرد. 1inch همچنین یک “توکن حاکمیتی” به حساب می‌آید؛ به این معنی که می‌توانید از آن برای رای دادن به نحوه اجرای

این پلتفرم استفاده کنید. گروه سازنده پلتفرم، این مزیت توکن خود را “حاکمیت فوری” نامیدند.

وان اینچ 1inch چیست؟

وان اینچ یک صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز بوده اگریگیتور صرافی‌های غیر متمرکز وان اینچ (1Inch)، نوع ویژه‌ای از صرافی‌های غیر متمرکز است که قیمت‌ها را در DEX های مختلف بررسی نموده و سپس ارزان‌ترین مسیر را برای تجارت شما مشخص می‌کند. بنابراین، به جای انتخاب یکی از صرافی‌ها، این پلتفرم به شما امکان می‌دهد که از همه آن‌ها استفاده کنید تا بهترین گزینه را برای خرید خود در اختیار داشته باشید.

در آغاز دهه سوم قرن بیست و یکم، در پی افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، شاهد رشد خیره‌کننده صرافی‌های غیر متمرکز بودیم. در سال 2021 تعداد بیشماری صرافی غیر متمرکز با نام‌های گوناگون و ویژگی‌های بعضا منحصربه‌فرد خود، در بازار رمز ارزها قد علم کردند؛ روندی که همچنان در آغاز سال 2022 نیز ادامه داشته است.

در حال حاضر کاربران فعال در حوزه رمز ارزها با این معضل مواجه شده‌اند که از بین یونی سواپ (UniSwap)، سوشی سواپ (SushiSwap)، کرو (Curve)، لوپرینگ (Loopring)، کایبر (Kyber)، زیرو ایکس (0x)، بالانسر (Balancer)، بنکور (Bancor) و صرافی‌های غیر متمرکز کمتر شناخته شده‌ای مانند دودو (DoDo) و بسیاری دیگر چگونه دست به انتخاب بزنند.

این پلتفرم در واقع نوعی جدید از صرافی‌های غیر متمرکز به شمار می‌رود که به منظور ارائه دو کارکرد متفاوت ایجاد گردیده است:

به عنوان یک صرافی غیر متمرکز: از این نظر وان اینچ مشابه صرافی یونی سواپ است، یعنی صرافی غیر متمرکزی است برای خرید و فروش آسان ارزهای دیجیتال. اگریگیتور صرافی غیر متمرکز: این همان کارکردی است که پروتکل وان اینچ را از رقبای خود متمایز می‌کند. این پلتفرم با جمع‌آوری نقدینگی در صرافی‌های غیر متمرکز محبوب مانند یونی سواپ، سوشی سواپ، بالانسر، بنکور و دیگران کار می‌کند. وقتی زمان تکمیل معامله فرا می‌رسد، این پلتفرم سفارش شما را تقسیم کرده و آن را در چندین صرافی پخش می‌کند. با این حال، شما معامله را به عنوان یک تراکنش واحد تجربه می‌کنید. پلتفرم مذکور، توکن‌های زیادی را در پایان سال 2020 به صورت ایردراپ توزیع کرد. ایردراپ‌ها توسط پدیدآورندگان یک رمز ارز جدید تبلیغ می‌شوند و توکن‌های مورد نظر، به صورت رایگان به کیف پول کاربران منتخب واریز می‌گردد. افراد می‌توانستند با به جریان انداختن ارزهای دیجیتال خود در پروتکل نقدینگی وان اینچ (که در آن زمان به عنوان مونی سواپ شناخته می‌شد) ارز دیجیتال 1inch دریافت کنند.

این اصلی‌ترین روش جذب مخاطب در ابتدای راه شبکه بود. کاربران با به جریان انداختن رمز ارزهای خود در داخل این شبکه می‌توانستند علاوه بر انجام یک مبادله با دیگر کاربران و داد و ستد ارزهای دیجیتال مختلف خود به صورت رایگان، و تنها به صرف مشارکت خود در این شبکه، ارز دیجیتال 1inch به دست آورند.

وان اینچ چگونه کار می‌کند؟

فرض کنید می‌خواهید مقداری رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) را با استفاده از اتریوم در یک صرافی غیر متمرکز خریداری کنید. وقتی به صرافی‌های غیر متمرکز مختلف نگاه کنید، متوجه خواهید شد که قیمت‌ها و کارمزدهای هر صرافی با دیگری متفاوت است.

الگوریتم این اگریگیتور صرافی‌های غیر متمرکز، به گونه‌ای طراحی شده تا با در نظر گرفتن قیمت‌های تمامی صرافی‌های آنلاین موجود و همچنین، با بررسی پروتکل‌های نقدینگی آن‌ها که در تسهیل روند معاملات موثر هستند، ارزان‌ترین راه را برای انجام معامله شما پیدا کند.

ارزان ترین راه برای انجام این معامله ممکن است شامل مبادله اتریوم بین چندین پروتکل مختلف و برای چندین ارز مختلف، قبل از رسیدن به رپد بیت کوین باشد. هدف از انجام فرایند ذکر شده این است که در نهايت بتوانید رپد بیت کوین خود را با قیمت ارزان‌تری خریداری نمایید.

صرافی غیر متمرکز وان اینچ (1inch) چیست؟

همه کاربرانی که از صرافی‌های غیر متمرکز استفاده کرده‌اند، با یک معظل مشترک مواجه بوده‌اند: هزینه‌های گس. به دلیل افزایش ازدحام در شبکه اتریوم، هزینه‌های گس برای معاملات صرافی‌های غیر متمرکز به شدت افزایش یافته است. به همین دلیل است که هنگام جستجوی بهترین قیمت ارزهای دیجیتال باید هزینه‌های گس را نیز در صرافی‌های غیر متمرکز در نظر بگیرید؛ زیرا اگرچه برخی از صرافی‌ها رمز ارز مورد نظر شما را با قیمت مناسبی ارائه می‌کنند، اما ممکن است پس از در نظر گرفتن کارمزد گس، معامله از ارزش واقعی آن نیز گران‌تر تمام شود.

این شبکه برای حل معضل مذکور ایجاد شده است. وان اینچ با استفاده از تراکنش‌های خرد، معامله شما را به طور کارآمد در صرافی‌های مختلف پخش می‌کند. علاوه بر کاهش هزینه‌های کلی گس، گسترش معاملات در صرافی‌ها از طریق این شبکه، کمک می‌کند تا بهترین بازده ممکن را برای معامله شما جمع‌آوری کند.

در واقع این صرافی منحصر به فرد ارزهای دیجیتال، یک اگریگیتور یا تجمیع‌کننده است که ارزان‌ترین قیمت رمز ارزها را در صرافی‌های غیر متمرکز انتخاب و به کاربران نمایش می‌دهد.

صرافی‌های غیر متمرکز (DEX)، نوعی صرافی‌ ارز دیجیتال هستند که هیچ شخص ثالثی آنها را مدیریت و کنترل نمی‌کند. همانطور که از نام آنها مشخص است در یک صرافی غیر متمرکز، هیچ شرکتی وجود ندارد که دفترچه‌های سفارش و یا وجوه کاربران خود را نگهداری نماید. همه افراد این امکان را دارند تا در یک صرافی غیر متمرکز به انجام معامله بپردازند.

بدین منظور معامله‌گران فقط باید کیف پول دیجیتال خود را به یکدیگر متصل کنند و البته، حتما در نظر داشته باشند که هرگز دسترسی به وجوه یا اطلاعات شخصی خود را در اختیار اشخاص یا شرکت‌ها قرار ندهند.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، در حال حاضر تعداد زیادی صرافی غیر متمرکز از جمله یونی سواپ، سوشی سواپ، پنکیک سواپ (PancakeSwap) و … در دنیای کریپتوکارنسی وجود دارند که هر کدام نسبتاً جدید بوده و از ساختارهای متفاوتی بهره می‌برند.

اما تمام این صرافی‌ها، انواع ارز را با قیمت‌های متفاوتی می‌فروشند. البته آن‌ها بدين وسیله فرصت‌هایی نیز برای آربیتراژ ایجاد می‌کنند. آربیتراژ در علم اقتصاد به معنای بهره گرفتن از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار برای کسب سود بیشتر است.

به عبارتی سود آربیتراژی زمانی ایجاد می‌شود که یک کالای مشابه در دو بازار مختلف یا در مواردی خاص در دو قالب متفاوت عرضه می‌شود اما؛ قیمت‌های یکسانی ندارد. بنابراین ممکن است اتریوم در صرافی یونی سواپ با مبلغ متفاوتی نسبت به صرافی زیرو ایکس فروخته شود. ناگفته نماند که هر پلتفرم ممکن است کارمزدهای متفاوتی نیز دریافت کند.

اینجاست که صرافی وان اینچ وارد بازی شده تا کم‌ترین قیمت ارزهای دیجیتال را در بین تمام صرافی‌های غیر متمرکز برای کاربران خود پیدا کند. این پلتفرم بدین منظور در بین تعداد زیادی از صرافی‌های غیر متمرکز جستجو می‌کند تا ارزان‌ترین قیمت‌ها را بیابد. سپس، معاملات مشتریان خود را به سمت جایی که کم‌ترین قیمت را ارائه می‌کند سوق دهد.

لیست صرافی‌های غیر متمرکزی که این پلتفرم از آنها استفاده می‌کند شامل مواردی مانند یونی سواپ، زیرو ایکس و بالانسر و همچنین، پروتکل نقدینگی خود وان اینچ است که قبلاً به نام مونی سواپ (MooniSwap) شناخته می‌شد.

این شبکه در سال 2019 توسط سرگئی کنز (Sergej Kunz) و آنتون بوکوف (Anton Bukov) در طول هکاتون ETHNewYork تاسیس گردید. این پلتفرم تا به امروز حدود 15 میلیون دلار سرمایه از شرکت‌هایی مانند بایننس لبز (Binance Labs)، گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital) و پانترا کپیتال (Pantera Capital) جذب کرده است.

مقایسه وان اینچ با یونی سواپ

به طور کلی، وان اینچ و یونی سواپ تقریباً مشابه هستند. تفاوت عمده بین آن‌ها در این است که وان اینچ به شما این امکان را می‌دهد تا معاملات خود را در صرافی‌های مختلفی انجام دهید، در حالی که همه معاملات یونی سواپ تنها از طریق استخرهای نقدینگی یونی سواپ تامین می‌شوند. اگر به دنبال یک صرافی‌ می‌گردید که امکان کاهش اسلیپیج را داشته باشد و در زمان معامله، رمز ارز را از بهترین استخرهای نقدینگی تامین کند، صرافی 1inch بهترین انتخاب خواهد بود.

از سوی دیگر، سرمایه گذاران معمولی که در حال خرید و نگهداری ارزهای دیجیتال هستند، احتمالاً سادگی پلتفرم یونی سواپ را ترجیح می‌دهند.

ویژگی‌های کلیدی وان اینچ وان اینچ به نوبه خود پیشگام صرافی‌های غیر متمرکزی است که اساساً به عنوان راهکاری جهت رفع مشکل کمبود نقدینگی ایجاد گردیده‌اند. در عین حال، این تمام چیزی نیست که بدست آورده است. در ادامه، برخی از ویژگی‌های کلیدی این شبکه را زیر ذره‌بین برده‌ایم.

پروتکل نقدینگی هدف این پلتفرم در ابتدا، جمع‌آوری نقدینگی از سایر صرافی‌های غیر متمرکز بود. اما طولی نکشید که گروه سازندگان آن از اهداف اولیه خود نیز فراتر رفته و یک پروتکل نقدینگی برای جذب نقدینگی بومی خودشان را طراحی کردند.

هرکسی می‌تواند ارزهای دیجیتال خود را در استخرهای نقدینگی این شبکه به جریان بیندازد. این پلتفرم علاوه بر راه‌اندازی پروتکل نقدینگی خود با استفاده از برنامه استخراج نقدینگی، همچنین جهت جذب استخرهای نقدینگی بازار سازهای خودکار محبوبی مانند یونی سواپ و سوشی سواپ نیز بهره گرفته است. امروزه، استخرهای نقدینگی این پلتفرم دارای حدود 45 میلیون دلار ارزش کل قفل شده هستند که البته، همچنان با یونی سواپ چند میلیارد دلاری فاصله دارد.

پروتکل اگریگیشن یا تجمیع در مارس 2021، وان اینچ از نسخه سوم پروتکل تجمیع خود با قراردادهای هوشمند ارتقاء یافته رونمایی کرد. این به روزرسانی، شرایط را حتی بهتر از قبل کرده و معاملات تجمیعی سریع‌تر و کارآمدتری را به صرافی آورد.

علاوه بر افزودن این قدرت افسانه‌ای و نادر، نسخه سوم پروتکل شبکه از طریق بایننس اسمارت چین و اتریوم به صرافی‌های غیر متمرکز بیشتری نیز متصل می‌شود. با یک کلیک ساده، می‌توانید به نقدینگی در بزرگ‌ترین صرافی‌های غیر متمرکز اتریوم و بایننس اسمارت چین دسترسی داشته باشید.

سفارش‌گذاری لیمیت متاسفانه در صرافی‌های غیر متمرکزی مانند یونی سواپ ابزارهای معاملاتی پیشرفته‌ای وجود نداشتند. به لطف پروتکل نوآورانه سفارش محدود، وان اینچ از این نظر نسبت به دیگران کاملا متمایز است.

این اگریگیتور صرافی‌های غیر متمرکز به معامله‌گران انواع سفارش‌های پیچیده مانند سفارش‌های حد ضرر، سفارش‌های تریلینگ استاپ یا سفارش‌های حد ضرر متحرک و ادامه‌دار، و همچنین، حراج‌ها را با استفاده از مکانیزم قیمت‌گذاری پویای پروتکل ارائه می‌دهد.

علاوه بر ویژگی‌های سفارش مشروط، سفارش لیمیت در صرافی 1Inch هیچ کارمزدی از کاربران خود دریافت نمی‌کند و این یک مزیت بزرگ در رقابت با صرافی رقیب یعنی زیرو ایکس به حساب می‌آید.

ادغام چند زنجیره‌ای صرافی‌ها و برنامه‌های غیر متمرکز ساخته شده بر بستر اتریوم، به این بلاک چین افتخار می‌کنند. ماکسیمالیسم یا افراط و زیاده‌روی از این نوع، موجب ورود چندین صرافی غیر متمرکز به اکوسیستم پرهزینه اتریوم گردیده است، آن هم در حالی که بلاک چین‌های رقیب در دست و پنجه نرم کردن با مشکلات مقیاس‌پذیری به نقاط عطف مهمی دست یافته‌اند.

با این مقدمه شاید واضح شده باشد که چرا این اگریگیتور صرافی‌های غیر متمرکز پس از اعلام ادغام با بایننس اسمارت چین، دنیای ارزهای دیجیتال را شوکه کرد. پس از مشاهده رشد شگفت‌انگیز اکوسیستم دیفای بایننس اسمارت چین در نیمه اول سال 2021، وان اینچ به درستی به دنبال تکرار موفقیت خود در زنجیره دیگری بود. استقرار این شبکه در بایننس اسمارت چین، همان قابلیت‌های موجود در نسخه اتریوم را به شما عرضه می‌کند.

بنابراین، به جای مسیریابی به روش یونی سواپ و سوشی سواپ، صرافی وان اینچ از طریق بایننس اسمارت چین به سمت پنکیک سواپ، ونوس پروتکل و بیکری سواپ حرکت می‌کند. ظرف مدت کوتاهی پس از استقرار در بایننس اسمارت چین، وان اینچ روی پالیگان که بلاک چینی برای تراکنش‌های مقیاس‌پذیر اتریوم محسوب می‌‌شود هم مستقر گردید. در حال حاضر، قدرت تجميع این پلتفرم در پالیگان، تنها محدود به یونی سواپ، سوشی سواپ، آوه و کرو است.

کارمزد پایین وان اینچ در محاسبه کارمزد معاملاتی شما، اندازه معامله را در نظر نمی‌گیرد. این یک مزیت پیشرفته در معاملات ما محسوب می‌شود. البته به خاطر داشته باشید که این به معنای عدم دریافت کارمزد نیست. بدیهی است هنگامی که این پلتفرم معامله شما را به سمت صرافی‌های دیگر هدایت می‌کند، کارمزدی که این صرافی‌ها در نظر دارند را نیز به عهده شما می‌گذارد.

البته استفاده از صرافی این شبکه برای شما گران‌تر از معامله مستقیم از طریق یونی سواپ یا کرو تمام نمی‌شود، بلکه حتی می‌توان گفت در اغلب موارد استفاده از وان اینچ هزینه شما را کمتر خواهد کرد.

کاهش اسلیپیج پیش‌تر ذکر کردیم که پروتکل وان اینچ با جستجو بین سایر صرافی‌های غیر متمرکز، کم‌ترین قیمت را برای کاربران خود پیدا می‌کند. همچنین گفتیم که این پلتفرم برای ارائه کم‌ترین قیمت و بیشترین سود، تنها قیمت روی کاغذ ارزهای دیجیتال را بررسی نکرده و هزینه‌های معاملاتی موسوم به گس را نیز در نظر می‌گیرد.

اما جالب است بدانید این پلتفرم به جز کاهش هزینه گس، خدمات سودآور دیگری نیز ارائه می‌دهد. از آنجا که صرافی تراکنش شما را در چندین صرافی غیر متمرکز هدایت می‌کند، بدین ترتیب اسلیپیج شما را نیز کاهش می‌دهد. اسلیپیج به معنای کمتر بودن ارزش نهایی معامله نسبت به ارزش اولیه است. اگر شما با تکیه بر قیمتی که بر روی چارت دیده‌اید اقدام به گرفتن پوزیشن کنید امـا نهایتا پوزیشن شما در قیمت دیگری باز شود؛ اسلیپیچ رخ داده است.

در واقع علت اصلی رخ دادن اسلیپیج، نوسانات بسیار سریع قیمت است که بازار را دچار شوک می‌کند. در بازار ارزهای دیجیتال نیز به علت نوسانات شدید قیمت و همچنین با توجه به حجم بازار، اسلیپیج به مقدار بیشتری دیده می‌شود.

اما به یاد داشته باشید که وان اینچ نقدینگی را در کل صرافی‌های غیر متمرکز تجمیع می‌کند. ایده نبوغ‌آمیز این پلتفرم در این است که برای کاهش اسلیپیج، رمز ارزها را از سراسر استخرها تامین می‌کند. معامله‌گران بزرگ، یا به اصطلاح نهنگ‌ها، این شبکه را به خاطر قدرت بالایی که در مهار و کاهش اسلیپیج دارد انتخاب می‌کنند. اما حتی اگر شما نهنگ هم نباشید، این پلتفرم می‌تواند به کاهش هزینه‌های معاملاتی شما کمک کند؛ به خصوص اگر قصد داشته باشید ارزهای دیجیتال محبوب با ترافیک معاملاتی بالا خریداری کنید.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.