ساندی سواپ (SundaeSwap) و ارز دیجیتال SUNDAE چیست؟

ساندی سواپ (SundaeSwap) و ارز دیجیتال SUNDAE چیست؟

صرافی غیر متمرکز (DEX) ساندی سواپ را بررسی کرده‌ایم. این پلتفرم که بر بستر کاردانو فعالیت می‌کند، ارز Sundae را معرفی کرده است.اکوسیستم کاردانو در حال شکوفایی است زیرا صدها پروژه NFT ،DeFi و اپلیکیشن‌ جدید وجود دارند که قرار است

در بلاک چین آن مستقر شوند.انتشار شبکه اصلی کاردانو، رقابت جدیدی را در عرصه بلاک چین‌ها به وجود آورده است. در ادامه سنت نام‌گذاری پروژه‌های ارز دیجیتال بر اساس نام غذاها و خوراکی‌­های محبوب، از جمله سوشی سواپ و پنکیک سواپ، ساندی سواپ نیز نام خود را از یک بستنی به اسم ساندی گرفته است. لوگو و عروسک نمادین SundaeSwap نیز شبیه به بستنی­‌های اسکوبی است.

ساندی سواپ چیست؟

SundaeSwap یک صرافی غیر متمرکز از نوع بازار ساز خودکار (AMM) است که بر بستر بلاک چین کاردانو اجرا می‌شود. ساندی سواپ به همگان این امکان را می‌دهد تا رمز ارزهای خود را در این پلتفرم معامله کنند، به اشتراک بگذارند و قرض بدهند. ارز SUNDAE، رمز ارز اصلی این پلتفرم محسوب می‌­شود. از آنجا که این پلتفرم بر بستر بلاک چین کاردانو ساخته شده، هزینه انجام تراکنش‌­ها روی آن بسیار ارزان است. ضمنا، تامین‌کنندگان نقدینگی می‌توانند بازده مالی خوبی برای سپرده‌های خود کسب کنند.

ساندی سواپ چگونه کار می‌کند؟

این پلتفرم یک صرافی دیجیتال بر بستر بلاک چین کاردانو است که نسخه بتا یا آزمایشی آن اخیرا عرضه شده است. مانند یونی سواپ Uniswap، محصول اصلی SundaeSwap نیز یک صرافی غیر متمرکز (DEX) است که از مکانیزم بازارساز خودکار (Automated Market Maker) استفاده می‌کند. این پلتفرم همانند ورژن دوم یونی سواپ، دارای یک محصول ثابت است که در وایت پیپر پروژه ذکر می‌شود. از آنجایی که کاردانو از مدل eUTXOs استفاده می‌کند، اجرای بازارسازهای خودکار روی این بلاک چین کمی متفاوت است. eUTXO که می­‌توان آن را «خروجی گسترش یافته خرج نشده تراکنش» ترجمه کرد، یک مدل حسابداری ویژه است. این مدل به منظور تسهیل فرایند مبادله، سپرده گذاری و برداشت نقدینگی مورد استفاده قرار می­‌گیرد. eUTXO مدلی مشابه با مدل حسابداری UTXO در بیت کوین است با این تفاوت که استخر نقدینگی واحد و متمرکزی ندارد. بدین ترتیب، مشکلات همزمانی مدل بیت کوین در آن دیده نمی‌شود.

تفاوت دیگر در این است که برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان برای ساخت یک پلتفرم روی بلاک چین کاردانو باید از زبان برنامه‌نویسی پلوتوس یا هکسل استفاده کنند. در حالی که در سایر بلاک چین‌ها زبان برنامه‌نویسی مورد نیاز سالیدیتی است که زبان ساده‌تری محسوب می‌شود. از این روی، تیم توسعه‌‌دهنده‌ای که قصد ساخت پلتفرمی را روی کاردانو داشته باشد، مجبور است کار بیشتر و سخت‌تری انجام بدهد.

ارز دیجیتال SUNDAE چیست؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، ارز SUNDAE رمز ارز اصلی پلتفرم ساندی سواپ است و به منظور کسب سود مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارزهای دیجیتال این پلتفرم از طریق برنامه ISO توزیع خواهند شد. در ادامه به بررسی سازوکار برنامه ISO می‌پردازیم. فعلا بیایید جزئیات ارز دیجیتال SUNDAE را با هم مرور کنیم.

جزئیات ارز دیجیتال SUNDAE نام: Sundae علامت اختصاری: SUNDAE بلاک چین میزبان: کاردانو استاندارد توکن: فعلا مشخص نیست قرارداد هوشمند: فعلا مشخص نیست نوع توکن: سودآوری و حاکمیتی مجموع عرضه: 2 میلیارد ارز SUNDAE عرضه در گردش: فعلا مشخص نیست قیمت: چون این رمز ارز هنوز در دسترس قرار نگرفته، قیمت آن فعلا مشخص نیست. نحوه توزیع ارز دیجیتال ساندی سواپ ساندی سواپ نیز مانند مین سواپ، برای توزیع رمز ارزهای SUNDAE از یک مکانیزم راه‌اندازی منصفانه به نام عرضه اولیه استیک یا ISO استفاده می‌کند. این بدان معناست که کاربران هنگام به اشتراک گذاری دارایی‌های خود در استخرهای نقدینگی ADA، ارز دیجیتال SUNDAE کسب خواهند کرد. در واقع کاربران با انجام این کار به یک عنوان اعتبار سنج عمل می‌کنند و در ازای این اعتبار سنجی هم پاداش می­‌گیرند. این پروژه همچنین بودجه‌ای برای توسعه خود در نظر گرفته است که از محل پاداش‌های سرمایه گذاری در استخرهای ADA پرداخت می‌شود.

پنج درصد از مجموع ارز SUNDAE موجود از طریق برنامه ISO بین شرکت‎‌کنندگان سهامدار توزیع می‌‌شود. این ارزها در طول 5 دوره توزیع خواهند شد، به این ترتیب که در هر دوره یک درصد، معادل یک میلیون سکه در بین مشارکت‌کنندگان توزیع می‌شود.

برنامه ISO به مدت 25 روز (5 روز در هر دوره) ادامه خواهد داشت. طبق اظهارات گروه سازندگان، قرار بود این برنامه در سه ماهه پایانی سال 2021 (پاییز 1400) به بهره‌برداری برسد، اما این امر میسر نشده و تاریخ آغاز به کار رسمی پلتفرم به تاخیر افتاده است. تیم SundaeSwap تاریخ شروع این برنامه را متعاقباً اعلام خواهد کرد اما مطابق تخمینی که زده شده، این برنامه در سه ماهه اول سال 2022 (زمستان ۱۴۰۰) اجرایی خواهد شد.

روش توریع ISO با روش‌های قدیمی توزیع مانند «عرضه اولیه سکه» و «عرضه اولیه صرافی غیر متمرکز» متفاوت است. ساندی سواپ با استفاده از روش توزیع ISO، ارز SUNDAE را مستقیماً برای کاربران پلتفرم خود منتشر می‌کند. بدین ترتیب، کاربران هنگام به اشتراک‌گذاری دارایی‌شان در استخر نقدینگی کاردانو، ارز دیجیتال SUNDAE را دریافت می‌کنند. بنابراین ایردراپ SUNDAE تنها به کسانی تعلق می‌­گیرد که ارز ADA را تهیه کرده باشند.

زمان بندی آزادسازی

تیم سازندگان: ۲۵ درصد معادل ۵۰۰ میلیون از این ارز در طول چهار سال و به صورت ماهانه بین گروه سازندگان این پلتفرم توزیع می‌شود. مشاوران: ۲ درصد معادل ۴۰ میلیون از این ارز دیجیتال در طول دو سال و به صورت ماهانه در بین مشاوران پروژه توزیع می‌شود. سرمایه گذاران: ۱۳ درصد معادل ۲۶۰ میلیون ارز دیجیتال SUNDAE در طول دو سال و به صورت ماهانه در بین سرمایه گذاران این پروژه توزیع می‌شود. موارد استفاده ارز دیجیتال SUNDAE همانطور که پیش‌تر ذکر شد، ارز SUNDAE، رمز ارز بومی پلتفرم ساندی سواپ بوده و به منظور سرمایه گذاری و امور حاکمیتی طراحی شده است. کاربردهای این رمز ارز شامل موارد زیر است:

حاکمیتی: هنگامی که مکانیزم رأی‌گیری این پلتفرم در دسترس کاربران قرار گیرد، حق حاکمیت به دارندگان این ارز دیجیتال اعطا خواهد شد. بدین ترتیب آن‌ها می‌توانند با کمک یکدیگر در مورد آینده پروتکل تصمیم بگیرند. بدیهی است که کاربران هنگام رای دادن به تغییرات و به‌روزرسانی‌ها، باید از قوانین وضع شده توسط سازندگان این پلتفرم پیروی کنند. مشارکت در سود: دارندگان ارز دیجیتال SUNDAE، بسته به تعداد رمز ارزهایی که دارند، بخشی از درآمد پلتفرم را دریافت خواهند کرد. تخفیف کارمزد: از ارز SUNDAE برای کاهش نرخ کارمزد نیز استفاده می‌شود. در واقع این ویژگی به منظور تشویق معامله‌گران جهت افزایش حجم معاملات در پلتفرم ساندی سواپ طراحی شده است. خرید ارز SUNDAE همانطور که گفتیم، هنوز پلتفرم SundaeSwap در معرض استفاده کاربران قرار نگرفته و در نتیجه ارز دیجیتال آن نیز منتشر نشده است. اما پس از آغاز به کار رسمی پروژه، یکی از بهترین راه­‌های به دست آوردن ارز دیجیتال SUNDAE این است که مقداری ارز دیجیتال ADA خریداری کنید تا در ایردراپ ارز SUNDAE سهیم شوید.

همچنین، ما در وبسایت اکسچینو روزانه آخرین اخبار جهان کریپتو را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا از جدیدترین رخدادها مطلع شوید و سرمایه گذاری خود را با اطمینان انجام دهید. به محض انتشار این ارز دیجیتال نیز، اکسچینو اطلاع‌رسانی‌های مربوط به آن را انجام خواهد داد.

به‌روزرسانی‌ها و نقشه راه ساندی سواپ ساندی سواپ تاکنون هیچ نقشه راه خاصی منتشر نکرده است، اما سازندگان این پلتفرم به صورت پیوسته گزارش به‌روزرسانی هفتگی پروژه خود را منتشر می­‌کنند. این گزارش‌­ها معمولا شامل اطلاعات زیر است:

نقش و عملکردهای ارز SUNDAE

مکانیزمی برای افزایش چشمگیر توان عملیاتی. ساز و کاری جهت تامین نقدینگی متمرکز به منظور حضور مثمرثمر و کارآمد در بازار. مکانیزمی برای ایجاد بازارهای ثانویه. مکانیزمی جهت تمرکززدایی بیشتر استخر نقدینگی. گروه سازندگان، سرمایه گذاران و شرکای ساندی سواپ گروه سازندگان این پلتفرم را مهندسانی جوان و نخبه از سرتاسر جهان تشکیل داده‌اند. استعدادهای درخشانی از چین و هلند گرفته تا یونان، دور هم جمع شده‌اند و این پروژه را طراحی کرده‌اند.

متین متوف (Mateen Motavaf): متین متوف فارغ التحصیل دانشگاه بوستون آمریکا بوده و مسئولیت برندسازی، جذب و استخدام استعدادها، طراحی رابط کاربری و همچنین طراحی تجربه کاربری این پروژه را به عهده دارد. آرتم رایت (Artem Wright): مدیر ارشد عملیات این پلتفرم آقای آرتم رایت است. مسئولیت آقای رایت، توسعه کسب و کار و تسهیل عملیات پروژه است. ایشان همچنین، وظیفه بازاریابی برای پلتفرم و ارز SUNDAE را نیز به عهده دارد. مت هو (Matt Ho): آقای مت هو مدیر ارشد تکنولوژی ساندی سواپ است. پای لالینگهام (Pi Lalinngham): آقای لالینگهام مدیر ارشد اطلاعات این پروژه است. ادموند نوبل (Edmund Noble): آقای نوبل در سمت مهندس راهبردی با این مجموعه همکاری می‌کند. ژوزه کاردونا (Jose Cardona): ژوزه مهندس طراح قراردادهای هوشمند این پروژه است. آن‌ها همچنین، از مشاوران با تجربه‌ای نیز بهره می‌گیرند. نکته جالب توجه اینجاست که، فعالان حوزه کریپتوکارنسی در سرتاسر جهان می‌توانند با این مشاوران ارتباط برقرار کنند. بر اساس اعلام ساندی سواپ، مشاورین این پروژه را کریستوفر بوردرز (Christopher Borders)، امیلی پیلمور (Emily Pillmore) و دواین کمرون (Dewayne Cameron) تشکیل می‌دهند.

در میان اعضای هیئت مشاوره SundaeSwap، آقای دواین کمرون (معروف به DC) محبوب‌ترین مشاور است. کمرون یکی از بنیان‌گذاران دو پروژه DeFi در کاردانو به حساب می‌آید. پروژه نخست، پروتکل ایندیگو (Indigo Protocol) است که یک پروتکل دارایی مصنوعی به شمار می‌آید. پروژه دوم نیز، لیکوید فایننس (Liqwid Finance) نام دارد و یک پلتفرم وام‌دهی بر بستر بلاک چین کاردانو است.

سرمایه گذاران

ساندی سواپ که هنوز ارز SUNDAE خود را عرضه نکرده، در اولین مرحله جذب سرمایه موفق شد ۱.۳ میلیون دلار جمع‌آوری کند. این مرحله به رهبری بنیاد آلمدا ریسرچ (Alameda Research) و با همراهی سی فاند (cFund) و دابل پیک گروپ (Double Peak Group) انجام گرفت.

شرکا

ران تایم وریفیکیشن (Runtime Verification) و ام لبز (Mlabs)، شرکای SundaeSwap به حساب می‌آیند. آن‌ها به این پلتفرم کمک می­‌کنند تا بتواند با سایر پروژه‌های داخل اکوسیستم کاردانو ادغام شود.

آیا سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال SUNDAE خوب است؟

ساندی سواپ مانند دیگر پروژه‌هایی که روی بلاک چین کاردانو ساخته شده‌اند، پروژه‌ای جدید و در حال توسعه‌ است. بنابراین، فعلا همه چیز روی کاغذ است و باید منتظر بود تا این پلتفرم به مرحله نهایی برسد.

ساندی سواپ تا حدودی شبیه به فورک ورژن دوم یونی سواپ است که بر بستر کاردانو قرار دارد. هرچند که ورژن دوم یونی سواپ، مدل بسیار موفقی به حساب می‌آید. با این وجود تا زمانیکه پروژه ساندی سواپ به صورت عملی در اختیار کاربران قرار نگیرد، این تشابه هیچ‌گونه مزیت رقابتی­ برای آن ایجاد نمی‌­کند. همواره در اکوسیستم‌های جدید مانند کاردانو، سرعت عامل تعیین کننده‌ای محسوب می‌شود و معمولا سریع‌ترین پروژه‌­ها به موفقیت دست پیدا می­‌کنند.

همانطور که گفتیم، ساندی سواپ توسط آلمدا ریسرچ و سی فاند پشتیبانی می‌شود. این امر نشان می‌­دهد آلمدا تصمیم گرفته پروژه‌های بیشتری که بر بستر کاردانو باشند را به مجموعه خود اضافه کند؛ درحالی که، بنیاد آلمدا بیشتر به دلیل سرمایه گذاری روی پروژه‌های DeFi مبتنی بر بلاک چین سولانا مشهور بوده است.

گفتنی است SundaeSwap با ارز دیجیتال بومی‌اش یعنی ارز SUNDAE، طرفداران بسیار زیادی را برای خود دست و پا کرده است. SundaeSwap با بیش از 170 هزار دنبال کننده در توییتر، در بین سایر پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک چین کاردانو، بیشترین توجه را به خود جلب کرده است.

از آنجا که پلتفرم ساندی سواپ روی بلاک چین کاردانو ساخته شده، می‌تواند مزایای ویژه این بلاک چین مانند کارمزد پایین و سرعت بالای تراکنش را نیز به ارث ببرد.

با این حال، قراردادهای هوشمندی که در سپتامبر 2021 (شهریور ۱۴۰۰) روی بلاک چین کاردانو منتشر شدند، همگی به زبان‌های برنامه نویسی هکسل و پلوتوس نوشته شده‌اند. این زبان‌ها تفاوت‌های زیادی با زبان برنامه نویسی سالیدیتی دارند. بنابراین فرآیندهای توسعه پروژه‌ها به زیرساخت بلاک چین کاردانو وابسته هستند.

پیش‌تر اشاره کردیم که ساندی سواپ هر هفته مجموعه مقالاتی را در رابطه با پیشرفت هفتگی پروژه خود منتشر می‌کند. به عنوان مثال، در مقاله شماره 15 که به تاریخ دهم مارچ 2021 (بیستم اسفندماه ۱۳۹۹) منتشر شد، این پلتفرم گزارش داد که در حال ایجاد و توسعه مواردی مانند: فرانت اند (Front End)، ابزاری برای تجزیه و تحلیل بلاک چین، برنامه ISO و مرحله نهایی محصول بازارساز خودکار است. اگر بخواهید از به‌روزرسانی­‌ها و روند توسعه این پروژه اطلاع یابید، بهترین راه مطالعه این مقالات هفتگی است.

پروژه‌های مشابه

در کاردانو رقابت سختی برای ساخت صرافی‌های غیر متمرکز به وجود آمده است. چندین پروژه برنامه‌های خود را برای تبدیل شدن به اولین صرافی غیر متمرکز در اکوسیستم کاردانو منتشر کرده‌اند. با این حال در هر رقابتی، همیشه بازنده‌هایی نیز وجود دارند. پس سعی کنید قبل از سرمایه گذاری تحقیقات مفصلی انجام داده، با مشاوران خبره مشورت کنید و در نهایت، مسئولیت سرمایه گذاری خود را بر عهده بگیرید.

همچنین، صرافی‌های غیر متمرکز بزرگ دیگری هم بر بستر سایر بلاک چین‌ها وجود دارند که مانند ساندی سواپ از بازارساز خودکار استفاده می‌کنند. در این خصوص می‌توان از یونی سواپ، ریدیوم سواپ (RaydiumSwap)، پنکیک سواپ (PancakeSwap) و … نام برد.

اگرچه SundaeSwap هنوز محصولات خود را فعال نکرده، اما توانسته است اعتماد جامعه را به خود جلب کند. اگر به‌روزرسانی جدیدی توسط این پلتفرم منتشر شود، اکسچینو حتماً اخبار آن را در اختیارتان قرار خواهد داد. اما در حال حاضر آنچه در این مقاله آوردیم، تمامی آن اطلاعاتی هستند که تاکنون در خصوص پلتفرم ساندی سواپ و ارز SUNDAE منتشر شده‌اند.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.