ارز UST چیست؟ معرفی استیبل کوین غیر متمرکز TerraUSD

ارز UST چیست؟ معرفی استیبل کوین غیر متمرکز TerraUSD

استیبل کوین غیر متمرکز ترا یو اس دی (UST) مزیت‌های ارز دیجیتال و ثبات قیمت فیات را با هم داشته و رقیب بزرگترین استیبل کوین‌های بازار شده است.استیبل کوین UST بخاطر مزایای فراوانی که به همراه دارد، توجه بسیاری از فعالان بازار

رمز ارز را به خود جلب کرده است.هرچند، ویژگی‌های ارز UST به گونه‌ای است که بیشتر از هر گروهی، می‌تواند برای سرمایه گذارانی که به دنبال حفظ ارزش دارایی خود در مقاطع مختلف هستند، مفید باشد.

مقوله ارزهای دیجیتال و مبادله آنلاین آنها همچنان به اصلاحات فراوانی نیاز دارد. هنوز به قطعیت نمی‌توان گفت که جهان با این فناوری جدید کنار آمده است. همچنان راه‌ زیادی تا همگام شدن جهان با ارزهای رمزنگاری شده باقی مانده است. این امر مستلزم راه‌اندازی سیستمی است که از نظر مقیاس‌پذیری سطح بالاتری داشته باشد.

یکی از نوآوری‌ها در این مسیر، پیاده‌سازی سیستم جدیدی از ارزهای دیجیتال است که با نام TerraUSD UST شناخته می‌شود. این سیستم مبتنی بر رمز ارزهایی است که روی بلاک چین Terra ساخته می‌شوند. ترا یک بلاک چین فعال با قرارداد هوشمند است که از پروژه کازماس (Cosmos) بهره‌ می‌برد.

در دنیایی که رمز ارزهای جدید با سرعت بالایی در حال رشد هستند، به‌ ندرت یک رمز ارز تازه‌ وارد به عنوان رقیبی جدی ظاهر می‌شود. همانطور که می‌­دانید استیبل‌ کوین‌ها نوعی از دارایی­‌های دیجیتال هستند که قیمت آن‌ها در برابر ارزش دارایی‌های سنتی ثابت باقی می­‌ماند. این ارزها، بیشتر به‌ منظور کاهش نوسانات قیمت طراحی می‌شوند.

در ماه مه 2022 (اردیبهشت 1401) پروژه ترا و ارز دیجیتال لونا و دلار ترا همگی دجار ضرری هنگفت شدند و پروژه عملا شکست خورد. قیمت UST تا 0.094 دلار پایین آمد و رمز ارز لونا 99.99 درصد ارزش خود را از دست داد. در حال حاضر برنامه‌هایی برای احیای این پروژه و ارزهای دیجیتال وجود دارد، اما هنوز هیچ کدام به نتیجه قطعی نرسیده‌اند و اصلا مشخص نیست که به نتیجه خواهند رسید یا خیر. توصیه می‌شود تا مدتی دست از معامله ارزهای مرتبط با این پروژه بردارید تا تکلیف آن‌ها مشخص شود. در صورتی که قصد ادامه دادن خرید و فروش ارزهای ذکرشده را دارید، تنها با ریسک شخصی و با در نظر گرفتن خطر بسیار بالای از دست رفتن سرمایه اقدام به این کار کنید.

ارز دیجیتال UST چیست؟

استیبل کوین UST یک ارز دیجیتال است که طبق اصول استیبل کوین‌ها، کاملا مقیاس‌پذیر اجرا می‌شود. این خط مشی باعث شده تا ارز دیجیتال UST علاوه بر ارائه امکانات مالی و ارزی، از برنامه‌ها و پروتکل‌های امور مالی غیر متمرکز یا همان DeFi نیز پشتیبانی کند. بنابراین، هر پروتکلی را می‌­توان در این بلاک چین بدون هیچ مانعی به اجرا درآورد.

رمز ارز یو اس تی، همچنین به شما امکان می‌دهد تا به قابلیت عملیات زنجیره‌ای دسترسی داشته باشید. می‌توان گفت هدف اصلی ایجاد استیبل کوین UST ارائه همین دسترسی بوده است. به عبارت دیگر، معامله‌گران ارزهای دیجیتال می‌توانند آن دسته از معاملات خود را که از طریق تمام بلاک چین‌های پیشرو پشتیبانی می‌شوند، با استفاده از ارز UST و بدون هیچ مانعی انجام دهند.

استیبل کوین UST نوع جدیدی از دارایی‌های قابل تنظیم است که به طور ویژه برای معاملات آنلاین طراحی شده و تجارت رمز ارزها را آسان‌تر کرده است. در واقع، می‌توان در یک کلام اینطور گفت که ارز UST یک استیبل کوین غیر متمرکز و مقیاس‌­پذیر است.

استیبل کوین UST چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفتیم، بلاک چین ترا با استفاده از کازموس اس دی کی (Cosmo SDK) ساخته‌شده‌ و از مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده‌‌ می‌کند. استخراج کنندگان در این بلاک چین، مقداری ارز UST خریداری کرده و به شبکه اختصاص می‌دهند. مانند برخی دیگر از بلاک چین‌های مبتنی بر پروژه کازماس، ترا نیز از صد نود ویژه به عنوان تأیید کننده استفاده می‌کند. وجود تایید کننده‌ها باعث ‌شده این شبکه کم‌تر از سایر شبکه‌های اثبات سهام، غیر متمرکز تلقی شود.

در هر ثانیه صدها تراکنش داخل شبکه ترا ثبت ‌می‌شود. معمولاً معاملات این شبکه در عرض ۶ ثانیه انجام شده و هزینه اجرای آن‌ها نیز بسیار ارزان و در حدود چند سنت است. بنابراین، ترا جزو شبکه‌های سریع و ارزان به حساب می‌­آید. تولید استیبل‌ کوین UST در این شبکه به ارزهای فیات مختلف وابسته است.

برخلاف سایر استیبل‌ کوین‌های غیر متمرکز مانند دای (DAI)، ارز UST به‌ خودی‌ خود فاقد هرگونه پشتوانه یا وثیقه است. در عوض برای تولید استیبل‌ کوین UST لازم است مقداری ارز دیجیتال بومی این شبکه که لونا (LUNA) نام دارد، سوزانده شود.

مثلا اگر بخواهید 10 رمز ارز UST تولید کنید و قیمت هر ارز دیجیتال LUNA نیز 10 دلار باشد، فقط باید یک رمز ارز لونا بسوزانید. نکته جالب توجه این است که شما می‌توانید فرایند ذکر شده را برعکس هم انجام دهید. یعنی استیبل‌کوین UST خود را صرف خرید رمز ارز لونا کنید. برای مثال، اگر شما 10 سکه ارز UST داشته باشید و قیمت هر رمز ارز لونا ۵ دلار باشد؛ می‌توانید با سوزاندن ۱۰ UST خود ۲ ارز دیجیتال لونا به دست‌ آورید.

آیا ترا برای دارندگان استیبل کوین UST امن است؟

امنیت بلاک چین ترا با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام مبتنی بر تندرمینت Tendermint تأمین می‌شود. دارندگان ارز دیجیتال ترا برای اعتبارسنجی معاملات، توکن‌های خود را به‌عنوان وثیقه در اختیار شبکه قرار داده و به نسبت مقدار لونا موجود در سهام خود، پاداش دریافت می‌کنند.

همچنین، دارندگان ارز UST می‌توانند وظیفه تائید تراکنش‌ها را به افراد دیگری واگذار کنند تا آن‌ها از طرف دارندگان این ارز دیجیتال، معاملات را تایید‌ کرده و پاداش حاصل از انجام این کار را با یکدیگر تقسیم کنند. ترا برای حفظ و افزایش امنیت شبکه، راهنمایی‌های بیشتری را به نودهای تأیید کننده ارائه‌ می‌دهد.

کمی پس از فعال شدن شبکه اصلی Terra و ارائه استیبل کوین UST در ماه می سال ۲۰۱۹ (اردیبهشت 98)، ممیزی امنیتی شبکه به پایان رسید. این کار با انجام تست نفوذپذیری سرتیک (Certik) صورت گرفت. سرتیک مدل اقتصادی این شبکه را در برابر دستکاری‌ بازار و از نظر ساختار و زبان کدنویسی مورد آزمایش قرارداد. در پایان، مشخص شد که مدل‌سازی و معادلات ریاضی شبکه ترا ایمن بوده و به درستی کار می­‌کند.

چه چیزی ارز UST را منحصر به فرد می‌کند؟

همانطور که گفتیم بلاک چین Terra ارزهای فیات را به عنوان پشتوانه استیبل کوین UST در نظر گرفته است. با این راهکار، بلاک چین ترا مزایای ارزهای دیجیتال بدون مرز را با ثبات قیمت ارزهای فیات ترکیب ‌کرده است.

ترا این کار را از طریق الگوریتمی انجام‌ می‌دهد که موجودی ارز UST را بر اساس میزان تقاضا تنظیم‌ می‌کند. همچنین، این شبکه بر مبنای پروتکل اثبات سهام اجرا می‌شود. به عبارت دقیق‌تر، ماینرها ارز دیجیتال بومی بلاک چین ترا یعنی Luna را به‌عنوان وثیقه در اختیار شبکه قرار داده و با تائید تراکنش­‌ها پاداش دریافت می‌کنند.

همچنین معادل بودن دارایی آنلاین و پول واقعی، حسابداری و آمارگیری را برای معامله‌گران آسان‌تر می‌کند. این شبکه یک سیستم پردازش کاملا مقیاس‌پذیر ارائه می‌دهد. علاوه بر آن، موانعی که معمولاً در مسیرهای مبادله سایر ارزهای دیجیتال به چشم می‌خورند، برای استیبل کوین UST وجود ندارند. این امر به کمک صرافی Terra که به عنوان یک صرافی غیر متمرکز عمل می‌کند، انجام می‌شود.

آیا بلاک چین ترا Terra غیر متمرکز است؟

بسیاری از معامله‌گرانی که در فکر انتخاب این شیوه جدید سرمایه‌ گذاری هستند، غالبا چنین سوالی را ذهن دارند که “آیا بلاک چین ترا غیر متمرکز است؟”.

استیبل کوین UST بر اساس یک سیستم مبادلاتی غیر متمرکز اجرا می‌شود. این سیستم به شما کمک می‌کند تا به پیکربندی‌های کاربر پسند و بی‌دردسرتری دسترسی داشته باشید؛ چیزی که قبلاً با معاملات بیت کوین تجربه شده بود. اما همانطور که گفتیم، وجود نودهای تاییدکننده شک و شبهه­‌هایی را در خصوص غیر متمرکز بودن این پلتفرم ایجاد کرده است.

بنیان‌گذاران بلاک چین TerraUSD چه کسانی هستند؟

جالب است بدانید ایده اصلی استیبل کوین UST همان ایده “ارز جهانی” بوده که پیشینه آن به سال‌های ابتدایی دهه 1930 میلادی (حدود ۹۰ سال قبل) برمی­‌گردد. آقای برنارد اِی لایتر (Bernard A Lietaer) اقتصاددان بلژیکی و متخصص در زمینه سیستم‌های پولی، مجددا این ایده را در سال 2001 (۱۳۸۱ شمسی) مطرح کرد. در واقع چیزی که این روزها تحت عنوان ارز UST می‌شناسیم نسخه اصلاح شده‌ای از ایده آقای لایتر است.

در آوریل 2019 (فروردین ۹۸)، آقایان دو کوان (Do Kwon) و دنیل شین (Daniel Shin) کمپانی Terra را تاسیس کردند. همانطور که از لیبل‌های این شرکت هم مشخص است، استیبل کوین UST در ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰ (۲۲ شهریور ۹۹) همکاری خود با بیترکس گلوبال (Bittrex Global) را آغاز و ارز UST را از طریق این شرکت عرضه نمود. بیترکس گلوبال یک پلتفرم بلاک چینی جهت تجارت با استفاده از دارایی‌های دیجیتال است و یکی از رهبران انقلاب جهانی بلاک چین‌ها به شمار می‌رود.

آقای شین یک اقتصاددان مشهور و بین‌­المللی است و به عنوان بنیانگذار شرکت‌هایی مانند TMON و Fast Track Asia شناخته می­‌شود. آقای کوان نیز سابقه حضور در شرکت‌های بزرگی همچون مایکروسافت و اپل را در کارنامه دارد. مجله فوربس در سال گذشته آقای دو کوان را در لیست کارآفرینان موفق زیر 30 سال جهان قرار داد.

یکی از اهداف بنیان‌گذاران استیبل کوین UST این بود که جریان سرمایه گذاری در حوزه رمز ارزها را متعادل نگه دارند. آن‌ها با حجم معاملاتی بیش از 32 میلیون دلار سر و کار دارند در حالی که تعداد ارزهای در گردش داخل بلاک چین ترا 1.71 میلیارد است.

شرکای بلاک چین ترا

ترا با چندین پلتفرم پرداخت در سرتاسر جهان، به ویژه در منطقه آسیا و اقیانوسیه، همکاری می‌کند. به عنوان مثال از جولای ۲۰۱۹ (تیر ۹۸)، ترا همکاری خود را با chai که یک برنامه پرداخت تلفن همراه در کشور کره جنوبی است، آغاز کرد.

در نتیجه همکاری آن‌ها، تراکنش مربوط به خریدهایی که توسط کاربران پلتفرم chai صورت می­‌گیرد، از طریق بلاک چین Terra انجام‌ می‌شوند. کارمزد هر تراکنش حدوداً 2 الی 3 درصد از مبلغ خرید است.

ویژگی‌­های استیبل کوین UST چیست؟

استیبل کوین UST یک نوع ارز دیجیتال پیچیده است که در سیستم مبادلاتی TerraUSD اجرا می‌شود. موجودی بلاک چین ترا، یک میلیارد ارز UST است. اما اگر میزان موجودی در بلاک چین مذکور فراتر برود؛ ارزهای دیجیتال ترا می‌سوزند تا شبکه مجددا به حالت پایداری بازگردد.

همچنین برای حفظ قیمت استیبل‌کوین UST، در صورت نیاز، رمز ارزهای جدید لونا از طریق الگوریتم پروتکل تولید ‌می‌شوند.

ارز UST از نوع ERC-20 بوده و مورد تایید اتر اسکن (Etherscan) قرار دارد. عموما استیبل کوین UST را با ثبات قیمتی بالایی که دارد می‌شناسند. پشت این ثبات قیمت، مکانیزم ساده‌ای قرار دارد. در مکانیزم مورد نظر، یک شاخص ویژه برای مبادلات ترا وجود دارد که سیاست پولی خاصی را دنبال می‌کند. این شاخص به نوسانات قیمت حساس است. در مواقع لزوم و برای متعادل نگاه داشتن قیمت، می‌تواند از طریق آربیتراژ واکنش نشان دهد.

ارز UST در واقع یک MVP برای صرافی‌های بلاک چینی حال حاضر جهان به حساب می‌آید که کاملاً قانونی است و شما می‌توانید از طریق دلار آن را تهیه کنید.

عبارت MVP مخفف Minimum Viable Product است. در زبان فارسی می‌توانیم آن را «حداقل محصول پذیرفتنی» بنامیم. ام وی پی در واقع به معنای تولید محصول یا خدمتی است که حداقل ویژگی‌ها و خصوصیات لازم را برای ارائه به مشتری و سرمایه‌ گذار داشته باشد.

لازم به ذکر است که جایگزین دیگری نیز برای استیبل کوین UST وجود دارد که در سراسر جهان پذیرفته شده و تقریباً مکانیزمی مشابه با ترا دارد. این جایگزین با نام TerraKWD شناخته می‌شود. سکه‌های ترا بین این دو سیستم، نقدینگی ایجاد می‌کنند تا ارز UST بتواند به راحتی با TerraKWD مبادله شود.

هم اکنون در بازار کره جنوبی از TerraKWD به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود و محبوبیت آن در سایر کشورهای آسیایی نیز در حال گسترش است.

توسعه بلاک چین ترا و ارز UST

توسعه استیبل کوین UST و بلاک چین ترا در ژانویه سال ۲۰۱۸ (دی 96) توسط یک شرکت بلاک چینی کره‌ای به نام Terraform Lab انجام شد و شبکه اصلی این بلاک چین در آوریل سال ۲۰۱۹ (فروردین 98) به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.

این بلاک چین از سال ۲۰۲۰ (سال 98 شمسی) استیبل‌ کوین‌هایی با پشتوانه دلار آمریکا، وون کره جنوبی، توگریک مغولستان و صندوق بین‌المللی پول، ارائه داده و سعی در گسترش این برنامه دارد.

آیا سرمایه‌ گذاری روی ارز UST خوب است؟

با تحلیل‌های فعلی و بررسی نمودارها، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که ارز UST جایگاه خود را در بازار رمز ارزها به دست خواهد آورد.

آنالیزهای اخیر رتبه ایمنی 2.4 و سود مورد انتظار بالای 3.7 درصد را برای استیبل کوین UST نشان می‌دهند. همانطور که اعداد نشان می‌دهند اگرچه سرمایه‌ گذاری در مقیاس کوچک مناسب این ارز دیجیتال نیست؛ ولی اگر سرمایه هنگفتی را به کار بگیرید می‌توانید سود خوبی کسب کرده و از ثبات قیمت آن نیز آسوده خاطر باشید.

چگونه می‌توان استیبل کوین UST خرید؟

همانطور که اشاره کردیم ارز UST بر روی توکن اصلی خود به نام لونا یو اس تی LUNA UST اجرا می‌شود. هم اکنون ارز دیجیتال لونا در بسیاری از پلتفرم‌های مربوط به رمز ارزها و صرافی‌های معتبر ارزهای دیجیتال در دسترس قرار دارد. این پلتفرم‌ها عبارتند از هیوبی، بیت فینکس و آپ بیت که در آن‌ها لونا برای مبادله در ازای ارزهای فیات، استیبل کوین‌ها یا دیگر اشکال ارزهای دیجیتال در دسترس است.

با در نظر گرفتن تمام حقایق و آمارها می‌توانیم بگوییم که استیبل کوین UST دارای شبکه گسترده‌ای از مبادلات آسان است. بدین ترتیب، این شبکه اطمینان حاصل می‌کند تا سرمایه گذاران همواره به آن متصل بمانند. در این مکانیسم مبادلاتی می‌توانید با خیال راحت مبالغ بالایی سرمایه‌ گذاری کنید و از ثبات قیمت آن راضی باشید.

علاوه بر آن، استیبل کوین UST برای سرمایه گذاران خود امکان استفاده از شبکه‌ای کاملا مقیاس‌پذیر را فراهم می‌کند؛ شبکه‌ای که فاقد موانع و محدودیت‌های دیگر پلتفرم‌ها است. با این اوصاف، ارز UST برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال تجربه جدیدی در زمینه ارزهای دیجیتال هستند کاملا مناسب به نظر می‌رسد.

شبکه Terra به کمک الگوریتم اجماع اثبات سهام تأمین‌شده توانسته سطح امنیتی خود را کاملا بالا ببرد. همچنین، یکی از ویژگی‌های مهم این بلاک چین حفظ ثبات قیمت است. نتیجه چنین عملکردی را می‌توان در سابقه خوب قیمت ارز دیجیتال لونا مشاهده کرد. به نظر می­‌رسد سرمایه‌ گذاری بلندمدت روی استیبل کوین UST سودآور است.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.