معرفی جامع انواع تتر (USDT) و بررسی شبکه های Tether

معرفی جامع انواع تتر (USDT) و بررسی شبکه های Tether

انواع تتر (USDT) در بلاک چین های مختلف قابل معامله و خرید و فروش است، اما فرق و تفاوت بین انواع ارز دیجیتال Tether در هر شبکه چیست؟در جولای سال 2014 پلتفرمی در حوزه ارز دیجیتال شروع به فعالیت کرد که بعدها به نام Tether Limited

معروف شد و استیبل کوین یا رمز ارز پایدار جدیدی ساخت. این استیبل کوین (Stablecoin) که دلار تتر (USDT) نام دارد اکنون سومین رمز ارز برتر بازار کریپتو از نظر ارزش کل و بزرگ‌ترین ارز دیجیتال پگ شده با دلار است. بر اساس ادعای تیم تتر، USDT به صورت صددرصد و کامل نقدشونده است و پشتوانه مالی نقدی دارد. اما در این مطلب قصد داریم به مقایسه انواع تتر در شبکه‌های مختلف (از جمله اتریوم، ترون، سولانا و بیت کوین) بپردازیم و تفاوت های آن‌ها را بررسی کنیم.

ارز دیجیتال تتر (USDT) چیست؟

رمز ارز تتر (USDT) اولین بار در 6 اکتبر 2014 (14 مهر 1393) و با استفاده از لایه Omni روی شبکه بیت کوین مینت شد. البته اسم آن در اوایل عمر Realcoin بود و بعدها به USDT تغییر کرد. پشتوانه اصلی این ارز دیجیتال کمپانی تتر لیمیتد است که در هنگ کنگ قرار دارد، اما اعضای کادر شرکت تا حد زیادی با کادر صرافی ارز دیجیتال Bitfinex یکی هستند و این صرافی پشتیبان غیر رسمی تتر محسوب می‌شود. تتر لیمیتد در طول سال‌های اخیر به دفعات با ارائه سند و مدارک مختلف در پی اثبات این حقیقت بوده است که پشتوانه USDT به طور کامل نقدشونده است. ارز دیجیتال تتر انواع مختلف دارد که تا حدودی با همدیگر تفاوت دارند. در این مطلب می‌خواهیم بررسی جامعی از انواع دلار تتر و تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها با یکدیگر داشته باشیم. اما ابتدا باید دید خرید تتر به جای دلار USD چه مزایا و معایبی دارد.

مزایا و معایب خرید انواع تتر (USDT) به جای دلار

با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال و پیشرفت روزافزون دنیای کریپتو و بلاک چین، نیاز به رمز ارزی که بتواند به عنوان واسطه خرید و فروش دیگر توکن‌ها و کوین‌ها استفاده شود حس می‌شد. شاید به نظر بیاید بهترین گزینه برای این منظور دلار آمریکا است، اما با توجه به اینکه تمام مردم دنیا دسترسی مستقیم به خرید ارزهای ملی ندارند، تتر لیمیتد استیبل کوینی را با دلار آمریکا پگ (Peg) کرد و در دسترس همگان قرار داد. اما امروزه بسیاری از مردم دنیا، حتی کسانی که آشنایی چندانی با بازار رمز ارزها ندارند، به جای خرید مستقیم دلار ترجیح می‌دهد به خرید تتر رو بیاورند. در ادامه مزایا و معایب USDT را عنوان می‌کنیم.

مزایا:

استیک کردن: از مهم‌ترین تفاوت های انواع مختلف تتر در مقایسه با دلار نقد این است که می‌توان آن را در پلتفرم‌های مختلف دنیای ارز دیجیتال مثل بایننس (Binance)، کوکوین (Kucoin) و حتی کیف پول‌های مختلف وثیقه گذاشت و سود سالیانه قابل توجهی بابت آن دریافت کرد. تعامل با دنیای ارز دیجیتال: بر خلاف دلار نقد که صرفا سرمایه‌گذاری دلاری محسوب می‌شود، با خرید انواع تتر می‌توانید هر زمان که اراده کردید با بازار ارزهای دیجیتال تعامل مستقیم داشته باشید و موقعیت‌های مختلف را از دست ندهید. خرید بدون مراجعه حضوری: از مهم‌ترین مزایای تتر می‌توان به خرید و فروش آن به کمک وب سایت‌های صرافی آنلاین ایرانی و خارجی اشاره کرد که برای پول نقد دلار ممکن نیست و در اکثر مواقع باید به صورت حضوری به صرافی‌های شهر بروید و آن را خریداری کنید یا به فروش برسانید. عدم محدودیت خرید و فروش: اگر به خاطر داشته باشید، چند سال پیش با گران شدن ناگهانی قیمت دلار، بسیاری از صرافی‌های ایرانی از فروش دلارهای خود سر باز می‌زدند یا می‌خواستند دارایی خود را به قیمتی بالاتر از بازار بفروشند، چرا که اکثرا فروشنده‌های مستقل هستند و هر زمان که بخواهند می‌توانند دست از خرید و فروش دلار بردارند، اما در بازار ارز دیجیتال چنین رفتار سهل‌انگارانه‌ای بازخوردی بسیار بد برای صرافی‌ها خواهد داشت و هیچ کدام از این پلتفرم‌ها تا جای ممکن معامله را متوقف نمی‌کنند. همچنین برای خرید و فروش انواع تتر از صرافی‌های آنلاین هیچ محدودیت مقداری وجود ندارد و هر چقدر که بخواهید، اجازه خرید و فروش دارید.

معایب:

وابستگی: مهم‌ترین عیب انواع دلار تتر، وابسته بودن آن به یک شرکت خاص (تتر لیمیتد) است. این وابستگی ریسک سرمایه گذاری روی تتر را بالاتر از دلار نقدی می‌برد، چرا که دلار آمریکا به فدرال رزرو آمریکا و اقتصاد این ابر قدرت جهانی بستگی دارد. احتمال Depeg: اصطلاح دیپگ شدن به معنای تغییر قیمت ارزهای دیجیتالی است که برای ثابت و وابسته بودن به قیمت یک ارز دیگر طراحی شده‌اند. در اوایل سال 2022 دلار ترا دیپگ شد و به دنبال خود ارز دیجیتال لونا و تمام شبکه ترا را به نابودی کشاند. تاثیر دیپگ شدن UST هنوز هم بر بازار کریپتو و حوزه دیفای حس می‌شود. با در نظر گرفتن اینکه USDT بسیار بزرگ‌تر از UST است، اگر دیپگ شود تاثیری به شدت بدتر بر بازار ارز دیجیتال خواهد داشت.

انواع تتر و شبکه‌های پشتیبان USDT چیست؟

دلار تتر (USDT) اولین بار در بلاک چین بیت کوین و به کمک Omni Layer ضرب شد، اما بعدتر تتر لیمیتد در شبکه‌های مختلف دیگر نیز آن را مینت کرد تا کاربران بتوانند در اکوسیستم‌های متفاوت به راحتی از استیبل کوین محبوب خود استفاده کنند. از جمله شبکه‌هایی که از تتر پشتیبانی می‌کنند می‌توان به امنی، اتریوم، الگوراند، ایاس، سولانا، ترون، بیت کوین کش، بایننس اسمارت چین، پالیگان، اولانچ، آربیتروم، فانتوم، اپتیمیسم، هارمونی، میلکومدا، توموچین، سلو، تتا و کاوا اشاره کرد. ما در این مطلب به معرفی پراستفاده‌ترین شبکه‌ها برای انتقال و خرید و فروش ارز دیجیتال تتر می‌پردازیم.

رمز ارز تتر در شبکه بیت کوین (Omni USDT)

اولین بلاک چینی که از ارز دیجیتال تتر پشتیبانی می‌کرد، شبکه بیت کوین بود که به کمک لایه امنی (Omni) به این مهم دست یافت. این روزها Omni USDT دیگر تقریبا مرده محسوب می‌شود و استفاده بسیار کمی میان کاربران حوزه رمز ارزها دارد، اما به عنوان اولین منزلگاه بزرگ‌ترین استیبل کوین بازار کریپتو، باید به آن اشاره می‌شد.

رمز ارز تتر در شبکه اتریوم (ERC20 USDT)

در شبکه اتریوم بر خلاف بیت کوین، استفاده از ارز دیجیتال تتر (USDT) بسیار زیاد است و خیلی از سرمایه گذاران برای تسویه خریدها و سیو سود از این توکن استفاده می‌کنند. با توجه به حجم بالای کاربران شبکه Ethereum و آمار بالای معاملات روزانه در این شبکه، می‌توان حدس زد که درصد بالایی از حجم معامله تتر در طول روز به این بلاک چین تعلق دارد. البته گفتنی است که هزینه تراکنش‌های شبکه اتریوم به دلیل ازدحام بالای آن زیادتر از بقیه بلاک چین‌ها است و استفاده از ERC20 USDT در مقایسه با دیگر انواع تتر، گران‌تر پای کاربران در می‌آید.

رمز ارز تتر در شبکه ترون (TRC20 USDT)

ترون از بلاک چین‌های رقیب اتریوم است که بسیاری از عملیات‌های قابل اجرا در اتریوم را با هزینه‌ای پایین‌تر و سرعتی بیشتر ممکن می‌کند. به عنوان مثال، هزینه انجام تراکنش یا انتقال تتر USDT در این شبکه در حدود 1 دلار است و از مدت‌ها پیش تاکنون تغییر چندانی نداشته. در مقایسه با هزینه معمول حداقل 30 دلاری در شبکه اتریوم، ترون انتخابی بسیار مناسب برای انتقال هر رمز ارزی از جمله تر USDT به نظر می‌رسد.

رمز ارز تتر در شبکه سولانا (SPL USDT)

شبکه سولانا از سریع‌ترین و کم‌هزینه‌ترین بلاک چین‌های حال حاضر بازار ارزهای دیجیتال است که سرعت رشدی بسیار بالا و پیوسته دارد. پروژه‌های NFT و بازی متعدد قرار گرفته بر این بلاک چین موجب هجوم حجم بالایی از کاربران به سولانا شده است و این تعداد از سرمایه گذاران در هر مرحله از خرید و فروش دارایی بر بستر شبکه به یک واسطه مالی همچون دلار تتر (USDT) نیاز دارند. با توجه به سرعت بالای رشد این شبکه احتمال می‌رود استفاده از SPL USDT در مقایسه با انواع دیگر تتر در آینده بیشتر شود.

تفاوت انواع ارز دیجیتال تتر (USDT) در شبکه های مختلف چیست؟

همانطور که بالاتر ذکر شد، ارز دیجیتال تتر انواع مختلفی دارد که برای شبکه‌های متفاوت ساخته شده‌اند، اما به بیان ساده، این توکن‌ها در هیچ کدام از بلاک چین‌ها از نظر ساختار با یکدیگر تفاوت ندارند و به یک صورت مینت می‌شوند. با این حال هنگام شروع معامله بیت کوین یا تتر یا هر ارز دیگری باید این نکته را مدنظر قرار دهید که هر شبکه مشخصه‌های خاص خود را دارد که این حقیقت روی ارزش تتر آن نیز تاثیرگذار است و استفاده از آن را آسان‌تر یا سخت‌تر می‌کند. در ادامه تفاوت انواع ارز دیجیتال تتر را در بلاک چین‌های مختلف از مناظر متفاوت بررسی می‌کنیم.

تفاوت قیمت خرید و فروش تتر در هر شبکه

به طور کلی، قیمت تتر همیشه در تمام شبکه‌ها یکسان و معادل یک دلار آمریکا است. البته ممکن است که کاهی قیمت این استیبل کوین اندکی از 1 دلار دور یا به اصطلاح Depeg شود، اما آربیتراژگرها خیلی سریع این تفاوت قیمتی را با خرید و فروش تتر روی بلاک چین‌های مختلف یکسان می‌کنند. نکته مهمی که باید در هنگام خرید تتر مد نظر قرار دهید، هزینه تراکنش است. USDT بر بستر برخی شبکه‌ها به خاطر هزینه تراکنش بالا با انواع تتر در شبکه‌های دیگر تفاوت دارد. در نظر داشته باشید که برای خرید انواع تتر می‌توانید از یک صرافی ارز دیجیتال معتبر استفاده کنید و نیازی نیست برای هر نوع Tether، صرافی متفاوتی داشته باشید.

هزینه انتقال انواع تتر USDT با استانداردهای مختلف

عامل اصلی تفاوت هزینه انتقال تتر در شبکه‌های مختلف، به ساختار آن بلاک چین و هزینه کلی تراکنش‌های آن بستگی دارد و نمی‌توان گفت مشکل از ساختار USDT است. اما به هر حال همین موضوع موجب تفاوت ارزشی زیادی میان تتر در بلاک چین‌های مختلف ایجاد می‌شود. برای بررسی هزینه انتقال دقیق تتر در هر شبکه، باید شخصا و در لحظه انتقال این هزینه را بررسی کنید، اما به طور خلاصه می‌توان گفت سولانا از ارزان‌ترین و اتریوم از گران‌ترین شبکه‌ها برای انتقال تتر محسوب می‌شود.

زمان انتقال تتر در شبکه‌های اتریوم، ترون، سولانا و بیت کوین

زمان انتقال هر توکن یا کوین بر بستر شبکه‌های مختلف به ازدحام و میزان مقیاس پذیری آن بلاک چین بستگی دارد. به عنوان مثال در شبکه‌هایی که از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کنند و به طور ذاتی سرعت پایینی دارند (بیت کوین و اتریوم)، مقیاس‌پذیری وضعیت مناسبی ندارد و با بالا رفتن تعداد تراکنش‌ها، شبکه کند و هزینه انجام تراکنش در آن زیاد می‌شود. کند شدن شبکه به معنای افزایش زمان انتقال USDT در مقایسه با انواع دیگر تتر است. در حال حاضر کندترین شبکه‌ها برای انتقال تتر، بیت کوین و اتریوم محسوب می‌شوند و سریع‌ترین‌ها سولانا و ترون هستند.

نکات مهم در زمان انتقال USDT

از مهم‌ترین نکاتی که باید حین انتقال یا خرید و فروش تتر رعایت کنید، صحیح وارد کردن آدرس مقصد به کیف پول است. بدافزارهای مختلفی وجود دارند که آدرس کیف پول شما را حین کپی کردن به آدرس کیف پول هکر تبدیل می‌کنند، بنابراین اگر پس از جایگذاری آدرس یک بار آن را با آدرس کپی شده در مرحله اول تطبیق ندهید، احتمال زیادی وجود دارد که مورد کلاه‌برداری قرار بگیرید و تترهای خود را از دست بدهید.

علاوه بر آدرس، به شبکه‌ای که در هنگام ارسال مشخص کرده‌اید نیز دقت کنید. اگر تتر خود را به شبکه اشتباه انتقال دهید، تقریبا هرگز راهی برای برگرداندن آن وجود نخواهد داشت.

تشخیص آدرس دریافت ارز دیجیتال تتر در هر شبکه

آدرس دریافت توکن تتر USDT در انواع محتلف شبکه‌ها با همدیگر تفاوت دارد و بسیار مهم است که هنگام انتقال دارایی خود، حتما آدرس متناسب با شبکه انتخابی را وارد کنید. در صورتی که توکنی به آدرس اشتباه فرستاده شود، عموما دیگر هرگز نمی‌توان آن را بازیابی کرد و عملا از دست رفته محسوب می‌شود. تفاوت اصلی آدرس انواع تتر در شبکه های متفاوت در ادامه ذکر می‌شود:

شبکه بیت کوین: آدرس با 1 یا 3 یا bc1 شروع می‌شود. مثال: bc1qnyhnzhhnznz69zecdnd4670e3p3xqzxe0gpdyq

شبکه اتریوم: آدرس با 0 و x شروع می‌شود. مثال: 0x2BA90FF609477826EA7398Be2c893805d416B889

شبکه ترون: آدرس با T بزرگ شروع می‌شود. مثال: TPvC8YAJruQLwuq395qTLCyUbLTVvk3AVF

شبکه سولانا: در این بلاک چین آدرس‌ها فرمت خاصی ندارند. مثال: A846BJqB3cW82991teo7zvpnDtBguoH9n4oYYh8NNWzG

کارمزد انتقال تتر در کدام شبکه کمتر است؟

با کمی محاسبه و در نظر گرفتن ازدحام و الگوریتم اجماع شبکه‌های ذکرشده می‌توان به طور کلی میانگین کارمزد انتقال تتر را در انواع مختلف شبکه‌ها تخمین زد. شبکه‌هایی که از الگوریتم‌های قدیمی‌تر همچون اثبات کار استفاده می‌کنند، برای رسیدن به امنیت بیشتر در حین غیر متمرکز بودن، مجبور به فدا کردن مقیاس‌پذیری شده‌اند. این فداکاری در مقیاس بزرگ منجر به پایین ماندن TPS شبکه و همچنین بالا رفتن هزینه در صورت محبوبیت شبکه شده‌ است. بلاک چینی مثل اتریوم که اولین شبکه غیر متمرکز با قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند بود و کاربران بسیاری را به سمت Web3 آورد، پس از محبوبیت تحت فشار قرار گرفت و تحمل تعداد بالای کاربران را نداشت و به همین خاطر هزینه کارمزد تراکنش‌ها در آن بسیار بالا رفت. از مهم‌ترین تراکنش‌های هر شبکه نیز می‌توان به انتقال توکن‌هایی نظیر تتر اشاره کرد که عملی بسیار رایج در دنیای دیفای است و روزانه بارها اجرا می‌شود. بنابراین برای انتقال تتر حتما باید در نظر گرفت که کارمزد در کدام شبکه کمتر است و هزینه تراکنش چقدر خواهد شد.

در حال حاضر و با توجه به TPS شبکه‌های مختلف، به نظر می‌رسد سریع‌ترین شبکه با کمترین کارمزد برای انتقال تتر (USDT) بلاک چین سولانا باشد. پس از سولانا، ترون ارزان‌ترین و بهترین شبکه برای انتقال تتر محسوب می‌شود که کارمزد کمی دارد. شبکه اتریوم به طور کلی گران‌ترین و البته ایمن‌ترین بلاک چین (با نادیده گرفتن شبکه امنی) برای انتقال تتر محسوب می‌شود.

کدام شبکه بهترین و ارزان‌ترین انتخاب برای استفاده و انتقال انواع تتر است؟

انتخاب تنها یک شبکه برای خرید و فروش یا انتقال ارز دیجیتال تتر (USDT) به آن سادگی که به نظر می‌رسد نیست. هر کدام از بلاک چین‌هایی که از تتر پشتیبانی می‌کنند در نوع خود مزایا و معایبی دارند که آن‌ها را برای استفاده‌های مختلف مناسب یا نامناسب می‌کنند.

یک شبکه که کمترین هزینه انتقال را برای انواع تتر دارد، لزوما ناایمن‌ترین و مقیاس‌ناپذیرترین بلاک چین موجود یا حتی متمرکزترین نیست. به همین شکل، شبکه‌ای که غیر متمرکز و ایمن است لزوما هزینه بالایی برای تراکنش ندارد. به همین خاطر انتخاب بهترین شبکه برای انتقال انواع تتر باید بر اساس خواسته و اولویت‌های شما انجام شود. اگر ترجیح می‌دهید تراکنشی کاملا ایمن داشته باشید، عملیات مدنظر شما فقط یک سرویس پرداختی یا انتقال مالی است و همچنین زمان انجام آن برای‌تان اهمیتی ندارد، بهترین گزینه برای شما لایه اُمنی بلاک چین بیت کوین است. اگر امنیت را در کنار کارایی‌های مهم همچون دسترسی به Web3 و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را می‌خواهید، اما زمان اجرای تراکنش برای شما مهم نیست، انتقال با استفاده از استاندارد ERC20 بر بستر شبکه اتریوم مناسب استفاده شماست. و در آخر، اگر زمان انجام تراکنش برای شما اهمیت بالایی دارد (مثلا در نظر بگیرید قصد دارید دلار تتر خود را برای مینت کردن یک NFT منتقل کنید) بهتر است از شبکه‌هایی مثل سولانا و ترون استفاده کنید.

در نهایت همه چیز به خواسته و سلیقه شما بستگی دارد. بسیاری از افراد فعال در حوزه بلاک چین علاقه شدیدی به شبکه‌های اصیل‌تر همچون بیت کوین و اتریوم دارند و حاضر نیستند حتی یک تراکنش در شبکه‌های لایه اول دیگر مثل ترون انجام دهند. بسیاری نیز ترجیح می‌دهند با تکنولوژی پیش بروند و عملیات‌های خود را با سرعت بیشتری انجام دهند، حتی اگر این مدرن بودن به قیمت شکست خوردن برخی تراکنش‌ها تمام شود.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.