شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال چیست؟

شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال چیست؟

شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال (Crypto Fear and Greed Index) به‌منظور تحلیل احساسات معامله‌گرها و گمانه‌زنی در مورد اقدام بعدی اکثریت بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد.این شاخص که مبتنی بر ایده شاخص ترس و طمع

بازار سهام ایجادشده توسط پلتفرم CNNMoney است، از 0 تا 100 به احساسات بازار ارزهای دیجیتال نمره می‌دهد.

نمره 0 تا 49 افزایش احساسات ترس و تردید در بازار را نشان می‌دهد که حاکی از کم‌ارزش‌گذاری‌شدن دارایی و افزایش عرضه نسبت به تقاضا است. طمع نمره‌ای بین 50 تا 100 دریافت می‌کند و بیش‌ارزش‌گذاری‌شدن دارایی را با افزایش تقاضا نسبت به عرضه نشان می‌دهد؛ در شرایطی که شاخص طمع بسیار بالا است، ممکن است رشد بیش‌ازحد دارایی، صرفاً یک حباب باشد.

توجه به تغییرات سطح ترس و طمع می‌تواند بخشی از استراتژی معامله‌گری شما به‌هنگام ورود یا خروج از بازار ارزهای دیجیتال باشد.

اهمیت شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال چیست؟

هنگام تصمیم‌گیری در مورد خرید یا فروش دارایی در بازار ارزهای دیجیتال، یک معامله‌گر یا سرمایه‌گذار خوب همیشه به‌دنبال داده‌های حمایتی است. معامله‌گرها می‌توانند با بررسی نمودارها، تحلیل فاندامنتال و بررسی احساسات حاکم بر بازار به این داده‌ها دسترسی پیدا کنند.

با این همه، مطالعه تمام معیارها و شاخص‌های موجود کاری بسیار زمان‌بَر است. با استفاده از شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال که ترکیبی از احساسات معامله‌گرها و معیارهای اساسی بازار است، می‌توان دیدگاه خوبی در خصوص احساسات ترس و طمع در بازار ارزهای دیجیتال پیدا کرد.

اگرچه نباید بررسی خود را فقط به شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال محدود کنید، اما این شاخص می‌تواند نمایی کلی از زاویه‌دید و اقدامات احتمالی سایر معامله‌گران به شما ارائه کند.

شاخص چیست؟

شاخص اساساً معیاری است که داده‌های مختلف را بررسی و آنها را در قالب یک واحد اندازه‌گیری آماری ترکیب می‌کند. احتمالاً پیش از این نام میانگین صنعتی داو جونز (Dow Jones Industrial Average) را شنیده‌اید، شاخص مشهوری که وضعیت بازار سهام را رهگیری می‌کند. میانگین صنعتی داو جونز ترکیبی از میانگین موزون سهام 30 شرکت بزرگ است که در چندین بازار سهام ایالات متحده حضور دارند. معامله‌گرها و سرمایه‌گذارها می‌توانند با خرید میانگین صنعتی داو جونز، از رشد سهام این شرکت‌ها به‌طور هم‌زمان بهره‌مند شوند، بدون اینکه نیاز باشد سهام هر شرکت را به‌صورت جداگانه دنبال و معامله کنند.

شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال نیز همچون میانگین صنعتی داو جونز، میانگین موزونی از داده‌های بازار است؛ درواقع، شما نیز مانند سرمایه‌گذاران میانگین صنعتی داو جونز به بررسی چندین معیار و اندیکاتور مختلف برای دست‌یابی به وضعیت احساسات بازار نیازی ندارید و با دنبال‌کردن شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال، به دیدگاهی کلی از احساسات سایر معامله‌گرها دست خواهید یافت.

با این حال، توجه داشته باشید که این شاخص ابزار مالی نیست و نمی‌توان آن را همچون میانگین صنعتی داو جونز خریداری کرد. شاخص ترس و طمع فقط اندیکاتوری در بازار ارزهای دیجیتال است که صرفاً می‌تواند تحلیل شما از بازار را تکمیل کند.

اندیکاتور بازار چیست؟ معامله‌گرها و سرمایه‌گذارها به‌واسطه اندیکاتورهای بازار راحت‌تر می‌توانند داده‌های بازار را تحلیل کنند. اندیکاتورهای بازار در قالب انواع مختلفی از تحلیل جای می‌گیرند که عبارتند از: تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال و تحلیل احساسات بازار.

اگر پیش از این، در زمینه تحلیل تکنیکال فعالیت کرده باشید، احتمالاً تجربه‌ای از کار با اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال را نیز دارید. این اندیکاتورها شامل موارد مختلفی، از میانگین‌های متحرک تا الگوهای پیچیده نموداری همچون ابر ایچیموکو (Ichimoku Clouds)، می‌شوند. اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال مربوط به تحلیل قیمت، حجم معاملاتی و سایر روندهای آماری می‌شوند.

اندیکاتورهای مربوط به تحلیل فاندامنتال رویکرد متفاوتی دارند. هنگامی‌که در مورد یک توکن یا سهام مشخص تحقیق می‌کنید، درواقع قصد دارید ارزش اساسی و فاندامنتال (بنیادین) پروژه را تعیین کنید. به‌عنوان مثال، تحقیقات شما ممکن است شامل تعداد کاربران و ارزش کل بازار باشد که می‌توانند در قالب یک اندیکاتور جای بگیرند.

علاوه بر این، اندیکاتورهای بسیاری درمورد احساسات بازار وجود دارند که می‌توانند افکار و احساسات سرمایه‌گذاران و معامله‌گران را ارزیابی کنند. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال یکی از این اندیکاتورها است. سایر اندیکاتورها، همچون شاخص صعودی و نزولی (Bull & Bear Index) که توسط پلتفرم آگمِنتو (Augmento) و وِیل‌الرت (WhaleAlert) ایجاد شده است، تراکنش‌های بزرگی را پیگیری می‌کند که نهنگ‌های بازار کریپتو انجام می‌دهند.

بخشی از تحقیقات بازار ارزهای دیجیتال به شبکه‌های اجتماعی، جامعه ارزهای دیجیتال و افکار عمومی وابسته است. به همین دلیل، تحلیل احساسات بازار می‌تواند برای معامله‌گری و سرمایه‌گذاری روی این دارایی‌ها موثر باشد.

شاخص ترس و طمع دقیقاً چیست؟

پلتفرم‌ CNNMoney که زیر نظر شبکه خبری CNN کار می‌کند، شاخص ترس و طمع را اولین بار برای تحلیل احساسات بازار سهام ایجاد کرد. پس از آن، پلتفرم Alternative.me نسخه ویژه‌ای از این شاخص را متناسب با بازار ارزهای دیجیتال عرضه کرد.

شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال مجموعه‌ای از روندها و اندیکاتورهای مختلف بازار را تحلیل می‌کند تا مشخص شود که آیا شرکت‌کنندگان در بازار نسبت به جمع‌آوری ارزهای دیجیتال حریص هستند یا از نزدیک‌شدن به آن هراس دارند. نمره 0 نشان‌دهنده شدیدترین احساس ترس در بازار و نمره 100 نشان‌دهنده شدیدترین میزان طمع سرمایه‌گذاران است. نمره 50 احساسات بازار را تا حدودی خنثی برآورد می‌کند.

بازاری که سرشار از احساسات ترس باشد می‌تواند به این معنا باشد که دارایی دیجیتال کمتر از حد معمول ارزش‌گذاری شده است. ترس بیش‌ازحد در بازار می‌تواند منجر به آشفتگی و فروش بیش از اندازه در بازار شود. ترس لزوماً به‌معنای ورود به روند نزولی طولانی‌مدت در بازار نیست. در عوض، می‌توان ترس را به‌منزله ارجاعی کوتاه‌مدت یا میان‌مدت به احساسات کلی بازار در نظر گرفت.

طمع سوی دیگر بازار را نشان می‌دهد. اگر میزان طمع سرمایه‌گذاران و معامله‌گران زیاد باشد، احتمالاً دارایی موردنظر بیش‌ازحد ارزش‌گذاری شده و حباب قیمت شکل گرفته است. برای بازاری که دچار طمع شده است، می‌توانید شرایطی را تصور کنید که «ترس از دست دادن» (fear of missing out) یا به‌اختصار فومو (FOMO) باعث شود سرمایه‌گذاران به‌یکباره به بازارها هجوم بیاورند و با خرید مقادیر زیاد بیت کوین، قیمت آن را افزایش دهند. به‌عبارت دیگر، افزایش طمع سرمایه‌گذاران به افزایش تقاضا و درنتیجه، تورم مصنوعی قیمت می‌انجامد.

شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هر روز با اندازه جدیدی بین 0 تا 100 محاسبه می‌شود. این شاخص فعلاً فقط اطلاعات مربوط به بازار بیت کوین را در نظر می‌گیرد؛ زیرا، قیمت بیت کوین و احساسات مربوط به بازار برترین ارز دیجیتال به‌طور مستقیم روی سایر بازارهای دارایی‌های دیجیتال نیز تأثیرگذار است. با این حال، گزارش‌ها حاکی از احتمال پوشش سایر کوین‌های بزرگ، همچون اتر و بایننس کوین، در آینده این شاخص است.

شاخص ترس و طمع با ترکیب پنج عامل موزون در بازار، تعیین می‌شود. این پنج عامل عبارتند از:

1نوسانات (25 درصد از شاخص): اندیکاتور نوسانات ارزش فعلی بیت کوین را با میانگین‌های 30 و 90 روز گذشته اندازه‌گیری می‌کند. درواقع، شاخص ترس و طمع از نوسانات به‌عنوان معیاری برای سنجش تردید و عدم اطمینان در بازار استفاده می‌کند. 2حجم/مومنتوم بازار (25 درصد از شاخص): با استفاده از این داده، مومنتوم و حجم معاملاتی فعلی بازار بیت کوین با میانگین 30 و 90 روز گذشته مقایسه‌ می‌شوند. افزایش مداوم حجم خرید می‌تواند حاکی از افزایش احساسات مثبت یا طمع معامله‌گران در بازار باشد.
3رسانه‌های اجتماعی (15 درصد از شاخص): این عامل روی تعداد هشتگ‌های مرتبط با بیت کوین در توییتر و به‌ویژه میزان تعامل (ریتوییت شدن) آنها تمرکز دارد. افزایش غیرمعمول و مداوم میزان تعامل‌ توییت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال اغلب بیانگر افزایش طمع بازار است تا ترس

4سلطه بیت کوین (10 درصد از شاخص): سلطه بیت کوین میزان سرمایه موجود در بازار بیت کوین را نسبت به سرمایه موجود در بازار سایر ارزهای دیجیتال اندازه‌گیری می‌کند. افزایش سلطه بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال نشان‌دهنده افزایش سرمایه‌گذاری‌های جدید روی این کوین و احتمال ورود سرمایه از سوی بازار آلت کوین‌ها به بازار بیت کوین است. 5گوگل ترندز (10 درصد از شاخص): شاخص ترس و طمع با نگاهی به داده‌های گوگل ترندز به‌منظور رهگیری جستجوهای مرتبط با بیت کوین، می‌تواند دیدگاه مناسبی در خصوص احساسات بازار ارائه کند. به‌عنوان مثال، افزایش جستجوهای مرتبط با «کلاهبرداری بیت کوین» نمایان‌گر افزایش ترس در بازار است. 5نتایج نظرسنجی‌ها (15 درصد امتیاز شاخص): این ورودی مدتی است که به کار گرفته نمی‌شود و متوقف شده است. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال چه کمکی می‌تواند به شما بکند؟ شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال می‌تواند ابزاری ارزشمند برای بررسی تغییر احساسات در بازار باشد. تغییرات قابل‌توجه ارزش این شاخص می‌توانند فرصت‌هایی برای ورود یا خروج معامله‌گران در روند بازار فراهم کنند. به‌منظور توضیح بیشتر، می‌توانیم سه ماه گذشته ارزش بازار ارزهای دیجیتال را با اعداد شاخص مطابقت دهیم.

آیا می‌توان از شاخص ترس و طمع در تحلیل طولانی‌مدت استفاده کرد؟

شاخص ترس و طمع احتمالاً نمی‌تواند در تحلیل بلندمدت بازار ارزهای دیجیتال کمک خاصی به سرمایه‌گذاران بکند. در هر دوره‌ای از بازار صعودی یا بازار نزولی، چندین چرخه ترس و طمع وجود دارند. این چرخه‌ها برای استفاده کوتاه‌مدت معامله‌گران مفید هستند، اما کمک چندانی به سرمایه‌گذاران بلندمدت نمی‌کنند. زیرا، در نگهداری بلندمدت ارزهای دیجیتال، پیش‌بینی بازار صعودی یا نزولی صرفاً از طریق این شاخص بسیار دشوار است. برای دستیابی به چشم‌اندازی بلندمدت باید بتوانید سایر جوانب بازار را نیز تحلیل کنید.

مثل همیشه، توصیه می‌شود که برای تحلیل بازار فقط به یک اندیکاتور یا به یک سبک بسنده نکنید. پیش از سرمایه‌گذاری هر میزان پول، حتماً خودتان تحقیق کنید و فقط پولی را در سرمایه‌گذاری وارد کنید، که توان ازدست‌دادن‌اش داشته باشید.

شاخص ترس و طمع روشی ساده برای جمع‌آوری و جمع‌بندی طیف وسیعی از معیارهای مرتبط با احساسات بازار است. به‌جای اینکه زحمت بررسی منابع مختلف، همچون رسانه‌های اجتماعی، گوگل ترندز و سایر پلتفرم‌های آماری، را برای تحلیل احساسات بازار به خودتان بدهید، به‌راحتی می‌توانید از این شاخص استفاده کنید.

اگر قصد دارید شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال را در تحلیل خود بگنجانید، حتماً آن را با سایر معیارها و اندیکاتورها ترکیب کنید تا دیدگاه بهتری نسبت به شرایط بازار داشته باشید.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.