فناوری جدیدی که در سال ۲۰۲۴ باعث تحول در حوزه کریپتو می‌شود!

فناوری جدیدی که در سال ۲۰۲۴ باعث تحول در حوزه کریپتو می‌شود!

در سال ۲۰۲۴، بازار کریپتو به سال تغییرات بزرگی وارد خواهد شد. با ظهور فناوری‌های نوین، این صنعت برای انقلاب‌های قابل توجهی آماده است.

این تحولات نشان‌دهنده بهبود عملکرد و کاربرد ارزهای دیجیتال و رفع برخی از چالش‌های اصلی بازار در آینده است.

یکی از پیشرفت‌های اساسی در فناوری بلاک‌چین، توسعه پروتکل‌های قابلیت همکاری است. Kadan Stadelmann، مدیر فناوری بلاک چین در کومودو، در گفت‌وگو با BeInCrypto درباره اهمیت توانایی همکاری بین شبکه‌های بلاک چین صحبت کرد.

قابلیت همکاری در آینده

یکی از پیشرفت‌های اساسی در فناوری بلاک‌چین، توسعه پروتکل‌های قابلیت همکاری است. Kadan Stadelmann، مدیر فناوری بلاک چین در کومودو، در گفت‌وگو با BeInCrypto درباره اهمیت توانایی همکاری بین شبکه‌های بلاک چین صحبت کرد.

«قابلیت همکاری در بلاک‌چین، شبکه‌های بلاک‌چین را توانمند می‌کند تا اطلاعات را به اشتراک بگذارند و با یکدیگر همکاری کنند. این رابطه حیاتی باعث اتصال اکوسیستم‌های مختلف بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال مرتبط به یکدیگر می‌شود و تجارب کاربری متحد و کارآمدتری فراهم می‌کند.

این پیشرفت، امکان اتصال یکپارچه‌تر اکوسیستم‌های مختلف بلاک‌چین را فراهم می‌آورد و توانایی موثرتری برای مدیریت ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهد. با افزایش قابلیت همکاری، نیاز به وابستگی به صرافی‌های متمرکز کاهش می‌یابد و محیطی اعتمادسازی برای کاربران ایجاد می‌شود.

قابلیت همکاری بین ارزهای دیجیتال، NFTها و برنامه‌های غیرمتمرکز، عصری جدید از صرافی‌های غیرمتمرکز زنجیره‌ای را به وجود می‌آورد. این پلتفرم‌ها امکان تبادل دارایی‌ها در بین بلاک‌چین‌های مختلف را فراهم می‌کنند و انتقال دارایی‌ها از یک بلاک‌چین به دیگری به آسانی انجام می‌دهند.

«تا به حال راه حل‌های بلاک‌چین، فقط به اکوسیستم‌های کوچکتر محدود شده‌اند. Deloitte بیان کرده است: برای ایجاد یک بلاک چین کارآمد برای زنجیره‌های تامین جهانی که با اکوسیستم‌های متعدد تداخل دارند، و استفاده از پلتفرم‌های زنجیره بلوکی متعدد، نیاز به پیشرفت‌های بیشتری داریم.

“همکاری بسیار مهم است زیرا قابلیت همکاری می‌تواند تغییرات قابل توجهی در عملکرد و پیشرفت شرکت به همراه داشته باشد. در راه حل‌های بلاک‌چین، این امکان وجود دارد که اکوسیستم‌های مختلفی که از این فناوری استفاده می‌کنند، با یکدیگر همکاری کنند. این نوع همکاری می‌تواند به افزایش تنوع کاربران و ایجاد فرصت‌های جدید برای نوآوری و توسعه کمک کند.

بسیاری از ابتکارات در حوزه بلاک‌چین، با ارائه راه‌حل‌های نوآورانه، به سوی یک محیط بلاک‌چین متمرکز‌تر و مناسب‌تر هدایت شده‌اند. این راه‌حل‌ها دستاوردهای جدیدی را برای بهبود قابلیت همکاری به ارمغان می‌آورند.

یکی از اصلی‌ترین مزایای رشد DeFi، اثبات قابلیت‌های متقابل و پتانسیل واقعی فناوری بلاک‌چین است. امروزه قراردادهای هوشمند و تبادل‌های غیرمتمرکز به عنوان استون‌های DeFi شناخته می‌شوند، که امکان وام‌دهی، استقراض و معاملات P2P را بدون نیاز به واسطه‌های مالی سنتی ارائه می‌دهند.

DeFi امور مالی را دموکراتیک‌تر و شفاف‌تر می‌سازد، موانع ورود را کاهش می‌دهد و به چالش بانکداری سنتی می‌انجامد. به عبارت دیگر، DeFi اساس‌های مالی متداول را به چالش می‌کشد و این امر با استفاده از DEXها، فناوری P2P و اشکال ترکیبی در اختیار همه استفاده‌کنندگان بلاک‌چین قرار می‌دهد.”با افزایش توانایی همکاری، بخش بلاک‌چین در حال تمرکز غیرمتمرکز بیشتری قرار می‌گیرد. همکاری بسیار حیاتی است چرا که تجربه کاربری معتبرتری را بدون نیاز به واسطه های شخص ثالث مانند صرافی‌های تمرکزی فراهم می‌کند. به عنوان مثال، Polkadot از یک ساختار پاراچین ابتکاری استفاده می‌کند که به چندین بلاک‌چین اجازه می‌دهد تا در یک شبکه متصل به یکدیگر شده و تعامل داشته باشند، این روش همکاری را تسهیل می‌کند و امنیت و به اشتراک‌گذاری داده‌ها را بین زنجیره‌های به هم پیوسته یکپارچه می‌کند، پس این گامی بزرگ به سوی زیرساخت بلاک‌چین یکپارچه است.

DEX‌های زنجیره‌ای متقابل، مانند آنچه در کیف پول کومودو تعبیه شده است، به کاربران این امکان را می‌دهند تا دارایی‌ها را از طریق زنجیره‌های بلوکی جداگانه مبادله کنند یا آن‌ها را بین بلاک‌چین‌های مختلف منتقل کنند، به طور مثال تبدیل BEP-20 USDT به PLG-20 USDT. به دیگر سو، Cosmos از پروتکل ارتباطات بین بلاک‌چین (IBC) خود بهره می‌برد، که این امکان را فراهم می‌کند تا پیام‌ها و ارزش بین زنجیره‌های مستقل به صورت مستقیم و بدون اعتماد منتقل شوند و مفهوم “اینترنت بلاک‌چین” ارائه شده توسط Cosmos بر اهمیت قابلیت همکاری در ایجاد شبکه‌ای غیرمتمرکز و مقیاس‌پذیر برای موفقیت Web3 تاکید می‌کند.

پروتکل Chainlink قابلیت همکاری متقابل زنجیره‌ای (CCIP) را برای تسهیل تبادل داده‌ها و دستورات استاندارد، ایمن و روان بین بلاک‌چین‌های مختلف ارائه کرده است. این ابتکار بر نیاز اساسی به تبادل داده‌های امن و قابل اطمینان تأکید دارد و این یک گام مهم به سوی بهبود همکاری و تعامل در محیط زنجیره‌های بلاک چین متنوع است.اعتماد به آینده نیازمند توجه به قابلیت‌های تعاملی بلاک‌چین است. به عبارت دیگر، بدون امکان ارتباط با زنجیره‌های دیگر و استفاده از زنجیره‌های عمومی، بانک‌ها قادر به موفقیت در خلق دارایی‌ها نخواهند بود. اهمیت اشتراک و همکاری به شدت احساس می‌شود، به خصوص در حوزه بلاک‌چین. ادغام فناوری دانش صفر نیز یک گام مهم به سمت افزایش حریم خصوصی و امنیت است. این فناوری امکان اعتبارسنجی تراکنش‌ها را بدون لو دادن اطلاعات حساس فراهم می‌کند و نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی در زمینه بلاک‌چین‌های عمومی را برطرف می‌سازد. روتر پروتکل تأکید می‌کند که استفاده از فناوری دانش صفر، از اهمیت ویژه‌ای در برنامه‌های حساس است. این نوآوری به افزایش امنیت و خصوصیت تراکنش‌ها کمک می‌کند و برای مواردی که اطلاعات حساس در آن نقش دارند، بسیار اساسی است. به همین ترتیب، استفاده از استخرهای حریم خصوصی به عنوان مکانیسمی برای افزایش حریم خصوصی در معاملات مالی پیشنهاد می‌شود. این رویکرد از شواهد دانش صفر استفاده می‌کند تا افراد بتوانند هویت خود را در فعالیت‌های غیرقانونی محافظت کنند.منابع مبتنی بر تکنولوژی‌های جدید مانند Zcash و سیستم‌های قرارداد هوشمندی مثل Tornado Cash روز به روز در حوزه بلاک‌چین به کار گرفته می‌شوند. این سامانه‌ها امکان می‌دهند که هر تراکنش به طور ناشناس در بین کل تراکنش‌های قبلی جا به جا شود و حریم خصوصی کاربران را تضمین کند.

با توجه به تحولات مقرراتی جهانی و اهمیت بیشتر افراد به حفظ حریم خصوصی خود، توقع می‌رود که روند استفاده از راهکارهای مبتنی بر شواهد دانش صفر به شکل چشمگیری افزایش یابد. اما باید توجه داشت که صنعت بلاک‌چین نیز به تهدیدات و موانع بسیاری که امروزه وجود ندارند، حساس است. این شامل مسائلی از قبیل محاسبات کوانتومی، پیشرفت‌های در حوزه هوش مصنوعی و مسائل زیست‌محیطی است که می‌تواند موانع مهمی را ایجاد کند.

برای پیشرفت در صنعت بلاک‌چین، ضروری است که افراد از جدیدترین تکنولوژی‌ها و تغییرات قانونی آگاه باشند. همچنین، مشارکت در گفتگوهای نظارتی، انجام نوآوری‌های تکنولوژیک و سرمایه‌گذاری در زمینه این فناوری مهم است. به عبارت دیگر، پایبندی به اصول نظارتی و پیشرفت‌های قانونی کمک می‌کند تا صنعت بلاک‌چین به بهترین شکل ممکن پیشرفت کند و از جامعه آن حمایت بهتری ببرد.

شناسایی ترند های ارز دیجیتال در سال 2024

اینها چند روند نوظهور و ترند های کریپتویی را ذکر کردیم که می توانند فرصت های سرمایه گذاری سودآور را ارائه دهند و با مدیریت دقیق، ارزش سرمایه شما را تا حد زیادی افزایش دهند. آنها عبارتند از:

  • امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)

تامین مالی غیر متمرکز (DeFi) با طیف گسترده ای از خدمات مالی و استقلال از واسطه های سنتی، منبع ثابتی از نوآوری بوده است. بر اساس رشد پیش‌ بینی‌ شده تا سال 2024، اکوسیستم DeFi در موقعیت خوبی قرار دارد تا در راستا مسائل مربوط به امنیت، مقیاس‌ پذیری، تجربه کاربر و عملکرد کلی پیشرفت‌ های قابل‌ توجهی داشته باشد.

بهبود زیرساخت و ارتقای قابلیت همکاری در میان پلتفرم‌ های مختلف DeFi، عوامل مهمی هستند که پتانسیل ایجاد یک محیط مالی غیر متمرکز را که کاربر محورتر و انعطاف‌ پذیرتر است را حفظ می‌ کنند. همانطور که DeFi دسترسی بیشتری به دست می آورد، موسسات مالی سنتی ممکن است با نیاز قانع کننده ای برای تکامل مواجه شوند.

  • توکن های هوش مصنوعی

ادغام هوش مصنوعی (AI) با فناوری بلاک چین، صنعت کریپتو را با افزایش کارایی، امنیت و عملکرد متحول می کند. این روند در توسعه بازارهای غیرمتمرکز هوش مصنوعی مشهود است که دسترسی به منابع هوش مصنوعی را با تسهیل منابع داده‌ها و محاسبه منابع لازم برای پروژه‌های هوش مصنوعی دموکراتیزه می‌ کنند. شرکت هایی مانند مایکروسافت سرمایه گذاری زیادی در این زمینه انجام می دهند.

علاوه بر این، هوش مصنوعی مولد، که نمونه آن پلتفرم هایی مانند ChatGPT است، در حال نفوذ قابل توجهی به حوزه بلاک چین است. چرا که از آن برای خودکارسازی و بهبود جنبه‌ های مختلف فناوری بلاک چین، از جمله کد گذاری و اجرای قرارداد های هوشمند استفاده می‌ شود. با استفاده از توانایی‌ های پردازش زبان طبیعی، هوش مصنوعی مولد به توسعه‌ دهندگان در نوشتن و آزمایش کد، شناسایی مشکلات، پیشنهاد بهبود، و خودکار سازی اجرای قرارداد های هوشمند، افزایش کارایی اجرا و کاهش هزینه‌ های تراکنش کمک می‌کند.

  • پلتفرم های کراس چین (Cross Chain)

صنعت کریپتو در سال 2024 اولویت بیشتری برای قابلیت همکاری بلاک چین ها خواهد داشت و چارچوبی را برجسته می کند که به هم مرتبط است. این تکامل به راه‌ حل‌ های زنجیره‌ ای متقابل و پروتکل‌ های قابلیت همکاری بستگی دارد که امکان انتقال بهتر دارایی و ارتباط بین شبکه‌ های مختلف بلاک چین را فراهم می‌ کند. پیش‌ بینی می‌ شود که تلاش‌ ها برای از بین بردن شکاف بین بلاک‌ چین‌ ها شتاب بیشتری پیدا کند و همکاری و خلاقیت را در سراسر محیط غیر متمرکز تقویت کند.

  • توکن های NFT و گیمفای

بخش های GameFi و توکن های NFT در سال 2024 رشد قابل توجهی دارند که به دلیل توسعه بازی های AAA Web3 و افزایش حجم معاملات NFT است. انتشار بازی‌های بلاکچین مورد انتظار می‌تواند ده‌ها میلیون گیمر را به Web3 جذب کند، با عناوینی مانند «Dead Drop» و «Off The Grid» که از طریق ارزش‌های تولید بالا و گیم‌ پلی جذاب، درک بازی‌ های بلاک چین را باز تعریف می‌ کنند. تمرکز در GameFi به سمت افزایش کیفیت گیم پلی تغییر می کند و فراتر از موج اولیه عناوینی است که مکانیک بلاک چین را در اولویت قرار می دهند.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.