تاریخچه مختصر پول و ارز

تاریخچه مختصر پول و ارز

شاید از خود بپرسید که چرا ما “پول” داریم؟ دلیل پیدایش آن چه بوده است؟ قطعا می‌دانید که قبل از اینکه پول ایجاد شود، مردم برای رفع نیاز‌های خود از مبادله کالا با کالا استفاده می‌کردند. البته، این سیستم مبادله برای زمانی مورد استفاده بود

که شما در ازای کالایی که در اختیار داشتید، کالای مورد نیاز خود را می‌گرفتید. به عنوان مثال، من به شما در مقابل ۵ عدد پیاز، ۵ عدد سیب می‌دهم.

اما این روش آنقدر‌ها هم خوب نبود. در زمانی که شما فقط گاو داشتید و مجبور بودید چند سیب داشته باشید، مشکل ایجاد می‌شد، ” ارزش گاو چند سیب است؟” این یک سوال منطقی است که کشاورزانی که مجبور بودند غذا هر شب خود را با کشاورزان دیگر معامله کنند، می‌پرسیدند.

بعد از این چالش، مردم تصمیم گرفتند از ارز‌ها برای مبادله و معامله‌های خود در زندگی استفاده کنند. به صورتی که آن‌ها از ارز‌های خود برای ارزش‌گذاری دارایی‌های و عنوان وسیله‌ایی برای مبادله استفاده کردند.

اشیاء متعددی وجود داشت که به عنوان ارزش‌گذاری استفاده می‌شد، از صدف و نمک گرفته تا خز، البته تمام این موارد قبل از کشف طلا اتفاق افتاد؛ صدف‌‌ها در شهر بسیار کمیاب بودند و همه مردم نمی‌توانستند به آن دسترسی داشته باشند. علاوه بر این برای حمل و نقل آن به نیروی کار نیاز بود. پس به همین خاطر بسیاری از مردم آن را ارزشمند میدانستند.

اما از آنجایی که صدف‌ها در ساحل به فراوانی یافت می‌شد، برای ماهیگیران و کسانی که در ساحل زندگی می‌کردند، ارزش چندانی نداشت. در اینجا بود که خز ارزش بیشتری پیدا کرد. چرا که خز نیاز به زحمت بیشتر برای کار(گرفتن و پوست کردن حیوانات) داشت و در مقابل گرما و دوام را فراهم می‌کرد.

بعد از آن نمک به‌گران‌ترین دارایی تبدیل شد؛ به صورتی که جنگ‌های زیادی برای نمک رخ داد و سرمایه بسیاری از فروش نمک برای ساخت شهر‌ها تامین شد. نمک با ویژگی‌های قابل حمل، قابل تقسیم، با دوام و قابل تعویض بودن خود به عنوان یک وسیله تجاری استفاده می‌شد. ارزش نمک نیز برای تمام افراد جهان یکسان بود. اما با پیشرفت فناوری، دسترسی و استخراج آن راحت‌تر و ارزش آن کمتر شد.

تفاوت بین ارز و پول چیست؟

این دو تقریبا شبیه بهم هستند، اما تنها یک تفات کلیدی اصلی دارند. ارز‌ها (همانطور که در بالا توضیح داده شد) بادوام، قابل حمل، قابل تقسیم، قابل تعویض هستند و به عنوان وسیله مبادله مورد استفاده قرار می‌گیرند. پول نیز تمام ویژگی‌های ارز را دارد، اما با گذز زمان به ارزش آن اضافه می‌شود. طلا اولین شکل عرضه پول بود. طلا به دلیل نادر بودن و ترکیب اولیه متمایز آن، برای سال‌های متمادی تبدیل به یک ارز جهانی شد.

پول امروز

به گفته جی. مورگان در سال ۱۸۳۷-۱۹۱۳ “پول طلاست، نه چیز بیشتر! ”

در زمان‌های گذشته، طلا همان پول بود، یعنی در تمام موارد برای هر ارزش‌گذاری از آن استفاده می‌شد. برای مثال برای رسید‌ها، کارت‌ها، وجوه بدهی و غیره. داستان از اواخر قرن ۱۷‌ام آغاز شد. زمانی که تاجران طلا‌های خود را در سفر به انگلستان با خود حمل می‌کردند تا انگلستان طلای آن‌ها را در امنیت بیشتر نگه دارد. طلافروشان لندن طلا را نگه می‌داشتند و رسیدی به نام تاجر صادر می‌کردند، این بدان معنا بود که فقط آن فرد می‌تواند اسکناس را به ازای طلا خود دریافت کند.

اگر تجار خارجی نیز زمان طولانی‌تری را در انگلستان می‌مانند، طلای خود را به طلا فروش واگذار یا قرض می‌دادند و مانند سیستم بانکی سود آن را دریافت می‌کردند. مردم این شانس را پذیرفتند، طلای خود را با خیال راحت در این مکان‌ها متمرکز قرار دادند تا پول بیشتری به دست آورند. این قسمت تاریخ، دقیقا جایی است که معاملات تجاری سپرده‌گذاری، وام و سود دهی تحت نظارت بانک‌ها ایجاد شد.

دلار آمریکا

دلار آمریکا در سال ۱۷۸۵ ایجاد شد، در واقع دلار چک طلایی بود که به ساکنان اجازه می‌داد تا در هر زمان طلا را با بانک مبادله کنند. در زمان جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴ این وضعیت تغییر پیدا کرد؛ کشور‌ها برای جنگیدن و تامین موارد مربوط به جنگ به پول نیاز داشتند، این بدان معنا بود که غیرنظامیان از طریق مالیات دولتی و اوراق بهادار جنگ تحت “استاندارد طلا” (یک سیاست پولی که ارزش اسکناس‌ها به طلا متصل می‌شد) برای جنگ پول می‌دادند.

دولت بدون توجه به عموم مردم برای جنگ، اسکناس‌های بیشتری تولید کرد، که این امر باعث کاهش ارزش دلار آمریکا شد. بسیاری معتقدند اگر جنگ از طریق سیستم پشتوانه طلا تامین مالی می‌شد، پایدار نمی‌ماند.

بعد از آن دولت متوجه شد که به پول واقعی بیشتر نیاز دارد تا بتواند دلار‌های کاغذی اضافی را که ایجاد کرده بود، پس بگیرد. از آنجایی که آن‌ها نمی‌توانستند طلا را چاپ کنند، به فکر تصاحب آن افتادند. در نتیجه این تصمیم، رئیس جمهور آمریکا، فرانکلین دی روزولت، در سال ۱۹۳۴ به شهروندان آمریکایی به مردم ایالات متحده دستور داد هر طلا را به ازای ۲۰ دلار به ایالت برگردانند، وگرنه آن‌ها به ۱۰ سال زندان یا پرداخت هزار دلار جریمه خواهند شد.

دوران ارز فیات

بعد از پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۹۴، دولت آمریکا دو سوم ذخایر طلا در جهان را در اختیار داشت. سران بزرگ کشور‌ها در کنفرانس برتون وودز پیوستند. نتیجه این گردهمایی این شد که آن‌ها تصمیم گرفتند دلار آمریکا به ازای هر ۳۵ دلار در هر اونس طلا (۱۵ دلار بیشتر از آنچه در ۱۰ سال مصادره شده بود) ثابت شود و طبق یک سیستم پولی جدید، همه ارز‌های دیگر جهان به دلار آمریکا متصل می‌شوند.

بعد چند دهه، ادامه “تسهیل کمی” یا “چاپ پول” ارزش دلار را یکبار دیگر کاهش پیدا کرد؛ وقتی بقیه جهان متوجه شدند که چه اتفاقی افتاده است، برخی از کشور‌ها طلای خود را پس گرفتند و بر دارایی‌های رو به اتمام فدرال رزرو فشار آوردند.

به دنبال این اتفاقات، در سال ۱۹۷۱، رئیس جمهور نیکسون، وابستگی طلا و دلار را حذف کرد و تبدیل دلار به مقدار ثابت طلا را نیز متوقف کرد. این کار نیکسون به فدرال رزرو اجازه چاپ دلار‌های آمریکایی بدون محدودیت را داد. چاپ بدون محدودیت دلار منجر به افزایش تقاضا شد. نیکسون ادعا کرد که این امر به طور موقت دستور داده شده بود، اما آن‌ها دیگر نتوانستند به عقب برگردند.

پیدایش بیت کوین

بعد از سقوط مالی در سال ۲۰۰۸، ارزی غیر متمرکز به نام بیت کوین ایجاد شد. غیر متمرکز یعنی توسط هیچ شرکت، بانک یا دولتی قابل کنترل یا دستکاری نیست. ویژگی‌های بیت کوین تقریبا شبیه به طلا است. طوری که بسیاری از افراد آن را طلای دیجیتال نیز مینامند.

بیت کوین به طور جهانی به دلیل ویژگی‌ها قابل حمل و قابل تعویض و با دوام بودن آن پذیرفته شده است. هر بیت کوین به ۱۰۰ میلیون ساتوشی (کوچکترین واحد بیت کوین) قابل تقسیم است. بیت کوین در واقع در سطح اتمی کدی است که برای هر کسی در سطح جهان که به اینترنت متصل است قابل دسترسی است. به دلیل خاصیت غیر قابل تکثیری بیت کوین، ریسک هرگونه کلاهبرداری یا خطر دو برابر شدن هزینه‌ها، حذف می‌شود.

شبکه هزاران رایانه مبتنی بر بیت کوین از نظر مالی تشویق می‌شود تا قوانین و رویه‌های بیت کوین را رعایت کند. اپراتورهای‌ نود به دلیل هرگونه سوء رفتار یا خلف مجازات می‌شوند. این امر معاملات مالی، تایید شده، قابل مشاهده، منبع باز را در سراسر جهان فراهم می‌کند.

همانطور که ممکن است بدانید بیت کوین توسط فرد ناشناسی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده است. لقب بیت کوین پول مردم یا پول اینترنتی است؛ با این مفهوم که هر کس با هر نژاد یا اعتقادی در سراسر جهان می‌تواند از آن به عنوان دارایی استفاده کند.

شاخص اس‌اند پی ۵۰۰ چیست؟

عددی است که نوسانات بزرگترین شرکت‌های سهامی عام ایالات متحده آمریکا را نشان می‌دهد. گاهی به نام S&P نیز شناخته می‌شود، بازار بورس آمریکا، بر حسب نقطه یا PIP محاسبه می‌شود. PIP مخفف “Percentage of point” یا “درصد در نقطه ” است. پیپ نرخ ارز بر اساس قرارداد ارزی پایین‌ترین حرکت قیمت است. این یک صدم یک درصد یا چهارمین رقم اعشاری (۰.۰۰۰۱) است.

##بررسی تاریخچه نوسانات طلا، بورس و بیت کوین یکی دیگر از فاکتور‌های مهم در هنگام مقایسه بیت کوین، بورس و طلا، توجه به تفاوت در نحوه تغییر ارزش دارایی‌های مختلف است.

نوسانات طلا

بسیاری از مردم معتقدند که قیمت طلا ثابت است. با وجود اینکه، نوسانات ۱۰۰ ساله طلا در زمان تورم‌ها و موقعیت‌های مختلف در اقتصاد به طور واضح وجود دارد؛ برای اینکه نوسانات طلا را بهتر درک کنید نگاهی به نمودار نوسانات بیاندازید. در سال ۱۹۱۵ قیمت هر انس طلا ۴۹۶.۷۲ دلار بود. ۳۰ سالی بعد از آن قیمت ناگهان بعد از رکود بازار به ۲۵۴.۲۷ سقوط کرد. اما در ژانویه ۱۹۳۴ دوباره اوج گرفت و به ۶۸۳.۹۵ دلار رسید.

طلا در سال ۱۹۷، به پایین‌ترین سطح تاریخی خود ۲۳۶.۸۰ دلار رسید. و بعد از آن در پی ممنوعیت و توقف وابستگی طلا و دلار، قیمت آن طی یک دهه به بالاترین سطح تاریخی یعنی ۲۲۴۶.۷۹ دلار در سال ۱۹۸۰ رسید. نمودار قیمت‌ها نشان می‌دهد که طلا در سال ۲۰۰۱ به پایین‌ترین قیمت خود ۳۷۵.۹۲ دلار و ۲۰ سال بعد از آن به بالاترین قیمت تاریخی خود رسیده است.

نوسانات بورس

شاص اس‌اند پی ۵۰۰ و سایر‌اندیکیور‌های دیگر نشان دهنده رشد مداوم نوسانات طی سال‌های گذشته هستند. تا به حالا چند افت شاخص کلی وجود داشته است، اما ارزش کل در یک روند صعودی بلند مدت در حال افزایش است؛ بسیاری از مردم معتقدند که بورس آمریکا هم اکنون در حباب بزرگی قرار دارد؛ چراکه با همه‌گیری ویروس کرونا و مشکلات اقتصادی در کشور، بورس همچنان رو به شکوفایی و رشد است.

نوسانات بیت کوین

بیت کوین به طور قابل توجهی ناپایدار است و به طوری که در یک روز ممکن است ۵۰ درصد ارزش خود را از دست دهد! بیت کوین قبلا به عنوان یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری‌ قماری از نظر نوسان قیمت در نظر گرفته می‌شد، اما بازده بهتری نسبت به طلا و بورس نیز داشت. پس از ماه‌ها فراز و نشیب، بیت کوین در حال حاضر یکی از بی‌ثبات‌ترین ارز‌های دیجیتال در بازار محسوب می‌شود.

البته فراموش نکنید که بیت کوین هنوز راه‌های زیادی برای رفتن و میلیون‌ها کوین باقی مانده دیگر برای استخراج دارد. در آینده بیت کوین به عنوان یک استیبل کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تبدیل شدن بیت کوین به ارز جهانی، باعث ثابت شدن قیمت دارایی با حداکثر عرضه می‌شود؛ قیمت بیت کوین در حال حاضر در روند صعودی قرار دارد. هودلر‌های بلندمدت که اصول و ارزش بیت کوین را می‌دانند، از آنجا که می‌فهمند بیت کوین هنوز در مراحل اولیه خود است، نوسانات قیمت برای آن‌ها ارزشی ندارد. بی‌ثباتی بیت کوین، در واقع، نقطه جذابی برای بسیاری از‌ تریدر‌ها است.

ارزش بازار طلا

به گزارش بی‌بی سی، ۱۷۱,۳۰۰ تن طلا در جهان وجود دارد. با ۳۲ هزار انس در هر تن و قیمت امروز ۱,۹۶۳.۸۴ دلار، این بدان معناست که ارزش بازار طلا ( ۱۷۱,۳۰۰ x 32,000 x 1,963.84 x) تقریبا ۱۰,۷۶۴,۹۸۵,۳۴۴,۰۰۰ دلار (۱۰‌تریلیون دلار) است. ارزش بازار در ده سال گذشته تقریباً دو برابر شده است و در حال حاضر هیچ نشانه‌ای از توقف نشان نمی‌دهد.

ارزش بازار بورس

بعد از حباب داکتوم، ارزش بازار شاخص اس‌اند پی ۵۰۰ در سال ۲۰۰۰ از ۱۲‌تریلیون دلار به ۷. ۵‌ تریلیون دلار در سال ۲۰۰۲ رسید. با این حال، تا برگشت مجدد شاخص ۴ سال طول کشید و در ۲۰۰۶ دوباره ارزش بازار ۱۲‌ تریلیون دلار شد. در سال ۲۰۰۹ ارزش بازار سقوط کرد و به پایین‌ترین ارزش خود ۶. ۵‌ تریلیون کاهش یافت.

بعد از این تعداد فراز و نشیب، ارزش بازار بورس آمریکا، روند صعودی خود را پیش گرفت. بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده توسط SiblisResearch.com، ارزش بازار اس‌اند پی ۵۰۰ تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۷، ۲۱.۸۳ تریلیون دلار بود. بالاترین ارزش بازار به سال ۲۰۱۹ برمی گردد، زمانی که ارزش بازار به ۲۶.۴ تریلیون دلار رسید. اما دوام نداشت و در مارس مجددا سقوط کرد و به ۲۵.۶ تریلیون رسید.

ارزش بازار بیت کوین

در سال ۲۰۱۵، ارزش بازار یا مارکت کپ بیت کوین حدود ۳ میلیارد دلار بود. بعد از صعود بازار در سال ۲۰۱۷ و هیجانی شدن مردم ارزش بازار به ۱۴ میلیارد دلار رسید و بعد از آن در آگوست به ۶۹ میلیارد دلار افزایش یافت.

بالاترین سطح ارزش بازار بیت کوین در پایان سال ۲۰۱۷ اوسط دسامبر بود که به ۳۱۵.۸ میلیارد دلار رسیده بود. در زمان نگارش این مقاله، ارزش بازار ۲.۱۳۳ تریلیون دلار رسیده است. اگرچه با توجه به تبلیغات زیاد در مورد ارز‌های دیجیتال، این روند صعودی پیش ‌می‌روند و د آینده شاهد ارزش بازار بیشتری خواهید بود.

باور عمومی درباره طلا، بیت کوین و بورس

طلا اغلب بعد از هر چرخه بدهی، مردم به کاهش ثروت خود پی می‌برند و به سمت خرید طلا رو می‌آورند. این کار منجر به افزایش قیمت طلا می‌شد. با افزایش تقاضا در سال ۱۹۸۰ طلا به بالای ۲۰۰۰ دلار رسید؛ و جهش زیادی پیدا کرد.

به دلیل رشد مشکوکانه بورس در دوران همه‌گیری کرونا، مردم به فکر سرمایه‌گذاری در بخش دیگر افتادند. در سال ۲۰۲۰ قیمت طلا از ۱۵۲۷.۵۷ دلار در ژانویه، به بیش از ۱۹۰۰ دلار در جولای افزایش یافت. تحلیلگران مختلفی بر این باورند که قیمت طلا در حال کشف قیمت جدید خود است که بعد تحریک بی‌سابقه دلار به اقتصاد جهانی، به بالاترین سطح تاریخی خود می‌رسد.

بورس بعد از پیدایش بیت کوین سقوط مالی در سال ۲۰۰۸ بسیاری از مردم به دنبال روش‌های دیگر برای سرمایه‌گذاری رفتند. طبیعتا زمانی که مردم هوش اقتصادی بالاتری پیدا برخوردار می‌شوند، ارزش دلار‌های که در کیف پول خود دارند را کمتر می‌بینند و به سراغ گزینه‌ای جایگزین ‌می‌روند.

از طرف دیگر، بسیاری از مردم قربانی سقوط ارز می‌شوند. سیستم پولی جهت پنهان کردن راز‌های خود به ندرت اصطلاحات طولانی و تکنیکی را ایجاد می‌کند. به طوری که مردم وقت کافی برای فهمیدن اینکه چه بلایی بر سر سیستم مالی افتاده است را نداشته باشند.

در حالی که بسیاری از مردم هنوز فکر می‌کنند که بعد از بازنشستگی دولت از آن‌ها حمایت می‌کند و آن‌ها می‌توانند در مواقع سخت زندگی و برای مشکلات مالی از صندوق‌های بازنشستگان کمک بگیرند. این در حالی است که برخی دیگر اعتماد خود را به ارز ذخیره جهانی از دست می‌دهند؛ زیرا متوجه می‌شوند که چاپ پول نمی‌تواند تا ابد ادامه یابد.

بیت کوین یک فناوری خلاقانه جدید غالباً به دلیل جدید، دشوار و یا خطری بودن برای زیرساخت‌های موجود، نادیده گرفته می‌شود – حتی اگر این زیرساخت در مراحل پایانی خود باشد. بیت کوین از تکنولوژی غیر متمرکزی استفاده می‌کند و به دارایی‌های دیجیتالی این اجازه را می‌دهد تا از طریق عرضه و تقاضا تعیین شوند.

بیت کوین در طی سال‌های متوالی از یک ارز ۵ رقمی اعشار به به کوین با ارزش ۵ رقمی تبدیل شده است. این پیشرفت بیت کوین ادامه خواهد داشت به طوری که این ارز در آینده به چندین برابر ارزش فعلی خود خواهد رسید. از آنجایی اغلب کشور‌ها به پذیرش و آموزش ارز‌های دیجیتال پرداخته‌اند. این ارز در آینده به طور طبیعی در زندگی عموم مردم جا پیدا می‌کند و مردم متوجه خواهند شد که در آینده پول، دیجیتالی خواهد بود.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.