آموزش استیکینگ آواکس (AVAX)

آموزش استیکینگ آواکس (AVAX)

آوالانچ (Avalanche) بلاک چینی است که توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز چند منظوره (dApps) را طراحی کرده و همچنین راه حل‌های بلاک چینی را ایجاد کنند. شبکه آوالانچ با ارائه خدماتی مانند محیط تراکنش بسیار مقیاس‌پذیر

و قابلیت همکاری، محدودیت‌های بلاک چین‌هایی مانند اتریوم را برطرف می‌کند. AVAX ارز بومی شبکه آوالانچ است و برای پرداخت هزینه‌ها، ارائه واحد پول در زیر شبکه‌های شبکه Avalanche و استیک کردن برای محافظت از بلاک چین استفاده می‌شود. در این مقاله به دو روش برای کسب درآمد از طریق استیکینگ آواکس می‌پردازیم.

استیکینگ آواکس در شبکه آوالانچ

لازم است بدانید که استیکینگ (Staking) فرآیند سپرده‌گذاری و قفل کردن ارز‌های دیجیتال به منظور مشارکت در مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) یک بلاک چین است. توکن‌های Staked برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و محافظت از شبکه‌ای که با آن مرتبط هستند، استفاده می‌شوند. این روش در تعدادی از بلاک چین‌های ارز‌های دیجیتال از جمله Avalanche پیاده‌سازی شده است.

افرادی که قصد دارند در این مشارکت شرکت کنند، می‌توانند با قفل کرن مقدار مشخصی از از توکن آواکس این کار را انجام دهند. به یاد داشته باشید که در طول زمان قفل شدن، رمز ارز شما قابل انتقال یا استفاده نیست. گره‌های اعتبارسنجی در صورتی که توکن‌های AVAX را سپرده‌گذاری کنند، به توسعه و پایداری شبکه اختصاص داده می‌شوند. کاربران از دو راه می‌توانند توکن‌های خود را استیک کنند و به اعتبار سنج یا نماینده شبکه تبدیل شوند.

اعتبار سنج (Validators)

اعتبار سنجی گره‌های فعالی در شبکه هستند که تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند و بلاک چین را ایمن نگه می‌دارند. هر چه یک اعتباردهنده توکن‌های بیشتری را استیک کرده باشد، بیشتر از او درخواست می‌شود تا در شبکه شرکت کند و در نتیجه پاداش بیشتری دریافت خواهد کرد.

چگونه به اعتبارسنج شبکه Avalanche تبدیل شویم؟

یک کاربر باید حداقل ۲۰۰۰ توکن AVAX را برای اعتبار سنجی در شبکه Avalanche استیک کند. این توکن‌ها باید حداقل به مدت دو هفته و حداکثر تا یک سال قفل شوند. سهم اعتباردهنده به اضافه سهمی که به آن‌ها اختصاص داده می‌شود حداکثر میزان توکن را تشکیل می‌دهد. حداقل مقدار ۳ میلیون توکن AVAX است که ۵ برابر مبلغ استیک شده توسط اعتباردهنده است.

به عنوان مثال، اگر فردی برای اعتبار سنجی ۲۰۰۰ AVAX قفل کرده باشد، فقط ۸۰۰۰ توکن AVAX را به او واگذار خواهد شد. این حفاظت برای جلوگیری از عملکرد تأیید کنندگان به عنوان نماینده با ایجاد گره‌های سرکش متعدد و همچنین جلوگیری از حمله Sybil برای کلاهبرداری از سیستم وجود دارد. برای دریافت جوایز، اعتبار سنج باید حداقل ۶۰ مورد اصلاحی داشته باشد. اعتبارسنجی‌ها می‌توانند هزینه تفویض اختیار خود را تعیین کنند تا علاوه بر کسب پاداش، از نمایندگان برای خدمات خود هزینه دریافت کنند.

نمایندگان (Delegators)

نمایندگان افرادی هستند که قصد دارند، سهامی داشته باشند اما این کار را به شیوه‌ای نسبتاً منفعل انجام دهند. بنابراین نمایندگان از طریق تفویض توکن‌های قفل شده خود، به یک گره اعتبارسنجی تثبیت شده تکیه می‌کنند. در نهایت به نمایندگان برای کمک‌های خود پاداش داده می‌شود.

چگونه به نماینده تبدیل شویم؟

یک کاربر برای تبدیل شدن به یک نماینده در شبکه آوالانچ باید حداقل ۲۵ توکن AVAX را قفل کند. این توکن‌ها، مانند اعتبار سنجی، باید حداقل برای دو هفته و حداکثر یک سال استیک شوند. کاربر می‌تواند انتخاب کند که آیا گره اعتبارسنجی را قادر می‌سازد تا از طرف او تراکنش‌ها را در حین واگذاری توکن‌های قفل شده انجام دهد یا خیر. اعتباردهنده نمی‌تواند از توکن‌های AVAX استیک شده خود استفاده کند و در پایان دوره قفل، کاربر همیشه مبلغ استیک اصلی به اضافه پاداش‌های استیک کردن را دریافت می‌کند. پاداش‌های جمع‌آوری‌شده توسط اعتبارسنجی‌ها به نسبت تعداد توکن‌های قفل شده به نمایندگان توزیع می‌شوند.

اعتبار‌دهندگان به دلیل تلاش مضاعفی که انجام می‌دهند، هزینه تفویض اختیار را از نمایندگان دریافت می‌کنند. به طور معمول، هزینه تفویض اختیار کمتر از ۲٪ نیست. حال که با نحوه کار استیک کردن شبکه آوالانچ آشنا شدید، بیایید به چندین روش نگاه کنیم که کاربر ممکن است توکن‌های AVAX را استیک کند.

مراحل انجام استیکینگ آواکس

در این مقاله، ما دو روش استیک کردن AVAX و همچنین تبدیل شدن به یک نماینده را به شما آموزش می‌دهیم.

نحوه استیک کردن AVAX از طریق کیف پول

دسترسی به کیف پول رسمی AVAX اولین قدم در استیک کردن آوالانچ این است که به کیف پول رسمی پلتفرم دسترسی پیدا کنید. می‌توانید از کیف پول فعلی خود استفاده کرده یا یک کیف پول جدید ایجاد کنید. ۲. انتقال مبلغ مورد نیاز AVAX به کیف پول

اگر دارایی دیجیتال شما هنوز در آدرس X است، ابتدا باید دارایی‌های خود را به آدرس P خود منتقل کنید.

۴. تأیید و ارسال

بعد از وارد کردن اطلاعات لازم، به روی تأیید و سپس ارسال کلیک کنید تا مراحل نماینده شدن شما تکمیل شود. تبدیل شدن به یک اعتبار سنج نیز مانند نماینده است اما تخصص فنی بیشتری نیاز دارد. چرا که یکی از شرط‌های اعتبارسنج شدن، آنلاین بودن ۲۴ ساعته است.

نحوه استیک کردن AVAX از طریق صرافی

در نظر داشته باشید که هولدر توکن AVAX می‌تواند رمز ارز خود را در صرافی ارز‌های دیجیتال مانند Binance به جای نمایندگی یا ایجاد یک گره اعتبار سنجی، استیک کند. بایننس در این شرایط به عنوان اعتبار سنجی عمل می‌کند و عناصر فنی استیکینگ آواکس را مدیریت می‌کند. پاداش‌های استیک کردن روزانه محاسبه و توزیع می‌شود.

وارد حساب کاربری خود در صرافی بایننس شوید. اگر حساب ندارید، لازم است تا حساب جدیدی ایجاد کنید. توکن‌های AVAX را دریافت کنید یا آن‌ها را واریز کنید. اگر توکن‌ AVAX ندارید، می‌توانید آن‌ها را در صرافی با استفاده از ارز فیات به کریپتو یا تبادل کریپتو به کریپتو خریداری کنید. اگر دارید به صرافی منتقل کنید. در صورتی که پول در کیف پول بایننس خود دارید، به بالای صفحه بروید و از گزینه “Finance” و سپس “Binance Earn\” را انتخاب کنید. “AVAX” را در قسمت جستجو تایپ کنید تا موارد کسب درآمد برای توکن‌های AVAX را پیدا کنید. بعد از پیدا کردن توکن، به روی گزینه استیک کلیک کنید. تعداد توکن‌های AVAX را که می‌خواهید استیک کنید و مدت زمانی که می‌خواهید دارایی‌های شما قفل شود را وارد کنید. شرایط را بخوانید و تأیید کنید. پس از تأیید اعتبار، می‌توانید در صرافی Binance پاداش‌های استکینگ را دریافت کنید. محاسبه سود حاصل از استیک کردنِ AVAX با توجه به اطلاعات منتشر شده در وب سایت Avalanche، میانگین پاداش استکینگ AVAX در زمان نگارش مقاله در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۰٪ APY است. حداکثر درصد بازده سالانه ۱۱ درصد است. برای دریافت پاداش بیشتر، یک کاربر باید در ۶۰ درصد موارد دقیق باشد و در تمام سال هر روز استیک کند. البته، مقدار پولی که یک فرد ممکن است با استیکینگ AVAX به دست آورد، توسط چند عامل تعیین می‌شود:

تعداد توکن‌های AVAX

دوره قفل توکن اعتبار سنجی انتخاب شده برای تایید تراکنش‌ها از طرف یک نماینده (هزینه‌های نمایندگی متفاوت خواهد بود) کل مبلغ AVAX که در شبکه سرمایه‌گذاری شده است از طرفی ارزش واقعی استیکینگ آواکس به روند بازار تا پایان دوره بستگی دارد. از نظر ارزش واقعی، بازار در پایان دوره قفل عامل تعیین‌کننده خواهد بود. اگر قیمت AVAX در طول دوره قفل افزایش یابد، مجموع توکن‌های AVAX، به اضافه بهره، ارزش بیشتری خواهد داشت. با این حال، اگر قیمت AVAX کاهش یابد، ارزش کل انباشته ممکن است کمتر از زمان شروع دوره باشد.

آیا استیکینگ آواکس امن است؟

از آنجایی که کیف پول Avalanche یک برنامه آفلاین است که در یک مرورگر وب اجرا می‌شود، قرار دادن توکن‌های AVAX از طریق آن یک روش کاملاً ایمن است. کیف پول آواکس یک برنامه جاوا اسکریپت با صفحه مبتنی بر وب است، به این معنی که در مرورگر نمایش داده می‌شود اما به سرور متصل نمی‌شود.

برای امنیت بیشتر نیز کاربر می‌تواند سیستم یا اینترنت خود را قطع و وصل کند تا مطمئن شود به شبکه آوالانچ وصل است. زمانی که کاربر کلید مخفی یا رم خصوصی خود را برای دسترسی به کیف پول ارسال می‌کند، این روش همچنان باید عمل کند. بسیاری از سرمایه‌گذاران AVAX با استفاده از کیف پول Avalanche تاکنون، بدون هیچ مشکل امنیتی جدی، کسب درآمد کرده‌اند.

مزایا و معایب استیکینگ AVAX

مزایای استیکینگ آواکس

بر خلاف سایر تکنیک‌های اجماع اثبات سهام که از روش‌های مختلفی برای مجازات اعتباردهنده‌ها و رفتار‌های مخرب استفاده می‌کند، پروتکل‌های Avalanche تضمین می‌کنند که هیچ دارایی دیجیتالی در نتیجه یک روش کاهشی از بین نمی‌رود. نیاز‌های سخت‌افزاری حداقل بوده و در مقایسه با سایر بلاک چین‌ها، تبدیل شدن به یک اعتبارسنجی نیازمند سخت‌افزار بسیار کمتری است. قرار دادن توکن‌های AVAX به پشتیبانی فعال و امنیت بلاک چین کمک می‌کند. می‌توانید به دارایی‌های خود آفلاین دسترسی پیدا کنید.

معایب استیکینگ AVAX

از آنجایی که آوالانچ اعتبارسنجی‌های مخرب را جریمه نمی‌کند، به این معنی است که تمام سود‌ها در صورت خرابی اعتبارسنج از بین می‌رود. اگر دارایی‌ها را برای مدت زمان مشخصی قفل کنید، در صورت تغییر شرایط بازار، نمی‌توانید آن‌ها را معامله کنید. اگر کاربر رمز و عبارت seed کیف پول خود را فراموش کند، دارایی‌های AVAX ممکن است از بین برود.

از چه روش‌هایی می‌توانیم به استیک کردن AVAX بپردازیم؟

۱. اعتبارسنج: گره‌های فعالی که تراکنش‌ها را تایید می‌کنند. ۲. نمایندگان: افرادی که قصد دارند سهام داشته باشند اما به صورت منفعل انجام دهند.

آیا از طریق صرافی‌ها می‌توانیم به استیکینگ آواکس بپردازیم؟

بله – صرافی‌هایی مانند بایننس به شما کمک می‌کند تا ارز دیجیتال خود را به جای نمایندگی یا ایجاد یک گره اعتبار سنجی، استیک کنید.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.