۱۱ روش برای کسب درآمد غیرفعال از ارز‌های دیجیتال

۱۱ روش برای کسب درآمد غیرفعال از ارز‌های دیجیتال

مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری، شما می‌توانید علاوه بر خرید و فروش ارز‌های دیجیتال با استفاده از آن‌ها نیز درآمد غیرفعال داشته باشید. منظور از درآمد غیرفعال این است که بدون هیچ فعالیتی می‌توانید از سرمایه خود درآمد کسب کنید. در دنیای سنتی، این درآمد‌ها

به شکل سود یا سرمایه‌گذاری مجدد سود سهام و یا دریافت اجازه املاک است.

چگونه با ارز دیجیتال درآمد غیرفعال درآمد کسب کنیم؟

کسب درآمد غیرفعال با استفاده از ارز دیجیتال امکان‌پذیر است، اما نتایج ممکن است بسته به استراتژی مورد استفاده و مقدار ارز دیجیتال موجود برای شروع متفاوت باشد. با توجه به نوسانات بازار ارز‌های دیجیتال، هیچ استراتژی رمزنگاری نمی‌تواند سود را تضمین کند.

افرادی که میزان سرمایه ارز دیجیتال آن‌ها بیشتر است، راه‌های بیشتری برای کسب درآمد دارند. این به شما بستگی دارد که خطرات ناشی از تلاش برای ایجاد بازده ارز دیجیتال آن‌ها و همچنین مزایای احتمالی را در برابر نسبت ریسک/پاداش صرفاً نگهداری برای سود‌های بلندمدت یا نقد کردن برخی یا همه دارایی‌های خود ارزیابی کنید.

۱۱ راه کسب درآمد با ارز دیجیتال

وام دادن و وام گرفتن رمز ارزی دو روش بالقوه برای کسب درآمد غیرفعال با استفاده از ارز دیجیتال هستند. اما گزینه‌های فنی‌تر دیگری مانند ماینینگ، سپرده‌گذاری و یا عملیات نود وجود دارد. در ادامه این مقاله ما به ۱۱ راه مختلف برای کسب درآمد غیرفعال از ارز‌های دیجیتال اشاره خواهیم کرد.

سپرده‌گذاری اثبات سهام

اثبات سهام یک مکانیسم اجماع بلاک چین و جایگزینی برای الگوریتم اثبات کار بیت کوین است. از طریق فرآیند‌هایی که در آن نود‌ها مقادیر قابل‌توجهی از توکن‌ها را برای یک دوره زمانی قفل می‌کنند یا به اشتراک می‌گذارند، شبکه‌های PoS درباره اینکه کدام تراکنش‌ها واقعی هستند توافق می‌کنند. استیکینگ یا همان سپرده‌گذاری کریپتو، یکی از جایگزین‌های اصلی ماینینگ است.

در PoS، به‌جای اینکه «ماینرها» مانند PoW پاداش‌های بلاک جدید دریافت کنند، «تأیید‌کنندگان» جوایز بلاک جدیدی را دریافت می‌کنند. اعتبار سنجی‌ها به سخت‌افزار کامپیوتری گران قیمت نیاز ندارند، اما باید توکن‌های کافی داشته باشند تا بتوانند بلوک بعدی را به زنجیره اضافه کنند. بسیاری از شبکه‌ها قبل از اجازه سپرده‌گذاری، به سرمایه‌گذاری اولیه نیاز دارند. برخی از ارز‌های محبوب مانند کاردانو، تزوس و کازماس، در صرافی‌های بزرگ سپرده‌گذاری می‌شوند.

حساب‌های دارایی دیجیتال با بهره

مانند حساب‌های پس انداز سنتی، برخی از ارائه‌دهندگان خدمات ارز‌های دیجیتال به کاربران این امکان را می‌دهند که با سپرده‌گذاری رمزارز‌های خود، سود دریافت کنند. از آنجایی که سود حساب‌های پس‌انداز ارائه‌دهندگان سنتی، بسیار کم شده است، این به روشی جذاب برای سرمایه‌گذاران تبدیل شده است.

برای شروع به راحتی در یکی از این ارائه‌دهندگان حسابی باز کنید و مبلغ مورد نظر خود را به آن واریز کنید. البته ممکن است یک \دوره قفل\ وجود داشته باشد، که در طی آن کاربران نمی‌توانند برای مدت زمان مشخصی به وجوه خود دسترسی داشته باشند.

کاربران در ازای سپرده‌های خود، سود سپرده‌های ارز دیجیتال خود را دریافت می‌کنند. بهترین نرخ‌های بهره اغلب در استیبل کوین‌ها مانند کوین دلار آمریکا (USDC) و دای (DAI) یافت می‌شود. BlockFi، Celsius و Vauld چند شرکت محبوب هستند که این نوع حساب‌ها را ارائه می‌دهند.

انواع وام دهی

سرمایه‌گذاران می‌توانند ارز‌های دیجیتال را به روش‌های مختلف وام دهند. هدف این است که دارایی‌های کریتو را به شخص دیگری برای مدتی در ازای سود قرض دهیم. مبلغی که به دست می‌آورید با سه عامل تعیین می‌شود:

مقدار کل ارز دیجیتال وام داده شده مدت زمان وام نرخ بهره این بدان معناست ک هر چه نرخ بهره بالاتر باشد، مدت زمان وام طولانی‌تر و مقدار آن نیز بیشتر است. در شرایط خاص، افرادی که از این طریق درآمد غیرفعال کریپتو کسب می‌کنند، شرایط وام‌هایی را که می‌دهند انتخاب می‌کنند. اما در برخی مواقع نیز، شرایط قبل از موعد توسط شخص ثالث مذاکره می‌شود.

وام دهی مارجین

مارجین لندینگ به معامله‌گرانی گفته می‌شود که می‌خواهند با استفاده از پول قرض‌گرفته شده به عنوان اهرم معامله کنند. این گزینه به معامله‌گران امکان می‌دهد تا مقدار دارایی‌های خود را در چنین دارایی‌هایی افزایش دهند و در عین حال وام‌ها را با بهره بازپرداخت کنند. در این روش معاملات مارجین، صرافی‌های کریپتو اکثر موارد خاص را از طرف شما انجام می‌دهند. تمام کاری که کاربران باید انجام دهند این است که دارایی‌های دیجیتال خود را در دسترس قرار دهند.

وام دهی متمرکز

وام دهی متمرکز مستلزم تکیه بر زیرساخت‌ها و شرایط وام دهنده شخص ثالث است. در این شرایط نرخ بهره و دوره‌های قفل از قبل تعیین می‌شود. قبل از کسب درآمد، کاربران باید ابتدا ارز دیجیتال خود را در سایت وام‌دهی واریز کنند.

وام دهی غیرمتمرکز

این نوع وام به اسم وام دیفای نیز شناخته می‌شود. این روش مستلزم استفاده از خدمات وام مستقیماً از طریق بلاک چین است. هیچ واسطه‌ای وجود ندارد و وام‌دهندگان و وام گیرندگان با استفاده از قرارداد‌های هوشمندی که محاسبات نرخ بهره را خودکار می‌کنند، ارتباط برقرار می‌کنند.

وام دهی همتا به همتا

افراد می‌توانند از طریق پلتفرم‌هایی که وام دهی همتا به همتا را ارائه می‌دهند، مستقیماً از یکدیگر وام بگیرند. کاربران ابتدا باید ارز دیجیتال خود را در کیف پول حضانتی پلتفرم وام دهی قرار دهند. سپس باید نرخ بهره، شرایط وام، و میزانی که می‌خواهند وام دهند را انتخاب کنند. در نتیجه این امر، کاربران می‌توانند روند وام دهی خود را کنترل کنند.

ماینینگ ابری

استخراج ارز‌های دیجیتال اثبات کار مستلزم سرمایه‌گذاری قابل توجهی در تجهیزات محاسباتی و همچنین تخصص فنی است. اما استخراج ابری به این الزامات نیازی ندارد. مردم می‌توانند به جای راه‌اندازی تجهیزات ماینینگ جدید، قدرت هش را از یک شرکت مستقر اجاره کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند قرارداد‌های استخراج ابری را که به آن‌ها در ازای مقدار مشخصی پول، برای مدت زمان معینی حق هش ریت خاص را می‌دهد، بخرند. به نسبت مبلغ قرارداد خود، صاحب قرارداد کوین‌های جدیدی دریافت می‌کند.

هشدار: کلاهبرداری‌های زیادی در استخراج ابری وجود دارد. کسانی که به استخراج ابری فکر می‌کنند باید تحقیقات گسترده‌ای انجام دهند و اطمینان حاصل کنند که سازمانی که قرارداد را می‌فروشد معتبر است.

توکن‌های سود سهام

سهام توکن شده، ارز‌های دیجیتالی هستند که توسط سهام یک شرکت پشتیبانی می‌شوند. گاهی اوقات، این توکن‌ها تقسیم سود را به همان روشی که سهامداران انجام می‌دهند ارائه می‌دهند. سود سهام معمولاً هر سه ماه یکبار پرداخت می‌شود.

ییلد فارمینگ

با ظهور صرافی‌های غیرمتمرکز که بر قرارداد‌های هوشمند و نقدینگی ارائه شده توسط سرمایه‌گذاران متکی هستند، کشت سود یا‌ ییلد فارمینگ در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ معروف شد.

برای شرکت در‌ ییلد فارمینگ، سرمایه‌گذاران باید توکن‌هایی را به یک استخر نقدینگی، که یک قرارداد هوشمند منحصربه‌فرد است، سپرده‌گذاری کنند. کسانی که از این طریق نقدینگی را تأمین می‌کنند با بخشی از کارمزدی که توسط معامله گران استفاده‌کننده از استخر جمع‌آوری می‌شود، پاداش می‌گیرند.

ییلد فارمینگ یکی از پیچیده‌ترین روش‌هاس کسب درآمد غیرفعال از ارز‌های دیجیتال که هر کاربر برای استفاده ازا ین روش باید مطالعات گسترده‌تری انجام دهد. با این حال، می‌تواند یکی از سودآورترین راه‌ها برای کسب درآمد غیرفعال با استفاده از ارز دیجیتال باشد. ییلد فارمینگ غالباً به استفاده از اتریوم (ETH) و یک توکن دیفای مانند یونی‌سواپ (UNI) یا پنکیک سواپ (CAKE) و همچنین یک استیبل کوین مانند تتر (USDT) نیاز دارد.

اجرای لایتنینگ نود

شبکه لایتنینگ بیت‌کوین یک مکانیسم مقیاس‌پذیری لایه ۲ است که مقیاس‌پذیری پرداخت‌های خرد سریع و کم‌هزینه را امکان‌پذیر می‌کند. به عنوان مثال، السالوادور بیت‌کوین را به عنوان پول قانونی معرفی کرد. در حال حاضر از لایتنینگ برای تراکنش‌های بیت کوین خود استفاده می‌کند. این تراکنش‌ها توسط لایتنینگ نود‌ها تسهیل می‌شوند. کسانی که نود‌ها را اجرا می‌کنند، بخش کوچکی از کارمزد هر تراکنش را دریافت می‌کنند تا از طریق نود آن‌ها هدایت می‌شود.

البته به یاد داشته باشید که از آنجایی که کارمزد‌های این شبکه بسیار پایین است، افرادی که این نود‌ها را مدیریت می‌کنند، درآمد بسیار ناچیزی خواهد داشت. با این حال، برخی از کاربران ادعا می‌کنند که در یک ماه ۲۵ دلار درآمد داشته‌اند (این به قیمت BTC در مقابل ارز فیات محلی کاربر نیز بستگی دارد).

این راه درآمد غیرفعال زیادی را به کاربران ارائه نمی‌دهد، اکثر کاربران این کار را برای ترویج استفاده از بیت کوین به عنوان یک وسیله مبادله انجام می‌دهند. همانطور که شبکه لایتنینگ گسترش می‌یابد و تراکنش‌های بیشتری از طریق آن انجام می‌شود، انتظار می‌رود درآمد اپراتور‌های نود افزایش یابد.

برنامه‌های مشارکتی یا افیلیت

برنامه‌های بازاریابی مشارکتی (Affiliate marketing) برای انواع فرمت‌های تجاری، از جمله محصولات و خدمات مرتبط با ارز‌های دیجیتال، در دسترس هستند. به عنوان مثال، برخی از صرافی‌ها دارای برنامه‌های مشارکتی هستند. کاربران برای شرکت فقط باید موارد زیر را انجام دهند:

یک حساب کاربری ایجاد کنید و یک لینک افلیت آن را به اشتراک بگذارید. در مورد آن اپلیکیشن برای دوستان، خانواده و دنبال‌کنندگان رسانه‌های اجتماعی صحبت کنید. سپس هر بار که شخصی فعالیتی با لینک شما انجام می‌دهد. ، مانند افتتاح حساب در یک صرافی، پول دریافت کنید. به عنوان مثال، کوین بیس به افرادی که با استفاده از لینک افلیت خود در زمان انتشار، به یک کاربر جدید برای یک حساب کاربری ملحق می‌شوند، یک جایزه بیت کوین کوچک می‌دهد. برنامه‌های افلیت سریع‌ترین روش برای کسب درآمد با ارز دیجیتال نیستند، اما یکی از ساده‌ترین روش‌ها هستند.

مستر نود‌ها

این نود‌ها در برخی از شبکه‌های بلاک چین مانند DASH دیده می‌شوند. کسانی که این نود‌ها را اجرا می‌کنند می‌توانند درآمد زیادی کسب کنند. با این حال، یک فرد معمولی قادر به انجام این کار نخواهد بود؛ زیرا کنترل یک مستر نود اغلب مستلزم حفظ مقدار زیادی از پول نقد شبکه است. یک مسترنود DASH برای اجرا به ۱۰۰۰ DASH (حدود ۱۳۰۰۰۰ دلار با نرخ امروزی) نیاز دارد. مسترنود‌ها هر بار که یک بلاک جدید استخراج می‌شود، بخشی از پاداش بلاک را دریافت می‌کنند.

فورک و ایردارپ‌ها

هنگامی که یک کوین موجود در یک زنجیره جدید فورک می‌شود، به آن فورک می‌گویند. این کوین‌های جدید به صورت ایردراپ به برخی از کاربران داده می‌شود. کاربران هیچ نقشی در زمان این اتفاقات ندارند. با این حال اگر در صنعت ارز‌های دیجیتال فعال باشید، می‌توانید سهمی از این ایردراپ‌ها داشته باشید.

به عنوان مثال، زمانی که شبکه بیت کوین در سال ۲۰۱۷ به سختی تقسیم شد، هر کسی که بیت کوین (BTC) داشت معادل مقدار بیت کوین کش (BCH) دریافت کرد. به عنوان مثال، شخصی با ۱ بیت کوین، ۱ BCH دریافت کرده است.

کاربران کیف پول سخت‌افزاری KeepKey (در میان سایرین) در سال ۲۰۲۱ یک ایردراپ توکن FOX از اپراتور پلتفرم ShapeShift دریافت کردند. کسانی که در یک بازه زمانی خاص وارد ShapeShift شده بودند، توکن‌ها را به طور خودکار در کیف پول‌های رمزنگاری خود دریافت کردند.

سان اکسپنج

یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال استفاده از خدمات صرافی خورشیدی است. سان اکسچنج Sun Exchange یک شرکت واقع در آفریقای جنوبی است که روی پروژه‌های انرژی خورشیدی را سرمایه‌گذاری می‌کند. مشتریان ممکن است سلول‌های خورشیدی را برای پروژه‌های اجتماعی در آفریقای جنوبی خریداری کنند و پس از شروع پروژه‌ها به تولید انرژی خورشیدی، به صورت ماهانه حقوق دریافت کنند.

مشتریان می‌توانند برای سلول‌های خورشیدی با پول فیات یا بیت کوین پرداخت کنند و پرداخت‌ها را با فیات یا بیت کوین دریافت کنند. این روش تولید درآمد غیرفعال با ارز‌های دیجیتال از این نظر که نیاز به سرمایه‌گذاری پولی دارد با سایر روش‌ها متفاوت است. Sun Exchange برخلاف سایر گزینه‌ها، به مشتریان اجازه می‌دهد تا مستقیماً در پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر ایجاد شده در آفریقای جنوبی سرمایه‌گذاری کنند.

سود پروژه‌های خورشیدی اغلب ناچیز است، ماهانه پرداخت می‌شود و در یک دوره زمانی طولانی پخش می‌شود. سود ممکن است به طور قابل توجهی بیشتر از سرمایه‌گذاری اولیه در طول زمان باشد.

مزایا و معایب کسب درآمد غیرفعال با ارز‌های دیجیتال

بهتر است قبل از انجام هر گونه سرمایه‌گذاری، خطرات احتمالی را در مقابل پاداش‌های بالقوه ارزیابی کنید. در اینجا برخی از مزایا و معایب یادگیری نحوه کسب درآمد غیرفعال با استفاده از ارز دیجیتال آورده شده است. کسب درآمد غیرفعال با استفاده از ارز دیجیتال مزایای مختلفی دارد.

برخی از روش‌های بالا مانند ایجاد حساب‌های دارایی دیجیتال بسیار ساده هستند. در بیشتر مواقع، کاربران استیبل کوین‌ها را سپرده‌گذاری می‌کنند و شروع به کسب سود می‌کنند. وام‌دهی متمرکز ممکن است به سادگی سپرده‌گذاری دارایی‌های کریپتو در یک کیف پول حصانتی و اعطای مجوز صرافی برای وام دادن به آن‌ها باشد.

به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد سود سرمایه را برای مدت طولانی‌تری به تعویق بیندازند. سرمایه‌گذاران ممکن است به جای فروش مقدار قابل توجهی از ارز دیجیتال که ارزش آن از زمان خرید افزایش یافته است، آن را در اکوسیستم کریپتوکارنسی حفظ کرده و از آن برای کسب سود استفاده کنند. اگرچه این سود مشمول مالیات خواهد بود، اما احتمالاً کمتر از فروش مستقیم مقدار زیادی ارز دیجیتال است.

هنگام در نظر گرفتن درآمد غیرفعال، معامله گران کریپتو باید معایب را نیز بسنجید. اکثر روش‌ها با سطح‌های مختلفی از ریسک همراه هستند. در برخی از آن‌ها، از دست دادن ۱۰۰ درصد سرمایه خود یک خطر جدی است. این می‌تواند در نتیجه هک، آسیب‌پذیری‌های قرارداد هوشمند، یا از کار افتادن پلتفرم وام رخ دهد.

یادگیری برخی از روش‌ها ممکن است کمی چالش برانگیز باشد. مشارکت در دیفای مستلزم راه‌اندازی و استفاده از کیف پول اتریوم (ETH) مانند متامسک است. این ممکن است برای کسانی که هنوز از ETH برخوردار نیستند و قبلاً از کیف پول‌های رمزنگاری استفاده نکرده‌اند دشوار باشد.

آیا سپره‌گذاری یک درآمد غیرفعال است؟

اکثر افراد می‌گویند، سپرده‌گذاری نوعی درآمد غیرفعال محسوب می‌شود. با این حال، بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که وقتی رمز ارز را سپرده‌گذاری می‌کنید، با کوین اصلی شبکه پاداش دریافت می‌کنید. این به نوعی ریسک است. حتی اگر کاربران از طریق استیکینگ درآمد بالایی کسب کنند، در صورت کاهش قیمت آن توکن ممکن است ضرر و زیان متحمل شوند.

آیا می‌توان با استفاده از ارز‌های دیجیتال به صورت غیر فعال درآمد کسب کرد؟

بله، در بالا به ۱۱ روش مختلف برای انجام این کار اشاره کردیم. وام دادن، استفاده از حساب‌های دارای بهره دیجیتال و استکینگ کوین‌های اثبات سهام، همگی رویش‌های رایج هستند. اکثر گزینه‌های موجود یا مقدار زیادی بیت کوین یا درک فنی عمیق از پروتکل‌های DeFi یا عملیات تجهیزات استخراج را انتخاب می‌کنند.

کسب درآمد غیرفعال چه ریسک‌هایی دارد؟

وقتی صحبت از کسب درآمد غیرفعال با ارز‌های دیجیتال به میان می‌آید، بسیاری از افراد ۱۰۰ درصد ریسک را می‌پذیرند. با افزایش سود، از دست دادن اصل سرمایه نیز امکان‌پذیر است. برای مثال، یکی از اولین پلتفرم‌های وام رمزنگاری ورشکسته شد.

همچنین این احتمال وجود دارد که توکن‌ها ارزش خود را از دست بدهند. هنگام کسب سود در یک ارز دیجیتال، نرخ بازدهی توسط ارزش توکن تعیین می‌شود. علاوه بر این، امکان سوء استفاده از پروتکل‌ها با استفاده از DeFi وجود دارد. احتمال افزایش قیمت برق، خرابی تجهیزات یا از دست دادن ارزش بازار در هنگام استخراج هم همیشه وجود خواهد داشت.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.