راهنمای ساخت پورتفولیو ارز‌های دیجیتال برای مبتدیان

راهنمای ساخت پورتفولیو ارز‌های دیجیتال برای مبتدیان

در حالی بیت‌کوین همیشه به عنوان پادشاه بی‌رقیب ارز‌های دیجیتال باقی می‌ماند، اما ارز‌های دیجیتال دیگری وجود دارند که به کمک افزایش پذیرش در میان سرمایه‌گذاران نهادی و کوچک، ارزشمند می‌شوند. محبوبیت ارز‌های دیجیتال

باعث ایجاد بحث‌هایی در مورد آلتکوین‌ها در مقابل بیت‌کوین شده است. این بحث‌ها بر این موضوع متمرکز هستند که در هنگام ایجاد یک سبد ارز‌های دیجیتال، چه ارز‌هایی باید مورد بررسی قرار گیرند.

هزاران ارز دیجیتال تا به حال به این صنعت افزوده شده‌اند، ناگفته نماند که این تعداد همچنان در حال رشد است. از یک طرف، غول‌های شناخته شده‌ای مانند بیت کوین، اتریوم و کاردانو و از سوی دیگر، کوین‌های کوچک‌تری مانند شیبا اینو و دوج‌کوین با عملکرد و اهداف مختلف وجود دارند.

از این رو، انتخاب یک ارز دیجیتال خوب برای خرید ممکن است چالش برانگیز باشد. در این مقاله از ارزتودی ما به شما کمک خواهیم کرد تا در دنیای ارز‌های دیجیتال کاوش کنید و یاد بگیرید برای ایجاد یک سبد (پورتفولیو) ارز‌های دیجیتال دقیقاً به چه نکاتی باید دقت کرد.

ساخت پورتفولیو را از کجا شروع کنیم؟ اولین قدم هوشمندانه این است که تصمیم بگیرید در چه ارزی سرمایه‌گذاری کنید. یک ارز دیجیتال معروف با ریسک پایین‌تر و یا یک کوین جدید و نسبتاً آزمایش نشده که ممکن است ریسک بالاتری نیز داشته اما از طرفی می‌توانند سود بیشتری برای شما داشته باشند. آدام هیمز، مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری آلفا‌چین کپتال (Alphachain Capital) مستقر در بریتانیا می‌گوید:

در شرکت‌ها یا کوین‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که اساساً آن‌ها را درک می‌کنید.

در ادامه هشدار می‌دهد:

سرمایه‌گذاری در ارز‌های تبلیغ شده توسط فضای اجتماعی در دراز مدت منجر به از دست رفتن تمام دارایی شما خواهد شد. با سرمایه‌گذاری در چیزی که واقعاً آن را درک می‌کنید و به آن اعتقاد دارید، می‌توانید در برابر نوسانات طبقه دارایی راحت‌تر مقاومت کنید و احتمال فروش وحشتناک‌تر در هنگام نزول بازار را کاهش دهید.

از این رو، افراد مبتدی باید بررسی‌های لازم را انجام دهند و خطرات مرتبط با آلت کوین‌های مختلف که در حال حاضر در بازار وجود دارند (توکن‌های غیر از بیت کوین) را درک کنند. موضوع بعدی حضانت است. سرمایه‌گذاران ممکن است در حال حاضر از طریق صندوق‌های قابل معامله در مبادله با بیت کوین و اتریوم که از ریسک و پیچیدگی حضانتی جلوگیری می‌کند، مواجه شوند. از سوی دیگر، دارایی‌های جدیدتر باید مستقیماً خریداری شوند و ممکن است به ترتیبات ذخیره‌سازی که می‌تواند برای سرمایه‌گذاران مبتدی کار دشواری باشد، نیاز داشته باشند.

نکات مهم ایجاد سبد خرید ارز‌های دیجیتال

تمام این‌ موارد به اهداف سرمایه‌گذار برای سبد آن‌ها بستگی دارد. برای مثال، یک رابطه متقابل بین سود بالاتر و سطح ریسک وجود دارد. بیش از ۱۰۰۰۰ آلت کوین ایجاد شده است، از ارز‌های میم کوین با مضمون سگ گرفته تا پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) که هدف آن‌ها ایجاد اختلال در صنعت‌های مالی متمرکزاست.

یوری کاتالدو، کارشناس ارز‌های دیجیتال و یکی از بنیانگذاران شرکت سرمایه‌گذاری آتن کاپیتال. می‌گوید:

«سرمایه‌گذاران باید بررسی‌های خود را انجام دهند و اگر تصمیم به خرید کوین- به‌ویژه یک آلت‌کوین جدید- دارند، باید ریسک‌های موجود و اینکه تیم مؤسس پروژه چه برنامه‌ای دارند را درک کنند.

او با اشاره به اسکوئید کوین که در زمان پخش سریال معروف کره جنوبی، اسکوئید گیم، مشهود شد، گفت که سرمایه‌گذاری در برخی از ارز‌های دیجیتال مانند قمار است. اسکوئید کوین در عرض چند روز از ۰. ۰۱ دلار به ۲۸۶۱ دلار یعنی ۲۸ میلیون درصد افزایش قیمت همراه شد. هر چند در آخر این داستان با کلاهبرداری ۳. ۲ میلیون دلاری راگ پال به پایان رسید. rug pull اصطلاحی است که در صنعت ارز‌های دیجیتال برای توصیف یک پروژه تقلبی ارز دیجیتال استفاده می‌شود که در آن سازندگان وب سایت را به طور ناگهانی تعطیل می‌کنند و با پول سرمایه‌گذاری شده ناپدید می‌شوند.

توکنومیک‌، یکی از مولفه‌های کلیدی است که باید در هنگام ایجاد سبد ارز‌های دیجیتال به آن توجه کرد. منظور او تعیین زمان‌بندی عرضه توکن و انگیزه‌های بزرگترین دارندگان آن برای نگهداری در مقابل فروش است. او می‌گوید:

اینکه تعداد زیادی از یک توکن توسط یک فرد بدون هیچ محدودیتی برای که مانع فروش آن‌ها به سرمایه‌گذاران نباشد، نگهداری شود، ممکن است نگران‌کننده باشد.

داشتن دید بلند مدت برای سرمایه‌گذاری علاوه بر دارایی‌های سنتی‌، برای ارز‌های دیجیتال دیگر نیز امر ضروری است. به یاد داشته باشید که این یک بازار جدید است که هنوز در مراحل ابتدایی خود است. اشکالات، هک‌ها و سرقت‌ها همگی تهدیدی برای سرمایه‌گذاری‌های جدید هستند و ممکن است به سرعت سرمایه‌گذاری را از بین ببرند. هیمز می‌گوید:

کسانی که ارز‌های دیجیتال با کیفیت بالاتر را خریداری و نگه‌داری می‌کنند، معمولاً سود بیشتری را بدست می‌اورند، اما این بدان معناست که هر از گاهی بیش از ۹۰ درصد فروش را تحمل می‌کنند.

آیا می‌توان یک سبد سرمایه‌گذاری متوازن برای ارزهای دیجیتال ایجاد کرد؟ برخی از کاربران از ایجاد یک سبد سرمایه‌گذاری متوازن برای ارز‌های دیجیتال اجتناب می‌کنند. اما سؤال این است که تا چند درصد می‌توان متعادل‌سازی کرد؟ جواب این است که به تحمل ریسک بستگی دارد. هر چه جوان‌تر باشید، تخصیص بالاتری خواهید داشت. سرمایه‌گذاران جوان باید بتوانند تحمل ریسک بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاران قدیمی داشته باشند.

ناگفته نماند که ارز‌های دیجیتال به عنوان راهی برای کاهش پیامد‌های تورم نیز شناخته می‌شوند. در سال ۲۰۲۱، ارز‌های دیجیتال به عنوان یک محافظ تورم شناخته شدند و در نتیجه سهم زیادی در ایجاد یک سبد متوازن از دارایی‌های متنوع را دارند. برخی از سرمایه‌گذاران نسل Z ارز‌های دیجیتال، یعنی اولین نسلی که با ارز‌های دیجیتال آشنا شدند، از ارز‌های دیجیتال به عنوان جایگزینی برای دارایی‌های سنتی مانند طلا استفاده می‌کنند.

سرمایه‌گذاران محافظه کار باید تخصیص ۱% تا ۵% به طبقه دارایی را به عنوان بخشی از یک پرتفوی بزرگتر و متوازن در نظر بگیرند. نسل کنونی به بیت‌کوین لقب «طلای دیجیتال» داده‌اند. تعداد بیت کوین‌های موجود به ۲۱ میلیون محدود شده است. در آینده، هیچ کس بیت کوین تازه‌ای را کشف نخواهد کرد. ارز‌های دیجیتالی با ارزش بازار کمتر نوسانات مکرر و شدیدتری دارند. این ارز‌ها ممکن است رقبای بزرگتر خود را در بازار صعودی شکست دهند، اما در بازار نزولی عملکرد ضعیفی خواهند داشت.

چه بخشی از سبد را باید به ارز‌های دیجیتال تخصیص داد؟

میزان تخصیص سبد ارز دیجیتال شما به دلیل ماهیت ناپایدار آن‌ها بر اساس میزان تحمل ریسک تنظیم می‌شود. اینکه یک سرمایه‌گذار محتاط هستید و یا می‌توانید ریسک را تحمل کنید، تعیین می‌کند که چه چیزی برای شما مناسب است. طبق یک قانون، هر چه یک سرمایه‌گذار محافظه کارتر باشد، درصد تخصیص سند ارز‌های یجیتال آن پایین‌تر است. سرمایه‌گذاران محافظه کار باید ۱ تا ۵ درصد از سبد خود را به ارز‌های دیجیتال تخصیص دهند.

البته این درصد از تخصیص ممکن است با گذشت زمان افزایش یابد، وقتی این اتفاق می‌افتد، سرمایه‌گذاران می‌توانند سود را به دارایی‌های دیگر متعادل کنند تا تخصیص ارز‌های دیجیتال خود را دوباره به یک خط برسانند. از طرفی سرمایه‌گذارانی که تحمل ریسک متوسطی دارند ممکن است بین ۵ تا ۱۰ درصد از سبد خود را به ارز‌های دیجیتال اختصاص دهند. عملکرد بازار ارز‌های دیجیتال را تا حدودی بر عملکرد سبد سهام تأثیر می‌گذارد، [با این وجود] فروش قابل توجه تأثیر مخربی بر عملکرد کلی آن‌ها نخواهد داشت.

در نهایت افرادی که ریسک‌پذیری بیشتری را دارند می‌توانند ۱۰ تا ۲۵ درصد از سبد خود را برای ارز‌های دیجیتال در نظر بگیرند. این افراد بدون شک عملکرد کلاس دارایی‌های کریپتو را در کل مجموعه خود مشاهده خواهند کرد. تغییرات جانبی به طور قابل توجهی در عملکرد کلی پرتفوی مشهودتر خواهد بود، درست مانند حرکت‌های صعودی.

کدام ارز‌های دیجیتال را بخریم؟

کوین‌های مختلفی برای انتخاب وجود دارد. با این حال، به عنوان یک استراتژی کلی، خرید کوین‌هایی با ویژگی‌های مختلف‌ایده خوبی است. تنوع‌سازی باعث توزیع ریسک بین طبقات دارایی مختلف می‌شود که معمولاً همبستگی ندارند و به عملکرد بلندمدت پرتفوی کمک زیادی می‌کند. با این حال، توصیه می‌شود که به توکن‌های سطح بالا، یعنی کوین‌های بومی بلاک‌چین‌های معروفی مانند بیت‌کوین، اتریوم و سولانا پایبند باشید. زیرا این کوین‌ها در درازمدت از برخی توکن‌های سطح دو که در بالای بلاک‌چین‌های سطح یک ساخته می‌شوند، بهتر عمل خواهند کرد. بیت کوین، لایت کوین و مونرو را به عنوان ارز، اتریوم، کاردانو و پولکادوت را به عنوان پلتفرم و دریمرز کوین (DreamsCoin)، آکسی اینفینتی و Wax را به عنوان بازی ترجیح دهید.

خطرات را بپریزید!

سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال، مانند هر نوع دارایی دیگری، با خطراتی همراه است. یکی از مهم‌ترین خطرات این است که بسیاری از شرکت‌هایی که از ارز‌های دیجیتال حمایت می‌کنند، کسب‌وکار‌های نوپا و جدیدی هستند. استارت‌آپ‌هایی که هنوز در حال پیدا کردن استراتژی‌های تجاری، حکمرانی کوین و تناسب بازار خود هستند، بنابراین پروژه‌ها ممکن است همیشه طبق برنامه پیش نروند و شرکت‌ها شکست بخورند.

نگرانی دیگر قانون‌گذاری‌هایی است که منجر به ممنوعیت ارز‌های دیجیتال در برخی از کشور می‌شود. برای مثال می‌توان به سرکوب استخراج بیت‌کوین و ممنوعیت آن در چین اشاره کرد. به‌روز نگه داشتن اخبار اقتصاد کلان جهانی بخش بزرگی از سرمایه‌گذاری در حوزه ارز‌های دیجیتال است. علاوه بر این‌ها، باید مراقب کلاهبرداری‌های پامپ و دامپ باشید. این کلاهبرداری‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که بعد از یک رشد ناگهانی و جذب سرمایه‌گذاران سقوط می‌کند.

به یاد داشته باشید مانند هر فناوری جدید دیگری، مشکلات این حوزه نیز برطرف خواهد شد. با این حال برخی از خطرات باید به دقت بیشتری بررسی شوند تا با استفاده از دانش و عقل سلیم کنترل شوند.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.