چرا بلاک چین امن است؟

چرا بلاک چین امن است؟

چیزی که فناوری بلاکچین را بسیار امن می‌کند ساختار ذخیره‌سازی، غیرمتمرکز بودن و شفافیت آن است. اطلاعات روی بلاکچین به گونه‌ای ذخیره می‌شود که آن را غیرقابل برگشت و ثابت می‌کند. هنگامی که اطلاعات روی آن ثبت می‌شود،

نمی‌توان آن را دستکاری یا تغییر داد. هنگامی که هر بلاک از اطلاعات پر می‌شود، مهر زمانی خورده و در زنجیره مربوط به خود قرار می‌گیرد. هر بلاک حاوی اطلاعات با زنجیره‌ای به بلاک دیگری متصل می‌شود که هر زنجیره منحصر به فرد است و حاوی اطلاعات بلاک‌های قبلی خود می‌باشد.

ابهامات بلاکچین در طول سال‌ها با مشارکت سریع مردم جهان در این فناوری دیجیتال به آرامی از بین رفته است. اما واقعیت این است مکانیزم‌های بلاکچین که هسته اصلی آن است، هنوز اساساً پیچیده هستند و برای مردم عادی قابل هضم نیست. برای توضیح روشن‌تر، بیایید رویکرد ساده‌تری را برای این نوآوری در نظر بگیریم.

فناوری بلاک چین Blockchain با توجه به تاثیری که بر بخش‌های مختلف، از مالی گرفته تا تولید و همچنین آموزش دارد، یکی از بزرگترین نوآوری‌های قرن بیست و یکم محسوب می‌شود. برای بسیاری عجیب است که تاریخچه بلاک چین به اوایل دهه ۱۹۹۰ باز می‌گردد. شرایط ایجاد شده توسط همه‌گیری کرونا، کسب‌وکارها را به سمت تحول دیجیتال، انعطاف‌پذیری زنجیره تامین و پایداری کسب‌وکار سوق داد. پایگاه داده ایجاد شده بین شرکت‌کنندگان شبکه به صورت شفاف به اشتراک گذاشته می‌شود که همه می‌توانند به محتویات آن دسترسی داشته باشند. مدیریت پایگاه داده به صورت مستقل با استفاده از شبکه‌های همتا به همتا و یک سرور انجام می‌شود.

استوارت هابر Stuart Haber و ویکفیلد اسکات استورنتا Wakefield Scott Stornetta در سال ۱۹۹۱ آنچه را که اکنون بسیاری از مردم به عنوان بلاک چین می‌شناسند، فرضیه‌سازی کردند. اولین کار آن‌ها شامل کار بر روی زنجیره‌ای از بلاک‌های امن رمزنگاری شده بود که با استفاده از آن هیچ‌کس نمی‌توانست تاییدهای زمانی اسناد را دستکاری کند.

با این حال، در سال ۲۰۰۸ است که تاریخچه بلاک چین به لطف یک فرد یا گروه به نام ساتوشی ناکاموتو آغاز می‌شود. ساتوشی ناکاموتو به عنوان مغز متفکر فناوری بلاک چین شناخته می‌شود. اطلاعات بسیار کمی در مورد ناکاموتو وجود دارد زیرا مردم معتقدند که او می‌تواند یک فرد یا گروهی از افرادی باشد که روی بیت کوین کار کرده است.

بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده همتا به همتا برای ثبت اطلاعات است. به نحوی که تغییر، هک یا تقلب در سیستم را دشوار یا به عبارتی غیرممکن می‌کند. محتویات این دفتر کل، فقط با اضافه شدن یک بلاک به بلاک قبلی بروز می‌شود.

هر بلاک در بلاک چین شامل تعدادی تراکنش است و هر بار که تراکنش جدیدی در بلاک چین ثبت می‌شود، گزارشی از آن تراکنش به دفتر کل هر شرکت کننده اضافه می‌شود. همچنین هر بلاک دارای یک هش رمزنگاری از یک بلاک قبلی در زنجیره است.

فناوری بلاک چین می‌تواند به طور قابل توجهی به سازمان‌ها در دستیابی به این اهداف کمک کند.

اطلاعات موجود در یک بلاک تنها با اجازه اکثریت تشکیل‌دهندگان شبکه قابل تغییر است. برای تغییر اطلاعات در یک بلاک خاص باید تمام اطلاعات قبلی تغییر کند. با توجه به این که اطلاعات ذاتی بلاک‌های قبلی،‌ از بلاک مجاورشان به دست می‌آید، بنابراین می‌بایست همه بلاک‌های قبلی تا اولین بلاک زنجیره، تغییر کند.

وقتی بلاک‌ها تغییر می‌کنند، با حفظ زنجیره قبلی، یک زنجیره کاملاً جدید از اطلاعات ایجاد می‌کنند. از طرفی، در هر لحظه بلاک‌هایی در حال ایجاد شدن است حتی زمانی که در حال خواندن این مقاله هستید. حتی اگر از اکثریت شبکه برای تغییر اطلاعات مجوز بگیرید، قدرت محاسباتی و منابع مورد نیاز برای انجام آن نجومی و غیرممکن است.

هر شخص به عنوان یک گره یا نود (Node) در شبکه بلاکچین عمل می‌کند که به شبکه این امکان را می‌دهد تا به تمرکززدایی برسد زیرا نیازی به هیچ نیروی حاکم مرکزی نیست. هر شخص می‌تواند بدون نیاز به شخص ثالث به شبکه دسترسی داشته باشد. شبکه‌های بلاکچین با داشتن اسناد به راحتی قابل نگهداری و در دسترس هستند. همچنین بسیار شفاف می‌باشند زیرا می‌توانید به راحتی تراکنش‌ها را تأیید کرده و امنیت داده‌ها را تضمین کنید.

همانطور که همه می‌دانید، بیت کوین یک ارز دیجیتال است و بلاکچین، همانطور که قبلاً مطرح شد، وسیله‌ای برای ثبت اطلاعات می‌باشد. هنگام خرید بیت کوین، شما به صورت دیجیتالی صاحب این ارز دیجیتال شده و آن را با استفاده از کیف پول ارز دیجیتال خود مدیریت می‌نمایید. شما می‌توانید با توجه به قیمت بیت کوین، آن را خرید و فروش کنید تا ارزش کیف پول خود را افزایش دهید. کیف پول شبیه یک حساب بانکی دیجیتالی است که در آن می‌توانید بیت کوین خود را نظارت و مدیریت کنید. اینکه چگونه این دو قابلیت به خوبی همزمان کار می‌کنند و در کنار هم استفاده می‌شوند، ساده است.

بیت کوین از قابلیت‌های ذخیره‌سازی شفاف، امن و منحصر به فرد بلاکچین برای ثبت تراکنش‌های خود استفاده می‌کند. بلاکچین بیتکوین به طور شفاف اطلاعات پرداخت‌ها و دفاتر اطلاعاتی بیت کوین را در یک پلتفرم غیرمتمرکز ثبت می‌کند.

اسلوب کلی ارزهای دیجیتال بر پایه و اساس بلاکچین ساخته شده است. بلاکچین اولین بار با راه‌اندازی اولین رمزارز دنیا (بیتکوین) کاربردی شد.

در ابتدا، بلاکچین تنها برای ایجاد یک بستر امن و غیرمتمرکز برای ثبت تراکنش‌ها طراحی شده بود. با این حال، فناوری بلاکچین نویدبخش است و برای بسیاری از موارد دیگر مورد توجه قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، برخی از شرکت‌های معروف مانند Unilever ،Walmart و Pfizer بلاکچین را در شبکه خود قرار داده‌اند. استفاده از آن در طول انتخابات دموکراتیک برای ثبت آرا نیز مورد توجه قرار گرفته است.

صنعت بلاکچین همچنین در بانکداری، حوزه سلامت و حتی در صنایع غذایی مورد توجه قرار گرفته است. ماهیت شفاف و قابل ردیابی بلاکچین می‌تواند انتخابات آزاد و عادلانه، توزیع مناسب غذا و از بین بردن مسمومیت غذایی و حتی تأیید هویت را امکان‌پذیر کند. اما در اینجا می‌خواهیم تأیید هویت و سیر تکاملی آن را از طریق بلاکچین بررسی نماییم.

برای تایید هویت یک شخص، باید از طریق یک روش احراز هویتی پیش روید که هویت وی را با هرگونه اطلاعات یا داده‌هایی که برای تأیید در دسترس است، مطابقت دهد. بسیاری از اسناد مانند گواهینامه رانندگی و گواهی تولد که صادر می‌شود، دائماً برای تایید هویت فرد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اولین مشکل روش‌های تایید هویت فعلی این است که زمان‌بر و کاغذی هستند. از این رو در معرض از دست رفتن، سرقت و کلاهبرداری قرار می‌گیرند. جدا از این، هویت‌های غیردیجیتالی موجب افزایش بوروکراسی (کاغذبازی) شده و سرعت تأیید هویت‌ها را محدود می‌گردد.

از طرفی دیگر، تایید هویت‌های دیجیتالی مستعد حمله هکرها هستند، زیرا بسیاری از آن‌ها در یک سرور مرکزی ذخیره می‌شوند. بنابراین آن‌ها نیز در خطرند. بسیاری از سیستم‌های مدیریت هویت معیوب و قدیمی‌اند. اما با استفاده از فناوری بلاکچین، تأیید هویت به راحتی و با سرعت می‌تواند انجام گیرد.

اطلاعات هویتی باید به آسانی در هر زمان و مکان قابل دسترس، قابل حمل و کاملا ایمن باشند. بلاک چین می‌تواند این فرصت را در اختیار کاربران قرار دهد. هنگامی که اعتبارسنجی هویتی فیزیکی افراد دیجیتالی شود، دیگر نیازی به مدارک فیزیکی ندارید. مثلا با فشردن یک دکمه، اثبات می‌کنید که به سن قانونی رسیده‌اید و اجازه رانندگی دارید.

با استفاده از بلاکچین، می‌توان به افراد اعتبارات قانونی و ملی داد که در آن هویت‌های دیجیتالی ضمیمه شده و روی بلاکچین ثبت می‌شود. انجام این کار باعث می‌شود هویت‌ها و گواهی‌ها بدون تماس با فرد صادرکننده، احراز هویت شوند.

استفاده از فناوری بلاکچین به اسناد کاغذی پایان داده و وسیله‌ای مطمئن‌تر، امن‌تر و قابل دسترس‌تر برای تأیید هویت در سراسر جهان ارائه می‌دهد. این امر چالش‌های سرقت، گم کردن و جعل هویت را از بین می‌برد.

پتانسیل زیادی برای فناوری بلاکچین وجود دارد که به صورت مداوم در حال گسترش است. آینده این فناوری روشن به نظر می‌رسد. با توجه به اینکه می‌بینیم در انواع صنعت‌ها قابل استفاده است، به نظر می‌رسد که اتفاقات بهتری برای آینده بلاک چین در راه است.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.