کیف پول ارز دیجیتال یا والت چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال یا والت چیست؟

همانطور که در دنیای واقعی برای حفظ و نگهداری پول خود از کیف پول استفاده می‌کنیم، در دنیای ارز دیجیتال نیز به چنین ابزاری نیازمندیم.کیف پول ارز دیجیتال، نرم‌افزاری است که کلید‌ عمومی و کلید خصوصی مرتبط با یک بلاک‌چین خاص

را در خود حفظ می‌کند. در اینجا لازم است تا اطلاعاتی مختصر در مورد کلید‌های عمومی و خصوصی در بلاکچین (blockchain) ارائه کنیم.کلید خصوصی در واقع شکل رمزنگاری‌شده از کاراکتر‌ها و اعداد است که دسترسی کاربران به ارزهای دیجیتال را میسر می‌کند. هر فردی که رمز ارز داشته باشد یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی نیز خواهد داشت.

کاربرد این کلید‌ها در ارسال و دریافت کوین‌ها و یا همان رمز ارز‌ها است. کلید عمومی در واقع آدرس والت است. می‌توان از این کلید‌های عمومی یا همان کیف پول از طریق صرافی‌های بین‌المللی یا گوشی و کامپیوتر شخصی خود استفاده کرد و رمز ارزها را به آن واریز یا از آن برداشت کرد. از این کلید‌ها در جهت ردیابی حساب‌ها و اطلاع از داده‌های دیجیتالی استفاده می‌شود.

بنابراین اگر بخواهید از ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین استفاده کنید حتما باید یک والت ارز دیجیتال داشته باشید. این والت‌های دیجیتالی امروزه در جهان طرفداران زیادی دارند. اما آنچه که جالب و تفکر برانگیز است، نحوه کارکرد این والت‌ها است. چرا که هیچ کیف یا ارزی به طور فیزیکی موجود نیست. تمامی ارزش و ماهیت این ارزها بر روی صفحات اینترنت و انواع تراکنش‌های ثبت شده بر روی بلاک‌چین تعریف می‌شود. پس لازم است تا اندک اطلاعاتی از نحوه عملکرد این کلید‌های عمومی و خصوصی و همچنین این نوع کیف پول‌ها به دست بیاوریم. قطعا آشنایی با ساز و کار و روند این فرایند به ما این قدرت را خواهد داد تا با آگاهی بیشتری از این نرم افزارهای دیجیتالی استفاده کرده و بتوانیم هدف‌مندتر پیش رویم.در یک والت ارز دیجیتال در واقع کلیدهای عمومی و خصوصی نگهداری می‌شوند. یعنی در این والت‌های ارز دیجیتال ما هیچ ارز و رمز‌ارزی به صورت حقیقی نداریم، بلکه اطلاعات این ارزهاست که در والت‌ها ذخیره می‌شوند.

در واقع آدرس کیف پول همانند شماره حساب بانکی عمل می‌کند که در دنیای دیجیتال دسترسی به این والت‌ها را برای ما امکان‌پذیر می‌سازد. این آدرس نه تنها در اختیار شما خواهد بود بلکه دیگران نیز به آن دسترسی خواهند داشت چرا که برای انتقال ارز ممکن است به آن نیاز داشته باشند. درست مثل شماره حساب، اگر در دنیای دیجیتالی نیز کسی بخواهد برایتان ارز واریز کند می‌توانید این آدرس را در اختیار او قراردهید. بنابراین زمانیکه ارز دیجیتال از یک والت به والت دیگری انتقال می‌یابد هیچ یک از این تراکنش‌ها به صورت فیزیکی نمی‌باشند. در واقع، این تراکنش‌ها مجموعه‌ای از اطلاعات هستند که در آدرس‌های دیجیتالی مختلف جا به جا شده و مالکیت آنها از فردی به فرد دیگر تغییر می‌یابد.

در نتیجه نه کیف پول و نه ارزهای دیجیتال در دنیای واقعی وجود ندارد. همچنین، هر آدرس والت مختص یک فرد است و هیچ یک از آنها مشابه هم نیستند. تعداد این کیف پول‌ها نیز محدود نیستند. یعنی می‌توانید هر تعداد که بخواهید آدرس والت داشته باشید.

همانطور که می‌بینید روند کار کیف پول‌های ارز دیجیتال شبیه به حساب‌ها و تراکنش‌های بانکی دنیای واقعی است و متفاوت نیست. بنابراین، شناخت روند انجام کار این والت‌های دیجیتالی کار دشواری نبوده و خیلی راحت می‌توان قوانین آن را یاد گرفت. یک ویژگی مهم در آدرس والت‌های دیجیتالی این است که به دلیل شفافیت کاری تکنولوژی بلاکچین، با در اختیار داشتن آدرس والت ارز دیجیتال می‌توان به سادگی میزان ارز موجود در کیف پول و همچنین تراکنش‌های قبلی آن را مشاهده کرد، و تنها هویت صاحب واقعی این کیف پول است که مخفی باقی می‌ماند.

منظور از کلید خصوصی در کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کلید خصوصی (Private Key) یکی از دو نوع کلیدی است که کاربران ارزهای دیجیتال برای انجام تراکنش‌های خود به آن احتیاج دارند. این کلید رشته‌ای رمزنگاری شده از اعداد و حروف به صورت تصادفی است و همانطور که از نام آن مشخص است باید به صورت خصوصی نگهداری شود چرا که داشتن آن نشان دهنده حق مالکیت فرد بر دارایی کیف پول والت خود می‌باشد. در واقع هر کسی که به کلید خصوصی دسترسی داشته باشد می‌تواند به وجوه کیف پول ارز دیجیتال مرتبط با آن، دسترسی داشته باشد. به عبارت ساده‌تر، یک کلید خصوصی شبیه رمز عبور است (یعنی ابزاری که شما را به عنوان مالک واقعی معرفی می‌کند.)

اگر کلید خصوصی گم شود یا در اختیار شخص دیگری قرار بگیرد آنگاه دارایی والت از دسترس مالک خارج می‌شود. زیرا در شبکه بلاک‌چین اطلاعات هویتی ثبت نمی‌شود و تمام حق مالکیت دارایی براساس در دست داشتن همین کلید خصوصی است که به محض فعال سازی کیف پول ساخته می‌شود.

تولید کلید خصوصی توسط توابع رمزنگاری (توابع هش) صورت می‌گیرد و طول آن همواره ثابت و شامل 256 عدد صفر و یک است. بنابراین این عدد بسیار بزرگ و کاملا منحصر به فرد می‌باشد که بزرگی این عدد با تعداد اتم‌های قابل مشاهده در جهان هستی برابر است به همین علت امکان تکراری بودن در آنها وجود ندارد.

بدیهی است که حفظ و ذخیره کردن این مجموعه طولانی از اعداد صفر و یک بسیار سخت است و به همین دلیل آن‌ها را به فرمت‌های مختلفی مانند فرمت هگزادسیمال (سیستم عدد نویسی مبنای 16) تبدیل می‌کنند. تا امکان ذخیره‌سازی آن‌ها آسان شود. معمولا در کیف پول‌های مختلف این فرمت‌ها متفاوت هستند. اما آنچه که مهم است تبدیل این اعداد به عدد صفر و یک است که باید در همه آن‌ها نتیجه‌ای یکسان بدهد. از کلید خصوصی برای ایجاد امضای دیجیتال (digital signature) استفاده می‌کنند تا حق مالکیت بیتکوین‌های یک تراکنش به اثبات برسد.

بنابراین، به دلیل اهمیت بسیار بالای کلید خصوصی می‌بایست از آن‌ نسخه پشتیبانی تهیه گردد تا در مواقع ضروری مورد استفاده قرار گیرد. زیرا در صورتی که گوشی موبایل یا لپ‌تاپتان را گم کرده باشید یا به هر دلیلی به والت خود دسترسی نداشته باشید آنگاه با داشتن نسخه پشتیبان می‌توانید به دارایی خود تسلط پیدا کنید. در غیر این صورت تمام دارایی شما از دست خواهد رفت.

چرا در اختیار داشتن کلید خصوصی برای صاحبان کیف پول ارز دیجیتال مهم است؟

دلایل زیادی وجود دارند برای این که بخواهید کلیدهای خود را در اختیار داشته باشید، نه این‌که آن را در اختیار شخص ثالثی قرار دهید و نیاز باشد که به او اعتماد کنید.

واضح‌ترین دلیل آن است که تصادفاً وجوه خود را به شخص یا جای نادرستی بسپارید. اگر پول خود را به شخص نادرستی بسپارید، احتمالاً هرگز آن را نخواهید دید. خوشبختانه وقوع چنین اتفاقی در مورد شرکت‌های معتبر مانند همتاپی بعید است.

حتی اگر شما با شرکت‌های معتبر هم کار کنید، هیچ گاه اختیار کامل پول خود را نخواهید داشت. همان‌طور که قبلا ذکر شد، آن‌ها می‌توانند محدودیت‌های خاصی مانند محدودیت حداکثر مقدار قابل برداشت یا کارمزدهایی برای استفاده از خدمات خود را تعیین و اعمال کنند. آنها تصمیم خواهند گرفت که با پولی که به سختی به دست آورده‌اید چه کاری می‌توانید انجام دهید. همچنین اگر هرگونه مشکل فنی در پلتفرم آن‌ها بوجود بیاید، اساساً قادر نخواهید بود تا به ارزهای دیجیتال خود دسترسی داشته باشید.

به طور خلاصه می‌توان گفت: تا زمانی که کلیدهای خود را در اختیار نداشته باشید، آزادی مالی نیز نخواهید داشت و سرمایه شما در اختیار دیگران قرار خواهد گرفت.

علاوه بر این، کنترلی بر امنیت سیستم آن پلتفرم نیز نخواهید داشت و امنیت ارز دیجیتال خود را به آنها می‌سپارید. متأسفانه در طی سال‌های گذشته، هک‌های بزرگی اتفاق افتاده شده که بواسطه آن‌ها، وجوهی بالغ بر 2 میلیارد دلار به سرقت رفته است.

اگر شما کلیدهای خصوصی خود را در اختیار داشته باشید، قضیه برعکس خواهد بود. با در اختیار داشتن کلیدهای خصوصی، می‌توانید طبق قوانین خود عمل کنید. دیگر کسی به شما نخواهد گفت که با ارزهای دیجیتال خود چه کاری می‌توانید یا نمی‌توانید انجام دهید. با در اختیار داشتن کلیدهای خود، به طور کامل مالک کوین‌های خود هستید و می‌توانید از آزادی مالی خود لذت ببرید.

در اختیار داشتن کلیدهای خصوصی، با مسئولیت مهمی همراه است: باید اطمینان حاصل کنید که تنها کسی هستید که آن آنها را در اختیار دارد. اگر شخص دیگری بتواند به کلیدهای خصوصی شما دسترسی پیدا کند، می‌تواند به ارزهای دیجیتال شما دسترسی داشته و آن‌ها را تصاحب کند.

تفاوت بین دسترسی داشتن و مالکیت داشتن در کیف پول الکترونیکی

در صرافی‌های ارز دیجیتال نیز این موضوع صدق می کند. هنگام ورود به صرافی مورد نظر خود، ممکن است اینطور به نظر برسد که در واقع اختیار کامل ارزهای دیجیتال خود را دارید. تصور شما این است که برای دسترسی به وجوه خود، تنها باید وارد صرافی شوید، درست است؟

این تصور اشتباه است. به ظاهر شما کنترل کامل دارایی‌های خود را در اختیار دارید، تا زمانی که بخواهید بیشتر از حد مجاز پلتفرم و یا کمتر از یک مقدار مشخص، از موجودی ارز دیجیتال خود برداشت کنید. در حقیقت، صرافی‌ها می‌توانند از هر تراکنش رمزارزی که انجام می‌دهید، سهمی برای خود بردارند؛ که به سادگی قادر به انجام این کار خواهند بود، زیرا کلیدهای خصوصی ارزهای دیجیتال شما، در اختیار خودتان نیست، بلکه در اختیار صرافی ارز دیجیتال است.

این پدیده به صرافی‌ها محدود نمی‌شود. برای هر ارائه‌دهنده کیف پولی که به شما اجازه نمی‌دهد کلیدهای وجوه مربوطه را در اختیار داشته باشید، نیز صادق است. اگر شما کلید خصوصی را در اختیار ندارید، پس شما مالک واقعی وجوه نیستید و اختیار آن را به شخص دیگری سپرده‌اید. این بدان معنی است که آن‌ها اساساً می‌توانند هر کاری که می‌خواهند با ارزهای دیجیتال موجود در حساب شما انجام دهند.

منظور از کلید عمومی در کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

همانند واریز به شماره حساب بانکی، ارزهای دیجیتال نیز به آدرس دریافت‌کننده ارسال می‌شوند. در دنیای ارزهای دیجیتال به این آدرس، کلید عمومی (public key) گفته می‌شود. هنگامی که شخصی می‌خواهد مقداری بیتکوین برای شما ارسال کند، آن را به کلید عمومی شما ارسال می‌کند. از آنجا که می‌توانید بدون به خطر انداختن موجودی رمزارزی خود، این آدرس را برای هر کسی ارسال کنید، به آن عمومی می‌گویند.

کلید عمومی با استفاده از الگوریتم ریاضی رمزنگاری منحنی بیضوی از روی کلید خصوصی به دست می‌آید و ترکیبی از اعداد و حروف انگلیسی است. همانطور که قبلا گفتیم، کلید عمومی در واقع همان آدرس والت است. از کلید‌های عمومی کیف پول ارز دیجیتال می‌توان برای دریافت ارز دیجیتال، رمزنگاری اطلاعات و راستی‌آزمایی امضای دیجیتال استفاده کرد. فرمت این کلید نیز مانند کلید خصوصی در کیف پول‌های مختلف متفاوت است. اما آنچه که مهم است تبدیل آن‌ها به اعداد صفر و یک است که باید در همه کیف پول‌ها یکسان باشد. در واقع شبکه نود با تطابق دادن کلید عمومی و امضای دیجیتال به این پی می‌برد که شما مالک بیت‌کوین‌های موجود در کیف پول هستید. همچنین از کلید عمومی به عنوان آدرس کیف پول (Wallet address‌) استفاده می‌شود و برای انجام تراکنش‌های مالی در اختیار صرافی‌ ارز دیجیتال قرار می‌‌گیرد. اما برای تایید نهایی تراکنش‌ها نیاز به کلید خصوصی است که آن هم تنها در اختیار صاحب والت (wallet) قرار دارد. به همین دلیل یک تراکنش مالی زمانی به صورت کامل انجام می‌گیرد که با یک امضای دیجیتال تایید شود.

همانطور که گفته شد با استفاده از توابع ریاضی رمزنگاری کلید عمومی از کلید خصوصی بدست می‌آید اما عکس این عمل امکان‌پذیر نمی‌باشد. زیرا در این صورت امنیت اطلاعات به خطر می‌افتد.

منظور از آدرس در کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

آدرس والت ارزهای دیجیتال همانند کلید خصوصی و کلید عمومی شامل زنجیره‌ای از اعداد و حروف می‌شود. که با استفاده از توابع هش یک طرفه از روی کلید عمومی تولید می‌شود و برای تبادل ارز دیجیتال در اختیار کاربران دیگر قرار می‌گیرد. با توجه به نوع تابع رمزنگاری‌شده، 3 نوع آدرس کیف پول برای بیت کوین وجود دارد.

هنگامی که یک کاربر برای اولین بار از والتی برای نگهداری و خرید و فروش بیت کوین یا آلتکوین (Altcoin) استفاده می‌کند، یک جفت کلید عمومی و کلید خصوصی، منحصر بفرد برای او ایجاد می‌شود. هر یک از این کلیدها رشته‌ای طولانی از اعداد و حروف می‌باشند که به حفظ امنیت منابع کاربر در فضای مجازی کمک می‌کنند. کلید خصوصی فقط در اختیار کاربر می‌باشد و به عنوان شناسه دیجیتال وی استفاده می‌شود. کلید خصوصی به کاربر اجازه می‌دهد تا دارایی خود را خرج کند، برداشت کند، انتقال دهد و یا با آن به معامله بپردازد. برای تولید کلید عمومی یک الگوریتم بسیار پیچیده بر روی کلید خصوصی اعمال می‌شود. هر دو کلید در یک کیف پول دیجیتال ذخیره می‌شوند.

هنگامی که کاربر تراکنشی انجام می‌دهد مثلا برای فردی بیت کوین ارسال می‌کند، تراکنش وی وارد شبکه می‌شود که در آنجا گره‌های توزیع شده معامله را قبل از نهایی شدن و ثبت آن بر روی blockchain تایید می‌کنند. قبل از اینکه این تراکنش وارد شبکه شود، با استفاده از کلید خصوصی به صورت دیجیتالی امضا می‌شود.

این امضا مالکیت کلید خصوصی را به اثبات می‌رساند، هرچند که جزئیات کلید خصوصی را برای کسی فاش نمی‌کند. از آنجا که کلید عمومی از کلید خصوصی بدست می‌آید، کلید عمومی امضای دیجیتال را که توسط کلید خصوصی تشکیل شده را به اثبات می‌رساند. پس زمانی که تراکنشی معتبر شناخته می‌شود، مبلغ مورد نظر به آدرس عمومی گیرنده ارسال می‌شود.

آدرس عمومی نسخه‌ی هش شده کلید عمومی می‌باشد. از آنجایی که کلید عمومی از اعداد بسیار طولانی تشکیل شده است، برای اینکه آدرس عمومی را راحت‌تر نشان دهد فشرده و کوتاه می‌شود. در حقیقت، کلید خصوصی کلید عمومی را تولید می‌کند و در نهایت آدرس عمومی ایجاد می‌شود. هنگامی که دو نفر به توافق می‌رسند و یکی از آنها توکن یا کوینی را به دیگری ارسال می‌کند، آنها آدرس‌های عمومی خود را در اختیار یکدیگر قرار می‌دهند. آدرس عمومی مانند شماره حساب بانکی است. فرستنده برای ارسال وجه به آدرس گیرنده نیاز دارد تا او با استفاده از کلید خصوصی خود بتواند آن وجه را خرج یا پس‌انداز کند. گیرنده همچنین کوین‌های فرستنده را با استفاده از آدرس عمومی فرستنده که در صفحه نمایش او نمایش داده می‌شود، تأیید می‌کند.

تفاوت آدرس والت ارز دیجیتال با کلید عمومی چیست؟

تا اینجا با مفاهیم کلید خصوصی، عمومی و آدرس والت آشنا شدیم در این بخش قصد داریم به شرح تفاوت کلید عمومی و آدرس والت بپردازیم.

اگرچه در بسیاری از کیف پول‌ها کلید عمومی همان آدرس عمومی است اما این دو با یکدیگر متفاوت می‌باشند. کلید عمومی به همراه امضای دیجیتال در شبکه حق مالکیت کیف پول را تایید می‌کند و در واقع شبکه با تطابق دادن این‌ دو با هم تشخیص می‌دهد که این کیف پول متعلق به این کاربر است و در شبکه وظیفه کلید عمومی اثبات درستی امضا و مربوط بودن آن به کلید خصوصی می‌باشد.

برخلاف کلید خصوصی، کلید عمومی و آدرس کیف پول را به راحتی می‌توانید در اختیار دیگران قرار دهید تا در تراکنش‌های مختلف از آن‌ها استفاده کنند. از دیگر تفاوت‌های کلید عمومی با آدرس کیف پول می‌توان به مشخص بودن آن‌ها قبل از انجام هر گونه تراکنش مالی در شبکه اشاره کرد. به این صورت که آدرس کیف پول، حتی زمانی که هیچ تراکنشی در شبکه انجام ندهد. باز هم کاملا مشخص است اما کلید عمومی زمانی مشخص می‌شود که کاربر بخواهد تراکنشی در شبکه انجام دهد.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

هر کاربر باید برخی قوانین ابتدایی امنیتی را بخاطر بسپارد، قوانینی که هیچ ارتباطی با خود ارزهای دیجیتال یا تجهیزات به کار گرفته در آنها را ندارد. مهم‌ترین نکته این است که کاربران باید پسورد یا رمز عبور خود را به خاطر بسپارند. شاید بسیار بدیهی به نظر برسد اما جالب است بدانیم که تعداد زیادی از کاربران صرفاً به دلیل فراموش کردن رمز عبور خود مبالغ هنگفتی را از دست می‌دهند.

بلاک­چین‌ها توانایی بازیابی رمز عبور را ندارند و البته هیچ سرویس پشتیبانی برای بازیابی رمز عبور فراموش ­شده وجود ندارد. همچنین، فراموش کردن عبارت بازیابی (seed phrase) دوازده کلمه‌ای کیف ­پول­ یا نوشتن آن بر روی وسیله‌­ای که به راحتی گم می‌شود، اشتباهی بسیار بزرگ است. مسولیت‌­پذیری در قبال ذخیره رمزهای عبور و ایجاد عبارت عبور (pass phrase) برای کلیدها، بهترین و موثرترین شیوه برای محافظت از دارایی های رمزارز است.

مهم‌ترین کار کیف پول ارز دیجیتال، همانطور که گفتیم، ذخیره و نگهداری پول، ارز یا ارزهای دیجیتالی است. اما انواع متعددی از این کیف پول‌ها وجود دارد. اساسا، کیف پول‌ها بر دو نوع گرم (hot) و سرد (cold) تقسیم‌بندی می‌شوند.

دسته اول کیف پول دیجیتال، کلد والت

در کیف پول‌های سرد ارزهای دیجیتال به صورت آفلاین نگهداری می‌شوند. استفاده از این نوع والت ارز دیجتال برای کسانی که سرمایه زیادی را برای طولانی مدت به صورت ارز دیجیتال نگهداری می‌کنند مناسب‌تر است. زیرا این نوع کیف پول‌ها امنیت بیشتری دارند. کیف پول‌های سخت افزاری و کیف پول‌های کاغذی از این نوع هستند که در ادامه با آنها بیشتر آشنا می‌شویم.

دسته دوم کیف پول دیجیتال، هات والت

دلیل نام‌گذاری این کیف پول‌ها الزامی بودن اتصال به اینترنت برای دسترسی به آنها می‌باشد. یعنی در این کیف پول‌ها کلیدهای خصوصی در ارتباط با اینترنت کار می‌کنند. بنابراین ممکن است تا حدی امنیت کمتری داشته باشند. کیف پول‌های موبایل و دسکتاپ از نوع کیف پول‌های گرم هستند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. به طور کلی کیف پول‌های ارز دیجیتال را می‌توان به سه دسته تقسیم بندی کرد :نرم افزاری، سخت افزاری و کاغذی.

امنیت در کیف پول ارز دیجیتال چگونه است؟

تمام والت‌های استفاده شده برای ارزهای دیجیتال به شیوه خاص خود ایمن محسوب می‌شوند؛ اگر این کیف پول‌ها با دقت و بنا بر ضرورت انتخاب شده باشد، می‌توانید خیالی راحت داشته باشید. انتخاب کیف پول امری کاملاً شخصی است و هر فرد بنا بر ضرورت خود آن را انتخاب می‌کند. این که از کدام کیف پول ارز دیجیتال استفاده می‌کنید چندان اهمیت ندارد. در واقع، نکته کلیدی این است که اگر کسی به کلید خصوصی شما دسترسی داشته باشد در واقع به پول شما دسترسی دارد. به همین دلیل، برای حفظ امنیت رمز ارز و کوین‌های خود لازم است تا از کلید خصوصی، یعنی همان رمز حساب خود، محافظت کنید. برای پیشگیری از این رویداد، به یاد داشته باشید که هر کیف پولی که با محیط اینترنت ارتباط دارد، همیشه در معرض خطر است. هکرها همیشه در کمین بوده و راه‌های مختلفی را برای دسترسی به کیف پول ارز دیجیتال شما خواهند یافت.

پس لازم است تا جایی که می‌توانید والت خود را از محیط اینترنت دور نگه دارید. اما در مورد انواع والت‌ها لازم است بدانید که درجه امنیت آنها با یکدیگر متفاوت است. در واقع هر نوع از آنها و سرویس منتخب شما برای استفاده از آنها نقش مهمی در امنیت هر کیف پول ایفا می‌کند. مشخص است که کیف پول‌های ارز دیجیتال آفلاین در مقایسه با کیف پول‌های ارز دیجیتال که با اینترنت سروکار بیشتری دارند، دارای امنیت بیشتری می‌باشند. چرا که کیف پول‌های ارز دیجیتال آنلاین همواره طعمه هکرها بوده و دسترسی به آنها از بستر اینترنت ساده‌تر می‌باشد.

اگر یک کاربر نیاز به ذخیره­ حجم بالایی از ارزهای دیجیتال داشته باشد، بهتر است از کیف پول سخت‌افزاری استفاده کند. برای آن دسته افرادی که به طور مداوم در صرافی‌ها مشغول خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستند، می‌توانند پول خود را در کیف پول‌های ارز دیجیتال ایجاد شده در این صرافی‌ها ذخیره کنند تا معاملات­شان را با سرعت بالا انجام دهند و از طرفی مجبور نباشند که هیچ مبلغی برای انتقال بپردازند. با این حال، اگر این صرافی‌ها هک شوند و کاربر تحت پوشش بیمه­ نباشد، در این صورت ممکن است رمزارز بصورت کامل از بین برود.

برای استفاده روزمره، کیف پول‌های مبتنی بر وب انتخابی نسبتاً مناسب هستند. این کیف پول‌ها از این جهت محبوب است که فروش ارزهای دیجیتال توسط آن‌ها بسیار سریع و به سهولت صورت می‌گیرد، از طرفی می‌توانید رمزارزها را به صورت مستقیم به صرافی انتقال دهید.

بطور کلی، رمزارزها به صورت غیرمتمرکز ایجاد شده‌اند، بدان معنا که هر کاربر خودش رمزارزهایش را کنترل می‌کند و هیچ نهاد متمرکزی در این راستا وجود ندارد. در نتیجه، مهم نیست که کاربر چه روشی را برای ذخیره آن‌ها انتخاب می‌کند، مسئله این است که باید مسئولیت کامل ارزهای دیجیتال خود را بر عهده بگیرد.

دسترسی به والت‌های آفلاین تقریبا غیر ممکن است و هیچ سیستم سومی نیز در حفظ و نگهداری آنها دست ندارد. البته نباید به این امید از انجام اقدامات لازم جهت حفظ امنیت بر روی کیف پول ارز دیجیتال آفلاین سر باز زد. حتما باید در نظر داشته باشید که صرف نظر از کیف پول مورد استفاده باید از لو رفتن کلید خصوصی خود تحت هر شرایطی حفاظت کنید. نباید هیچ کس به کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال شما دسترسی داشته باشد. لو رفتن کلید خصوصی به منزله از دست رفتن موجودی کیف پول شما خواهد بود. پس همانطور که در ابتدا نیز تاکید کردیم، اولین اقدام امنیتی در کیف پول ارز دیجیتال حفاظت کامل از کلید خصوصی است.

همچنین، هیچگاه تمامی ارز و کوین‌های خود را در یک کیف پول آنلاین نگهداری نکنید. تنها میزانی که لازم دارید را در آن نگه داشته و بقیه را در فضای امن ذخیره کنید. در این صورت، احتمال از بین رفتن کل سرمایه کاهش یافته و هکرهای سمج نمی‌توانند به تمامی موجودی شما یک جا دسترسی داشته باشند. علاوه بر این به یاد داشته باشید نرم افزارهای خود را همیشه به روز نگه دارید. زیرا نرم افزارهای به روز شده خود بهترین محیط را برای امنیت کیف پول شما فراهم می‌کنند. نه تنها نرم افزار بلکه کامپیوتر و گوشی خود را نیز همیشه آپدیت کنید. برای بالا بردن امنیت کیف پول دیجیتالی خود لایه‌های امنیتی آن را افزایش دهید، برای بالا بردن لایه‌های امنیتی می‌توانید از رمزهای طولانی و پیچیده یا کیف پول‌هایی که دارای دو رمز عبور یا چند امضا هستند استفاده کنید. این‌ها تنها تعدادی از روش‌های بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال است که به صورت مختصر در اینجا بیان شده است. قطعا حفظ امنیت کیف پول و همچنین رمز ارزهای موجود در آن از اولویت‌های اصلی در فضای اینترنت و بلاک چین می‌باشند.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.